Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

UKÁZKA Z KNIHY: Devět zlatých pravidel veteránského sportování

UKÁZKA Z KNIHY: Devět zlatých pravidel veteránského sportování
foto: Martin Symon (ilustrační foto)

behej.com | 30.08.2015 | přečteno: 7669×

Jak utéct času je název knižního titulu nakladatelství Mladá fronta, který vyšel letos a jehož autorkou je Američanka s ukrajinskými kořeny Olga Kotelková. Sportovkyně tělem i duší, neboť se na tartanu proháněla i po své devadesátce. Přinášíme jejích devět pravidel, rad a doporučení pro sportovce veterány. Další ukázku z této zdařilé knihy najdete v nejnovějším čísle našeho časopisu.

Nejméně polovina z následujících doporučení souvisí s přístupem. Osobnost je svým způsobem více méně daná, ale přístup lze změnit. Je možné ho přizpůsobit pomocí jednoduchých strategií. Navíc se ukazuje, že přístup ve velké míře ovlivňuje kvalitu a nejspíš také délku našeho života.

PRAVIDLO JEDNA: hýbejte se

Nikdo se nepohybuje neustále a ani to není potřeba. Ale potřebujeme se pohybovat trvale. Když svá těla na delší dobu vypneme, začnou se dít ošklivé věci, včetně toho, že se zvýší rizika související s pěti hlavními zabijáky. Naopak, když se pohybujeme, naše tělo i mozek spolupracují. Myslí nám to rychleji, přesněji zpracováváme informace a více si pamatujeme. Tvoříme základ pro lepší a delší spánek.

PRAVIDLO DVĚ: vytvářejte rutinní úkony (ale někdy je porušujte)

Význam rutiny oceňují nejenom sportovci, mniši a rodiče malých dětí. Rutina v pojetí běžných postupů koreluje s vědeckými úspěchy a s dosahováním cílů. (Zaručeně nenajdete knihu, která by se jmenovala Sedm náhodných rozmarů velmi úspěšných lidí.) Navíc se zdá, že rutina je tím důležitější, čím jsme starší. Převedením nudnější a jednotvárnější části našeho života do podoby rutiny uvolníme kapacitu mozku pro věci, na kterých skutečně záleží. Naše těla navíc touží po pravidelnosti. Na druhou stranu ovšem hrozí, že zapadneme do vyjetých kolejí. „Postupem let se tvarujete do určité podoby,“ píše Robert Thurman, profesor na Kolumbijské univerzitě a buddhistický vzdělanec. Dokonale uspořádaný život sice znamená méně stresu, ale také menší přizpůsobivost. „Nikdy bychom neměli přestat hledat nové zelené pastviny,“ dodává Thurman.

PRAVIDLO TŘI: využívejte příležitosti

Klasická teorie řízení říká, že byste si měli vždy určit 20 procent těch nejdůležitějších úkolů a těm pak věnovat 80 procent svého úsilí. Olga by vám řekla, že se na každé soutěži snaží podávat co nejlepší výkony, ale výsledky hmluvíí samy za sebe: nejvíc úsilí ze sebe vydá na velkých mítincích. Díky využívání příležitostí přežíváme jako druh. Naši předkové byli podle Williama Mellera, profesora evolučního lékařství na Kalifornské univerzitě v San Francisku, „aktivní, když museli“. Ale kdykoli měli příležitost šetřit energií, udělali to. Proto i vy svou drahocennou energii vydávejte moudře. Je čas běhat a je čas naložit se do horké vany, říká parafráze Starého zákona.

PRAVIDLO ČTYŘI: buďte „lidští“

Laskavost nebylo nutné nijak zdůrazňovat, bývala to samozřejmá vlastnost. Pak se na ni ovšem zaměřili evoluční psychologové a začali se jí více věnovat. Konat dobro neznamená jen mít příjemný pocit, skutečně to funguje. Je to zdravé pro kmen i pro nás samotné. Laskaví lidí jednoduchým a intenzivním způsobem získávají pozornost okolí. Jsme nastaveni tak, abychom „poznali cizího člověka, který nám může pomoci v nepříjemné situaci“. Naznačují to studie z Berkeley. V Serengeti nejlépe prospívají paviáni, kteří mají hodně dobrých přátel. Geny milých paviánů i příjemných lidí se přenášejí.

PRAVIDLO PĚT: v něco věřte

V co máte věřit? Vlastně na tom nezáleží (samozřejmě do určité míry). Víra je rysem temperamentu, tvrdí někteří sociologové. Vyznačuje se „tendencí přijímat tajemství a vnímat temná místa života jako nezbytnou nutnost,“ jak říká psycholog James Fowler. Lidé, kteří k životu přistupují tímto způsobem, mají tendenci prospívat skoro ve všech ohledech. Věřte něčemu, je to lepší než ničemu nevěřit, ale buďte připravení na to, že by se vaše víra mohla brzy změnit. Raději vyložte žetony na stůl, neschovávejte si je v kapse.

PRAVIDLO ŠEST: nepoddávejte se špatné náladě

Zvládání stresu je důležité z hlediska přepínání genetických přepínačů odemykajících potenciál dlouhověkosti v našem genomu. Je-li však cvičení nejlepší způsob, jak se stresu zbavit, nejspíš nejvíce podceňovaným je jeden duševní trik: posun celkové perspektivy. Z pohledu vesmíru jsou všechny naše starosti a obavy triviální. Hodiny tikají. Na reptání nemáme čas. Ten nám zbývá jen na radost a vděk.

PRAVIDLO SEDM: podporujte v sobě pocit, že se rozvíjíte

Potřebujeme mít pocit, že se nějak rozvíjíme. Vyplývá to z mnoha studií spokojenosti a motivace. Bez periodických dávek toho, co profesorka Teresa Amabileová z Harvard Business School nazývá „malými vítězstvími“, dochází k narušení naší morálky a přestáváme se snažit. Řešení: změnit měřítka. Upravte svá očekávání vlastním možnostem. Sportovci senioři také upravují svá očekávání spolu s tím, jak jejich těla stárnou. Pak se zlepšujte nad danou hranici, třeba jen o malý kousek. Tomu se říká rozvoj.

PRAVIDLO OSM: nedělejte to, když se vám to nelíbí

V knize 50 sportovců nad 50 let nás učí žít zdravý život autor Don McGrath zjišťuje, že jediná relevantní vlastnost, kterou mají jeho sportovci společnou, je jejich pocit, že… je to baví. Námaha, soutěživost, mírná bolest po závodě i během něj, to všechno se jim líbí. Je to hra, ne práce. Když vás to nebaví, nedělejte to. Je to snadné. Lidi by nemělo nic nutit do změny ke zdravějšímu chování. Měl bych nefunguje. Zabírá jen chci. Ale tady narážíme na zvláštní jev. Jednoho dne možná zjistíte, že děláte něco náročného, třeba proto, že máte rádi někoho, kdo to dělá s vámi, a uvědomíte si, že vám to nevadí. Proto se vrátíte. Tak to začíná.

PRAVIDLO DEVĚT: začněte hned

Mám dobrou zprávu pro poválečnou generaci, která ztratila formu, ale stále v sobě živí naději, že ji zase získá. Za podmínky, že nebudeme příliš spěchat, nejenom není pozdě se do toho pustit ve středním věku, ale svým způsobem je to nejlepší čas. Jsme odpočatí, jsme nepokojní, jsme připravení. Naše těla, jimž jsme se tak trochu odcizili, nám našeptávají: Pojďme se společně vrátit. Tak do toho!

Knihu Jak utéct času pořídíte například v eshopu Kniha.cz

Komentáře (Celkem 7)

Nalezené položky: 8 První Předchozí | 1 | Další Poslední

behej.com 30.08.2015 21:37:11

Jak utéct času je název knižního titulu nakladatelství Mladá fronta, který vyšel letos a jehož autorkou je Američanka s ukrajinskými kořeny Olga Kotelková. Sportovkyně tělem i duší, neboť se na tartanu proháněla i po své devadesátce. Přinášíme jejích devět pravidel, rad a doporučení pro sportovce veterány. Další ukázku z této zdařilé knihy najdete v nejnovějším čísle našeho časopisu.
Odkaz na článek

avatar

Zem

rudo muž 31.08.2015 00:38:49

Exactly how exercise affects older people is complicated. On one level, exercise is a flat-out insult to the body. Downhill running tears quadriceps muscles as reliably as an injection of snake venom. All kinds of free radicals and other toxins are let loose. But the damage also triggers the production of antioxidants that boost the health of the body generally. So when you see a track athlete who looks as if that last 1,500-meter race damn near killed him, you’re right. It might have made him stronger in the deal.

Motto: 528 citaj: geopolitics.co
avatar

Zem

rudo muž 31.08.2015 00:41:27

Exercise training helps stop muscle strength and endurance from slipping away. But it seems to also do something else, maintains Mark Tarnopolsky, a professor of pediatrics and medicine at McMaster University in Hamilton, Ontario (who also happens to be a top-ranked trail runner). Resistance exercise in particular seems to activate a muscle stem cell called a satellite cell. With the infusion of these squeaky-clean cells into the system, the mitochondria seem to rejuvenate. (The phenomenon has been called “gene shifting.”) If Tarnopolsky is right, exercise in older adults can roll back the odometer. After six months of twice weekly strength exercise training, he has shown, the biochemical, physiological and genetic signature of older muscle is “turned back” nearly 15 or 20 years.

2 x za tyzden silovy trenink

Motto: 528 citaj: geopolitics.co
avatar

Zem

rudo muž 31.08.2015 00:44:19

The conundrum for masters athletes — though it seems Kotelko’s great fortune to have largely escaped the phenomenon — is this: Big physiological benefits from exercise are there for the taking. You just have to keep exercising. But you can’t exercise if the body breaks down. To avoid injuries, aging track athletes are often advised to keep to their old routines but to lower the intensity. The best advertisement for that strategy was a race turned in five years ago by a 73-year-old from Ontario. Age-graded, Ed Whitlock’s 2:54 marathon (the equivalent of a 20-year-old running 2:03.57) was the fastest ever run. When people collared him afterward to find out his training secret, they learned that he ran every day, slowly, for hours, around the local cemetery.

niekolkohodinovy velmi pomaly beh, kazdodenne, okolo cintorina

Motto: 528 citaj: geopolitics.co
avatar

Zem

rudo muž 31.08.2015 02:33:43

high jump

The flop allows you to jump higher than other methods do because your center of gravity never actually clears the bar. But the severe back arch demands a suppleness that’s alien to the aging body, which is why pretty much no one over 65 does it. Kotelko was already too old to flop when she took up track at age 77. Instead, she sort of bestrides the bar. Her world record of 2.7 feet is just a little higher than the superfoamy mat. Overall, Kotelko’s high jump gives the impression of someone taking a run at a hotel-room bed.

jej skok do vysky vyzera ako ked sa niekto rozbehne v hotelovej izbe a skoci do postele

Motto: 528 citaj: geopolitics.co
avatar

Zem

rudo muž 31.08.2015 02:44:55

http://www.nytimes.com/…letes-t.html?_r=0

text v prispevkoch je z toho clanku, ktory je linknuty cez wiki, ktora bola linknuta v clanku na fore

Motto: 528 citaj: geopolitics.co
avatar

Celkem 25282,92 km
Minulý měsíc 176,72 km

jm1 muž 07.09.2015 23:17:47

>> rudo, 31. 08. 2015 00:44:19 …niekolkohodinovy velmi pomaly beh, kazdodenne, okolo cintorina…

V knize je (na str. 76 dole) napsan vice mene OPAK ;-): „…Jde o intenzitu. O jakou intenzitu? Nejmene na 80% Vaseho maxima … Atleticke discipliny, jimz se Olga venuje, namahaji jeji telo presne spravnym zpusobem: kladou na ni vysoke naroky po kratky cas

avatar

Zem

rudo muž 08.09.2015 00:53:35

>> jm1, 07. 09. 2015 23:17:47

Age-graded, Ed Whitlock’s 2:54 marathon (the equivalent of a 20-year-old running 2:03.57) was the fastest ever run. When people collared him afterward to find out his training secret, they learned that he ran every day, slowly, for hours, around the local cemetery.

ako by si to velmi strucne prelozil 1 vetou ?

Motto: 528 citaj: geopolitics.co
Nalezené položky: 8 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.