V Pečkách dominovala Eva Vrabcová v traťovém rekordu

Daniela Havránková | 10.03.2018 | přečteno: 5663×

Aktuálně nejlepší česká vytrvalkyně se po roce vrátila na Pečeckou desítku a posunula zde svůj loňský rekord trati na 33:51. V mužském poli se odehrály vyrovnané souboje, nejvíc sil měl v závěru nakonec vrchař Jan Janů, který zvítězil těsně v čase 31:17. Za téměř ideálních podmínek se ve středočeské obci postavilo na start celkem 860 závodníků.

Skutečně první jarní desítka dostála své pověsti. Organizátoři připravili dobře šlapající akci a závod proběhl za teplého počasí s minimálním větrem foukajícím do zad v druhé polovině za obrátkou. „Za těch asi deset let, co sem jezdím, tu takhle foukalo jen jednou, jindy to bývá spíš obráceně a to se pak běží hůř,“ komentoval dnes bronzový Petr Pechek.

Co se týče výkonů elity, tak muži dostáli papírovým předpokladům. Z větší skupinky se po 6. kilometru oddělila trojice pozdějších medailistů a bok po boku běželi až do centra města. Rozhodlo posledních 500 metrů, kde bylo potřeba rozbalit drtivý finiš, který nejlépe vyšel Janu Janů (Hvězda Pardubice), který ač vrchař se teď zjara rozbíhá na silnici – před týdnem byl druhý na Kbelské desítce.

„Dnes to byl pěkný závod, kluci mají formu, běželo se s nimi dobře,“ popisoval bezprostředně Janů. „Letos plánuju klasicky vrchařské kvalifikace na svět a na Evropu a Světový pohár, ale záleží, jak mi bude vycházet dovolená. Začal jsem totiž pracovat jako profesionální hasič, což byl vždycky můj sen,“ vyprávěl o svých novinkách. I tak mu ale práce dovolí dvoufázový trénink, což evidentně přináší své ovoce.

Jen o prsa za ním v totožném čase 31:17 doběhl Pavel Kubričan. „Měli jsme to krásně rozběhnuté a podmínky byly dnes opravdu skvělé,“ pochvaloval si vytrvalec z pražského Olympu. „Desítku na dráze bych chtěl letos dát pod 31 minut a běhat budu samozřejmě i extraligu.“ Taky třetí Petr Pechek z Kerteamu byl spokojený s časem 31:31. „Na kluky jsem v závěru neměl, to jsem jen uvisel. Ale běžel jsem tu líp než vloni, což je fajn,“ hlásil.

Hvězdou závodu však byla bývalá lyžařka a dnes již jednoznačně běžkyně Eva Vrabcová-Nývltová. „Byl to můj teprve druhý start od podzimního maratonu v New Yorku, tak jsem nevěděla přesně co čekat,“ řekla. Z loňska má na kontě půlmaraton v čase 1:11:54 z Neapole, kde nejen že vyhrála, ale také potvrdila limit pro letošní mistrovství Evropy na této distanci, jež se odehraje za dva týdny ve Valencii. Vedle Evy by se zde měl z Čechů poměřit s evropskou konkurencí i Jirka Homoláč, který zatím tvrdě trénuje v Keni.

„Rozběhli jsme to se skupinkou docela rychle, první kilometr byl za 3:10,“ uvedla Vrabcová, doprovázená manželem Martinem a trenérem v jedné osobě a samozřejmě pejskem Bellou. „V této sezoně mě čeká určitě několik půlmaratonů ze série RunCzech, jinak vše směřujeme k maratonu na srpnovém mistrovství Evropy v atletice,“ vyhlíží vrcholnou akci v Berlíně.

Opět skvělý čas 35:46 a suverénní druhé místo v ženách si pohlídala Petra Kamínková, která přijela ze Svatého Kopečku u Olomouce na celý víkend za běžeckými kamarádkami. „K obrátce jsem běžela s muži a pak jsem šla prostě svoje. Pořád platí, že si běhám pro radost,“ povídala vesele běžecká legenda, která dnes vyskočila na bednu v kategorii ženy nad 45 let!

Třetí místo a krásný osobák 37:06 si odváží Petra Kotlíková z Pacova, jinak žijící v Praze: „Běhám si hlavně kopečky kolem Komořan, různé zdejší závody, vedu i atletickou přípravku. S manželem bývalým výškařem si vybíráme většinou závody, kam můžeme jet i s našimi dvěma holčičkami.“ O kvalitním obsazení ženského závodu svědčí fakt, že se jich hned šest vešlo pod hranici 38 minut.

Roli čestné startérky přijala Jarmila Kratochvílová. „Byla jsem tu poprvé před pár lety s jedním dětským svěřencem a teď vidím, že závod má skvělou organizaci, navíc vyšlo i počasí,“ pochvalovala si a zve běžce na dva své závody, kros Běh sady Vodranty za 14 dní a silniční patnáctku v Golčově Jeníkově o Velikonocích.

Jinak v poli závodníků se rozhodně neztratil ani bývalý běžec, dnes již kouč Róbert Štefko, který si tu střihl přesnou desítku suverénně za 33:06. Zdejší trať pamatuje i jeho vítězství z roku 2011, kdy nedal šanci ani tehdy výrazně mladším ročníkům. Vidět byl i zavilý bosoběžec Tomáš Zahálka nebo třeba Evžen Ge se svou vránou Sárou.