Vítězný pád Pavla Brýdla

Petr Kostovič | 21.06.2008 | přečteno: 16748×

Jsou pády gramatické, kariérní, dlouhodobé poklesy výkonnosti, psychické pády na samé dno. Nebo prostě jen pády fyzické. Tělo je vyvedeno z rovnováhy a poroučí se k zemi. O tyto pády nám dnes jde. Jaký můžou mít vliv na psychiku běžce?

Titulní fotografie tohoto článku zachycuje pád Pavla Brýdla (SK Nové Město nad Metují) v závodě na 10 km v druhém kole II. Atletické ligy mužů. Zdá se, že to pro něj znamenalo konec závodu. Možná dokonce i zranění? Nic z toho se nestalo.

Jak vše dopadlo se dozvídáme ze slov Pavla Nováka (AK Jihlava), který nám fotografii do redakce poslal: „Posílám fotku, jak může také vypadat závodění. Je na ní zachycen Pavel Brýdl při pádu. Stalo se 14.6.2008 v Li­tomyšli při závodě na 10km (II.liga). Pád prý vypadal ošklivě. Pavel se zvedl, opět doběhl čelo závodu a nakonec zvítězil. Zachytila Vlaďka Pešková, přítelkyně Leoše Peloucha. To by zasloužilo odměnu – samozřejmě symbolickou.“

Pavel Novák je na fotografii také zachycen. V době Brýdlova pádu běžel v čele závodu a doběhl jako druhý se ztrátou necelých 5ti sekund. Zaujal nás fakt, že Pavel Novák zasláním fotografie a výzvou k odměně dokáže přes porážku ocenit kvality a mimořádný výkon soupeře. Toho jsme ostatně byli svědkem již při PIM maratonu, kdy po odstoupení ze závodu povzbuzoval po trase ostatní běžce.

Vraťme se ale k Brýdlově pádu. Co se může v takové situaci stát? Pokud pád nezpůsobí vážné zranění, které samo o sobě znemožní pokračování v závodě, může nastat několik situací. Buď se běžec psychicky zlomí a ze závodu odstoupí, nebo se zvedne, ale závod dokončí v poli poražených. Někoho ale taková situace dokáže takzvaně „nakopnout“, dodá mu novou energii a nakonec jej vyburcuje k ještě vyššímu nasazení. To byl pravděpodobně Brýdlův případ.

Totéž se stalo v případě americké univerzitní běžkyně při závodě na 800 metrů, v němž se po pádu také dokázala zvednout a zvítězit. Videozáznam ze závodu jsme mohli před několika týdny sledovat na těchto stránkách a dnes jej k tématu znovu připomínáme:

Pavla Brýdla se nám zastihnout nepodařilo, ale kontaktovali jsme Pavla Nováka, abychom se jej zeptali na to, jak je to s pády u něj: „Nepamatuji se, že bych někdy vyloženě spadl na zem, ale že mi někdo brnkne zezadu do nohy a musím vyrovnávat, to se mi stává úplně běžně i několikrát za závod. Na dráze je to ještě běžnější.To patří k závodu, zachovávám klid a nerozčiluje mě to. Myslím, že pokud člověk chce zaběhnout nějaký výkon, je pád velký problém a to nejen z důvodů časové ztráty, ale především proto, že vypadne z rytmu.“

Své o pádech v posledních sezónách určitě může říci i Anička Pichrtová. Jak je tomu s pády u vás? Stalo se vám někdy při závodě něco podobného? Dokončili jste závod? Myslíte si, že váš výkon by byl bez pádu lepší nebo vás tato nepříjemnost také dokázala dovést k lepšímu výkonu? Těšíme se na vaše příspěvky v komentářích.