ČTENÁŘSKÝ TEXT: Moje cesta k maratonu
Začít běhat v padesáti, po pětadvaceti letech nicnedělání, po pětadvaceti přibraných kilech a dát si cíl zvládnout maraton, to není odvaha, to je drzost. Loni v únoru, po přečtení knihy Christophera McDougalla „Zrozeni k běhu“, kterou mi dal pod stromeček můj milovaný bratr, jsem přesně tohle udělal!
Druhý den jsem si koupil krokoměr a nadšeně vyběhl u Lihovaru podél Vltavy. Uběhl jsem pár set metrů a bylo po nadšení. Uvědomil jsem si, že nemám naprosto žádnou fyzickou kondici, ale neodradilo mě to.
Našel jsem si na tomto webu zajímavý článek Dvacet stupňů k maratonskému zlatu. A směle se zařadil do kategorie č. 7. Nedělal jsem si iluze, věděl jsem, že to bude hodně dlouhá a hodně náročná cesta, ale byl jsem rozhodnutý se na ni vydat. Začal jsem „běhat“ opravdu v uvozovkách, byla to chůze, do které jsem jen velice pozvolna přidával krátké běhy. Ale hned první měsíc jsem zvládl deset kilometrů postupně za 105, 90 a pak 80 minut, což mě samozřejmě velice povzbudilo. A jak se později ukázalo, tuto vzdálenost jsem si vybral velice dobře, nejvíc mi vyhovuje a sedí.
Samozřejmě se dostavily krize, po třech měsících jsem stále čekal na tu radost z běhání, o které jsem tolik četl. Pro mě to bylo spíš utrpení, bolesti, puchýře, únava… Byl to velký boj hlavně se sebou samým. A i když jsem běhal víceméně pravidelně (a začal k tomu i jezdit na kole), trval ten boj skoro tři čtvrtě roku. Až po tak dlouhé době se to začalo lámat, já měl z běhání radost, přestaly mě trápit puchýře, únava a bolesti a běhání jsem si užíval. Samozřejmě, že i časy se začaly zlepšovat – v říjnu 75, v listopadu pak dokonce 68 minut a já skutečně občas zažíval při běhání euforii.
Na Nový rok jsem si splnil jeden ze svých cílů – zvládnout dvacet kilometrů za dvě a půl hodiny. Za leden jsem naběhal 140 km a po tom necelém roce jsem měl ze sebe upřímnou radost. Našel jsem něco, co mě baví a těší, i když pro opravdové sportovce jsou nejspíš moje úspěchy stále k smíchu. Udělal jsem obrovský pokrok – z ničeho dnes zvládnu najednou uběhnout tři kilometry, z deseti, které jsem nejdřív jen chodil, uběhnu sedm, osm a druhou polovinu dvacítky dám stejně rychle jako první. Takže jsem si řekl, že zkusím maraton, a po zkušenostech jsem byl přesvědčen, že je to mnohem víc v hlavě než v nohou.
Vyběhl jsem v sobotu, 8. února, v 8:15 ráno od Lihovaru. Nikam jsem se nehnal, tušil jsem, že druhá polovina bude podstatně náročnější. Vše vypadalo náramně, jasná obloha, sluníčko, teplo. V polovině byl můj čas 170 minut, takže na zpáteční cestu jsem měl k dispozici krásnou dvacetiminutovou rezervu. Ovšem, jak se ukázalo, bylo to nejen v hlavě, ale i v nohou. Nechci a nebudu se vymlouvat, upřímně je maraton mnohem těžší, než jsem si představoval, ale bohužel se mi na pravé noze udělal obrovský krvavý puchýř, který bolel víc a víc. V Radotíně jsem byl rozhodnutý dojít na nádraží a jet do Prahy vlakem. Pomohl mi Ota Pavel a hrdinové jeho sportovních povídek, které momentálně čtu.
Vím, že jim nesahám ani po kotníky, ale jak jsem tak o nich přemýšlel, rozhodl jsem se to nevzdat a těch posledních deset kilometrů zvládnout za každou cenu. Ještě jsem se naposledy rozběhl, ale nešlo to, bolest byla opravdu veliká. Takže jsem šel, spíš pajdal a trpěl doslova při každém kroku. Pohled na hodinky mi taky psychicky nepřidal – bylo mi jasné, že za šest hodin to prostě zvládnout chůzí nemůžu. Moje pocity tedy byly dost rozporuplné ve srovnání s euforií po zvládnutí dvacítky na Nový rok. Čas – 6:25.
Z metra jsem sotva došel domů, bolelo mě všechno, na pravé noze obrovská krvavá podlitina, zkrvavené a rozedřené slabiny, bolesti celých nohou a zad a strašná únava. Ovšem po čtyřiadvaceti hodinách je moje téměř jedenapadesátileté tělo neuvěřitelně zregenerované a já si uvědomuji, že i když o maratonu nechci pravděpodobně slyšet do konce roku, těším se na další svoje nejmilejší desítky, těším se na nějakou tu dvacítku a už teď, dva dny „poté“, přemýšlím, že druhý maraton dám minimálně o půl hodiny rychleji.
Komentáře (Celkem 6)
pepanovacek 10.02.2014 11:53:23
Začít běhat v padesáti, po pětadvaceti letech nicnedělání, po
pětadvaceti přibraných kilech a dát si cíl, zvládnout maraton, to není
odvaha, to je drzost. Loni v únoru, po přečtení knihy Christophera
McDougalla „Zrozeni k běhu“, kterou mi dal pod stromeček můj milovaný
bratr, jsem přesně tohle udělal!
Odkaz na článek
Ondřej S. (aka
poohDA)
11.02.2014 10:53:32
… a taky mazat kritická místa vazelínou. Ale jinak gratuluji, na čase v tomhle případě nezáleží.
Tachlovice
kaz67 11.02.2014 20:55:03
ty jo teda
já jdu letos na svuj 1.maraton a v treninku si ho v žádným případě nevyzkouším, protože by hrozilo že bych se ze závodu odhlásil – prostě hlava si nedokáže představit takovou štreku
jinak obdivuju takové nadšence- kord když to přežijou
Steven 07 11.02.2014 23:52:57
Pepo, každopádně gratulace, velká, jsem o rok mladší a běhat jsem začal 23.9.2013, protože jsem na oslavě narozenin dostal registrační číslo na Matoni půlmaraton 2014 v Budějkách. Pročítám to tady a sbírám zkušenosti, domnívám se, že ty puchýře nejsou nutné:-) asi bych v našem prenatálním běžeckém stadiu:-) při těch ultra rychlostech které máme co nejčastěji běhal tu desítku pro radost kolem hodky, taky zkouším o víkendu delší běhy kolem šestnácti a hodně pomalu a jsem orvanej jako prase, možná netlačit na pilu a krapet si to užívat. Hodně štěstí.
Tanvald
pepanovacek 12.02.2014 15:24:11
Milí hoši, děkuji za reakce
Myslím, že i vzhledem ke svému věku, jsem rozumný, ten maraton jsem prostě vyzkoušel po roce běhání a bylo mi zkrátka škoda ho vzdát po 30 kilometrech, ale nedělal bych tragédii z toho, kdyby to nevyšlo. A fakt mě to posílilo. Věřím tomu, že při opravdovém závodě se člověk vybičuje k mimořádnému výkonu i času, ale já žádné takové ambice nemám, zatím, kdo ví, běhám nejraději sám a kvůli sobě. Na pilu opravdu netlačím, když mi to nešlo, zapíchl jsem to třeba i po dvou kilometrech, běhání si skutečně užívám, nejvíc svojí oblíbenou desítku, tam jsem si dal na letošní rok cíl 60 minut, takže z toho je vidět, že se opravdu nikam neženu
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.