Rekordní Hornickou desítku ovládli Keňan Sawe a Petra Kamínková

behej.com | 03.11.2012 | přečteno: 6015×

V ideálních podmínkách za teplého a slunečného počasí proběhl ve Frýdku-Místku velký běžecký svátek, již 27. ročník oblíbené Hornické desítky. Hlavní závod na 10 kilometrů, který ozdobily hned čtyři výkony pod 30 minut, pro sebe rozhodl Keňan Sawe. Dva nejlepší Češi, Kocourek s Homoláčem, si doběhli pro nové osobáky. Mezi ženami se z vítězství radovala česká běžecká stálice Petra Kamínková. Pořadatelé odhadují, že loňská rekordní účast byla překonána a na všechny tratě vyběhlo přes 2 000 závodníků včetně mnoha dětí.

V prvním kole t?íokruhové trati tempo udával Milan Kocourek (AK Krom??íž), pak se však do vedení dostal v ?echách dob?e známý ke?ský vytrvalec Elisha Kiprotich Sawe z ma?arské stáje Benedek Team. Afri?an si náskok pohlídal až do cíle, kde mu ?asomíra nam??ila 29:17. Zaostal tak jen sedm vte?in za tra?ovým rekordem a sou?asn? zde vrátil lo?skou porážku Kocourkovi, který získal st?íbro v novém osobáku za 29:29.

„Milanovi se dnes b?želo dob?e, p?estože se teprve ve st?edu vrátil s Jirkou Homolá?em z italského soust?ed?ní,“ glosoval výkon nejlepšího ?echa jeho trenér Ji?í Sequent. A byl spokojen i s ?asem druhého jmenovaného sv??ence, Ji?ího Homolá?e (AK Krom??íž). Ten skon?il v závod? sice ?tvrtý, ale ve výborném osobním rekordu 29:52 poté, co se „p?etahoval“ s celkov? t?etím Ukrajincem Ruslanem Savchukem (29:35). Další p?í?ky obsadili Petr Pechek (TJ Maratonstav Úpice) za 31:01 a Aleš Miko (SSK Vítkovice) výkonem 31:07.

V ženách na desetikilometrové trati kralovala Petra Kamínková (AK Olomouc), kterou p?íjemn? p?ekvapil kvalitní ?as 35:11. „V?bec jsem ne?ekala, že pob?žím tak dob?e. Nemám za sebou po?ádný trénink, odpo?ívala jsem v Turecku na dovolené,“ ?ekla s úsm?vem v cíli. V úvodní ?ásti závodu bojovala s jmenovkyní Pastorovou (MK Seitl Ostrava), jež do cíle nakonec dorazila za 35:36. Za zmínku stojí i výkon mladi?ké Carmen Beshirové (SK Zdice, ro?ník narození 1998), která dob?hla pátá za 37:20.

P?íjemné po?así zlákalo k m?stské trati také mnoho divák?, kte?í vytvo?ili p?knou kulisu celé akce. A že m?li koho povzbuzovat – organizáto?i od­hadují, že celková ú?ast p?ekro?ila stejn? jako loni dv? tisícovky b?žc?, kte?í vyrazili na desítku (tu dokon?ilo 679 borc?), jednookruhovou „míla?skou“ tra? a na ?adu d?tských b?h?. „Letošní ro?ník hodnotíme jako velice vyda?ený, vyšlo nám po?así a úrove? b?žc? byla rovn?ž skv?lá,“ neskrýval nadšení Josef Nejezchleba z po?adatelské­ho týmu.