Jak si vedli čeští masters na ME v atletice v Pescaře

Ivana Jíchová | 22.10.2023 | přečteno: 1661×

Atletičtí masters, nebo chcete-li veteráni (od 35 let), se řídí heslem, že ani ve vyšším věku není nutné věšet tretry na hřebík. Kromě domácích závodů se ve velkém počtu účastní také mezinárodních soutěží. Letos bylo jejich vrcholem sezóny evropské mistrovství v italské Pescaře konané od 21. září do 1. října.

Z ČR tady svoje celoroční tréninkové úsilí zúročovalo na 80 atletů v bězích na krátké i dlouhé tratě, v krosu, skocích, chůzi, hodech, vrzích a ve vícebojích. Máme mnoho úspěšných atletů ve všech disciplínách, ale dnes bude řeč o běhu.

Naši běžci získali celkem 36 medailí, z toho 7 v běžeckých disciplínách, a z toho 5 v překážkových bězích. K tomu jsme měli 4 účastníky finálových běhů, což je samo o sobě velký úspěch, protože počet startujících v pětileté kategorii klidně dosahuje i 60. Je tedy třeba projít kvalifikačními rozběhy, semifinále a ještě si ušetřit nějaké síly do finále. Vzhledem k tomu, že někteří atleti startovali i ve třech disciplínách, mohlo to klidně znamenat i devět startů během několika dnů.

Jedinou zlatou medaili z běžeckých disciplín má Miloslava Ročňáková z 2 000 m steeplechase – v kategorii Ž75 doběhla v čase 14:32,36 min. Na nejkratších tratích se nejlépe umístil Pavel Fleischmann z Milevska, který v kategorii M60 získal nejprve čtvrté místo na 200 m (26,27 s) a pak ještě druhé místo na 400 m (57,78 s). Dalším úspěšným medailistou byl Zdeněk Pech z Jindřichova Hradce, který vybojoval v kategorii M55 bronzovou medaili na 400 m překážek (1:03,34 min) a poté se ještě probojoval do finále běhu na 400 m (58,36 s), v němž skončil na 8. místě. Dalším medailistou je Bohumil Hovorka – běžel 300 m překážek v kategorii M70 a v napínavém závodě získal stříbrnou medaili časem 55,73 s. Naše úspěchy na překážkových tratích tím ale nekončí, krásné bronzové umístění si vybojovala také Klára Úlehlová z Hranic na Moravě v kategorii Ž40 na 400 m překážek časem 1:08,76 min. Další bronzová cinkla na krátkých překážkách – Ivo Strnad v kategorii M75 obsadil třetí příčku v běhu na 80 m překážek časem 13,98 s. Ivo k tomu přidal také stříbro ze skoku o tyči. V delších bězích nabídl našim fanouškům vynikající podívanou prostějovský běžec Bronislav Khýr. Suverénně postoupil do finále osmistovky, kde si doběhl pro bronz v čase 2:01,15 min.

Tři finálové běhy absolvovala Veronika Kučerová ze Šumperka v kategorii Ž35, která na 100 m, 200 m a 400 m obsadila v nabité konkurenci shodně šestá místa s časy 13,13 s, 26,81 s a 1:01,91 min. V semifinálových bězích se dále představili Radek Březina (M55, 800 m, čas 2:10,37 min, 7. místo), Jaroslav Hejzlar (M65, 800 m, čas 2:28,92 min, 8. místo) a Zdeněk Pech (M55, 400 m, čas 58,36 min, 8. místo).

Kromě medailistů závodilo dalších 15 běžců na všech tratích od 100 m do 10 km na silnici: Jaroslav Bambas 10 km silnice a půlmaraton (M65, 45,29 min; 1:40,54 hod), Jitka Bočkayová 100 m (Ž45, 13,31 s), Josef Česák 100 m (M55, 14,20 s), Dana Dvořáková 400 m (Ž50, 1:14,91 min) Ivana Jíchová 300 m př. a 400 m (Ž50, 58,45 s; 1:12,28 min), Martin Knapp 400 m (M45, 56,51 s), Karel Konečný steeplechase (M 50, 13:28,31 min), Pavel Kudrna 1 500 m (M55, 4:44,59 min), Josef Petr steeplechase (M60, 9:25,10 min), Renata Prokopová kros 8 km (Ž 55, 33:33 min), Beata Šádková 5 km (Ž45, 28:45,80 min), Milan Serafin 5 km, 10 km silnice (M55, 19:14,02 min; 42:21 min), Václav Šůcha 10 km na silnici a půlmaraton (M75, 1:00,51 hod; 2:16,40 hod), Petr Veleba 100 m př. (M50, 16,34 s), Jiří Vrabec 10 km silnice a půlmaraton (M60, 44:16 min; 1:33,11 hod) a Kamil Vrátný kros 8 km (M50, 34:00 min).

Veteráni jsou sportovci, kteří závodí doslova na vlastní triko a hlavně za vlastní peníze. Jsou to atletičtí nadšenci, kteří pokud nejsou v důchodu, většinou přes den pracují a až po práci odpoledne trénují sami, trénují mládež nebo rozhodcují na závodech. Za reprezentaci na mezinárodních soutěžích si zaslouží obdiv. Je to pro ně záležitost nákladná, všechno si většinou platí sami, někdy s malým příspěvkem oddílu. Když jsou závody v zámoří, bývá účast na závodech někdy i na úkor rodinné dovolené. Podmínky pro trénování mají většinou skromné, téměř nikdo nemá možnost v zimě trénovat v hale. Běžce tedy nejčastěji uvidíte na setmělých stadionech, v parcích nebo v lese. Technické disciplíny má přes zimu možnost trénovat jen hrstka z nich. To však naše atlety neodradí a to je dobře. Právě zahajují zimní přípravu na další sezónu.