Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Cviky pro zvýšení kloubní pohyblivosti

Cviky pro zvýšení kloubní pohyblivosti

Vladimír Korbel | 02.06.2008 | přečteno: 32442×

V minulém článku o pružnosti jsem spekuloval o tom, zda potřebuje běžec pružnost a k čemu je dobrá. Vzpomínal jsem jako příklad vynikajícího běžce Tergata a jeho způsob rozcvičování. Dnes bych chtěl ještě doplnit minulý článek o pár jednoduchých cviků, které doporučuji pro zvětšení rozsahu kloubní pohyblivosti.

Strečink provádíme po rozklusání a po ukončení tréninku, tedy ve stavu, kdy svalová a kloubní tkáň je již prohřátá a pro protahování je poddajnější.

Cviky provádíme spíše pomalu a konečnou polohu držíme 10 až 20 sec. Uvedená cvičení bychom měli provádět tak, že v každé z následujících skupin uděláme alespoň jedno protahovací cvičení, a pokud se cítíme příliš napjatí či „zdřevěnělí“, dvě cvičení.

Cviky na spodek zad

1. Vleže na zádech zvedání nohou přes hlavu a zpět na zem.
2. Vsedě se zkříženýma nohama (turecký sed) dotyky kolen a kotníků bradou.
3. Vleže na zádech pevně sevřít kolena a přitlačovat je k ramenům. Držet hlavu na zemi a pomalu zvedat záda od země (prohýbat).
4. Volný vis na vodorovné větvi či tyči.

Cviky na kolenní šlachy

1. Ve stoji v předklonu dotýkat se prsty nohou.
2. Vleže na zádech zvedat střídavě jednu nohu za hlavu, přičemž držíme koleno napjaté.

Cviky na kyčelní flexory

1. Z překážkového sedu se ohýbáme vzad.
2. Ze stoje zanožujeme nohu vzad. Rukama držíme kotník a vytahujeme chodidlo vzad vzhůru co nejvýše. Trup držíme zpříma (neohýbáme ho dopředu).

Cvik na třísla

Sed na zemi, chodidla se dotýkají celou plochou. Mírně tlačíme stehna k podložce.

Cvik na lýtka

Opíráme se rukama o strom (zeď) s nohama tak daleko, aby byly napjaté lýtkové svaly. Paty držíme na podložce (nezvedáme je). Postupně se snažíme dávat nohy dále od stěny tak, abychom lýtkové svaly protahovali stále více. Pokud pokrčíme nohy v kolenou, protahujeme více Achillovy šlachy.

Přiznám se, že vždy mě fascinuje pohled na krásný pohyb člověka, kam běh a příprava na něj jednoznačně patří. Lidský rozum asi nedokáže pochopit všechny zákonitosti běžeckého pohybu za nejrůznějších situací a v různých stadiích vývoje (alespoň ten můj ne). Ale ten krásný a účelný běžecký pohyb by měl být jedním z cílů našeho snažení.

Já vím, že základ techniky běhu je určen naší genetikou, mentalitou, kondicí a různými aktivitami či dispozicemi a indispozicemi a já nevím, čím ještě, ale naše vlastní sebepoznávání nás asi nejlépe poučí o mnohých zákonitostech přípravy na běžecký pohyb.

Komentáře (Celkem 2)

Nalezené položky: 3 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Česká Lípa

Celkem 299 km
Minulý měsíc 0 km

Komik1000 muž 02.06.2008 12:15:20

Jen doplním adresu pro vhodné čtivo : http://www.strecink.cz/

avatar

valin25 žena 15.07.2008 21:20:12

Na začátek bych chtěla webové stránky pochválit,poskytují spoustu užitečných informací,je perfektní,že tu potřebné věci najde jak začátečník,tak závodící běžec,ale některé informace by se měly posuzovat i z hlediska rozumového.Kloubní pohyblivost je podstatnou součástí tréninku některých sportovních odvětví,ale neřekla bych,že patří zrovna do běhu.Pro člověka s hypermobilitou,ať už lokální,nebo celkovou,kdy je potřeba kloub stabilizovat,tyto cviky nejsou zrovna ideálním řešením.Nehledě na fakt,že při většině z nich není brán v potaz přirozený kloubní rozsah.Při ohýbání páteře,především její lumbální části(která je při běhu,především,po­kud běžec má nějaký špatný pohybový stereotyp,kvůli kterému není schopen držet přirozené postavení těla a zad a tím pádem namáhá páteř),do nepřirozených a násilných pozic lze dosahnout maximálně bolesti v zádech a zdravotním problémům.

administrator 03.04.2010 13:32:29

V minulém článku o pružnosti jsem spekuloval o tom, zda potřebuje běžec pružnost a k čemu je dobrá. Vzpomínal jsem jako příklad vynikajícího běžce Tergata a jeho způsob rozcvičování. Dnes bych chtěl ještě doplnit minulý článek o pár jednoduchých cviků, které doporučuji pro zvětšení rozsahu kloubní pohyblivosti.


Odkaz na článek
Nalezené položky: 3 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.