Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Kostěnice uvidí souboj o půlmaratonské tituly, nabito je mezi muži i ženami

Kostěnice uvidí souboj o půlmaratonské tituly, nabito je mezi muži i ženami
foto: Profishot

Zuzana Kotěšovcová | 01.07.2020 | přečteno: 3927×

V neděli 12. července proběhne další souboj o republikové tituly, tentokrát na půlmaratonské trati. Dějištěm závodu bude obec Kostěnice nedaleko Pardubic. Start je netradičně naplánován na 17. hodinu, trasa je obrátková a obhájci titulů jsou očekávání opět na startu. Krom Evy Vrabcové by se na startu měla sejít prakticky celá domácí špička!

Loňský vítěz Jiří Homoláč se na nedělí těší. Sám tvrdí, že mu forma jde po krizovém období, které měl v půlce června, pomalu nahoru. „Zkusím zabojovat o obhajobu titulu. Víťa je ovšem ve skvělé formě,“ dodává. Do role soupeře se mu postaví i jeho vlastní svěřenec Martin Zajíc, který se minulý týden blýskl stříbrem na MČR na 10 km. „Jak dopadne, nechci předvídat. Záleží, jak mu závod sedne, ale myslím, že je dobře připraven i na tak dlouhou trať a bude bojovat o medaili,“ dodává jeho kouč Homoláč.

Druhý Čech loňského pořadí Víťa Pavlišta ještě dnes nejevil zájem o startovní listinu a tedy ani o své soupeře. Jenom podotkl, že favorité budou asi podobní jako na mistrovské desítce před týdnem. Pochopitelně patří mezi velké favority.

I třetí loňský medailista Petr Pechek je na závod nahlášen. Bude zajímavé sledovat, zda do medailových bojů zasáhne i Honza Kohut, který by si cenný kov moc přál. „Pokud se mi poběží dobře, tak bych si rád vylepšil čtvrté místo z minulého víkendu,“ dodává.

Vepředu bychom měli potom podle papírových předpokladů vidět i Davida Vaše, který zkraje roku budoval fyzičku v Etiopii. „Konečně moje trať, už se nemůžu dočkat závodu. Jsem tedy zvědavý na těch šest otoček, které nás tam čekají. Startovní pole je opět slušně nabité. Já jdu do závodu s jediným cílem – vybojovat vytouženou mistrovskou medaili. Dám do toho maximum. Myslím si, že tento závod nebude tolik o času, bude to spíše taktický boj.“

Mezi muži ve startovní listině, kteří umí půlmaraton pod 1:10, jsou ještě Tomáš Navrátil, Pavel Kubričan a Kamil Krunka. Naděje mají i Vladimír Marčík či Dominik Sádlo.

V ženském závodě bude na předních pozicích probíhat generační souboj. Loňská vítězka Tereza Hrochová s Marcelou Joglovou a s Petrou Pastorovou mají z celé ženské startovní listiny nejlepší osobáky. Terezku Hrochovou čekají tři dny po mistrovském závodu státnice, tak ji držme palce, aby si kromě běžeckého titulu připsala v pozávodních dnech i ten vysokoškolský. „Vzhledem ke stavu, který tu donedávna byl, bude závod určitě jiný. Přípravu to poznamenalo, ale doufám, že jsme se s tím vyrovnali v rámci možností dobře. Trať, počasí ani termín nejsou ideální, takže to bude také hrát svou roli,“ říká Hrochová.

Zkušená běžecká matadorka Petra Pastorová, která loni doběhla na stříbrné pozici, by chtěla hlavně obhájit bednu a dodává, že výsledný čas bude ovlivněn také tratí. „Mistrovský závod na šest obrátek mi přijde přinejmenším zvláštní. Jakou mám momentálně formu sama nevím.“ Absence závodů a s tím související ztráta motivace ji podle jejich slov také ovlivnila. „Uvidíme v cíli,“ dodává.

Druhá z MČR na 10 km Marcela Joglová uvádí, že z mistrovské desítky neměla moc dobrý pocit. „Na dráze jsem byla po dlouhé době, a tak ji beru jako zkušenost. Půlka je pro mě důležitější. Do závodu jdu ale s respektem, protože je tam celkem dost adeptek na medaili,“ říká. Shoduje se s Petrou Pastorovou v názoru, že vhledem k množství obrátek ani jedna z nich nečeká nějaké závratné časy.

Podceňovat nesmíme ani vrchařky Pavlu Schornou Matyášovou a Adélu Stránskou – loni celkově čtvrtou českou ženu. „Jsem ráda, že počasí vypadá slibně a nebude horko, toho jsem se trochu obávala, teplo nemusím. Konkurence vypadá velmi dobře. Doufám, že budu schopna bojovat o medaili, ale nejdůležitější je pro mě vylepšit si osobák,“ říká Adéla. Také je zvědavá na obrátkovou trať a projevila ve vtipu obavu, zda se tam všichni závodníci vůbec vejdou.

Barboru Jíšovou, sympatickou slečnu doktorku, jsme také zvyklí vídat na elitních závodech dost vysoko ve výsledkových listinách. Medaile z minulého týdne jí o kousek utekla, uvidíme, jak zabojuje na více než dvojnásobné trati.

Na startu se představí taky olympionička triatlonistka a stále výtečná běžkyně Vendula Frintová. V anketě pod článkem jí pasujete za jednu z favoritek, ovšem ona sama takové ambice nemá. „Půlmaraton jsem si chtěla již delší dobu vyzkoušet a nyní v čase bez závodů, kdy se nacházím v Česku, se to hodí. Závod mi má suplovat víkendový tempový běh,“ říká nejlepší česká triatlonistka historie, která si loni podobně „odběhla“ Běchovice a vybojovala domácí titul! Přesto zůstává při zemi a tipuje na vítězství spíše Marcelu Joglovou.

Pořadatelé Vinařského půlmaratonu se nakonec rozhodli spojit mistrovský závod s veřejným, přestože se poběží na 3,5 km dlouhé trati s šesti obrátkami o 180 stupňů. Elitu tak čeká prodírání davem hobíků. „Všechny naše triatlonové závody se konají na okruzích, ale bez široké veřejnosti,“ komentuje to Frintová a dodává: „Nevím, kolik bude na startu lidí, ale mistrovskému závodu to bohužel uškodit může.“ Trochu smutné navíc je, že ani při tomto závodě, kde půjde o tituly, se nepočítá s přítomností televizních kamer.

STARTOVNÍ LISTINA: https://www.atletika.cz/…tina-mcr.pdf

Anketa

Která z žen a dívek se stane letošní mistryní republiky v půlmaratonu?

 
11 hl.
 
48 hl.
 
1 hl.
Celkem hlasovalo 109 uživatelů.

Komentáře (Celkem 15)

Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední

zuzanarusinova@post žena 08.07.2020 17:37:55

V neděli 12. července proběhne další souboj o republikové tituly, tentokrát na půlmaratonské trati. Dějištěm závodu bude obec Kostěnice nedaleko Pardubic. Start je netradičně naplánován na 17. hodinu, trasa je obrátková a obhájci titulů jsou očekávání opět na startu. Krom Evy Vrabcové by se na startu měla sejít prakticky celá domácí špička!
Odkaz na článek

avatar

Celkem 38520,25 km
Minulý měsíc 400,4 km
10 km: 0:38:19 (2017)
půlmaraton: 1:22:47 (2018)
maraton: 2:59:35 (2018)

Jadran77 muž 09.07.2020 11:45:06

Bohužel letošní sezóna zatím je slušně řečeno jiná. Termín je špatně, trať téměř absolutní rovina, ale 6× otočka čelem vzad na úzké silnici. Navíc přes 500 lidi na startu = masakr. V klidu se může do finálního souboje o medaile přimíchat nějaký hobik, kterého budu eliťáci předbíhat o kolo, protože všichni kdo poběží na 1:40 – 1:45 dostanou kolo a to nebude málo závodníku. Za mě je to špatně mělo to zůstat časově odděleno jak bylo původně v plánu.

avatar

Celkem 21779,5 km
Minulý měsíc 74,6 km

Momo11 muž 09.07.2020 12:10:13

>> Jadran77, 09. 07. 2020 11:45:06

Bohužel máš pravdu. Párkrát jsem tam jel na kole a komunikace je to úzká a ne zrovna z nejkvalitnějších; netuším, jak budou od sebe oddělené jízdní pruhy, ale tak či onak se tam bez problémů vytvoří špunt. Před vedoucím závodníkem může jet nějaká motorka nebo čtyřkolka a rozhánět to, ale ostatní (a zřejmě i první žena) mají zřejmě smůlu. Kdyby se MČR běželo samostatně, jak bylo původně v plánu, tak by to mohlo být i divácky atraktivní, protože by měli přehled o průběhu závodu, takhle to spíš vypadá (rád bych se mýlil), že to bude chaos.

avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 09.07.2020 14:39:12

To zase bude bizár.

Včera se konala tiskovka Runczech, kde pan Varhaník proklamoval, jak jsou pro svaz i běhy mimo dráhu důležité.

A tak jsme měli MČR v běhu na 10 000m na dráze sice za účasti šéftrenéra, ale ve zlaté době internetového věku bez přenosu na atletickém webu a bude další mistrák, který je tak vrcholně důležitý, že krom nepřítomnosti nějaké té kamerky na trati se do závodu pustí i pětistovka hobíků. Jasně, těch pár účastníků alespoň nepoběží tak opuštěně, ale vážně je tohle vhodné na obrátkové trase tak malého okruhu? To bude masakr. V živé paměti mám televizní záběry z klasických Pardubic, kdy tam R. Krupička odhazoval hobíky v točce do strany (což bylo na hlavu, oběhnout je by bylo normálnější) a následně ten stejný borec podbíhal skupinu hobíků běžíc částí silnice určené pro běžce v protisměru.

To bude chaos. Přeji pevné nervy pořadatelům a především pak závodníkům.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 09.07.2020 14:41:45

>> Jadran77, 09. 07. 2020 11:45:06

Bohužel, je to tak. Je na snadě, že dík zmatku, co s největší pravděpodobností bude na trati panovat, bude pro závodníky v posledních cca dvou kolech hodně obtížné se orientovat, kde mají svého soupeře.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Celkem 10 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:31 (2024)
půlmaraton: 1:24:58 (2023)
maraton: 3:26:43 (2022)

Meescha muž 09.07.2020 15:18:51

>> Jadran77, 09. 07. 2020 11:45:06

S termínem se nedá moc co vymýšlet, pokud jej nechtějí přesunout na podzim, který už začíná být pomalu přeplněný. Borci mají natrénováno, potřebují někde prodat formu, takže tady asi v pořádku. Ovšem ta obrátková trať v kombinaci s hobíky je dobrá komedie. Diváky čeká zřejmě zajímavá podívaná se slušným zmatkem v závěru. Ale tento přístup na MČR nepatří…

Jinak boj o medaile mezi muži by mohl být zajímavý. Věřím, že Jirka bude konečně doléčený a neztratil úplně celou formu z Keni (to mohl být osobák!). Mladý Zajíc medaili urve a u Víta Pavlišty záleží jen a pouze na stavu Jirky Homoláče, buď nás čeká pěkný boj, nebo sólo závod s další zlatou pro ve skvělé fazóně běžícího Pavlištu. No a jelikož není žádný přenos, tak z toho budu mít prd.

avatar

pitr83 muž 09.07.2020 15:55:03

>> Meescha, 09. 07. 2020 15:18:51

Prý Pavlišta záleží na stavu jirky. Ty asi moc neviš ale Hommoláč na něj vůbec nemá. Homoláč bude bez medaile a možná zase radší ani nedoběhne aby neskončil třeba na 8. místě

avatar

10 km: 0:29:10 (1981)
půlmaraton: 1:05:04 (1985)
maraton: 2:24:04 (1983)

Jindřich Linhart muž 09.07.2020 19:28:50

Musím se do této debaty vložit jako technický delegát MČR. Jak víte, hygiena nepovolila uspořádat závod v Pardubicích. Hledali jsme termín kdy hlavně MČR uspořádat. Musíme brát na zřetel, že svoje termíny má MČR v běhu do vrchu, MČR na dráze, soutěže družstev, MČR družstev,kvali­fikace na MS v běhu do vrchu, Běchovice, Poděbrady chůze atd. Pro vedoucího soutěžní komise svazu to bylo neskutečné vyjednávání. Termín prostě nebyl.Pan Bujnoch se domluvil se starostou Kostěnic, že se závod uskuteční u nich. Je tam zázemí atd. Problém nastal s výběrem tratě. Dopravní inspektorát nepovolil běžet na námi vybrané trati. Povolení jsme dostali pouze na úseku na kterém se poběží. Rozhodli jsme, že Vinařský 1/2maraton a MČR se poběží odděleně. Po zveřejnění časového pořadu nastal s inspektorátem další problém. Oznámili, že silnice musí být průjezdná do 20.30hod. Tím jsme museli spojit oba závody se startem v 17.00hod. Věřím, že závody proběhnou ke spokojenosti všech,když k sobě budou závodníci ohleduplní. Silnice bude rozpůlená.Je třeba běžet po pravé straně vozovky. Na obrátky je třeba nabíhat z pravé strany. Když budete předbíháni špicí závodu, prosím o včasné uhnutí do strany. Teplota má být přijatelná. Báli jsme se vedra. Snad vše klapne.

avatar

Sloviensko

rudo muž 09.07.2020 20:25:37

pretek na 21,095 metrov na ceste ( a ani na silnici) nema v sebe ziadnu logiku

je to paskvil vzniknuty z chamtivosti organizatorov maratonov, vyberat velke startovne od pobehujucich hobikoch, ktori tak mali pocit ze su tak sucastou nejakeho skutocneho maratonu

a koli tomutu paskvilu zanikla logicka sutazna vzdialenost 25km a zanikli narodne majstraky na 25 km.

kedysi sa behali cestne behy, ako vyzva alebo sutaz prebehnut odniekial niekam

ale ked sa ma sutazit na cestnom 5km okruhu ?

atletika patri na drahu a atletika patri do terenu – do lesa.

behanie po ceste bude mat v blizkej buducnosti stale vacsie problemy az postupne takmer zanikne, zaberat dopravne komunikacie koli tomu ze si skupina hobikov chce odnehnut vzdialenost ale hanbi sa ist na drahu alebo boji sa ist do lesa.

ak ma niekto neprekonatlenu potrebu behat alebo pochodovat po ceste a chce koli tomu cestu ci cele mesto uzavriet, tak to uz nepojde v ramci bezeckcyh pretekov ale jedine ako PRD parada alebo nieco proti belosske…

narodny majstrak by sa mal vratit ako HODINOVKA na drahe a „elita“ by mala dokazat uplacat takmer 20km, Zatopek im to kedysi davno ukazal ako sa to robi

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

DaliborB muž 09.07.2020 21:09:13

Já se docela těším – konečně bude pořádný závod a možná i zážitek ? Kroužení na úseku až tak nevadí, horší to bude asi s tou masou lidí v poslední třetině závodu – no jsem sám zvědavý – asi nakonec naběhneme víc než klasických 21 097 m ..:)

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 10.07.2020 00:14:29

>> Jindřich Linhart, 09. 07. 2020 19:28:50 …Hledali jsme termín kdy hlavně MČR uspořádat…

Proc ne víkend 15. 8. a prelozeny 1/2 maraton v Brne ? Taky terminova kolize ?

avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 10.07.2020 07:24:09

>> jm1, 10. 07. 2020 00:14:29

To myslíš jak? Že by svaz vzal pořadatelství Pardubicím a dal je Brnu? To dost dobře nejde. Pořadatelem MČR jsou Pardubice, jiný pořadatel by se hledal, pokud by původní organizátor nejevil zájem uspořádat v jiném termínu, nebo neměl možnost, jako je to u maratonu v Praze. Druhá věc je, že svaz nejde a nepřidělí despoticky závod nějakému pořadateli. Ten pořadatel musí mít zájem to pořádat. Zda by měli brňáci zájem je otázkou, ovšem vzhledem k tomu, že pan Bujnoch našel řešení v podobě tratě v Kostěnicích, tak otázkou čistě hypotetickou.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 10.07.2020 07:44:31

>> Jindřich Linhart, 09. 07. 2020 19:28:50

Díky za velmi informativní příspěvek. Za mě osobně klobouk dolů před všemi pořadateli v této sezóně, kdy se musí vypořádat s mnoha překážkami. Chápu i snahu organizátora uspořádat současně závod pro hobby běžce, jako to dělá vždy a snad těch 500 rekreačních běžců budou ti ohleduplní. Nezbývá, než doufat.

Bohužel, co mi v tvém příspěvku chybí, je vyjádření se k nepřenosu. Nebyl ani u desítky na dráze, nebude ani teď. V době, kdy je odsouhlasen projekt e-atletika, kdy se přenáší přes různé steamy kde jaké cvičení na zahradě, tak nemít ani základní přenos na stream ČAS ze závodu MČR je nepochopitelné. Když je přenos z extraligy, proč nebyl z dráhové desítky? Neměl by být základní přenos jednou z podmínek dnešní doby?

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Celkem 21779,5 km
Minulý měsíc 74,6 km

Momo11 muž 10.07.2020 07:53:10

>> Jindřich Linhart, 09. 07. 2020 19:28:50

Díky za info. Když to bylo takhle… Klobouk dolů pořadatelům, že to jako mnozí letos neodpískali. Lepší nějaký závod než nic.

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 10.07.2020 08:56:07

>> Skritek Hugo, 10. 07. 2020 07:24:09

Sorry, neuvedomil jsem si, ze

  1. Kostěnice = Pardubice
  2. MCR jsou trvale pridelene poradateli bez ohledu na to, zda ten ma (ev. pripadne docasne nema) k poradani zavodu podminky
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 12.07.2020 22:02:42

Titul mají Pavlišta a Joglová

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.