Sedláčková úspěšná na hrách postižených

tisková zpráva | 15.05.2015 | přečteno: 7495×

Po 1500 m ovládla zrakově postižená běžkyně Miroslava Sedláčková za pomoci traséra Michala Procházky také osmistovku kategorie T11. Všem soupeřkám ukázala záda už v zatáčce po startu, ještě než se srovnaly handicapy, a během prvního okruhu získala i rozhodující náskok.

Dramatický boj o stříbro na poslední dvoustovce sice o něco přiblížil mexicko-turecké konkurenty k českému duu, ale Sedláčková s Procházkou náskok bez potíží uhájili a zvítězili za 2:35.72, o sedm sekund před Mexičankou Saavedrovou, která nakonec udolala Turkyni A. Ozcanovou o necelou vteřinu.

„Víc než zlatou tečku jsme si na 800 metrů nemohli přát,“ radovala se Sedláčková. „Únava při pátém závodu v pěti dnech byla znát, a tak nás ani nemrzí průměrný čas. Kromě mistrovského double ze Soulu se nám s Michalem podařilo zaokrouhlit naši společnou medailovou sbírku na deset,“ pochvaluje si 37letá běžkyně spolupráci s trasérem Procházkou.

Ta trvá od března 2008, a nejcennější kovy v kolekci tvoří polovinu, kromě 2×2 zlatých z her IBSA (před čtyřmi lety ovládla 800 a 1500 v Antalyi) zvítězila i na mistrovství světa IPC v Christchurchi 2011. K tomu přidala z ME 2012 stříbra na 200 a 400 m a bronz na 100 m, stejný kov v dvojím provedení si odvezla také z MS 2013, kde uspěla na 800 a 400 m.

„Medaile ze Soulu jsou skvělé a moc si jich vážím, mám ale snad ještě větší radost z času na čtyřstovce. Sním ještě o Riu,“ přiznává Miirka k paralympiádě v příštím roce (byla by to již její třetí účast na letních hrách, dvakrát startovala i na zimních).

Pro Rio však ještě stále nebyla zveřejněna výkonnostní kritéria. Kvalifikační období přitom běží od loňského října, a tak pokud 400 za 64.64 bude lepší A limitu, získá tím Sedláčková pro ČR (tedy de facto pro sebe) i kvalifikační místo pro Rio. Na 1500 m (800 m není na hrách vypsáno) by jí pak stačil k účasti i B limit – opět pokud bude 5:24 stačit. „Mít áčko na 400 a béčko na 1500, pak by byly tyhle hry úplně z říše snů,“ uzavírá Sedláčková.