Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

ROZHOVOR: Potřeboval jsem impuls, tak běhám bos

ROZHOVOR: Potřeboval jsem impuls, tak běhám bos
foto: Nike

Martin Singr | 14.09.2010 | přečteno: 55871×

Při nedávném závodu na pražské Letné zaujal bosý běžec, který rozbíhal vítěznou štafetu. Běhá bez bot i v tréninku a uchvátilo jej to natolik, že se nebojí s oponenty pustit do křížku i na nerovné půdě poloanonymních internetových diskusí. „Neříkám, že běžecké boty jsou zlo, jen je možná všechno úplně jinak,“ říká 27letý Martin Roman z Prahy.

Jak ses dostal k běhu?

Já nikdy nebyl ve sportu dobrý. Troufám si říct, že skoro ve všech sportech jsem průměrný nebo lehce nadprůměrný. K běhání jsem se dostal před deseti lety, ale připadal jsem si jako Forrest Gump. Jednoho dne jsem měl depresi, vzal jsem si boty a šel si na hodinu zaběhat. A od té doby běhám. Musím říct, že jsem na tom závislý asi jako každý, kdo začal běhat. Ale abych nevypadal jako matador, moje objemy jsou kolem 50 kilometrů za týden. Mám to jako doplněk k dalším sportům. Za školu jsem závodně plaval a plavu dále, šest let jsem dělal box, který jsem teď kvůli běhání na čas opustil.

Kdy ses rozhodl, že budeš běhat bez bot?

Sdružuji se s přáteli na komunitním serveru Nyx. Je tam běžecká část fóra, tam se bavíme o trénincích. Myslel jsem, že musím mít ty nejlepší boty, protože když je nebudu mít, zničím si nohy, jak tvrdí všechny články. Asi před devíti měsíci tam někdo napsal o pětiprsťácích (návleky pro běhání naboso, pozn. red.). Tyto boty se v Americe používají čtyři, pět let a hrozně se to řešilo i zde, na tomto fóru. Tehdy se objevily i studie, které podporovaly myšlenku, že by to vlastně mohlo být všechno jinak. Tak jsem si říkal, proč to nezkusit? Otázka je, proč tato studie nebyla rozebrána v Čechách. Někdo asi nechce slyšet alternativní teorii k tomu, že běhání v botách je přirozené.

Kdy jsi poprvé vyběhl bez bot? Bylo to opravdu naboso?

„Já si na chvíli zkusil ty pětiprsťáky a říkám, že to (běh bez bot) je naprosto geniální, že se cítím jako malé dítě. Je zajímavé, že děti, než začnou nosit boty, nemají pokažené chodidlo a běhají přes špičku. Chtěl jsem si koupit pětiprsťáky a ne začít běhat bosý, ale v tu dobu se začaly objevovat teorie, že způsobují zranění. Hodně jsem o tom četl a zjistil, že je třeba začít s těmito botami pomalu, protože lidé, kteří běhali celý život ve vypolstrovaných botách, nemohou začít běhat stejné objemy v botě, která má podrážku čtyři milimetry. Cítím, že jsem se vydal správnou cestou, když jsem začal tak běhat. Možná to bude znít komicky, ale připadám si jako běžec, který běží bušem a loví gazelu.

Prostě jsem jednou doběhl v botách do obory Hvězda, kam chodím běhat, tam jsem si je sundal a běžel pět kilometrů po trávě bos. Samozřejmě potom bolely pár dní svaly, o kterých jsem ani nevěděl, že je mám. Běžel jsem i po štěrkové cestě, blátě, po jehličí a bylo to, jako bych se znova narodil. Já tehdy běhal už osmý rok a potřeboval jsem nový impuls. Vždy jsem chtěl uběhnout maraton. Ten jsem uběhl a cítil syndrom vyhoření. Naboso jsem začal letos v dubnu.

Budeš bos běhat i v zimě ve sněhu?

Viděl jsem obrázky lidí na Ukrajině, kteří prostě nemají boty. A na BBC byla reportáž o člověku, který běžel maraton na polárním kruhu bosý. Takže by to šlo, ale nejsem blázen, seženu si neoprenové boty, ve kterých jde běhat v zimě.

Nebojíš se střepů nebo ostrých kamenů?

Samozřejmě se bojím. Kdybych řekl, že se nebojím, tak bych lhal. Ale běhám ve Hvězdě, kam nechodí opilci, na štěrkové cestě dobře vidím. I před závodem na Letné jsem si trať proběhl, protože kdybych to neudělal, asi bych si vrazil do nohy střepy, které tam byly.

Zkoušel jsi běhat na asfaltu?

Zkoušel jsem to asi dvakrát a mohu se vrátit k teorii, která dokonce říká, že i běh na betonu je přirozenější pro bosou nohu. I na Letnou jsem si bral svoje boty, ale když jsem si je chtěl obout, uvědomil jsem si, že běh v botách nesnáším, a rozhodl se běžet bosý.“

Mohou být některá zranění, se kterými se běžci potýkají, způsobena jen a pouze botami?

Liebermanovu studii další studie podporují. Podle jiné je ročně až 56% zraněných běžců. To, co se snaží dělat dnes výrobci, tedy boty s vysokou podrážkou, je založeno na tom, že je třeba tlumit dopad. Mělo by se běhat s botami, protože boty chrání nohu při dopadu? To není podle mě pravda. Když běžím bosý přes špičku, začne pracovat pět metatarzů, tisíce senzorů, 25 kostí a 19 svalů. A noha se krásně zhoupne.

Takže vše je špatně už od chvíle, kdy rodiče koupí dítěti první boty?

Píše se: „Děti mají nosit boty se žirafkou, protože boty se žirafkou mají klenbu.“ Já bych maminkám řekl, čtěte si odborné články, protože to, co čtete, možná není pravda. Děti se narodily s tím, že mají jeden z nejdokonalejších nástrojů na světě, a vy jim ho ničíte. Lidé tu běhají dva miliony let, přitom moderní běžecké boty vznikly až někdy v roce 1970. Takže 40 let možná něco děláme špatně. To je otázka, nad kterou se musíme zamyslet.

Myslíš si, že kdyby nikdo nenosil boty, bylo by vše jednodušší?

Vím, že příslušníci indiánského kmene Tarahumara v Mexiku nosí sandály, na kterých mají jen třímilimetrovou podrážku. A jsou schopní běžet čtyři dny v kuse. Vzali je do Colorada, kde se běhá jeden z nejtěžších závodů na světě, závod na 100 mil. A oni ten závod odběhli v sandálech. Další rok dostali běžecké boty a po třiceti kilometrech je zahodili do lesa (úsměv). Náš Zátopek taky neběhal v dnešních moderních botách.

Říká se, že čím dražší bota, tím vyšší náchylnost ke zranění. Já potřebuji mít kontakt se zemí, abych věděl, co noha dělá a na jakém povrchu se pohybuji. Je to neskutečné, když se podívám, kolikrát jsem se mohl za ten půlrok zranit o kameny nebo větve, ale nic z toho se nestalo. A doufám, že se ani nestane.

Ani se nechce věřit, že jsi dříve běhal v botách…

Před dvěma roky jsem byl jiný. Všem jsem radil, aby si každý nechal zjistit nášlap a koupil si speciální vložky. Měl jsem doma dva, někdy i tři páry bot najednou. Ale člověk se mění, názory se mění a kdyby mi teď někdo řekl, ať se obuji do bot, tak se mu vysměji.

Je podle tebe běh bez bot pro všechny? Nejsou překážkou třeba problémy s klenbou?

Kamarád měl problémy s nohama. Zkoušel různé boty, vložky. Pak si koupil pětiprsťáky a najednou je bez problémů! To je pro mě další důkaz. Máte-li problémy, zkuste zahodit svoje boty a začněte běhat bosí!

Celé to není o tom, jestli jsou špatné běžecké boty. Všem bych doporučil, aby si sundali boty na tartanu nebo na trávě a uběhli tři kilometry. Začnou dělat nový sport, znovu se narodí. A když budou říkat, že to není lepší než běh s botami, nebudu jim věřit. To, že já jsem to zahnal do extrému, je můj experiment. Nedávám si neskutečné objemy kilometrů, a tak věřím, že jsem se nevydal špatnou cestou.

Komentáře (Celkem 149)

Nalezené položky: 150 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Další Poslední
avatar

maraton: 3:01:36 (2011)

Luboš Brabec muž 14.09.2010 18:24:50

>> martin76, 14. 09. 2010 17:53:11

Newtony nejsou minimalistické boty v pravém slova smyslu (guidance trainers 310 g, performance trainers 270 g), jen mají více tlumení na špičce než patě. Ale levné nejsou, to nepopírám ;-)

avatar

maraton: 3:01:36 (2011)

Luboš Brabec muž 14.09.2010 18:28:14

>> Lubos M, 14. 09. 2010 17:28:19

Na eBayi koupíš leccos a za různou cenu. Ale oficiální firemní cena FF Bikila je 100 dolarů, což je v USA cena Mizuno Rider nebo Nike LunarGlide.

Nicméně jsem ve FF neběhal, tak je nemůžu hodnotit. Třeba vydrží hodně dlouho…

avatar

Banská Bystrica

Celkem 983 km
Minulý měsíc 0 km

PeterFabok muž 14.09.2010 19:53:07

takychto clankov nikdy nie je dost, behanie naboso – bosobeh, je najprirodzenejsia forma pohybu.

bosobezec z Banskej Bystrice ;)

Motto: the best runner leaves no trace
avatar

Sloviensko

rudo muž 15.09.2010 00:15:34

beh v 5-prstakoch je velmi velmi blizky behu naboso. su casto situacie ked to naboso nejde, v tom pripade je 5-prstacka najlepsia alternativa. 5-prstaky sa vyrabaju v roznych modeloch a su tiez tzv zimne – uz neviem ako ich volaju, ktore by mali byt do snehu a mrazu, v normalnom pocasi je v nich strasne horuco. mat vsak rozne modely podla pocasia uz naozaj je draha zalezitost.

ja osobne na zimu odporucam pouzivat gumove treningove futbalisticke kopacky – su velmi lacne, gumove stuple su perfekt do snehu a mokrej smyklavej travy aj do blata, su velmi velmi ohybne, nulove perovanie, odporucam o 1–2 cisla vacsie a davat 2 pary hrubych ponoziek na zimu. pre striktnu techniku je mozne nozom odrezat stuple pod patou.

kedysi za sociku sa predavali biele gumove orientacne boty – bolo to nieco medzi kopackami a tretrami – gumove stupliky ale bolo ich vela a boli male.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

10 km: 0:37:29 (2011)
půlmaraton: 1:30:22 (2011)
maraton: 2:59:04 (2010)

smiley muž 15.09.2010 09:02:42

Tenhle článek pro mě byl impulsem, a tak jsem si včera objednal Huarache running sandals, ovšem ne od Barefoot Teda, který je má dražší, ale od Stevena z InvisibleShoe (http://www.invisibleshoe.com).

Běhat bos je určitě fajn a v případě trávy to musí být určitě příjemné. Rád chodím doma a po zahradě bos. Nicméně jsou místa, kde to až tak příjemné nebude. A protože FiveFingery jsou o řád dražší, rozhodl jsem se pořídit si Huarache a když je stihnu ještě dostatečně ozkoušet, tak budu silně uvažovat o FiveFingers Flow (1,2mm vrstva neoprenu a 2mm vložka).

Motto: You can quit and they don't care... But you will always know!
avatar

Brno

10 km: 0:36:12 (1999)
maraton: 3:06:00 (2000)

martin76 muž 15.09.2010 09:21:54

>> Glacier, 15. 09. 2010 09:11:52

to bych asi nesrovnaval, vyvoj televize a vyvoj bot se bude prece jen lisit.

>> smiley, 15. 09. 2010 09:02:42

ty ff flow ti budou asi klouzat na blate, nemaji myslim vzorek. ja mam ted na ozkouseni classicy a na blate strasne klouzou. jenom v nich chodim, tak max. 2× tydne. rozdil mezi chuzi v nich a naboso je velky, prece jen ve ff se da stoupnout i na patu, to na boso nejde, takze na to trochu musim myslet a naslapovat dopredu. po prvnich pokusech chuze s asi 4 km v nich se mi udelaly dost velke skryte puchyre pred prsty (nevim jak se to tam jmenuje), pak zmizely. ale domu jsem sotva dosel, hrozna bolest a jen na jedne noze, i kdyz puchyre jsem mel na obou nohach. ale jinak pocitove super!

Motto: i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergillia v originále
avatar

10 km: 0:37:29 (2011)
půlmaraton: 1:30:22 (2011)
maraton: 2:59:04 (2010)

smiley muž 15.09.2010 09:40:17

>> Glacier, 15. 09. 2010 09:11:52

Cenu (čehokoli) dnes udává především ochota zákazníků si daný výrobek koupit. Jinak by dnes byly ceny veškerého zboží úplně někde jinde a dovolím si tvrdit, že mnohdy i o řád či dva.

>> martin76, 15. 09. 2010 09:21:54

V blátě skoro neběhám a navíc v blátě kloužou téměř všechny boty a ty moje obyčejné Reeboky také, kloužou i na sněhu… Holt se musí opatrně. Každopádně díky za info.

Motto: You can quit and they don't care... But you will always know!
avatar

10 km: 0:37:29 (2011)
půlmaraton: 1:30:22 (2011)
maraton: 2:59:04 (2010)

smiley muž 15.09.2010 10:05:42

>> Glacier, 15. 09. 2010 09:49:26

Netuším, jaké náklady na vývoj FiveFingerů měl Vibram, ale pochybuju, že se jedná o nějaké závratné částky. Velcí mediálně známí výrobci s tím mají určitě víc starostí, jakou novou podporu vymyslet a jak zaonačit její důležitost. Tam jsou ceny také stále konstantní, i když lepší slovo je spíše neklesající :-D a přitom tam (možná jen na oko) funguje konkurence.

Silně tedy pochybuji, že si budou chtít ve Vibramu snížit zisky a ustanovit novou, nižší cenu FiveFingerů. Minimálně do doby než někdo začne vyrábět ten samý typ boty za nižší cenu není důvod, aby šli s cenou dolu, pokud se budou dobře prodávat…

Motto: You can quit and they don't care... But you will always know!
avatar

maraton: 3:01:36 (2011)

Luboš Brabec muž 15.09.2010 10:26:45

>> Glacier, 15. 09. 2010 09:11:52

Nevím, jestli je to optimální přirovnání. Každopádně pochybuji, že Vibram půjde časem s cenou dolů. A také si netroufám odhadnout, kolik stál vývoj bot, které – když to napíšu s nadsázkou – jsou vlastně trochu vypolstrované ponožky ;-)

Uznávám ale, že jejich obchodní koncept je dobře vymyšlený a marketing jim asi funguje. Jako funguje u všech módních záležitostí. Mě jako zákazníka ovšem spíš zajímá, kolik kilometrů by FF za 100 dolarů (u nás 2700 Kč) vydržely…

avatar

Slaný

Celkem 3535 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:30:08 (2010)
maraton: 3:37:21 (2010)

EdCable muž 15.09.2010 11:12:05

>> Luboš Brabec, 15. 09. 2010 10:26:45

A co konkretne na tech botach podle tebe nevydrzi? U klasickych bot se mluvi o tom, ze se maji stridat po 700 – 900 kilometrech, ze odchazi tlumeni.. me zajima, co muze odejit na minimalisticke obuvi? Prosoupe se gumova podrazka? Rozparaji svy? Odlepi lepidlo? Je tohle riziko vyrazne vyssi nez u normalnich bot?

Motto: "Sometimes, I guess there just aren't enough rocks."
avatar

Brno

10 km: 0:36:12 (1999)
maraton: 3:06:00 (2000)

martin76 muž 15.09.2010 11:49:01

>> EdCable, 15. 09. 2010 11:12:05

pravdu díš. na klasickych botach mi vadi treba to, ze jen kvuli prosoupane podrazce (vetsinou) vyhazuju plno dalsiho materialu, ktery by jeste nejakou dobu mohl slouzit. u minimalistickych bot bych mel svedomi trochu cistsi..

>> Glacier, 15. 09. 2010 09:26:45

asi mas pravdu, ale podle me ff ten ucel plni docela dobre taky. za ty puchejre nemuzou ff ale moje spatne navyknute nohy, ktere si musi po 30 letech zvykat na neco jineho. snazim se chodit doma bosky, to taky neni od veci.

Motto: i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergillia v originále
avatar

maraton: 3:01:36 (2011)

Luboš Brabec muž 15.09.2010 12:27:22

>> EdCable, 15. 09. 2010 11:12:05

Nevím, jen by mě to prostě zajímala jejich životnost. Ekonomicky řečeno: kolik mě bude stát jeden odběhnutý kilometr ve srovnání s klasickými lehkými botami.

avatar

maraton: 3:01:36 (2011)

Luboš Brabec muž 15.09.2010 12:57:50

>> Glacier, 15. 09. 2010 12:52:00

Díky. Jenže mě by spíše zajímala čísla ;-) Rok může být 300 km i 3000 km…

Ale nechci diskusi hrotit. Třeba vydrží hodně, nevím. Jen jsem na toto téma nenašel žádný relevantní text.

avatar

Praha 9 - Vysocany

voracem muž 15.09.2010 14:05:55

Jen par poznamek,

nedokazu se predtsvit behat objemy (rekneme 100km/tyden) po asfaltu (pokud clovek bydli uprostred mesta a nema cas nekam cestovat, tak to jinak nejde) ani naboso ani ve FF. Ja beham pres spicky a jeste jsem nenasel vhodne boty (proboha proc uz nekdo konecne nezacne dovazet ty NEWTONy!) a z nouze casto beham v zavodkach (maji minimalni odporuzeni a mam v nich nejvetsi cit), ale tam nekolik dvacek po asfaltu a mam berce v plamenech. Ten tvrdy povrch klade enormni zatez na svaly, ktere se podileji na tom „pruzeni“ nohy. Takze ted objemy beham v tempovkach, ktere maji vetsi odpruzeni a jeste relativne nizkou patu, ze se v nich pres spicky behat da, jenze takove boty zase nic nevydrzi.

Neni to jen o nohach. Pri behu pres spicky, dle meho nazoru, zalezi na hodne na drzeni a praci celeho tela. Tam do nejde osidit. Kdyz vidim nektere pato-bezce, jak se u toho behu klati, tak si rikam, ze pri behu pres spicky nehlede na boty, si ublizi. (Tohle trochu odbocka, ale myslim, ze tak u 80% bezcu, kdyby zaclo cvicit posturalni svaly a zamerilo se na drzeni tela pri behu, tak mohou mit pri stejne kondici odhadem o 5–10% mozna i vice lepsi casy. A ted nemam na mysli jen hobiky, ale spicky. To nekdy clovek zasne, jak se u toho krouti.)

Uplne nerozumim, jak clovek muze kombinovat beh s FF s dalsima bota, pokud beh pres paty. Vzdyt je to uplne jina technika.???

avatar

10 km: 0:37:29 (2011)
půlmaraton: 1:30:22 (2011)
maraton: 2:59:04 (2010)

smiley muž 15.09.2010 14:29:06

>> voracem, 15. 09. 2010 14:05:55

Boty, které údajně nemají extra tlumení a jiné technologie a patří navíc mezi ty váhově lehčí jsou boty Inov-8. Stojí za nimi nějaký bývalý běžec. Nepatří ale zrovna k nejlevnějším. Do ČR je dováží např. Vavryš.

Pokud se někdo u běhu klátí, je jedno, jestli běží přes špičku nebo patu. Běží prostě špatně a ubližovat si bude nehledě na to, jestli bude běhat pořád přes paty nebo přejde na špičky.

Kombinovat běh s FiveFingery a klasickými botami nebo naboso nemusí být problém. To, že někdo běhá v klasických botách totiž ještě vůbec neznamená, že automaticky běhá přes paty.

Motto: You can quit and they don't care... But you will always know!
avatar

Celkem 920,36 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:58:01 (2010)
půlmaraton: 2:19:55 (2010)

Mnemosyne žena 15.09.2010 14:37:08

>> voracem, 15. 09. 2010 14:05:55

A neni to tak, ze ti, kdo stridaji boty a VFFs, behaji pres spicky? Ja dopadam midfoot i v polstrovanych botach (takze ten polstr s sebou taham asi zbytecne).

Jinak tady: http://www.runningwarehouse.com/…e-MNERS.html

si najed na kteroukoli botu, maji je naskenovane a podle tve soucasne boty ti urci, jak velke a siroke potrebujes Newtony (ikonka SHOEFITR). Ja jsem si takhle merila Mizuna a fungovalo to dobre (sluzba funguje bez nutnosti u nich cokoli kupovat).

Motto: ~ run free ~
avatar

Celkem 920,36 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:58:01 (2010)
půlmaraton: 2:19:55 (2010)

Mnemosyne žena 15.09.2010 14:41:34

>> Glacier, 15. 09. 2010 13:05:20

Ja vidim jako jeste vetsi vyhodu FFs univerzalnost. V bezeckych botach beham, tecka. Ve fivefigerech chodim, lezu po strese (na to jsou super!) a muzu v nich i skocit do vody, aniz bych jim ublizila nebo omezila jejich funkcnost/zivotnost :-D A kdyz je zaprasim, vyperu je v pracce!

Motto: ~ run free ~
avatar

10 km: 0:51:00 (2009)
půlmaraton: 1:39:22 (2010)
maraton: 4:11:44 (2010)

jans muž 15.09.2010 20:27:30

na běžeckých botech jako první kolabuje ta odpružená podrážka, ne? proto bych věřil tomu, že FF vydrží déle, když žádnou nemají

>> rendy, 14. 09. 2010 14:53:20 mám zbytek 6mm vibram cherry sole, na jedny boty to ještě bude, jestli chceš odkoupit, tak se můžem domluvit, ale pomalu už začíná být pro huaraches zima:)

avatar

Celkem 100,07 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:51:59 (2010)
půlmaraton: 2:08:32 (2014)

Kulíšek žena 15.09.2010 20:48:26

>> Mnemosyne, 15. 09. 2010 14:41:34

Někteří lidé v běžeckých botech také chodí, dělají jiné sporty, a možná i lezou po střeše…Jestli to není tak trochu otázka volby.

Motto: no stres
avatar

Celkem 886 km
Minulý měsíc 0 km

rendy žena 16.09.2010 09:06:07

>> jans, 15. 09. 2010 20:27:30

fakt jo? to neva, stejně bych koupila, bude na jaro :) a fakt by to stačilo? – já mám totiž nohu 41/42 :(

Motto: Run and your feet will take your soul where it needs to go...
avatar

Brno/Havířov

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:27 (2010)
půlmaraton: 1:26:57 (2010)
maraton: 3:14:26 (2007)

forest muž 16.09.2010 09:55:39

>> voracem, 15. 09. 2010 14:05:55

proboha proc uz nekdo konecne nezacne dovazet ty NEWTONy!

Nikdo, kdo má pět pohromadě. 150$ za nejlevnější model + klasická česká marže značku jednoznačně posílá do sektoru téměř neprodejných.

Motto: Vítěz by se v cíli neměl tak radovat, protože vlastně zvítězil nad slabšími.
avatar

maraton: 3:01:36 (2011)

Luboš Brabec muž 16.09.2010 10:13:29

>> forest, 16. 09. 2010 09:55:39

Byly by to zřejmě nejdražší boty na trhu, ale třeba v Německu nestojí zase o tolik víc než Kayana nebo Nimbus. Nicméně Newton cílí hlavně na triatlonisty a dobře ví proč ;-)

avatar

Brno

10 km: 0:36:12 (1999)
maraton: 3:06:00 (2000)

martin76 muž 16.09.2010 10:53:04

>> Luboš Brabec, 16. 09. 2010 10:13:29

ti jako neví co s prachama:)?

Motto: i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergillia v originále
avatar

10 km: 0:37:29 (2011)
půlmaraton: 1:30:22 (2011)
maraton: 2:59:04 (2010)

smiley muž 16.09.2010 11:11:04

>> Luboš Brabec, 16. 09. 2010 10:13:29

Jak víš, že cílí na triatlety? A proč cílí zrovna na ně? Docela by mne to zajímalo.

Motto: You can quit and they don't care... But you will always know!
avatar

maraton: 3:01:36 (2011)

Luboš Brabec muž 16.09.2010 12:01:18

>> smiley, 16. 09. 2010 11:11:04

>> martin76, 16. 09. 2010 10:53:04

Když Newton začal v USA prodávat boty, jejich první cílovou skupinou byli triatleti. Hlavní reklamní postavou značky je Craig Alexander, vítěz posledních dvou havajských Ironmanů. Mimochodem, loni na Havaji mělo Newtony 146 závodníků a byla to čtvrtá nejvíce zastoupená značka po Asicsu, Saucony a Nike.

Důvod je jasný: jsou to sportovci ochotní utratit za své hobby víc peněz než průměrní běžci. Když dáš majlant za skvělé kolo a další vybavení, když jsi ochoten platit výrazně větší startovné na závodech, co jsou pro tebe boty za 150 dolarů? ;-)

avatar

Praha

Celkem 6561 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:19 (2010)
půlmaraton: 1:19:57 (2011)
maraton: 2:46:06 (2011)

zombice muž 16.09.2010 12:34:28

>> rasp, 14. 09. 2010 00:54:22 Je videt ze medialni masaz byla uspesna :-P

To Glacier: neber to nejak kriticky, i kdyz sis na to obcas nabeh sam, ale pobavilo me v tom rozhovoru a v nekterych dalsich kometarich nekolik veci: mluvit o tom, ze sem na behani zavisly a po „ubehnuti“ (odklusani s chodeckyma vlozkama??) maratonu si citil syndrom vyhasnuti je bomba :-D Dal me zaujala tvoje nazorova zmena z extremu do extremu.. co bude za dalsi dva/tri roky, dalsi nazorovej posun uplne jinam? A po dvou pokusech o beh bos na asfaltu tvrdit ze je to prirozenejsi je jaksi predcasny, nebo se pletu? No a odpoved na posledni otazku je jak z nejakyho teleshopingu :-D Moh bys prosim uvest treba odkaz na tu studii, kde pisou ze rocne se zrani 56% bezcu a je to teda zpusobeny botama, jak se snazis vysvetlit? Jo a posledni otazka, co je 5 metatarzu, kdyz ne kosti jak sem si myslel?

avatar

Štěpánovice

Celkem 11490 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:13 (2011)
půlmaraton: 1:39:49 (2010)
maraton: 3:43:18 (2007)

VanaXXL muž 17.09.2010 17:25:25

Měl bych jeden dotaz na bosoběžce, pětpéčkaře a sandálovce. Jak se Vám běhá z kopce? Prostě si necháte namlátit a nebo máte nějakou speciální techniku? Napadlo mě, že by to nebylo marný zkusit z kopce pozpátku :-).

Motto: Life is too short to remove USB safely
avatar

Štěpánovice

Celkem 11490 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:13 (2011)
půlmaraton: 1:39:49 (2010)
maraton: 3:43:18 (2007)

VanaXXL muž 17.09.2010 20:34:37

Já jsem myslel, že si tady tykáme. O žádnej jinotaj nešlo. Nějak mě nenapadá, jak běhat seběhy jinak než přes paty.

Motto: Life is too short to remove USB safely
avatar

Brno

10 km: 0:36:12 (1999)
maraton: 3:06:00 (2000)

martin76 muž 17.09.2010 20:56:57

ty vase cestinarske hratky:). odpovim z Glaciera. proste se dopada zase na predni cast, jak jinak. tim, ze pod patou neni skoro zadny material, tak to jde docela dobre. jasne ze kdybys chtel v klasickych bezeckych botach bezet z kopce pres predek, bude to tezkopadne a budes se do toho dost nutit. bosky to neni problem, i tim, ze je trosku jine drzeni tela. zadny strach a do toho:).

Motto: i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergillia v originále
avatar

Slaný

Celkem 3535 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:30:08 (2010)
maraton: 3:37:21 (2010)

EdCable muž 17.09.2010 22:18:34

>> VanaXXL, 17. 09. 2010 20:34:37

Zatim jsem nepotkal kopec, ktery bych nebyl schopen sebehnout normalne…

Motto: "Sometimes, I guess there just aren't enough rocks."
Nalezené položky: 150 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.