Olejníček s Peckovou vyhráli plzeňskou zastávku RunTour

Daniela Havránková | 04.05.2013 | přečteno: 1520×

Lukáš Olejníček (AC Moravská Slavia Brno) nenašel přemožitele při sobotní desítce v Plzni, další části seriálu RunTour. Na členité trase s řadou ostrých zatáček vyhrál v solidním čase 31:29, druhý skončil se ztrátou 37 vteřin Petr Minařík. Nejrychlejší ženou na stejné distanci se stala Květa Pecková (35:12). V cíli bylo naměřeno 455 běžců, dvojnásobek loňského pole a nejvíce v historii této běžecké šňůry. AKTUALIZOVÁNO. V DISKUSI POD ČLÁNKEM VYJÁDŘENÍ POŘADATELE K TRATI A K ORGANIZACI ZÁVODU.

Areál plzeňského pivovaru po roce opět obsadili běžci v rámci druhého zastavení série RunTour České pojišťovny 2013. Silné ranní přeháňky naštěstí ustaly, a tak se všechny závody konaly bez deště a za příjemné teploty kolem 16 stupňů.

Po běhu dětí odstartovala v pravé poledne první část dospělých na jednookruhovou pětikilometrovou trať. O hodinu později vypukla soutěž desítkářů – ty čekaly okruhy dva. Trať oproti loňsku doznala mnoha změn a běžce zavedla ze Štruncových sadů i směrem k centru města. Stejně jako v minulém roce bylo nutné počítat s různými typy povrchů od asfaltu, přes dlažbu až po šotolinu s loužemi.

„Musím říct, že trať byla tentokrát náročnější než vloni, s větším množstvím zatáček, o to víc mě překvapil můj cílový čas," sdělil po doběhu vítěz desítky Olejníček, který soupeře setřásl v půlce závodu a až do cíle pokračoval sám. Svým dnešním výkonem 31:29 zaznamenal letos devátý nejlepší čas v českých desítkových tabulkách a vyšvihl se do čela bodování RunTour. V Českých Budějovicích skončil sice třetí, ale jeho dva tamní přemožitelé – Roman Rudolecký a Jan Kreisinger – v sobotu startují na dráhovém mistrovství republiky.

Stříbro připadlo rokycanskému Petru Minaříkovi za 32:06, bronz pak Michalu Málkovi z AC Čáslav výkonem 32:21. Nepopulární brambory bral Tomáš Svoboda (ASC DUKLA), bratr a dvojče moderního pětibojaře a olympijského šampiona Davida. „Dnes jsem tu jako náhradník za bráchu, který doma leží v horečkách," informoval diváky.

Mezi ženami nenašla na desítce konkurentku Květa Pecková a dnešní body pro ni byly naopak první letošní v rámci série. „Přes zimu jsem byla v Austrálii a měla jsem menší zdravotní potíže, takže mi to zatím na trénincích moc neběhalo. S dnešním časem jsem tedy velmi spokojená,“ svěřila se vítězka, která také uvedla, že by ráda startovala i na dalších závodech seriálu. Další příležitost bude mít 1. června v Hradci Králové. V Plzni ji na bednu doprovodily Lenka Všetečková (Spartak Praha 4; 38:29) a Anna Kožíšková (Plzeň; 39:00).

Závod na 5 kilometrů ovládl Přemysl Švarc (TTK Slavia VŠ Plzeň) výkonem 15:12 a ženské prvenství připadlo olympijské vítězce Mirce Knapkové (VK Slavia) za 18:19. Ta bohužel neměla šanci změřit síly v předem domluvené sázce s ohlášeným Davidem Svobodou. Vyhrát měl ten, kdo zvládne rychleji pětku, zda David na mezičase či Mirka v cíli. Co bylo ve hře? Poražený si měl zkusit disciplínu toho druhého. Tomáš Svoboda sice chtěl svým „lepším“ výkonem bratra „nahradit“, ale veslařka to s nadsázkou odmítla: „Kdepak, já to spíš vidím na kontumační výhru." A tak si zřejmě bude muset David Svoboda vyzkoušet skif.

Mezi běžci se objevili také – v poněkud netradiční roli vodičů – elitní vytrvalci, manželé David Gerych a Michaela Mannová. „Dnes jsme to pojali jako přípravu na zítřejší běh do vrchu Lochovice-Plešivec. Jinak nás v sezoně čekají hlavně triatlony," informovali o svých sportovních plánech.

Dějiště závodu žilo ještě dlouho po doběhu posledních závodníků. Na koho se usmálo štěstí, ten odcházel s pěknou cenou z tomboly, jež vyvrcholila losováním výherců dvou skutečně atraktivních cen – horských kol.