SLOUPEK: Indiánská strava receptem na sílu a věčné mládí?
Věk. Číslo, které vypočteme jako rozdíl současného roku a roku našeho narození. 20, 30, 40, 50, 60, 70, nebo více? Co si pod daným číslem představit? Co nám dané číslo sděluje? Většinou pouze omezení, která slyšíme od druhých: „Nejsi už nejmladší, dávej na sebe pozor!“ Nebo: „Šetři se, není ti dvacet!“
Tato sdělení jsou doplněna strašením z televizní obrazovky, kde vidíme výborně vypadající důchodce, které trápí artróza a osteoporóza a posléze nás nabádají ke koupi drahých vitaminových přípravků, které nám zanedbané zdraví zajisté navrátí.
Ano, z toho, co vidíme a slyšíme, lze soudit, že s rostoucím věkem budeme víc a víc nemocní a budeme vědět, že náš věk je vyšší než počet kilometrů na maratonu.
Ale slyšeli jste již o mexickém indiánském kmenu Tarahumara? Věk pro ně není rozhodující, televizi nemají, vitaminy nekupují, a přesto se mezi nimi najdou tací, které v závodě popisovaném v knižním bestselleru Zrozeni k běhu nepředběhli ani slavní Caballo Blanco nebo Scott Jurek…
Tento indiánský kmen žije v horách Sierra Madre. Říká se jim Fantom Tarahumara, neboť ještě nikdo nedokázal uspokojivě vysvětlit jejich neuvěřitelnou tělesnou i duševní kondici, která vede k výsledkům, které šokují moderní svět.
Jsou považováni za nejlepší terénní běžce na dlouhé tratě. Jejich těla jsou štíhlá a silná a jejich oblíbený sport je podobný fotbalu. Hrají ho s dubovým míčem o velikosti toho baseballového a hráči naběhají v průměru 300 km za zápas…
Sami si říkají Rarámuri, což v překladu znamená „běžící lidé“, „bosí běžci“, „rychlé nohy“ nebo „ti, co chodí dobře“. Běhají v sandálech vyrobených z gumy starých pneumatik a závod Copper Canyon Ultra na 80 kilometrů s extrémním převýšením, přes sluncem rozpálené kaňony i tak vyhrávají.
Zmíněný závod byl proslaven roku 2006, kdy na pozvání Caballa Blanky přijela do kaňonů parta ultramaratonců později označovaná za „Dream Team“: Scott Jurek, autor knihy Born to Run Christoper McDougall, Jenn Shelton, Billy Bonehead, Luis Escobar a Bosonohý Ted. Scottu Jurkovi, který v té době představoval absolutní světovou špičku ultramaratonu, se nepodařilo porazit místního Indiána Arnulfa Quimare. V roce 2012 se poprvé účastnili také čeští běžci, včetně našeho nejúspěšnějšího „dálkaře“ Daniela Orálka.
Jejich strava je složena téměř výhradně z luštěnin, fazole jsou součástí každého jídla. Na jejich talíři je častá také kukuřice, kořenové zeleniny, dýně, tykve, divoké rostliny, ovoce a pouze ojediněle požívají maso, které tvoří pouhé jedno procento jejich stravy. Rádi pijí pivo vyrobené z obilí, kukuřičný nápoj z vody a nadrcených zrn a celkově přijímají velké množství sacharidů.
autorka, členka Maraton klubu Kladno, je výživovou poradkyní. Více o ní a jejích službách naleznete na stránkách www.bjurm.cz.
Tématu běžecké dlouhověkosti se věnuje aktuální číslo časopisu Běhej.com
Více z obsahu nového čísla: http://www.behej.com/…di-jak-zacit
Komentáře (Celkem 5)
Kateřina
Kašparová
15.08.2015 09:29:57
Věk. Číslo, které vypočteme jako rozdíl současného roku a roku
našeho narození. 20, 30, 40, 50, 60, 70, nebo více? Co si pod daným číslem
představit? Co nám dané číslo sděluje? Většinou pouze omezení, která
slyšíme od druhých: „Nejsi už nejmladší, dávej na sebe pozor!“ Nebo:
„Šetři se, není ti dvacet!“
Odkaz
na článek
rudo 17.08.2015 08:10:25
>> Drewitz, 15. 08. 2015 11:00:35
>> Brutto, 17. 08. 2015 07:44:27
ten clanok asi niekto tvoril cez bablefish prekladac
zaidny futbal sa tam nehra a ziadny futvalovy zapas
bezi sa timove horske ultra vzdialenost moze byt cez 100km a niekdy sa to moze celkovo natiahnut snad aj na tych 300km
start je v jedenj dedine ciel je v druhej dedine
typicky od krcmy po krcmu a pred startopm sa chlasta cely den a noc akysi kukuricny alkoholicky lechtvar
kazda dedina postavi svoj tim, pocet bezcov uz si nepamatam ale asi to je dost volne…
jedine pravidlo je ze tim musi bezat spolu a celu cestu musia pred sebou kopat do akejsi handrovej lopty, kazdy tim ma svoju loptu, tazke ako sa im niekam skotula do udolia alebo padne do potoka proste ju musia len nohami zase vykopat nazad na chodnik, zoadne chytamie rukami
a to je cely futbalovy zapas
bezia spolu a kopu pred sebou loptu na dlhom horskom ultra
tych 300km je extrem
kto to chce zazit nech si na Krkonskej 100-ke ide spolu s niekym vo dvojici a prekopte si tenisak od startu do ciela
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.