Run-Up 2009 Olomouc: Obhájce našel přemožitele

Radek Leszczynski | 13.06.2009 | přečteno: 6575×

Z původně avizované šestice měst se pořadatel nakonec rozhodl, že sérii závodů v běhu do schodů s názvem Run-Up uvidí jen čtyři města, a to Ostrava, Olomouc, Most a Praha. Druhý závod se běžel v sobotu 13.6. v Olomouci, kde měl Run-Up před třemi lety premiéru. Nechyběl obhájce loňského vítězství, Tomáš Čelko z AK Kroměříž, tentokrát se však ve finále musel sklonit před výkonem lyžaře Viktora Novotného z Jeseníku.

Prostranství p?ed moderní osmnáctipatrovou budovou Regionálního obchodního centra (RCO) se kolem poledne zvolna zapl?ovalo organizátory, ú?astníky, diváky a propaga?ními stánky sponzor?. Ideální po?así bohužel narušoval silný nárazový vítr. Program zahájila místní Tane?ní skupina Rytmus, a hned nato byl odstartován nezávodní Baby-Run pro d?ti od dvou do sedmi let. Následoval b?h starších d?tí a také mládeže do 15 let. Celkov? si pro hodnotné dárky dob?hla asi padesátka d?tí.

Z celkového po?tu p?edem p?ihlášených osmdesáti závodník? a závodnic, dorazily do Olomouce jen dv? t?etiny. Další zájemci se ale prezentovali na míst?. Na start se tedy postavilo 61 muž? a 10 žen. Oproti Ostrav? ?i lo?ským závod?m jde o výrazný pokles v ú?asti. Letošní velkou novinkou byl podstatn? prodloužený náb?h do budovy. B?žci museli obkroužit tém?? celé prostranství a k tomu navíc „krosovým" zp?sobem zvládnout t?i krátká schodišt?. Teprve pak vbíhali do budovy.

Rozb?h s p?ehledem vyhrál již známý atlet ze slovenské Žiliny Tomáš ?elko (AK Krom??íž) v ?ase 1:58,4 min. „Vypustil jsem poslední patra, protože mi na konci došlo. Uvidíme, co m? ?eká ve finále. Zkusím si lépe rozložit tempo. Ale doufám, že vyhraju," ?ekl ?elko b?hem odpo?inku p?ed finále. V ženách byla nejrychlejší Kate?ina Bobotová (AK Krom??íž) v ?ase 2:42,1 min. Do absolutního finále se však díky novým pravidl?m žádná z žen neprobojovala. Postupovalo totiž pouze dvacet celkov? nejrychlejších. Absence ženského finále tak m?že být mnohými vnímána jako diskriminace n?žného pohlaví.

Ješt? než došlo na zlatý h?eb sobotního odpoledne, rozjel se naplno doprovodný program. K vid?ní byla módní p?ehlídka sportovního oble?ení a plavek, další z efektních tane?ních vystoupení Tane?ní skupiny Rytmus a také oblíbená místní rocková kapela Music Emergency, která po?ádn? nažhavila diváky a p?edevším rozpumpovala p?ipravující se finalisty.

Finále bylo odstartováno po 16. hodin? s p?ibližn? desetiminutovým zpožd?ním. Na start se dva závodníci nedostavili, dv? stovky p?ihlížejících divák? tak byly ochuzeny o jejich výkony. Na rozdíl od semifinále, kde byla na schodišti k vid?ní i ch?ze, pak všichni finalisté p?edvád?li obdivuhodné b?žecké výkony. Jeden závodník dokonce zvolil zvláštní taktiku. Vyzul si boty a b?žel bosý.

Absolutn? nejrychleji vyb?hl osmnáct pater v?etn? 400 metrového náb?hu lyža? a student olomoucké univerzity Viktor Novotný (1982) z Jeseníku v ?ase 1:58,1 min., a o jednu vte?inu tak porazil lo?ského vít?ze Tomáše ?elka (AK Krom??íž). Ten však bral porážku s úsm?vem. T?etí pozici obsadil Pavel Holec z Huslenek se ztrátou necelých šest vte?in.
Ženy a Juniorky byly vyhlašovány pouze na základ? výkon? z rozb?h?. Nejlepší juniorkou byla v Olomouci již zmín?ná Kate?ina Bobotová a nejrychlejší ženou Petra Mlejnková z Brna s ?asem 3:01,4 min.

V sout?ži team? byla sou?tem ?as? 10:09 min. absolutn? nejlepší ?tve?ice borc? Jan Matyáš, Pavel Živ?la, Michal Klimeš a Ji?í Fuchs sout?žící za tým s názvem Meteor-Živ?la Cup.

?editel závodu Run-Up 2009, Francouz Chris Delattre, po skon?ení závodu ?ekl: „Na každý ze závod? se snažíme nalákat co nejvíce lidí, a? už závodník?, tak i divák? a d?tí. D?kuji všem, kdo dnes p?išli. Jsem rád, že tady byli i b?žci ze Slovenska a Polska. Cht?li jsme, aby byl dnešní den hlavn? zábavou, a to jak pro b?žce, tak pro diváky. Snažili jsme se p?ilákat kolemjdoucí na koncert, vystoupení tane?ní skupiny a další atrakce. V??ím, že se akce vyda?ila a že se líbila.

Seriál b?h? do schod? Run-Up 2009 pokra?uje po prázdninách dalšími dv?ma závody, a to 19.9. v Most? a 26.9. v Praze.