ZAČÁTEČNÍCI: Delší pauza se odrazí na stavu svalů a kloubů
Bláto, chlad a déšť. Podzim rozkvetl do plné své krásy. Pak přijde zima a to bude u nepravidelných běžců s motivací vyběhnout ještě slabší. Pokud můžeme radit, zkuste se delší pauze vyhnout. Několikatýdenní nicnedělání totiž zamává s fyzickou kondicí a se stavem kloubů i svalů. Není však nutné jen běhat, formu a dobrý pocit si udržíte i jinak.
Když sportovně prospíte zimu a na jaře se nedočkaví vrhnete do tréninku, protože se začne rychle přibližovat termín zaplaceného závodu, organismus příliš zatížíte. „Pokud neběháte nebo nesportujete přes zimu, musíte pak na jaře začít zatěžovat organismus pozvolna, jinak se nevyhnete bolestem kloubů a svalů, případně typickému zánětu okostice,“ říká jihočeský trenér Petr Bahenský.
„Běžecká forma vybudovaná bez zimní obecné přípravy také vydrží kratší dobu, než když se připravujete celoročně, a to včetně tréninku v zimním období. V průběhu zimy se podle optimálního modelu pro naši zeměpisnou šířku doporučuje naběhat především objem kilometrů volnější intenzitou, na němž pak lze na jaře a v létě stavět,“ vysvětluje Bahenský.
Začátečníky možná překvapí, že v zimě není nutné jen běhat. Udržujte si kondici provozováním jiných sportů a do běžeckého jara pak můžete vstoupit v plné síle. Pokud se však nebudete věnovat žádné sportovní činnosti, budete na jaře začínat od nuly.
„Plavání, turistika nebo běh na lyžích, to jsou sportovní aktivity, které jsou ideální pro udržení, případně navýšení aerobní kapacity. Dobré je i bruslení, případně jízda na horském kole, pokud jsou k tomu odpovídající podmínky,“ říká trenér Jan Kervitcer, v jehož skupině spolu trénují špičkoví běžci i ryzí hobíci.
Podle něj postačuje vytrvalostní zatížení v zimě jedenkrát týdně, ideálně o víkendu. Důležitá jsou i protahovací cvičení nebo posilování, která také mohou mít vytrvalostní charakter. K výčtu vhodných zimních sportovních aktivit trenéři připojují i fotbálek či crossfit cvičení.
Komentáře (Celkem 14)
PetrK 20.10.2013 21:15:26
Bláto, chlad a déšť. Podzim rozkvetl do plné své krásy. Pak přijde
zima a to bude u nepravidelných běžců s motivací vyběhnout ještě
slabší. Pokud můžeme radit, zkuste se delší pauze vyhnout.
Několikatýdenní nicnedělání totiž zamává s fyzickou kondicí a se
stavem kloubů i svalů. Není však nutné jen běhat, formu a dobrý pocit si
udržíte i jinak.
Odkaz
na článek
Gorog 20.10.2013 21:58:12
Jo přesně tak, já začal běhat minulý rok v říjnu a se zdravotníma pauzama mi to vydrželo přes celou zimu. I když by se mohlo zdát tak na sněhu se běhá lépe jak po asfaltu. Bohužel mě před měsícem začla bolet noha tak jsem si dal pauzu a i když už nebolí tak poslední kilometr pravidelného běhaní(5.2km) zase začne. Podle kolegy z práce, který běhá i horské maratony, jsem prostě začal zatěžovat jiné partie.
pam65 20.10.2013 22:23:05
V krátké době další článek o běžecké zimopauze. Je potřeba hnedle zjara závodit? Potřebuje někdo inkasovat startovné v dalších závodech? Termínů přibývá a termíny se proto musí roztáhnout po kalenáři? Nebo se nekupuje dost zimní výbavy? Čtou tyhle články vůbec lidi, kteří běhají sezónně? Nebo po volbách už jaro nebude? Nakup si flísovky na čtyři roky! Když potkám holku, je dočista oblečená, dnes měla cyklistka i šátek přes pusu? Je tohle ještě sport, potkávat taková děvčata? Jestli se holky nebudete v zimě usmívat (bez šátku!), zůstanete zjara na ocet! Učím se kraula na obě strany, abych mohl koukat po holkách aspoň v bazénu. Dobrou noc…
jm1 20.10.2013 22:44:30
>> pam65, 20. 10. 2013 22:23:05 Je potřeba hnedle zjara závodit?
Jsou místa, kde se nepřestává závodit ani v zimě, resp. na sněhu: http://farm9.staticflickr.com/…7cb8192a.jpg
Brno
tv 20.10.2013 23:14:27
>> pam65, 20. 10. 2013 22:23:05
„Když potkám holku, je dočista oblečená…“
No, některé věty vytržené z kontextu zní zajímavě…;-) Ale běhání v zimě (na sněhu) je určitě fajn:-)
Postrizin
SlavoK 21.10.2013 10:15:11
>> Desert, 21. 10. 2013 10:02:23
No a s tema cyklistkama. casto v zime ani nemuzu urcit pohlavi, a ne kuli obleceni nebo satku, ale protoze maji celovku, ktera tak oslnuje.
Nelahozeves
filipoinzagi 26.10.2013 13:11:49
Dá se běhat i v zimě, není to žádný problém. Neběhám delší intenzivní běhy ale stále běhám. Alespoň něco. Těch 250 km přes zimu za měsíc je snad ok. Proložit to bazénem, saunou, masáží a snad se do jara udržím. Závodím i přes zimu a je to dobré zpestření. Nejhorší na zimním běhání je tma a čoudící komíny, to je snad nejhorší. Začínám i trénovat v hale a na dráze. Zpestření je důležité.
Praha - Vršovice
Chrosel 01.12.2013 10:53:33
>> filipoinzagi, 26. 10. 2013 13:11:49
Když píšeš o té hale, poraď mi, a třeba by to zajímalo i někoho dalšího, kam se tady v Praze dá jít běhat přes zimu do haly, a co to vyžaduje finančně.
Snažím se nějak si naplánovat „zimní přípravu“ a právě zpestření v podobě haly by se mi dost hodilo.
děkuju
Mira123 02.12.2013 11:56:39
Pokud není náledí, jako bylo třeba minulý týden, dá se běhat opravdu celou zimu. Je to jen o vhodném oblečení a botách. Běhám i rychlejší úseky, výběhy kopců a tak. Bydlím v Orlických horách a běhat se tady rozhodně dá, přestože sněhu máme v zimě dost. Cyklostezky nebo zpěvněné zemědělské cesty jsou buď vyhrnuté nebo uježděné. Když sněhu není moc, dá se i po lese. Daleko větší nepřítel je pro mě brzká tma, to pak musím běhat po silnici, do lesa nebo do polí bych si kvůli možnosti zranění netroufl a čelovku nemám. Svítím a blikám dost, ale já od těch blikaček prakticky nic nevidím, jsem jen dobře vidět.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.