Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Jak si změřit maximální tepovou frekvenci?

behej.com | 24.03.2006 | přečteno: 89211×

Jeden z nejčastějších dotazů, které zasíláte do Poradny, se týká toho, jak vlastně zjistíte svoji maximální tepovou frekvenci, s níž se setkáte ve většině tréninkových plánů – nejen pro běhání a nejen od Miloše. Jak tedy na to?

1. Podle vzorečku
Tradiční poučka hovoří o vzorečku „220-věk“, což tedy u čtyřicetiletého běžce znamená TFmax s hodnotou 180. Podle novějšího a přesnějšího vzorečku vypočítáte TF max „214 – (0,8 x věk)“ u mužů a „209 – (0,9 x věk)“ u žen. Pro čtyřicetiletého běžce tedy snadno zjistíte hodnotu 182. Oba vzorečky jsou ovšem nepřesné a čím seriozněji svůj běžecký trénink berete, tím méně jsou pro vás vyhovující. Věk totiž není jediným činitelem, který ovlivňuje TFmax. Promlouvají do ní například sportovní minulost nebo dědičné dispozice. Vzoreček vám tedy určí zhruba 90 procentní pravděpodobnost, že vaše TFmax se pohybuje v okolí hodnot, ke kterým jsme došli výpočtem.

2. Při tréninku s měřicem tepové frekvence
V první řadě zapomeňte na metodu „poběžím, dokud nepadnu, a co mi bude tepák v tom okamžiku ukazovat, to je TF max.“ To byste nehorázně hazardovali se svým zdravím. Mnohem bezpečnější je metoda výběhu kopečků. Najděte si nějaký asi 600 metrů dlouhý kopec, ne příliš strmý. Po rozcvičení a roklusání jej vyběhněte s co největším úsilím, na konci se otočte, lehkým klusem jej seběhněte a pak opět vyběhněte. To opakujte třikrát. Zjistěte si, jakou TF jste měli na konci třetího úseku. Připočtěte tři tepy a výsledek by měl odpovídat vaší TF max.

3. Na běžeckém pásu v laboratoři
Úplně nejpřesnější a nejspolehlivější metodou je zajít si do specializované sportovní laboratoře, jako jsou v Praze například CASRI nebo FTVS. Měření pobíhá na běhacím pásu, který je lehce nakloněn do kopce. Jeho rychlost se postupně zvyšuje a vy běžíte, dokud můžete. Na hrudi máte připnutý pás měřiče tepové frekvence a dýcháte do speciální trubice. Kromě maximální tepové frekvence vám takové vyšetření ukáže i další parametry (např. aerobní a anaerobní práh, VO2max atd.), které můžete při tréninku využít.