Někdy příště, vzkázali Štefko a Kamínková konkurenci

behy.cz | 18.04.2009 | přečteno: 14819×

Na nás stále nemáte, poslali v sobotu vzkaz domácí konkurenci největší favorité domácího šampionátu v půlmaratonu, Róbert Štefko a Petra Kamínková. Pardubický vinařský půlmaraton současně přinesl vylepšený traťový rekord v podání skvělého Keňana Wilsona K. Chebota (1:00:49) a rovněž rekordní počet startujících.

Přítomnost Wilsona Kwambaie Chebota, který letos běžel již třikrát pod hodinu a mohl se pochlubit časem 59:32, a rychlá trať dávaly naděje, že by takový výkon mohl zopakovat i v Pardubicích.

Tato naděje však brzy vzala za své. Na desátém kilometru měla vedoucí skupinka čítající devět afrických běžců mezičas 29:02. Postupně z ní jednotliví závodníci odpadávali, až nakonec zůstal jediný, favorit závodu, Keňan Chebot. Pro vítězství si doběhl v čase 1:00:49.

Překonal výrazně rekord závodu, který držel časem 1:02:05 jeho krajan Samuel Mwangi z Keni, primát nejrychlejšího půlmaratonu na území České republiky však zůstal Praze (1:00:07).

„Počasí i trať byly výborné, ale od desátého kilometru jsem musel udávat tempo závodu sám,“ řekl v cíli vítěz závodu a zároveň tím vyjádřil příčinu toho, proč nebyla pokořena hranice jedné hodiny.

Podobně jako Afričané, i naši nejlepší vytrvalci se krátce po startu semkli do devítičlenné skupiny. Aktivitou hýřili zejména Jan Havlíček (ASK Slavia Praha) a Petr Pechek (TJ Maratonstav Úpice), kteří se společně s Danem Orálkem postarali o rychlé tempo.

Z vedoucí skupiny ve druhém okruhu odpadli Pavel Brýdl a Jiří Homoláč, v posledním kole nestačili už ani Orálek, Havlíček a Blaha. Na metě 17. kilometru byl boj o titul ještě zcela otevřený, i když se soustředil jen na trojici pozdějších medailistů. Do cílové rovinky však dokázal vběhnout jako první téměř jednačtyřicetiletý Róbert Štefko z AK Kroměříž (v cíli 1:07:21), těsně následován oddílovým kolegou Martinem Freiem (1:07:33) a s odstupem za nimi proběhl cílovou páskou jako třetí Petr Pechek (1:07:55), který stejně jako Štefko podruhé v této sezóně zaběhl čas pod 1:08.

„Závod se mi podařilo rozhodnout na devatenáctém kilometru. Tam jsem mírně zrychlil a na toto zrychlení nikdo ze soupeřů nezareagoval,“ řekl v cíli Róbert Štefko. „Pro mladé závodníky je to ale těžké, nemají takové profesionální podmínky, jaké jsem míval já,“ omlouval pak trochu fakt, že je znovu v důležitém závodě porazil.

Jediná Afričanka na startu Lydia Njeriová si vývoj závodu pohlídala a s přehledem zvítězila časem 1:14:44. Za ní se dlouho jako stín držela s nevelkou ztrátou Petra Kamínková (AK Olomouc), která se pokoušela  zaběhnout limit na MS v půlmaratonu. Běžela rychleji než nedávno v Praze, časem 1:15:17 vybojovala s velkým náskokem titul mistryně ČR v půlmaratonu, sen o překonání limitu 1:13:00 se však nenaplnil.

Příjemným překvapením byl výkon šestadvacetileté závodnice AHA Vyškov, Ireny Petříkové. Bývalá reprezentantka na dráze a v krosu dokázala, že má stále potenciál dosáhnout na naše poměry nadprůměrných časů. Druhé místo jí patří časem 1:20:33.

Otevřený byl souboj o třetí místo a dlouho se zdálo, že svůj návrat korunuje Táňa Metelková umístěním na stupních vítězů.  V pos­ledním okruhu se však před Metelkovou dostala výborně připravená Lenka Šibravová (PSK Olymp Praha – 1:21:07).

Pořadatelé očekávali, že na start se postaví více než tisícovka běžců. To se sice nestalo, ale více než 800 běžců je i tak skvělým výsledkem. Mezi nimi nechyběl ani známý kardiolog a běžecký nadšenec Jan Pirk a zakladatel závodu Oldřich Bujnoch. Ten sice byl na trati závodu déle než dvě hodiny, ale údajně jen proto, že si odskočil, aby zkontroloval kucha­ře ve svém hotelu.

„Diváci byli skvělí. Líbilo se mi, že byli na všech místech trati a většina z nich povzbu­zovala. Člověku to nedovolí povolit v nasazeném tempu. Kvůli této atmosféře, kdy probíháte několikrát centrem, mi okruhové závody vyhovují více než obrátkové trati,“ řekl k specifičnosti pardubického závodu Američan David Kawa, který závodil mimo soutěž v mistrovské kategorii a obsadil šesté místo.

Text: Ivo Domanský a Petr Kostovič, foto: Zdeněk Krchák