Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Kbelská desítka přitáhla bezmála tisícovku běžců, vyhráli Dymák a Preibischová

Kbelská desítka přitáhla bezmála tisícovku běžců, vyhráli Dymák a Preibischová
foto: Martin Symon

Daniela Havránková | 02.03.2013 | přečteno: 13491×

Tradiční otvírák jarní běžecké sezony nabídl příjemné proběhnutí za slunečného počasí a s rekordní účastí – v cíli hlavního závodu se objevilo 992 závodníků. Nejlépe se dařilo dráhovému specialistovi Pavlu Dymákovi (Hvězda SKP Pardubice), který se časem 31:37 zároveň stal akademickým mistrem. V ženách nedala šanci soupeřkám výkonem 35:01 Monika Preibischová (AC Mariánské Lázně), a navázala tak na své loňské prvenství.

Po letech, kdy závod Palestra Kbelskou desítku trápila navzdory březnovému termínu sněhová nadílka, zažil letošní 27. ročník podmínky takřka ideální. Teplotu 4 stupně nad nulou ještě pocitově zvyšovaly hřejivé sluneční paprsky a trať byla prakticky dokonale suchá. Jediným nepřítelem závodníků mohl být mírný protivítr v druhé půli závodu, přesto se dnes běželo hodně rychle – hned čtyři muži dokázali čas stlačit pod 32 minut.

Vítězové Dymák i Preibischová hned od startu figurovali na přední pozici a tu si až do konce závodu dokázali pohlídat. Nutno říct, že rychlostní předpoklady oba prokázali na kratších distancích na nedávném halovém mistrovství republiky, takže jejich dnešní výkony nebyly žádným velkým překvapením. Odměnou jim bylo dekorování na stupních vítězů za asistence atletické legendy Dany Zátopkové.

„Běžel jsem tu poprvé a trať se mi moc líbila. Nejlíp mi je totiž na dráze, kde je absolutní rovina, naštěstí tady taky nebylo žádné výraznější stoupání,“ líčil v cíli Dymák, který silniční závody příliš nevyhledává a nyní se chystá na šampionát v krosu (letos konaný opět ve Střelských Hošticích). Také Petr Lukeš (TJ Slezan Frýdek-Místek), druhý v cíli za 31:50, slaví úspěchy zejména na dráze (na mistrovské trojce byl čtvrtý za 8:21,83). Ze závěrečného souboje o třetí místo vyšel vítězně zkušený Kamil Krunka (SK Nové Město nad Metují) za 31:52, když těsně předstihl Jana Janů.

Na startu se objevil, tak trochu inkognito v bundě a čepici bez čísla, i loňský vítěz Vítek Pavlišta, který však běžel v nezvyklé roli „vodiče“. „Jsem trochu nemocný a nechci to pokoušet, tak to odtáhnu aspoň bráchovi, který tu běží svůj první závod v životě," vysvětlil Pavlišta svou dnešní účast. „Ale chystám se za týden do Peček," dodal.

Loňský napínavý souboj Monika Preibischová – Ivana Sekyrová se tentokrát nekonal, prvně jmenovaná jasně dominovala velmi záhy. „Běžely jsme spolu jen první kilometr, pak jsem zrychlila a v první půlce za to víc vzala (Monice naměřili na mezičase na 5. km 17:14, pozn.red.). S časem jsem spokojená a mám radost, že jsem se konečně zbavila problémů s kolenem,“ vyprávěla šťastná vítězka Preibischová, která má nyní v hledáčku rovněž krosové mistrovství.

To sokolovská běžkyně Ivana Sekyrová, dnes stříbrná za 35:53, svou přípravu zaměřuje na půlmaraton. „Chci si letos zlepšit osobák, poprvé se o to pokusím v dubnu v Praze, pak možná v Pardubicích,“ prozradila. Pro bronz si doběhla výkonem 37:29 elitní maratonkyně Radka Churaňová (TJ Lokomotiva Trutnov). Kvalitního času a nového osobáku s hodnotou 37:50 dosáhla celkově čtvrtá Kateřina Kriegelová, která má zdejší lokalitu proběhanou, protože působí ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v nedalekých Letňanech.

Součástí závodu bylo letos nově i akademické mistrovství v silničním běhu na 10 km, tituly získali absolutní vítěz Dymák (FIM UHK) a Marie Miličková (Masarykova univerzita) za 38:50. Ve Kbelích se současně rozjel i letošní seriál běhů Mizuno Running Cup, který pokračuje za týden desítkou v Pečkách.

Další novinkou byl vypsaný závod na pět kilometrů, který přitáhl zejména ženy a mladé běžce v soutěžní kategorii dorostenců a dorostenek, konala se i soutěž tříčlenných týmů. Na své si přišly také malé děti ve svých běžeckých kláních.

Mimořádný zájem o závod vedl organizátory k dodatečnému navýšení kapacity hlavního běhu, připraveno bylo až 1 200 čísel. Otázkou je, zda trať, která doznala oproti předchozím letům změn, takový nárůst dokáže unést. V úzkých pasážích to občas bylo na ostří lokte a ani větší počet ostrých začátek plynulosti běhu příliš nepřidal. Soudě podle dnešních dlouhých front by stálo za úvahu navýšit i počet toalet při areálu TJ Sokol Kbely, kde se nachází zázemí podniku.

Naopak příjemným zjištěním bylo bezproblémové odbavení při registraci a funkční tričko ve startovním balíčku, byť jen pánské. V objektu Sokola běžci mohli využít také masáže. A konečně – hořící svíčka a vzkaz u vchodu do sokolovny připomněly památku člověka, který tu dnes už nemohl být a viditelně chyběl, loni zesnulého Iva Domanského.

WEB ZÁVODU

VÝSLEDKY ZÁVODU

FOTOGALERIE BEHEJ.COM

Další fotky ze závodu budou k vidění během několika hodin na www.ktfoto.com.

Komentáře (Celkem 13)

Nalezené položky: 14 První Předchozí | 1 | Další Poslední

daniela82 žena 02.03.2013 15:59:10

Tradiční otvírák jarní běžecké sezony nabídl příjemné proběhnutí za slunečného počasí a s rekordní účastí – v cíli hlavního závodu se objevilo 992 závodníků. Nejlépe se dařilo dráhovému specialistovi Pavlu Dymákovi (Hvězda SKP Pardubice), který se časem 31:37 stal zároveň akademickým mistrem. V ženách nedala šanci soupeřkám výkonem 35:01 Monika Preibischová (AC Mariánské Lázně), a navázala tak na loňské prvenství.
Odkaz na článek

avatar

Motor České Budějovice

Celkem 258 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:04 (2013)
půlmaraton: 1:23:45 (2015)

Jachym muž 02.03.2013 17:37:47

Opět děkuji organizátorům tohoto jarního testovacího závodu, který určitě není výdělečný při startovném 150 Kč, které letos obsahovalo pěkné funkční triko. Stejně jako loni nám vyšlo počasí a příjemným zpestřením byla přítomnost paní Dany Zátopkové. Líbí se mi, že běžecká trasa je jednolitá, tzn. bez stejných okruhů. Za rok, když budu moci, zase rád přijedu. Tedy, pokud se přihlásím včas, neboť počet startujících se zvyšuje každým rokem geometrickou řadou… :-)

Motto: "Do what you love and love what you do." Ray Bradbury (1920-2012)
avatar

10 km: 0:32:31 (2009)
půlmaraton: 1:17:19 (2008)

Matěj muž 02.03.2013 19:06:10

Když už chci dělat velkou akci, trošku bych popřemýšlel o zázemí…když říkám o závodu, že trať má kapacitu 1200 lidí, mohlo by tomu trošku odpovídat zázemí a ne vše odbývat v krcálku, který by tak tak odbavil pouťák o sto lidech. Ještě že bylo dnes tak krásně a dalo se převlékání a vše ostatní odbýt venku, kdyby pršelo, případně bylo dvacet čísel sněhu jako tuším před třemi lety, nechtěl bych to vidět. Fakt mě nebaví místo rozcvičky střídat frontu na záchod s frontou na uložení věcí. Co se týká běžecké části, trať výborná, zabezpečení výborné, závod výborný :-)

avatar

Ústí nad Labem

Celkem 30811 km
Minulý měsíc 217 km
10 km: 0:39:10 (2015)
půlmaraton: 1:28:27 (2011)
maraton: 3:13:01 (2015)

1bubo.bubo muž 02.03.2013 19:28:58

Trasa závodu se mi líbila, je fakt, že již třetím rokem se mění a to k jen lepšímu :-) Toalet na 1000 lidí bylo opravdu málo. Možná by stálo za úvahu postavit v prostoru zázemí nějaký stan na převlékání a také jako úschovnu (třeba jako na závodě Vokolo Priglu, který je počtem účastníku srovnatelný). Výdej jídla ve dvou lidech jde také hodně pomalu :-(( Tričko je pěkné, ale velikosti – hrůza! Vždy je co zlepšovat – pro mě celkově však klady převažují nad zápory hlavně proto, že K10 má svou atmosféru a že se tam potkávám se spoustou známých ze všech koutů Čech a Moravy. To je na tom to úžasné! Díky pořadatelům za jejich úsilí a těším se na příští ročník. :-)

Motto: There is no failure, only feedback. (Mark Allen)
avatar

Pardubice

10 km: 0:35:17
půlmaraton: 1:15:58

alfun muž 02.03.2013 20:33:58

Abych přidal svůj názor… začnu pozitivama a to trať super, minimální provoz, organizace na trati super, značení, mezičasy není co dodat. Na to že to bylo v Praze a po silnicích tak zvládnuté na 1. Startovné za velmi přijatelnou cenu na tak velký závod k tomu triko s potiskem závodu hodnotím velice kladně. Velikosti trik – čert to vem :-) Vyhlašování výsledků celkem rychlé a bez problému. Uložení věcí je super s frontou nebo bez fronty. Teď +/- startovací koridor by mohl být širší, prostornější. Počty WC +/- OK, stejně jde každý druhý ke stromu :-) Jídlo v cíli OK i když mi k chuti nepřišlo, ale čekat na něj dvacet minut mi přijde trochu nezvládnuté. Chyběly nástěnky s informacema o závodě i když pořadatelé poradili. Špatně značené info kde je cíl, kde se vydávají čísla a další… Teď co vidím já jako negativa. Šílený řidič černého vozu Palestra který se pohyboval v prostoru startu a cíle jak blázen, zázemí závodu hodnotím jako totálně nezvládnuté. Pro 1000 lidí nemůže stačit stará šatna s kapacitou 10 závodníků obzvlášť v zimě a jít se ohřát před startem na chodbu zakouřenou z vedlejší hospody je zoufalé. Jak je tu už psáno, velký stan nebo hala jako zázemí pro tak velký závod by měl být zajištěn. Celkově hodnotím 2–

avatar

Praha 4 - Chodov

Celkem 8451,35 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:53 (1988)
půlmaraton: 1:49:56 (2003)

TotalZero muž 02.03.2013 20:35:12

Jestliže jsem loni v pečecké anketě horoval pro párek proti bagetě, dneska bych volil bagetu proti teplé polévce a ledovým těstovinám, fronta jak na banány za komančů. Trasa, vodiči, výdej startovních čísel, atmosféra, mezičas naprosto OK. Šatnu a úschovnu jsem použít nemusel, tak nemůžu hodnotit.

Motto: Dobře si prohlédněte moje záda, protože další šanci budete mít až... ...mne budete předbíhat o kolo... :-)
avatar

Celkem 116 km
Minulý měsíc 0 km

Kosta4 muž 03.03.2013 08:58:31

Možná ještě malá výtka k vodiči na 45:00. V cíli byl dle Real Time za 43:47, na 5 km jsme byli skoro o minutu rychleji než podle tempa na 45. Mě osobně to třeba pomohlo k lepšímu času, ale věřim, že bylo dost běžců, který tohle tempo mohlo zbytečně uštvat. Chápu, že je třeba mít určitou rezervu, ale i podle počtu lidí, kteří se vodiče „udrželi“ třeba na 8–9 km to spíš lidem nesedlo a zatavili se … Možná by to chtělo příště trošku rozvážněji :) Jinak kromě fronty na jídlo super a díky organizátorům za pěkný závod.

avatar

Praha 5 - Barrandov

Celkem 51345,4 km
Minulý měsíc 87 km
půlmaraton: 1:26:06 (2007)
maraton: 2:58:14 (2008)

Rosťa muž 04.03.2013 07:12:21

>> Kosta4, 03. 03. 2013 08:58:31

Vodič na 45:00 jsem byl já, takže výtky jdou na mne
:-) Vždy se snažím běžet vodiče tak, aby byla rezerva pro případný protivítr, počítám s mírnými stoupáními a zpomalením v nich. Vždy běžím vodiče na official time, na startu jsem měl skoro 20s spoždění, to jsem chtěl dohnat. Věřím, že každý, kdo mě měl před sebou na dohled vysněných 45:00 dal. To byl můj cíl.

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 04.03.2013 08:20:47

>> Rosťa, 04. 03. 2013 07:12:21

Kdyz bezis na real time tak nepotrebujes dohanet zadne spozdeni na startu.

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 04.03.2013 08:43:53

>> Kosta4, 03. 03. 2013 08:58:31

Je vhodnější brát tempo vodiče jako orientační s tím, že běžím v závodě tak, jak mě vyhovuje. Pokud jsem například zvyklý běžet vyrovnané tempo, tak si díky kilometrovníkům zkontroluji strategii vodiče a zpomalím.

Vodiči obecně jsou příjemná služba organizátora, ale jejich roli bych nepřeceňoval. Pokud mám ambice na 4:30/km a mám ho naběháno z tréningu, tak vodiče nepotřebuji. Někteří bežci se tak úzkostlivě a za každou cenu drží vodiče, že se tím připravují o možnost poslouchat svoje tělo a využít lépe svůj potenciál.

avatar

Praha 5 - Barrandov

Celkem 51345,4 km
Minulý měsíc 87 km
půlmaraton: 1:26:06 (2007)
maraton: 2:58:14 (2008)

Rosťa muž 04.03.2013 09:15:52

>> SlavoK, 04. 03. 2013 08:20:47 To byl překlep, chtěl jsem říci černý a napsal jsem bílý :-) Pochopitelně jsem běžel na oficiální čas. V původním příspěvku to opravím.

avatar

Celkem 91893 km
Minulý měsíc 338 km
10 km: 0:44:20 (2004)
půlmaraton: 1:37:36 (2004)
maraton: 3:22:25 (2011)

pivas_old muž 05.03.2013 22:58:14

Děkuji Daniele za krásný článek. Téměř 7.000 přečtení je vskutku famosní číslo. Nejen tento, ale i další její články se moc hezky čtou. Díky za perfektní novinářský servis nejen za mě, ale i určitě za řadu běžců, kteří to cítí stejně jako já.

avatar

Česká Lípa

Celkem 1221 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:52 (2012)
půlmaraton: 1:38:37 (2012)

swahil muž 06.03.2013 22:03:41

souhlasím s TotalZero, horší jídlo jsem na závodech ještě nejedl a po 100m frontě to zamrzí, to i tatranka by byla lepší :) Jináč všechno ostatní super!!

Nalezené položky: 14 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.