Nejraději bych bývala skákala do dálky. Při přechodu na sportovní gymnázium mě ale automaticky zařadili do běžecké skupiny a já se tomu nijak nebránila, i když mě delší běhy vůbec nelákaly. Byla jsem spíš rychlostní, všestranný typ. Ale protože jsem ve 14 letech jednou v rámci atletického čtyřboje musela běžet 500 metrů a byl z toho tenkrát československý …
Různé

Renata Kvitová-Býmová: Vytrvalkyně na mateřské dovolené
„Když jsem na dovolené u Máchova jezera oběhla sama od sebe tátův tréninkový okruh, nezbylo mu nic jiného, než mě přihlásit do atletiky. To bylo už ve třetí třídě základní školy a tento sport mě uchvátil natolik, že se pro mě stal číslem jedna," říká s úsměvem Renata Býmová, vytrvalkyně, která zářila především v devadesátých letech a dnes slaví pětatřicáté n …

Martin Frei: Domažlický běžecký talent
„Pořádně běhat jsem začal až v 18 letech," tvrdí Martin Frei: „A dá se říct, že se od té doby postupně stále zlepšuji." Nyní patří do kategorie mladých vytrvaleckých talentů, jichž má naše současná atletika zoufalý nedostatek. V pátek 12. března 2010 oslavil Martin Frei dvacáté čtvrté narozeniny.

Jan Kreisinger: Naděje pro naše štreky
Maratony (zatím) neběhá, ale časy z jiných disciplín jej dělají jednoho z nejlepších současných českých vytrvalců. Řeč je o pětadvacetiletém Janu Kreisingerovi, opoře domácího týmového lídra AK Kroměříž.

Pavel Kantorek: Pan Maratonec ve stínu Zátopka
Pavel Kantorek patřil na přelomu padesátých a šededesátých let ke špičkovým světovým maratoncům. Třikrát zvítězil v Mezinárodním maratonu míru v Košicích a dosud je nejúspěšnějším českým a slovenským vytrvalcem tohoto závodu. V roce 1961 v Košicích podlehl jen olympijskému vítězi Abebe Bikilovi. Přes vynikající výkony žil ve stínu slávy Emila Zátopka. Dne …

Irena Petříková: Když jablko nepadá daleko od stromu
„Běh nikdy nebyl jediným smyslem mého života," tvrdí Irena Petříková: „Mám i mnoho jiných zájmů." Když v 80. a 90. letech minulého století vítězil na mnoha běžeckých závodech František Petřík, nebylo už tehdy pochyb, že dcera, kterou s sebou od malička vozil po atletických soutěžích, půjde v jeho šlépějích.

Alexander Neuwirth - Běh jako droga
„O běhání se říká, že je to jako droga. Něco na tom je, ale účinky jsou naprosto odlišné. Kdo bere drogy a zvyšuje dávky, je na tom čím dál hůř. Kdo běhá a zvyšuje dávky, je na tom čím dál lépe. Alespoň u mě to fungovalo,“ tvrdí ve svém deníku Saša Neuwirth. A o něm to platí beze zbytku…

Jana Biolková: Z tenistky atletkou
„Já s běháním začínala až v 19 letech. Do té doby jsem hrála 11 let tenis," vzpomíná Jana Biolková. A nutno podotknout, že ho hrála opravdu velmi dobře. Má v kapse titul mistryně ČSFR v dorostenkách a je též vicemistryní republiky v ženách, kde až ve finále prohrála s Květou Peschkeovou. Jak se z výborné tenistky stala běžkyní?
…
Vítejte v roce velkého výročí
Říká se, že v období hospodářských krizí se rodí vlny zájmu o běh. Snad máme v genech potřebu utéci před problémy a při běhu se alespoň na chvíli pomyslně uzavřít do sebe. Jestli je to pravda, nevíme, ale vzhledem k tomu, že ekonomika se ještě zdaleka nevzpamatovala, vyhlídky na posun běhu v žebříčku popularity tu jsou.
…
Jiří Sýkora: Poslední český vytrvalec ve finále olympijské pětky
„Mám jednu zásadu," tvrdí Jiří Sýkora: „Po ukončení závodní kariéry už na žádných závodech nefinišuji. Protože každý závod, kterého se zúčastním, vyhrávám! Sám nad sebou. Bez ohledu na umístění. Protože jsem přemohl lenost a postavil se na start!"

Monika Hamhalterová-Deverová: Malá postavou, velká výkony
„Ani jsem netušila, že už 21 let držím český rekord na 5000 metrů,“ směje se Monika Deverová, za svobodna Hamhalterová. „Ty naše běžkyně by s tím měly už něco udělat. Já tento svůj výkon nepovažuji za nějak extra kvalitní.“

Zdeněk Mezulianik - Běh byl můj život

RECENZE: Poznej sám sebe
Již druhé vydání knihy Mariana Jelínka a Jiřího Kuchaře Poznej sám sebe (Eminent, 2006) je knihou, na kterou by v našich knihovničkách mělo zbýt místo vpravdě důstojné. Ač je na obálce hokejista Jaromír Jágr a v knize se o něm zmínka objevuje na řadě míst, určena je všem sportovcům a nejen jim. Nese lákavý podtitul Tajemství těla, duše a mysli.
…
FILM: Muž, který naučil Ameriku běhat
Pomalý běžec s plnovousem a neodmyslitelnou cyklistickou čapkou na hlavě. Rumunský emigrant, který založil a po dvacet let vedl dnes nejslavnější běžecký klub na světě s 31000 členy. Fred Lebow. Muž, jehož sochu každý rok posouvají v Central parku k místu, kam dobíhají desetitisíce jeho následovatelů. O tom, jak Fred učil (nejen) …

Duch maratonu přichází do Evropy
Na podzim roku 2007 dokončil americký režisér John Dunham filmový snímek „Spirit of the Marathon“. Na filmovém festivalu v Chicagu v roce 2007 získal cenu diváků, na Mammoth festivalu v Californii v témže roce dokonce hlavní cenu. Zdá se, že v letošním roce se konečně dočkáme i v Evropě.

OSOBNOSTI: Václav Krejsa - Mým snem je maraton v New Yorku
Legendu a téměř maskota řady českých i evropských závodů Vaška Krejsu zná skoro každý. Na tratích se pohybuje s železnou pravidelností už 21 let. Že to není mnoho? To není, ale kdo se může chlubit sbírkou 2634 běžeckých závodů od 5 km až po 100 mil, 333 maratonů a hlavně 51885 uběhnutými kilometry? O tom všem s Vaškem rozmlouvala ultramara …

Ivo Domanský: Pohled na olympijské maratony
Tak jako nelze bez závažné chyby sečítat vejce a strejce, tak také nelze klást rovnítko mezi maratony a už vůbec ne mezi jejich vítěze. Právě skončené Hry 29. Olympiády to v případě maratonského běhu mužů a žen dokazují zcela věrohodně.
První běžecký videoklip je zde!
Přinášíme vám premiéru běžeckého videoklipu, na jehož vzniku se podíleli hlavně hudebník Vilém Čok se svou kapelou BYPASS, režisér a střihač David Beránek (Labrador film) a server behej.com. Točilo se počátkem dubna v parku Stromovka, ráji běžců nejen z Prahy. S jakým výsledkem?
OBSAHUJE VIDEO A ODKAZ NA CELOU PÍSEŇ …

Tréninkové školy: Škola sprinterů
Sprinteři v přehledu tréninkových škol nesmí rozhodně chybět. Vždyť jak se vášnivě diskutuje na fóru tohoto webu, divoká prasata se letos přemnožila a „sprinterské“ dovednosti se pak mohou hodit. Vězte, že cílem předchozí věty rozhodně není zlehčit následující text.

Tréninkové školy: Protinožci vaří dobrou kaši
Které osobnosti obohatily světový běh na opačném konci zeměkoule? Jaké byly jejich tréninkové metody? Z kterých světových akcí si tito běžci odnesli vavříny? Zveme vás na návštěvu do Austrálie.