Sněhová nadílka změnila silniční Rohálovskou desítku v kros, zvítězili Burghardt a Pastorová

Petr Kostovič | 23.02.2013 | přečteno: 6518×

Spíše krosový závod než silniční připomínal jubilejní 20. ročník Rohálovské desítky. Letos se kvůli objížďce na klasické trati běželo o 2,3 km více. Sněhová nadílka zdramatizovala nejen příjezd vytrvalců ke startu, ale i samotný závod. Ze sněhových závějí se zrodila vítězství polského běžce Jakuba Burgrardta (44:07) závodícího za JM Demolex Barde jov a ostravské vytrvalkyně Petry Pastorové (MK Seitl Ostrava – 51:13).

Adrenalinovou záležitostí byla tentokrát již cesta k závodu. Před závodem napadlo v oblasti okolo 30 cm nového sněhu. Mnozí běžci se tak k závodu dopravovali obtížně, někteří se na start kvůli nesjízdným silnicím nemohli dostat vůbec.

„Běhám už 40 let, ale tohle jsem ještě nezažil,“ kroutil hlavou Karel Šklíba z TJ Maratonstav Úpice, jemuž se nakonec podařilo přijet na závod včas, přestože podle jeho slov byla cesta hodně divoká a z příkopu musel jeho vůz vytahovat traktor.

Běželo se v hlubokém sněhu na pozměněné trati o délce 12,3 km, místy byly půlmetrové závěje a běžci se rvali s tratí, jak se dalo.

V úvodu se v čele vytvořila trojice ve složení Burghardt, Ondřej Fejfar a Jan Kreisinger (oba AK Kroměříž). Po čtyřech kilometrech odskočila dvojice Burghardt – Fejfar Kreisingerovi a po obrátce již zůstal polský běžec osamocen a doběhl si pro vítězství před Fejfarem (44:41) a Kreisingerem (45:27).

„Závodit se dalo, šlo jen o to, komu to v hlubokém sněhu běhá lépe. Nevadí mi ujetý sníh s tvrdým podkladem, z něhož se mohu odrazit, tohle byl však spíše kros než silniční závod a mně tyto podmínky nevyhovují,“ hodnotil svůj výkon třetí v pořadí Jan Kreisinger, který by při ideálních podmínkách určitě pomýšlel na ještě lepší umístění.

V závodě žen si vítězství bezpečně pohlídala Petra Pastorová, šestatřicetiletá svěřenkyně bývalé skvělé vytrvalkyně Aleny Peterkové. Časem 51:13 porazila o téměř dvě a půl minuty druhou v cíli, Petru Kamínkovou z AK Olomouc (53:40), třetí doběhla v čase 54:57 Šárka Macháčková z X-Air Ostrava.

„Nikdy jsem podobný závod neběžela. Nevzpomínám si dokonce ani na tréninkový běh, který bych absolvovala v takových sněhových závějích, a to jsem zažila řadu soustředění ve Vysokých Tatrách,“ smála se v cíli druhá v pořadí závodu žen Petra Kamínková.

„Běželi jsme v závějích za sebou jako slepice, padali tvářemi do sněhu, vstávali a zase padali, s během to nemělo nic společného,“ přibližoval podmínky, jaké panovaly v pelotonu rekreačních běžců, veterán Karel Šklíba.

Závodu v předchozích letech počasí vždy přálo, jakoby se však všechna jeho předchozí vstřícná gesta sečetla při dvacátém ročníku.

„Z řad běžců zazněla i slova o tom, že ten padající sníh je posledním pozdravem shůry od Iva Domanského, na podzim loňského roku zesnulého znalce českého běhu, který závod pravidelně navštěvoval. Předpověď tentokrát vyšla stoprocentně, takže překvapeni jsme nebyli. Samozřejmě, že nervózní jsem před závodem byl, ani na moment jsem však nezvažoval jeho zrušení,“ uvedl za pořadatele závodu Ondřej Němec a připojil poděkování všem, kteří ve ztížených podmínkách na jubilejní 20. ročník Rohálovské desítky přijeli.

Do cíle hlavního závodu nakonec dorazil za daných podmínek pěkný počet 324 běžců a běžkyň.