Běh na Točník ovládla super atmosféra, krásné počasí, skvělé výkony

Běžíme na hrad | 14.05.2018 | přečteno: 3500×

Seriál Běžíme na hrad odstartoval v sobotu parádně na krásném hradu Točník kousek od Berouna. Běželo na 400 závodníků a celková účast (včetně běžců, účastníků Pohádkové cesty i doprovodu) dosahovala téměř 1500 lidí. Od rána bylo krásné počasí, sem tam mrak. Pak se na chvíli zatáhlo, chvilku jsme se báli bouřky, ale nakonec pršelo až hodinu po vyhlášení.

Přímo na hradě vítali závodníky medvědi Martin a Agáta a také volně se potulující prase, které vypadalo, jakoby přilétlo odněkud z vesmíru. I samotný hrad praskal ve švech, přišlo přes 500 návštěvníků.

Výborné byly běžecké výkony. Zejména na mužské „Patnáctce“, kde vítězný Michal Vokrouhlík zaběhl skvělý čas 58:04! O víc než pět a půl minuty rychleji, než loňský vítěz (1:03:38). Prestižní, delší závod žen vyhrála Kateřina Hulínová. Vítězem mužské „Pětky“ se stal teprve 15ti letý Vojta Horák, který si stejně jako jeho dva bratři úspěšně počíná v triatlonu. A kratší ženský závod vyhrála Markéta Procházková.

Všichni, kdo navštívili Točník, si užili rozsáhlý doprovodný program, zejména Pohádkovou cestu, kde děti plnily řadu dovednostních úkolů. Pobavila šermířská vystoupení skupiny historického šermu Gladius. Děti jinak celý den běhaly za maskotem sobíkem KILPI, ve stánku Hypoteční banky si mohly nechat namalovat na obličej cokoliv je napadlo, anebo i samy kreslily. Běhalo se i v brnění, rekordní čas Romana Šebrleho z loňska ovšem s rezervou odolal. Návštěvníky běhu na hrad Točník zaujal i partner „naboso“. Jeho tým měl na místě „glasswalk“, takže kdo chtěl, mohl si vyzkoušet chůzi po skle. Mnozí také testovali „podoskop“ na vyhodnocení došlapu chodidla. Akce na Točníku měla i charitativní rozměr, který vám přiblížíme v některém z příštích článků v průběhu týdne.

Start a zázemí všech závodů byl stejně jako v předchozích letech na fotbalovém hřišti v centru obce Točník, pod věží hradu Žebrák a s kulisou hradu Točník na kopci. Cíl Pětky a Patnáctky byl, jak jinak, na hradě.

Po dopoledním dětském zápolení na čtyřech různě dlouhých tratích se po obědě vydali na svoji trať nejprve závodníci na trati Pětky. Přesná délka trati byla 5.570 m a se stoupáním téměř 200m, neměla nijak rychlý profil, nicméně dosažené časy byly kvalitní. Je to kontinuální pozvolné stoupání proložené jedním volným seběhem na prvním kilometru a dlouhou rovinou po poli na kraji lesa mezi třetím a čtvrtým kilometrem.

Ve 14.30 potom startovala Patnáctka s délkou tratě 14.920m a s 360 nastoupanými metry. Je to vlastně „zážitkové“ běhání přes čtyři kopce. Oproti Pětce byla Patnáctka o poznání členitější a běžeckou výkonnost pořádně prověřila.

V cíli u brány hradu Točník, kde obdrželi finišerské medaile, v podstatě všichni popisovali tratě sice jako náročné, nicméně moc hezké s krásnými panoramatickými výhledy na Brdy, nebo na samotný hrad. Zdá se, že se tratě na Točníku opravdu líbily.

Další závod seriálu bude hostit již v sobotu 2. 6. moravský klenot, hrad Bouzov, na kterém se točila řada českých pohádek.