Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Nehoda ho odkázala na vozík. Teď "poběží" v Brně RunTour

Nehoda ho odkázala na vozík. Teď "poběží" v Brně RunTour
foto: RunTour

ČEZ RunTour | 12.08.2015 | přečteno: 4882×

Jan Tománek se v dětství a mládí intenzivně věnoval cyklistice, jako čtrnáctiletý začal závodně jezdit MTB. Všechno však změnil rok 2002, kdy se stal ve svých 15 letech obětí dopravní nehody, kvůli níž zůstal trvale odkázaný na invalidní vozík. Honza se po necelých dvou letech dokázal vrátit ke sportu, bez něhož by člověk s mottem „když nesportuju, nežiju“ vydržel jen stěží. 22. srpna se zúčastní brněnské RunTour.

Jakým způsobem se zúčastníš se svým handicapem závodu RunTour v Brně?

„Brněnskou desítku absolvuji na speciálním závodním běžeckém vozíku, (Racing Wheelchair) tzv. formulce.“

Co to je za stroj, jak funguje?

„Běžecká formule je v podstatě modifikace klasického invalidního vozíku. Konstrukčně jde sice o něco úplně jiného, ale zásadní je způsob pohonu, který je totožný. Hnací obruč poháním záběrem rukou. Formule má tři kola a jezdci na ní zpravidla poloklečí.“

Jak je to náročné, jak moc se to dá přirovnat k běhu?

„Pokud pro mě představuje jízda na vozíčku chůzi, tak formule se běhu podobá asi nejvíce. Ve srovnání s klasickým během ale žádnou podobnost neshledáme, jde o jiný a zcela odlišný biomechanický pohyb. Jízda na formuli je náročná především správnou technikou a specifickou pozicí. Pohonem je stejně jako u invalidního vozíčku hnací obruč, ale technika jízdy je zcela odlišná a její zvládnutí a optimalizace není jednoduchá.“

Na jaký čas bys chtěl dosáhnout?

„Je pro mě velmi těžké stanovit nějaký odhad, protože nedokážu posoudit, kolik bude na trati prostoru nebo jakým způsobem mě zpomalí techničtější pasáže. V běžecké disciplíně teprve optimalizuji techniku a vybavení. Když ale budu vycházet ze současných tréninkových časů a budu předpokládat optimální vývoj závodu, rád bych dokončil v čase okolo 40 minut.“

Co děláš dnes za sporty?

„Mým favorizovaným sportem je handcycling, disciplína silniční paracyklistiky, které se věnuji na vrcholové úrovni. V cyklistice mám také největší sportovní cíle, ale je pravda, že v současné době čím dál tím častěji koketuji s myšlenkou zabývat se trošku více i triatlonem. V triatlonu už sice nejsem žádný nováček, ale doposud jsem ho dělal jen pro zábavu a ambice moc neřešil. V zimních měsících se věnuji běžeckému lyžování na sledgi a soustředím se především na běžkařské maratony.“

Více informací k závodu najdete na www.run-tour.cz.

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

runtour1 muž 12.08.2015 17:42:04

Jan Tománek se v dětství a mládí intenzivně věnoval cyklistice, jako 14letý začal závodně jezdit MTB. Všechno však změnil rok 2002, kdy se stal ve svých 15 letech obětí dopravní nehody, kvůli níž zůstal trvale odkázaný na invalidní vozík. Honza se po necelých dvou letech dokázal vrátit ke sportu, bez něhož by člověk s mottem „když nesportuju, nežiju“ vydržel jen stěží. 22. srpna se zúčastní brněnské RunTour.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.