Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

UTMB: Týden oslav horského běhu začal, v pátek CCC s Čípou mezi favority

UTMB: Týden oslav horského běhu začal, v pátek CCC s Čípou mezi favority
foto: UTMB

Mirek Píštěk | 26.08.2019 | přečteno: 3773×

Svátek horských ultraběžců je tu! Byť na startovní listině hlavní závodu UTMB chybí ikony Kilian Jornet a Francois D´haene, je jasné, že i letos to bude pořádná řežba! Mezi elitními běžci se to blýská zajímavými jmény. Pokud bychom odhadovali výsledek závodů podle ITRA bodů vítězové by byli poměrně jasní: Hayden Hawks, Pau Cappel a Tim Tollefson či Xavier Thévenard. SLEDUJTE LIVE: CCC S JIRKOU ČÍPOU

Tito jediní čtyři startující mají více než 900 bodů! Pro zajímavost nejlepší Čech Jirka Čípa má 887 bodů. Jenže na čísla se moc spoléhat nemůžeme, a vůbec ne v případě takového závodu, jakým je UTMB.

Pravděpodobně největší zkušenosti a trojnásobné vítězství na domácí půdě má Xavier Thévenard. Vzhledem k zrušenému Hardrocku100, na který trénoval, lze očekávat, že se postaví na stupně vítězů, a dokonce vyhraje. Thévenárd tedy číslo jedna.

S dalšími pozicemi je to už ošemetnější. V úvahu v podstatě připadá kdokoliv z elitního pole. Loni druhý Robert Hajnal ukázal, jak je taktika důležitá. Zatímco mnozí kvůli přepálenému startu a dalším problémům skončili, on se posouval stále výš, až si vyběhl druhé místo. Jenže…! Tim Tollefson je letos ve skvělé formě, terén i vysokohorské podnebí mu sedí, na Lavaredu ukázal, jakou má formu a několikrát skončil na UTMB na stupni vítězů. Možná ale míří výše. Žádný Američan zatím UTMB nevyhrál. Má šanci? Určitě podobnou, jakou má bodově nejvýše nasazený Hayden Hawks. Tento drobný běžec z Arizony nikdy neběžel nic tak dlouhého.

Od začátku závodu pravděpodobně v čele závodů uvidíme Zacha Millera, ten běhá stylem všechno, nebo nic. Nespecializuje se na stomílovky, takže to bude mít těžké. Kdo se na ně specializují jsou naopak Alex Nichols, Marcin Świerc, Javier Dominguez či Andrew Miller. Zajímavé bude sledovat i Japonce Kazufumi Oseho. Jméno asi nikomu nic neřekne, ale letos v extrémně těžkých podmínkách stanovil traťový rekord na 100 Miles of Istria.

Ve výčtu jmen bychom mohli pokračovat dál. Mezi elitními běžci nechybí ani Víťa Otevřel. Ten si sem přišel pro reparát z loňska. „Letos to chci dokončit. Vracet se sem už nechci,“ neskrývá své plány. Ve hře je samozřejmě překonání českého rekordu. „Samozřejmě by se mi to líbilo,“ konstatuje Otevřel své šance. Zaútočit ale také může loni úspěšný Titus Ablorh.

Jak vypadá ženské pole? Největší favoritkou je Courtney Dauwalter. Té sice nevyšel letošní Western States, ale přípravy na UTMB u ní vrcholí. Stomílovky této věčně usměvavé Američance prostě sedí. „Konečně se cítím fit a dostala jsem se ze zdravotních problémů,“ uvedla nedávno na sociální síti.

Specialistkou na dlouhé závody je Kaci Lickteig, která se po delší době opět objevila na scéně. Nebudou to mít ale lehké. Mimmi Kotka už tady předvedla, co umí. V roce 2016 vyhrála CCC a v roce 2017 TDS. Číňanka Miao Yao je vycházející asijskou hvězdou. Po vítězství na Vibrah Hon Kong 100k a CCC má chuť jít výše. Mezi další favoritky můžeme zařadit Núrii Picas, Jo Meek či Rory Bosio. U poslední zmíněné buďme ale opatrní, poslední roky o ní není vůbec slyšet.

Stejně nabité pole platí i pro další závody. Tím je CCC, který bude pro českého diváka asi nejzajímavější. Hlavní favorit Luis Alberto Hernando dost možná vyhraje, ale nebude to mít zadarmo. Marco de Gasperi, Michel Lanne, Jiasheng Shen a v neposlední řadě náš Jiří Čípa. To je seznam těch nejlepších elitních běžců.

Jak Gasperi, tak Lanne mají s místním prostředním velké zkušenosti. Marco loni na CCC skončil čtvrtý, Lanne vyhrál v roce 2017 TDS. Číňan Shen doslova dýchal letos na Lavaredu Tollefsonovi na paty. No a Čípu představovat nemusíme. Bude to pro něj velká zkušenost. Nikdy nic tak velkého neběžel, tak uvidíme, jak se s tím popere. Podobně to bude velký zážitek pro Jiří Petra, který také může pomýšlet na pěkné umístění. Ženskému poli budou dominovat nejspíše Lucy Bartholomew, Ailsa MacDonald, Kelly Wolf či Emelie Forsberg.

Další ze závodů, TDS, má obdobně několik favoritů. Největším je Dmitry Mityaev, nezapomeňme na vítěze UTMB Ludovic Pommeret či na Jordi Gamito, dalšího špičkového běžce. Z Čechů má největší šance výborně běhající Martin Nytra. „Včera ještě lehký výklus okolo Le Brévent a dnes už jen odpočívačka před středečním startem trasy TDS® 2019,“ komentuje své přípravy na Facebooku. Mezi ženami jsem zvědavý na Kathrin Götz, které sedí technicky těžké závody nebo na Hillary Allen běhající pod taktovkou Zacha Millera.

Zmiňme ještě kratší 53km závod OCC, na kterém se může blýsknout Kristýna Otevřelová nebo Katarina Petrová.

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

MirekCek muž 26.08.2019 15:54:49

Svátek horských ultraběžců je tu! Byť na startovní listině hlavní závodu UTMB chybí ikony Kilian Jornet a Francois D´haene, je jasné, že i letos to bude pořádná řežba! Mezi elitními běžci se to blýská zajímavými jmény. Pokud bychom odhadovali výsledek závodů podle ITRA bodů vítězové by byli poměrně jasní: Hayden Hawks, Pau Cappel a Tim Tollefson či Xavier Thévenard.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.