Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

ZÁVOD ZBLÍZKA: RunTour Pardubice aneb místo koní na Taxisu běžci

ZÁVOD ZBLÍZKA: RunTour Pardubice aneb místo koní na Taxisu běžci
foto: RunTour

Radek Narovec | 25.10.2018 | přečteno: 6551×

Dva tisíce běžců se počátkem listopadu objeví na pardubickém dostihovém závodišti v rámci posledního dílu oblíbeného rodinného seriálu RunTour. Zdolávat budou i slavný Taxisův příkop, byť náležitě upravený z hlediska bezpečnosti. Podrobněji akci představuje Nikola Mráčková z pořádající agentury Geometry Global.

Jak vznikla myšlenka běžet závod na závodišti pro koně?

„Chtěli jsme kromě městských závodů běžcům dopřát jedinečný zážitek okořeněný něčím dalším. Proto jsme hledali v České republice místa, která jsou unikátní a běžec si je běžně proběhnout nemůže. Protože náš generální partner – Česká Pojišťovna – sponzoruje i Velkou Pardubickou, padla volba právě na závodiště. Je to skvělé místo pro uspořádání zážitkového běhu na konec sezony.“

Kdo je typickým účastníkem tohoto závodu?

„Závod je terénní, na měkkém povrchu, ale stále je koncipován tak, aby si ho mohl zaběhnout opravdu každý – od těch nejmladších až po veterány. Překážky jsou vybrány s ohledem na dostupnost trati i pro začátečníky nebo zrakově hendikepované běžce z Nadace Leontinka.“

Kolik čekáte letos lidí a jak se daří plnit kapacitu?

„Protože jsou Pardubice v listopadu, kdy už termínovka není tak našlapaná jako po zbytek roku a málokdo má možnost si běžně zaběhnout přes Taxisův příkop, je závod běžci velice oblíbený a kapacita je vždy naplněna až do posledního místečka. Letos očekáváme více než 2000 dospělých a 500 dětí.“

Zůstane tento závod v seriálu RunTour i příští roky?

„Ano, závod v Pardubicích je mezi běžci velice oblíbený, takže se budeme snažit zachovat ho i v následujících letech a každý rok přinést běžcům trošku jiný zážitek z dostihové trati. Tím, že je závod na konci sezony, v listopadu, je i pro nás každoročně překvapením, zda bude svítit sluníčko, nebo bude půl metru sněhu.“ (smích)

Jak vypadá trať?

„Trať tvoří pětikilometrový okruh, na kterém běžci okusí několik překážek – vodní příkop, drop, Irskou lavici nebo slavný Taxisův příkop, který se nám podařilo přemostit a zprostředkovat tak běžcům jedinečný zážitek. Trať je z 90 % na měkkém povrchu, startuje se přímo před hlavní tribunou a v polovině trati běžci probíhají stájemi, před cílovou rovinkou potom startovními boxy, což je velice oblíbená část trati.“ (úsměv)

Jak běžet?

Radí Vít Pavlišta, tvář série RunTour, přední český vytrvalec:

Když se řekne kros, většinou člověku vyvstane na mysli spousta bahna, kopců, kořenů a kamení. Aby ale tempo elitních běžců nestouplo příliš nad 3 minuty/km a jejich výkony i mimo dráhu a silnici vzbuzovaly respekt, vznikla ještě jedna trochu odlišná disciplína – atletický kros, alias kros pro „šampónky“. V něm se každoročně pořádají prestižní světové soutěže, na kterých závodí hvězdní vytrvalci z dráhy i silnice. A přesně takový superrychlý kros se koná v Pardubicích v rámci série RunTour. Převýšení blížící se nule, dokonale střižený trávník a do toho pár fotogenických překážek k rozhození pekelného tempa. Úplná atletická idylka. Stačí ale, aby pár dní před závodem zapršelo, a všechno je jinak…

Velký Taxisův příkop

Mezi žokeji nejobávanější překážka pardubického závodiště. Běžci se jí ale bát nemusí. Kromě nutnosti překonat najednou nejvyšší převýšení na trati (asi tak 2 m) na ní nic nehrozí. Obávaný skok přeběhnete po kovové, nesmekavé konstrukci a z vrcholu alespoň můžete omrknout, kolik běžců jste nechali za zády.

Irská lavice

Strmý výběh, strmý seběh. Pokud je tráva navlhlá může být trochu zrádná a určitě zde oceníte boty s hrubším vzorkem. Cestou nahoru je dobré využít rychlost z roviny, dolů minimalizovat počet kroků na klouzavém svahu. Čím víc budete brzdit, tím to bude spíš horší. Dá se ale i sjet po zadku.

Vodní příkop suchou nohou?

Vodní příkop se dá po straně oběhnout, ale proč taky – při RunTour bývá vypuštěný. Spíše vás to rozhodí z tempa, tak po něm opět do toho pořádně kopněte.

Dokonalá placka

Kromě zmíněných překážek je pardubické závodiště téměř dokonalá rovina. Náročnost závodu ale může zásadně ovlivnit počasí. Čím bude povrch měkčí, tím víc si všichni mákneme.

Startovní boxy

Průběh dostihovými startovními boxy není nijak zákeřný. Jen si musíte včas vybrat, kterým z nich poběžíte. Pozor na to, aby někdo ze soupeřů neměl stejný nápad!

Steeplechase skok

Nabízí různé možnosti zdolání. Jen bych nedoporučoval podlézání.

Web závodu: https://www.run-tour.cz/

Registrace: https://www.run-tour.cz/cs/ucet

Závod v číslech:

Místo: Dostihové závodiště Pardubice

Datum: 3. listopadu 2018

Start: 12:00 (5 km), 13:00 (10 km)

Délka: 5/10 km

Pořádá: RunTour, Geometry Global

Ředitel závodu: Jan Dvořák

Účast 2017: 612 (10 km), 996 (5 km)

Kapacita letos: 2000

Vítěz loni: Pavel Veretskyi (31:24)

Vítězka loni: Valentyna Kiliarska (36:07)

Komentáře (Celkem 2)

Nalezené položky: 3 První Předchozí | 1 | Další Poslední

Radek Narovec muž 25.10.2018 15:42:10

Dva tisíce běžců se počátkem listopadu objeví na pardubickém dostihovém závodišti v rámci posledního dílu oblíbeného rodinného seriálu RunTour. Zdolávat budou i slavný Taxisův příkop, byť náležitě upravený z hlediska bezpečnosti. Podrobněji akci představuje Nikola Mráčková z pořádající agentury Geometry Global.
Odkaz na článek

avatar

Praha

Celkem 26222 km
Minulý měsíc 3 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 25.10.2018 22:56:41

Kdysi (40 let zpět) se běhala „Vavřínová podkova“. Trať přímo Velké Pardubické včetně všech překážek. Byly tam tedy konstrukce na to, aby se člověk dostal na překážku. Ale dolů se většinou skákalo. U Taxisu, vodních příkopů byly k dispozici lávky, ale řada lidí (včetně mě) skákala i Taxis (tehdy i s rampou skok 5 metrů do dálky a dva do hloubky). Nyní už by to neprošlo kvůli riziku (jednou jsem kvůli tlačenici skákal rovnou dolů a to byl seskok čtyři metry – přežil jsem :-) ).

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 26.10.2018 15:59:25

>> EvženGe, 25. 10. 2018 22:56:41

Ja som to bezal az v r. 2004 v ramci krosu EAA – 10km. Taxis sa vybiehal po lavke, zoskok bol fakultativny, ci tiez po lavke. V prvom okruhu som zbehol, potom skocil. Pekna akcia, ktoru vsak vtedy trosku pokazilo to, ze prvu skupinu elitakov organizátori poslali zlou cestou k cielu. Vyhral bezec, ktory mal skoncit az mimo prvej sestky. Kedze to bolo na posledných 400m, nechapem preco neurobili poradie podla stavu, ked im to kikslo. Tiez tam bolo hodne blata a dve prekazky mali aj vodu. Bez tretier nebehatelne…

Nalezené položky: 3 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.