Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

PRAŽSKÝ PŮLMARATON: Co dělat do závodu, čemu se vyhnout

PRAŽSKÝ PŮLMARATON: Co dělat do závodu, čemu se vyhnout
foto: Martin Symon

Mirek Kratochvíl | 26.03.2012 | přečteno: 37602×

Beznadějně vyprodaný Hervis 1/2Maraton se nezadržitelně blíží. Do startovního výstřelu už moc nezbývá. Přinášíme pár rad těm, kteří svou účast neberou jako vrchol svého zimního snažení, ale spíše jako možnou vstupenku mezi pravidelné běžce. Jak si tedy závodní sobotu užít a ne jen přežít?

V každém případě si uvědomme, že na poslední chvíli už nenatrénujeme to, co jsme doposud nestihli. S ubývajícími dny do startu nepodlehněme panice a nezačněme dohánět kilometráž. Smiřme se s tím, že naše fyzická kondice už se do startu nijak radikálně nezvýší. Jsme-li si vědomi, že naše dosavadní půlmaratonská příprava byla ošizená, stanovme si nový reálný výkonnostní cíl. Možná napoprvé nezaběhneme čas svých snů, ale pokud jsme splnili alespoň část svých plánů a předsevzetí, máme pořád šanci doběhnout v limitu a ve zdraví.

Plánovali jsme před půl rokem, že do startu shodíme deset kilo a váha se zatím nepohnula ani o deko? Hubnutí na poslední chvíli by nám už nepřineslo žádný zázračný úbytek, ale obralo by nás o potřebnou sílu. Teď už nezkoušejme žádné drastické diety ani radikální změny jídelníčku.

Ještě pořád ale máme čas na vyzkoušení jídelníčku pro den závodu. Připravíme si jídlo přesně tak, jak jej hodláme jíst v den startu. Začněme lehkou snídaní, pokračujme průběžným doplňováním tekutin a nezapomeňme na malou lehkou svačinu dvě až tři hodiny před během. Při běhu načasovaném na čas skutečného startu by nás neměl pronásledovat pocit plného žaludku, šplouchání v břiše nebo nadýmání. Je-li vše v pořádku, stejný stravovací model použijeme i v den závodu.

Důležitý je pravidelný a dostatečný spánek. Pár dní před závodem se rozhodně vyhněme dlouhému postávání na jednom místě, věnujme se strečinku a regeneraci. Zavodňujme organismus, ale nikoliv nadbytečně.

Nezkoušejme v rámci tréninku uběhnout půlmaraton 14 dnů před závodem. Už není čas na příliš rychlé a náročné tréninky. Tempo držme maximálně do úrovně anaerobního prahu. S blížícím se startem snižujeme kilometráž. Dát si dva nebo tři dny před startem saunu není dobrý nápad. Sauna nás na několik následujících dnů dehydruje a vyčerpá.

Důležité je uvědomit si, že přichází jaro a s ním radikální změny teplot. Většinu svých dosavadních běhů jsme absolvovali během zimy a naše tělo si nestačilo zvyknout na běh ve vyšších teplotách. Pokud se pár dnů před závodem radikálně změní počasí a z jara náhle vstoupíme do téměř letních teplot, je nutné na to reagovat. Pokud jdeme na start a není nám chladno, pak jsme se oblékli příliš teple a měli bychom včas odložit nejteplejší vrstvu. Druhým základním pravidlem pro vyšší teploty je občerstvovat se na trati ještě dříve, než pocítíme žízeň. A třetí, nejdůležitější zásadou je, že při prudkém oteplení snížíme plánovanou rychlost běhu.

Nepropadneme-li panice a nezačneme na poslední chvíli experimentovat, máme velkou šanci dostat se úspěšně do cíle. A pokud náš čas nebude odpovídat představám, příště už budeme vědět, že příprava na půlmaraton se nedá zvládnout na poslední chvíli, ale je nutné zahájit ji včas a být důsledný.


VŠE O HERVIS 1/2MARATONU PRAHA

WEBOVÉ STRÁNKY HERVIS 1/2MARATONU PRAHA

DALŠÍ RADY PRO ZAČÍNAJÍCÍ BĚŽCE NAJDETE NA STRÁNKÁCH PIM FIRSTTIMERS

Anketa

Pokud se chystáte na Hervis 1/2Maraton Praha, bude to váš první takto dlouhý závod?

ano
 
204 hl.
ne
 
229 hl.
Celkem hlasovalo 433 uživatelů.

Komentáře (Celkem 1)

Nalezené položky: 2 První Předchozí | 1 | Další Poslední

mkratoch 14.03.2011 15:23:25

Start Hervis 1/2Maratonu je za pouhé tři týdny. Kdo se na něj bez jakékoliv běžecké průpravy přihlásí až v této době, dopouští se prvního prohřešku proti běžeckým pravidlům – respektu vůči závodu. Pokud však svou účast neberete jako vrchol zimního snažení, ale spíše možnou vstupenku mezi pravidelné běžce, přinášíme pár rad, jak si závodní sobotu užít a ne jen přežít.
Odkaz na článek

avatar

Zlín/Olomouc

Celkem 419 km
Minulý měsíc 0 km

Zuzyk žena 15.03.2011 10:16:36

díky moc za rady! na start svého prvního půlmaratonu se postavím až v listopadu, takže se mi všechny rady budou moc hodit :-)

Motto: "I dont dream my life, I live my dream."
Nalezené položky: 2 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.