Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

OČIMA NEBĚŽCE: Buďte ohleduplní, nejen během živ je člověk

OČIMA NEBĚŽCE: Buďte ohleduplní, nejen během živ je člověk
foto: ilustrační snímek Mirek Kostlivý

behej.com | 24.03.2018 | přečteno: 8200×

Praktický celý život se věnuji nějakému sportu, proto mám pochopení pro jakoukoliv aktivitu, která nutí lidi vstát od televize a věnovat se něčemu prospěšnějšímu. Přesto bych se s vámi ráda podělila o pár zkušeností, které se s přibývajícím počtem běžců čím dál častěji objevují.

Věřím totiž, že problémy se mají řešit s těmi, koho se týkají, a doufám, že tato cesta bude efektivnější, než řešení prostřednictvím pomluv nebo stížností. Také předpokládám, že některé skutečnosti si běžci zaujati svým nadšením nemusejí uvědomovat.

První věc se týká pořádání závodů. Chápu, že běhat dokola po ovále je nuda, ale je skutečně takový problém pořádat závody tam, kde to nikomu nevadí, případně informovat veřejnost v okolí místa konání, že tam bude závod a neběžci budou tedy omezeni na svých právech? Pořadatelé určitě závod nepřipraví za noc, ale trvá jim to několik měsíců, je skutečně nutné nutit veřejnost k tomu, aby se přizpůsobila během několika minut něčemu, co se připravovalo měsíce a byl tedy prostor předat informaci v předstihu dál? Škodíte tím jen sami sobě, navíc se připravujete o možné diváky, kteří by se třeba rádi přišli podívat.

Ostatní sportovci si pronajímají areály a haly, rozhodně si běžně nepořádají např. volejbalový turnaj uprostřed města. Pořadatelé navíc na dotazy, proč nikde nevyvěsili plakáty nebo jiným efektivním způsobem neinformovali veřejnost, sdělují, že toto má za úkol obecní policie. Za prvé, města tuto informaci popírají, za druhé opravdu máme obecní polici od toho, aby házela letáky do schránek, vyvěšovala plakáty a zastavovala lidi na chodníku s dotazy, zda ví, že tady bude běžecký závod a zda mají záložní plán pro své aktivity?

Pokud se pořádají závody v turistických oblastech, dá se předpokládat, že po turistických značkách se budou pohybovat i nezávodníci. Slušností je požádat o uvolnění cesty a slušný turista samozřejmě vyhoví, má-li prostor. Nicméně opravdu v místech, která jsou úzká a uhnout není kam, nelze očekávat, že se turista teleportuje jinam a fakt není řešení běhat v nesmekách přes psy a děti, a dospělé častovat lokty do žeber (nepřeháním, tohle jsem skutečně zažila a byl to velmi nepříjemný zážitek).

Vzhledem k faktu, že uvedené skutečnosti se týkají různých pořadatelů, ale všichni k tomu přistupují obdobně, patrně jde o obecný problém a běžci si zjevně příliš neuvědomují, že je to poměrně bezohledný přístup. Sama jsem pořádala sportovní akce, doteď chodím pomáhat na dětské závody (byť neběžecké) a vím, kolik je s tím práce, že min. měsíc před akcí má člověk další šichtu po práci a nemá z toho nic, jen dobrý pocit. Dokáži si tedy představit, jak náročné to je, ale to nic nemění na tom, že pokud je ke konání závodů používán veřejný prostor, je zapotřebí také s veřejností komunikovat, včas a efektivně ji informovat a nabádat závodníky, aby se chovali slušně (ne všichni mají tuto vlastnost od Boha, některé je nutno postrčit). Argument, že pro jednou to snad veřejnost přežije, neobstojí ve světle skutečnosti, že závodů je čím dál více a již nyní to není “pro jednou“, ale „často“ a reálně hrozí, že časem to bude „stále“. Nelze očekávat, že neběžci budou každý večer trávit na běžeckých serverech a zjišťovat, zda mohou jít zítra bruslit do parku, nebo je obsazen závodníky.

V neposlední řadě bych ráda apelovala i na běžce v rámci jejich tréninku. Uvědomuji si, že následující řádky pravděpodobně změní jakoukoliv chuť se k mému dopisu nějak pozitivně postavit (pokud vůbec nějaká byla), ale jako majitelka dvou psíků (ano, psíčkař, tedy jedna z nejhorších a nejneoblíbenějších menšin v ČR), nemohu jinak. Řádně platím poplatky (nemylte se, jdou do tisíců ročně, žádná symbolická částka), striktně dodržuji vyhlášku, tedy po psících samozřejmě uklízím, na volno je pouštím, jen ve vyhláškou povolených místech, jinak jsou vždy na vodítkách. Psi jsou sportovně vedení, pracují tedy 4–5 dnů v týdnu, o víkendu mívají závody. I přesto mají právo být jenom psíky a někdy jít jenom tak na procházku, a já si taky občas potřebuji vyčistit hlavu a jít se jen tak projít. Koneckonců to byl jeden z impulsů, proč jsem si vůbec psa pořídila. A možnost být jen psem je také součástí tréninku a celkového wellfare psa. Pro připodobnění k olympijské disciplíně, což vám jako účastníkům olympijského sportu bude bližší, sportovní koně už také nejsou jen zavření v boxech a vytahováni výhradně na trénink, ale i olympijští vítězové chodí do ohrad, na vyjížďky do terénu, kde jen tak courají a vše je součást toho, jak mít zdravého, spokojeného a vyrovnaného koňského sportovního parťáka. Nakonec i běžci samotní opouštějí atletické stadiony a trénují i jinde.

Pokud jsou psi na volno v prostoru pro volný pohyb psů, i tak se snažím být ohleduplná – psy přivolávám nebo rovnou připínám, když vidím, že se chystají běžet hrát s klukama fotbal, nebo míří oblažit svou přítomností nějaké dítě, skupinám lidí se vyhýbám a obcházím je, apod. Vycházím z faktu, že veřejné prostory jsou pro všechny a všichni se musíme nějak směstnat. Nicméně očekávám, že stejně tak budou ohleduplní ostatní vůči mně a mým psům. Bohužel se čím dál častěji setkávám s nepatřičnými požadavky či verbální agresí (zatím naštěstí ne fyzickou s výjimkou toho incidentu na horách), abych si ty psy zavolala (ačkoliv se motají kolem mě). Opravdu nejsem schopna vždy vyhovět, především když se mi někdo prožene kolem zad, takže ho vůbec nevidím a nemám šanci zareagovat. Překvapivě nemám oči vzadu. Podotýkám, že mým psům jsou běžci ukradení, dokonce tak moc, že nepovažují za nutné jim uhnout z cesty, což bude asi ten problém. Zajímalo by mě, zda by byli tito lidé stejně hrubí k matce s dítětem na odrážedle. Také je naivní představa, že pes je robot na dálkové ovládání. Pes v nepracovním módu málokdy zareaguje dost pohotově, je tam určitá reakční doba, vyhodnocení, čas na ukončení činnosti a vyhovění žádosti majitele. Já nakonec také nejsem schopna zareagovat včas a mám nějakou reakční dobu, ostatně jako každý. Skutečně není reálné zareagovat dostatečně rychle na požadavek běžce, o němž jsem vlastně do poslední chvíle nevěděla, že mě míjí! Rovněž je na zvážení, kdo se má komu vyhýbat – proč by měla být jedna aktivita důležitější než druhá? Není jednodušší, když vidím potenciální překážku, změnit směr, než se pak vztekat a požadovat po druhém, aby si přivolal psy, kteří se beztak motají kolem svého pána, ale pán kráčí bohužel po stejné pěšince, kterou chce využít běžec? Já směry měním dle situací, jak jsem ostatně výše popsala, a světe div se, jde to! Chápu, ne každý má psy rád, někdo může mít i velmi špatnou zkušenost, ale v tom případě nelezu do prostoru označeném na každém rohu jako prostor pro volný pohyb psů. Běžci mají výhodu, že mohou běhat prakticky kdekoliv, já psy kdekoliv pustit nemohu. A pokud jim vadí se přizpůsobovat okolí, tak si holt budou muset pronajmout stadion, kde je nikdo rušit nebude. Veřejné prostory jsou pro všechny a nikdo není privilegovanější než ostatní.

Nejen během živ je člověk, je třeba být slušný, ohleduplný a respektovat, že v České republice žijí kupodivu i lidé, kteří se běhání nevěnují, mají jiné aktivity a nejsou proto podřadnější. Jsou to stále Češi a bylo by fér se k nim chovat slušně. Oni vůbec nemusí být horší. Možná, že mají dokonce v rámci svých aktivit lepší výsledky než běžecký hrubián, co je právě smetl z chodníku. A možná ne. Ale jsou tady a mají stejné právo využívat veřejný prostor jako kdokoliv jiný, tedy i běžci.

Děkuji za vstřícnost a přeji hezký den

AS

pozn.red.: jméno autorky je redakci známo

Komentáře (Celkem 67)

Nalezené položky: 68 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další Poslední
avatar

Tachlovice

Celkem 7759,5 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:24 (2015)
půlmaraton: 1:23:23 (2015)
maraton: 3:17:32 (2015)

kaz67 muž 27.03.2018 11:27:20

>> EvženGe, 27. 03. 2018 09:33:08 mě ti kuřáci taky štvou, já bych je nahnal zpět do vnitř,

když si náplánuji večerní pohodový delší běh u nás po vesnicích, tak se musím při běhu kolem 3–5 putyk proplítat davem , čuchat to a někdy i poslouchat keci 8-O

Motto: hrozně rád běhám
avatar

Bratislava

Brutto muž 27.03.2018 11:28:24

>> gilwen77, 27. 03. 2018 07:39:57

e-e. To nie je dobre prirovnanie. Ja nikoho nenutim pit z mojej plastovej PET flase. Takisto nikoho nenutim jest moje jedlo plne eciek, ktore si niekde kupim. Takze s tymto prirovnanim nesuhlasim. Inak v pohode. Kym sa v restikach hulilo, tak som tam jednoducho nechodil, lebo mi to fakt vadilo. Ked sa prestalo, tak tam obcas zajdeme aj s celou rodinou, ale neberiem to ako ludske pravo, chodit do restauracie :)

>> ttomino1980, 26. 03. 2018 14:12:31

No to by si mal vidiet taku akciu ako je trebars Lavaredo ultra trail, ked uzavru cele centrum Cortiny d´Ampezzo aj s hlavnou cestou, ktora spaja dve vyznamne oblasti Dolomitov. Obist to – to je tak na tri hodky obchadzky :) Takze niekedy je lepsie postat v aute a pockat, kym policajti raz za cas otvoria zabrany a par aut pustia. Napriek tomu vsetci su z aut vystupeni vonku a povzbudzuju :)

avatar

Tachlovice

Celkem 7759,5 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:24 (2015)
půlmaraton: 1:23:23 (2015)
maraton: 3:17:32 (2015)

kaz67 muž 27.03.2018 11:32:08

>> gilwen77, 27. 03. 2018 07:39:57

někteří kuřáci to vyřešili, koupí si domů petku nebo dvě, u televize vyhulí celý byt, partneři a děti mrznou na balkoně nebo v dětským pokojíčku, aby to přežili,:-D

Motto: hrozně rád běhám
avatar

Praha

Celkem 26280 km
Minulý měsíc 7 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 27.03.2018 11:48:40

Pro ty, kteří brojí proti éčkům. Dali byste si „napěněnou“ zmrzlinu, která by měla složení: domácí smetana, třtinový cukr, vejce z volně chovaných slepic, E140,E150,E16­0a,E161d,E161b,E290,E296­,E300,E392,E406,E440,E64­0,E901,E941,E957????

avatar

Bratislava

Brutto muž 27.03.2018 12:00:12

>> EvženGe, 27. 03. 2018 11:48:40

Aj ked neviem, ci taka zmrzlina existuje, lebo to je zmes fakt vsehochuti, vsetko su to ecka v pohode. Su ale aj zavadne ecka a myslim, ze kazdy, ktory sa ohana „eckami“ tym mysli tie zle ecka samozrejme.

avatar

Praha

Celkem 26280 km
Minulý měsíc 7 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 27.03.2018 12:11:17

>> Brutto, 27. 03. 2018 12:00:12

Tak na tebe tohle opravdu nebylo. :-)) Dal jsem si práci a vyhledal ty opravdu nezávadná nebo dokonce prospěšná. Taková zmrzlina není, i když ty chutě by byly asi docela zajímavá směs. :-)). Je ale hodně lidí (tipnu málo – 50%), kteří by zhnuseně odcouvali. :-)

avatar

Bratislava

Brutto muž 27.03.2018 12:30:26

>> EvženGe, 27. 03. 2018 12:11:17

To je pravda, uznavam :)

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 27.03.2018 12:47:04

>> kaz67, 27. 03. 2018 11:27:20 …já bych je nahnal zpět dovnitř…

Na „nasi ulici“ podupava nadstandardni mnozstvi kuraku/kuracek i pred vchodem/vjezdem do arealu nemocnice. Dovnitr i s temi ? ;-)

avatar

Celkem 3929 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:17 (2013)
půlmaraton: 1:44:59 (2009)
maraton: 3:50:05 (2005)

vsara žena 27.03.2018 13:01:52

>> jm1, 27. 03. 2018 12:47:04

Krrááá. Dovnitř !!! A do klece !!! krá vrána Sára

avatar

Praha

Celkem 52442,8 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:42 (2006)
půlmaraton: 1:36:28 (2006)
maraton: 3:39:37 (2006)

Štefan muž 27.03.2018 15:00:54

Začnu vlastní zkušeností: Před léty jsem ráno běžel v parku, a začal na mne skákat malý pes. Skákal tak, že jsem nemohl pokračovat a musel jsem zastavit. Kousek dál stála majitelka a šťastně se usmívala. Říkám slušně: „Paní prosím, zavolejte si ho“. Nic. Zopakuju to. Nic. Zvýším hlas: „Paní, zavolejte si ho prosím!“. A ona: „Pojď sem Bobíku, to je nějaký magor“. Ne až takhle, ale podobně se chová odhadem tak 10% majitelů psů,téměř výhradně malých plemen. Majitelé větších plemen si psa zavolají, někdy dlouho předtím, než k ním doběhnu. Často ho podrží, a já nezapomenu poděkovat. Nejraději mám, když ke mně přiběhne něco, co vypadá jak prorostlá myš, a když požádám majitele, aby si to zavolal, tak zahlásí: „Nebojte se, nic vám neudělá“. Když jsem dost unavený, tak mne to přivádí až k zuřivosti. Já vím, že mi nic neudělá, akorát nemůžu pokračovat v běhu. Já mu taky nechci nic udělat, ale majitele bych nejraději nakopnul. Paní v článku vyzývá k ohleduplnosti. Jsem samozřejmě pro. Jenomže v jejím chápání je ohleduplnost to, že budu tolerovat, když mne nějaký pes obtěžuje. Běžci jsou podle ní ti bezohlední. Nerozumím tomu. Já jsem ještě nikdy nepřiběhl ke psovi a nezačal jsem na něj skákat. Ani jsem neslyšel, že by to nějaký běžec udělal. Opačně se to stává často. Na psi se nezlobím. Za psa zodpovídá majitel. Kdo tedy je bezohledný?

Motto: Dnešní den s úsměvem. When troubles attack you, just smile them away.
avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 27.03.2018 15:22:55

>> jm1, 27. 03. 2018 12:47:04

Ti pravděpodobně nebudou rušit noční klid což je opravdu nepříjemné trvale po celý rok a v létě při parných dnech dvojnásob… Kdo nepoznal ten nepochopí „přínos“ debilniho protikuřáckého zákona.

avatar

Praha

Celkem 52442,8 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:42 (2006)
půlmaraton: 1:36:28 (2006)
maraton: 3:39:37 (2006)

Štefan muž 27.03.2018 15:34:56

>> tinaB, 24. 03. 2018 22:21:39 Já taky nemám problémy s pejsky. S pejskaři někdy ano.

Motto: Dnešní den s úsměvem. When troubles attack you, just smile them away.
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 27.03.2018 16:20:08

>> milan, 27. 03. 2018 15:22:55

Sestre otevreli hospudku v sousedstvi a moc si novy protikuracky zakon uzivaji. Cele lonske leto meli velikou radost, kdyz kazdou noc volali policii, at tam jde kuraky laskave umravnit. V kombinaci s alkoholem a jinak tichou ulici se opilecky hlahol krasne nese. A to nesmi foukat, jinak to jde pekne okny do loznice.

>> jm1, 27. 03. 2018 12:47:04

Nevim, pobliz ktere nemocnice bydlis, ale ja jezdila cele lonske leto a na podzim docela intenzivne na Zlutak. A at jsem prijela v kteroukoliv dobu, vzdy jsem potkala zoufale pacienty, jak potajnu, aby jejich lekar nevidel, bafaji. Jednou se mne dokonce jedna pacientka ptala, zda nemam cigarety, neb se tam zadne koupit nedaji. Blbe je, ze si pak pri cekani ani poradne nejde sednou na slunicku v parku, neb za kazdym druhym stromem nekdo cadi.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 27.03.2018 16:22:52

>> Štefan, 27. 03. 2018 15:00:54

Ode mne take nikdy zadny pejskar neprisel domu poskakany a umatlany od blata, jako se mi opakovane stalo od jejich psich milacku. A dokonce jsem nikdy zadnemu pejskari neprokousla kalhoty ev. jej nekousala do bot. Tak se mi poznamky damy, jez se boji podepsat, moc nezamlouvaji.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 27.03.2018 17:30:40

>> Skritek Hugo, 27. 03. 2018 16:20:08

Jedná se o Bohunice.

Čmudilo se dokonce pod okny i v Lázních Jeseník, kde v hotelových pokojích kouření zakázali, asi aby to tam nenačichlo, jinak ale „skvělý zážitek“ bylo dříve (před 10–15 lety) cestovat z Brna vlakem do Prahy v EC, kde jednu dobu byly povinné místenky, ale občas jen do kuřáckého kupé, nikdy víc!!! Kuřácké hospody mi ale nevadily, tam jsem vesměs nechodil a využil jiných možností.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 27.03.2018 17:33:45

>> Petr Kaňovský, 27. 03. 2018 17:30:40

BF

>> Skritek Hugo, 27. 03. 2018 16:20:08 … pacienty, jak potajnu, aby jejich lekar nevidel, bafaji…

tak tohle pred Detskou ZATIM ;-) nevidivam, tipuji to tu spis na rodice s nikotin. abstakem …

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 27.03.2018 18:51:42

>> Petr Kaňovský, 27. 03. 2018 17:30:40

Petře, zkouším porovnat situaci v okolí nemocnic a hospod. Co je pro bezprostřední okolí omezující? Kvalita života se mnoha lidem vlastnící byty v těchto místech výrazně zhoršila a má to samozřejmě i dopad na cenu bytů. Zkus to vnímat třeba optikou, že tam bydlí Tvoji stáří rodiče. Třeba…

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 27.03.2018 18:58:54

>> milan, 27. 03. 2018 18:51:42

Vždyť píšu, že mi kuřácké hospody nevadily, na rozdíl třeba od kuřáckých kupé v jinak vyprodaném vlaku. Kuřáci v lázních, kam jezdí i astmatici, mi vadili hodně, tam by se měla pro ně zřídit v každém hotelu jedna kuřárna, ať si tam kouří, jak chtějí, ale ať jejich dým neleze do oken jiným, ve městě i lázních.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Tachlovice

Celkem 7759,5 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:24 (2015)
půlmaraton: 1:23:23 (2015)
maraton: 3:17:32 (2015)

kaz67 muž 27.03.2018 19:44:15

>> Štefan, 27. 03. 2018 15:00:54

>> Skritek Hugo, 27. 03. 2018 16:22:52

:-D představil jsem si, jak vy dva skáčete na psy a nebo pejskaře koušete do boty :-D omlouvám se- slzí mi oči , nyní dál nemohu psát

Motto: hrozně rád běhám
avatar

Tachlovice

Celkem 7759,5 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:24 (2015)
půlmaraton: 1:23:23 (2015)
maraton: 3:17:32 (2015)

kaz67 muž 27.03.2018 19:49:11

>> jm1, 27. 03. 2018 12:47:04

ano , jak píše vsara,

měkčí varianta by byla jen dovnitř do areaálu ,

Motto: hrozně rád běhám
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 27.03.2018 20:25:58

>> kaz67, 27. 03. 2018 19:44:15

Pokud si nepredstavujes, ze ty pejsky obskakujeme, jako to mnozi delaji v ramci jarni touhy, je to uplne v poradku. :-D

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

10 km: 0:53:39 (2015)
půlmaraton: 1:56:00 (2015)

gilwen77 žena 28.03.2018 07:08:26

>> EvženGe, 27. 03. 2018 12:11:17

Měla bych se urazit, že podceñuješ mou inteligenci, ale copak bych se na takového sympaťháka mohla mračit? :-) OK, mohla jsem to napsat encyklopedicky, ale vycházela jsem z předpokladu, že možná až na jednoho (sorry brácho, ty už vlastně taky) tu typologii éček ZDE každý zná.

avatar

10 km: 0:53:39 (2015)
půlmaraton: 1:56:00 (2015)

gilwen77 žena 28.03.2018 07:28:59

>> EvženGe, 27. 03. 2018 09:33:08

.....Zákazníci by prosadili kouření v 99% hospod. Proč by stáli venku, když by mohli hulit vevnitř. V ulici máme dost proslulou hospodu. I v zimě a za deště byl na chodníku „nával“ a vevnitř prázdno. Hostinskej i zřídil poličku na pivo…

A o tom je demokracie. 99% je většina, tedy by bylo vhodné respektovat toto přání. Stále s důrazem na fakt, že kouření je legální. Ta % mi ale nesedí. Nekuřáků je víc, odhaduji 70% a jelikož jsou tolerantnější a umí si najít alternativu, tak bych to viděla nakonec na 50% hospod, což by bylo fér.

Nekuřáci přeci mají mléčné bary, mohou jít do nekuřáckých hospod (já osobně bych si ji předem vyhledala). Píšeš, že ji máš v ulici, no tak bys to měl holt o jeden blok dále do nekuřácké, což při tvé formě nevidím jako problém :-P

Prostě nějak z principu nesnáším mocenská nařízení, která zasahují do svobod a toto paradoxně omezuje kuřáky i nově nekuřáky. Tak k čemu toto.

avatar

Praha

Celkem 26280 km
Minulý měsíc 7 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 28.03.2018 09:04:57

>> gilwen77, 28. 03. 2018 07:08:26

Hele, to nebylo jen na tebe. :-)) Už jsem si i „zmrzlinu“ dal do souboru a vytiskl. A znalosti éček má málokdo. Docela mě překvapilo, že tam je třeba i ten dusík. Bohužel minimálně 50% lidí si myslí, že VŠECHNA éčka jsou škodlivá.

Krááá. Si dovoluje, viď??? Mám ho klovnout? A do hlavy nebo do ruky???

krá vrána Sára

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 28.03.2018 09:09:06

>> EvženGe, 28. 03. 2018 09:04:57

Jen vytiskl? To se musí udělat a sníst! :-)

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Praha

Celkem 26280 km
Minulý měsíc 7 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 28.03.2018 09:19:42

>> gilwen77, 28. 03. 2018 07:28:59

Tady je vidět nevýhoda internetu oproti „hospodě“ u Sáry. Těch 99% je pochopitelně z kuřáků. Těch je ale v populaci míň (procento nebudu psát, zase by byly spory :-) ). Je pak na zvážení, zda nějaké nařízení je výhodné pro většinu (třeba i včetně té „postižené menšiny“).

Naštěstí se obloukem dostáváme i k původnímu článku. Nařízení praví, že majitelé mají po psech uklízet hovínka. Od spousty by ses dozvěděla, že to má „někdo“ uklidit, když platí poplatky, že se to rozloží atd. atd. Kdyby ovšem nebylo to „mocenské nařízení“ tak bych nechtěl vidět své boty po každém výběhu. :-))

avatar

Praha

Celkem 26280 km
Minulý měsíc 7 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 28.03.2018 09:22:06

>> Petr Kaňovský, 28. 03. 2018 09:09:06

Mít možnost všechny složky sehnat, tak bych to i zkusil. Ale třeba ty aminokyseliny (lysin apod.) by se sháněly špatně. :-)

avatar

10 km: 0:53:39 (2015)
půlmaraton: 1:56:00 (2015)

gilwen77 žena 28.03.2018 10:27:09

>> EvženGe, 28. 03. 2018 09:19:42

Jasně 99% kuřáků jsem pochopila, ale co by to bylo za demokracii, kdyby o hospodách rozhodovali JEN kuřáci. V celonárodním referendu bych to právě viděla na těch 50%.

avatar

Brno

Celkem 2720,9 km
Minulý měsíc 0 km

alka žena 28.03.2018 12:17:27

Tohle téma je o toleranci MY versus ONI, takže to přinese behej.com minimálně velkou návštěvnost diskuze, což asi byla motivace k tomu článek zařadit… ;-) Vybržďování běžců chodci či pséky či naopak je bohužel jen slabým odvarem toho, co se děje např. a) na silnicích https://www.novinky.cz/…l-soudu.html

  1. někdy i na chodnících ve velkých městech – rýpněme si nyní do „vlastních joggerských řad“ https://www.lidovky.cz/…vy-svet.aspx?…
  2. někteří majitelé psů a jejich zvíře jsou opravdu svému okolí nebezpeční http://www.blesk.cz/…va-lidi.html

Za sebe to mám tak, že se především snažím nebezpečným situacím vyhnout, na toleranci a vstřícnost okolí nespoléhám … :-(

avatar

Celkem 13562,5 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:52 (2017)
půlmaraton: 1:39:03 (2016)
maraton: 3:56:29 (2018)

hombre_71 muž 28.03.2018 15:56:43

Když se tady opět diskutuje trošku kontroverzní téma,dovolil bych si malou odbočku. Ví někdo, jak to dopadlo s tou dámou co žila „ze vzduchu“ a běhala maratony ?

Motto: Někdy prostě musíš
Nalezené položky: 68 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.