Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Favorité nedělního Volkswagen Maratonu Praha jsou z Etiopie

Favorité nedělního Volkswagen Maratonu Praha jsou z Etiopie
foto: RunCzech

RunCzech   | 05.05.2017 | přečteno: 4432×

S elitními africkými vytrvalci v čele se už za dva dny rozeběhne letošní Volkswagen Maraton Praha. Právě běžci z Etiopie a Keni jsou papírovými favority třiadvacátého ročníku legendárního závodu. Na jeho startu se objeví celkem 10 600 běžců, dalších 5 800 účastníků hlásí doprovodný sobotní program. Volkswagen Maratonský víkend tak přiláká celkem 16 400 aktivních sportovců. SLEDUJTE VIDEOZÁZNAM TISKOVÉ KONFERENCE S FAVORITY ZÁVODU

Pro české běžce a fanoušky pak i letos bude lákadlem Mistrovství České republiky v maratonu. Jak je již tradicí na závodech RunCzech běžecké ligy, i na Volkswagen Maratonu Praha nebude chybět světová vytrvalecká elita. „Podle předpokladů budou i nyní dominovat afričtí běžci, nejsilněji je zastoupená Etiopie. Já se však těším na výkony českých reprezentantů a hlavně tisíců rekreačních běžců, kteří věnují tréninku na maraton svůj volný čas a obrovské úsilí,“ říká prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.

Hlavní favorité závodu ohodnoceného zlatou známkou IAAF budou muži, kteří již dokázali v minulosti pokořit hranici 2 hodin a 7 minut. Trojici Keňanů ve složení Lani Rutto, Frankline Chepkwony a Stephen Chemlany vyzve dvojice etiopských běžců, tedy Bazu Worku a Gebretsadik Abraha. Právě etiopský běžec Worku má ve startovním poli vůbec nejlepší maratonské osobní maximum. „Zpestřením africké nadvlády by měl být známý japonský maratonec Yuki Kawauchi, který se chystá v Praze zaútočit na svůj osobní rekord a běžet pod 2:08,“ podotýká manažerka elitních atletů Jana Moberly.

V kategorii žen bude pravděpodobně výrazněji dominovat Etiopie, která je zastoupena hned čtyřmi běžkyněmi s osobním rekordem pod 2:24 v čele s Feyse Tadese či Amane Beriso. „Jejich souboj otevírá šanci i pro překonání rekordu závodu 2:22:34, který u nás v roce 2011 zaběhla Lydie Cheromei,“ věří etiopským závodnicím Capalbo. Mezi etiopské favoritky dále patří Mulu Seboko nebo Tadelech Bekele. Avšak ani keňské závodnice se nebudou chtít nechat dát zahanbit. Překvapit může zejména Valary Aiyabey, vítězka maratonu ve Valencii, která si vylepšila své osobní maximum při letošním Sportisimo 1/2Maratonu Praha (1:07:50), když si přijela otestovat Prahu před maratonem, ten je její hlavní disciplínou.

Volkswagen Maraton Praha je tradičně i jednou z posledních příležitostí pro běžce splnit standardy svých atletických federací pro nadcházející mistrovství světa. To se letos v létě poběží v Londýně, a tak na startu uvidíme i elitní běžce z Kyrgyzstánu, Kazachstánu, Brazílie, Nového Zélandu, Ekvádoru, Venezuely či Řecka.

Čeští fanoušci se mohou těšit na mistrovství České republiky v maratonu, které proběhne v rámci maratonu. Mimo jiné se na něm představí obhájce loňského vítězství Petr Pechek, Vít Pavlišta nebo Radka Churáňová s Dagmar Rychnovskou a Petrou Pastorovou. Napínavý souboj slibují především Pechek s Pavlištou. Druhý jmenovaný se nedávno stal mistrem republiky na půlmaratonu v Pardubicích a stejný titul by si chtěl přivézt i z dvojnásobné distance. „Chtěl bych osobní rekord a zaútočit na titul mistra. Petr je každopádně nepříjemný soupeř, určitě to nebudu mít lehké. Primárně budu chtít v Praze zaběhnout solidní čas,“ přemítá Pavlišta.

Dvacátý třetí ročník Volkswagen Maratonu Praha odstartuje ze Staroměstského náměstí v neděli 7. května v devět hodin. Na start se postaví běžci z 88 zemí světa a přímý přenos bude vysílat Česká televize.

MUŽI

RUTTO Lani Kiplagat KEN 2:06:34

CHEPKWONY Frankline KEN 2:06:11

WORKU Bazu ETH 2:05:25

CHEMLANY Stephen Kwelio KEN 2:06:24

ABRAHA Gebretsadik ETH 2:07:06

CHOGE Raymond Kipchumba KEN 2:08:39

KAWAUCHI Yuki JPN 2:08:14

PAVLIŠTA Vít CZE 2:17:51

PECHEK Petr CZE 2:18:28

VABROUŠEK PETR CZE 2:31:36

ŽENY

TADESE Feyse ETH 2:20:27

BERISO Amane ETH 2:20:48

SEBOKA Mulu ETH 2:21:56

BEKELE Tadelech ETH 2:22:51

AIYABEI Valary Jemeli KEN 2:24:48

TIBEBU Hirut ETH 2:25:12

JEBET Sarah KEN 2:27:07

CHURAŇOVÁ Radka CZE 2:45:00

RYCHNOVSKÁ Dagmar CZE 2:56:53

PASTOROVÁ Petra CZE 2:36:44

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

behej.com 05.05.2017 11:26:33

Živě můžete sledovat tiskovou konferenci RunCzechu s představením elitních maratonců před nedělním Volkswagen Maratonem.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.