Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

KNIŽNÍ TIP: Víte, jak běhat rychleji? Možná to vyčtete z této knihy

KNIŽNÍ TIP: Víte, jak běhat rychleji? Možná to vyčtete z této knihy
foto: archiv

Radek Narovec | 06.01.2018 | přečteno: 2733×

Kolik již vyšlo manuálů běhu a kolik z nich skončilo bez povšimnutí široké masy fandů tohoto krásného sportu… Když se koncem roku na knižních regálech objevil překlad knihy Umění rychlejšího běhu britského vytrvalce Juliana Goatera a novináře Dona Melvina, říkal jsem si v duchu, že sahat po další běžecké nudě nebudu. Ale něco vevnitř mi radilo jinak.

Zdaleka nejde o novinku, kniha s podtitulem Zlepšete techniku, trénink a výkon vyšla již v roce 2011 (jinde je uváděno i 2012) a rozhodně – pokud patříte mezi začátečníky, ale i hodně pokročilé sportovce – by neměla chybět ve vaší knihovničce a hlavně na nočním stolku nyní, kdy teprve čekáme na zahájení nové běžecké (lépe řečeno závodní) sezony.

Ani světový rekordman v čemkoliv nemá právo kázat tu jedinou a opravdovou pravdu, kterak dosáhnout titulu světově uznávaného běžce. Julian Goater, britská star let sedmdesátých a osmdesátých, se o to ani trochu nesnaží.

Umění rychlejšího běhu je poutavou zpovědí bývalého elitního atleta (po skončení závodní kariéry vyzkoušel i duatlon a triatlon), kterou okořenily snad stovky odborných leč polopaticky podaných rad a zákonitostí, bez nichž se člověk lačnící po lepším sportovním výkonu a radosti z něj neobejde.

Až na detaily kvalitní překlad do češtiny dělá knihu velmi čtivou a stravitelnou, Julian v ní není strojem na rekordy (osobák na 10 000 m měl přitom úctyhodných 27:34.58!), naopak máte dojem, jakoby vás taji běhu provázel nějaký hezky, věcně a laskavě píšící bloger.

Mimochodem, dovolte malé srovnání – na konci loňského roku vyšel i český překlad jiné učebnice běhu (Jak běhat) ještě větší britské běžecké legendy, Pauly Radcliffe, ale dílo Juliana Goatera nezapře novinařinu spoluautora – běhajícího redaktora agentury AP Dona Melvina, který titulu dal lidskou tvář, aniž by jej připravil o patřičnou odbornost. Prostě tolik manálů běhu, které se vám budou lehce číst, v nabídkách knihkupců nenajdete!

Hodně se poslední roky mluví o tom, jak upadá úroveň evropských elitních běžců, leč stoupají počty amatérů (hobíků, kondičních běžců). Zatím jsem nenašel nikoho, kdo by se k tomu dokázal vyjádřit trefněji a „konstruktivněji“ (omlouvám se za toto slovo, lepší mne nenapadlo, tak proto v uvozovkách…), než Julian Goater ve své knize:

„Nemám pochyb o tom, že boom joggingu je výborný pro fyzičku a zdraví lidí. Ale o něco jsme při něm taky přišli. Tolik lidí se hlásí do závodu jako jednotlivci. Děti můžou volat: "Běž, mamko!“ Ale nikomu nezáleží na tom, jak skončí nějaký konkrétní jednotlivec. Pravděpodobně na tom nezáleží ani mamce samotné. Zdá se, že jediným cílem je doběhnout do finiše. A v tom je ta změna. Myslím si, že v jádru všeho je psychologická změna – ten pocit, který převládá, že výzvy, jež si stanovujeme, jsou už jen o splnění a ne o závodění." A přidává jednu z kvanta svých rad – běhejte a trénujte v oddílech a závoďte i za ně. Získáte novou motivaci a běh pro vás bude i o sdílení pocitů.

Když už zmiňujeme emoce – zkušení závoďáci nechť si přečtou aspoň předmluvu knihy, kde Julian líčí, jak se mu jednou (nechtěně) podařilo vyladit fyzičku, psychiku i emoční stránku a vyhrál domácí mistrovský kros s náskokem nikoliv obvyklých sekund, ale minut, a ještě byl při závodě i po něm v naprostě pohodě.

Na závěr jedna rada z knihy. Aktuální s ohledem na roční dobu: „Medaile se vyhrávají v zimě – v létě se jen sbírají.“ Více naleznete v pasáži o běhu v zimě.

Český překlad knihy vyšel v nakladatelství Publixing v roce 2017

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

Radek Narovec muž 06.01.2018 22:16:13

Kolik již vyšlo manuálů běhu a kolik z nich skončilo bez povšimnutí široké masy fandů tohoto krásného sportu… Když se koncem roku na knižních regálech objevil překlad knihy Umění rychlejšího běhu britského vytrvalce Juliana Goatera a novináře Dona Melvina, říkal jsem si v duchu, že sahat po další běžecké nudě nebudu. Ale něco vevnitř mi radilo jinak.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.