Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

VETERÁNI: Pětileté věkové kategorie na závodech? Velká motivace!

VETERÁNI: Pětileté věkové kategorie na závodech? Velká motivace!
foto: archiv Běchovice - Praha

Vít Malík | 04.10.2023 | přečteno: 2532×

Na většině závodů jsou pro nás, veterány (chcete-li Masters) vypsané desetileté kategorie od čtyřiceti let výš. Je mi 54 let a nyní začínám pozorovat, jak rychle ztrácím běžeckou výkonnost. Bohužel. Proto mě moc baví jezdit na závody, na kterých pořadatelé pro nás vypisují dokonce pětileté kategorie. Protože každý rok se zpomaluji víc, než bych čekal.

Měřit si síly s kluky, kteří jsou o dost mladší, je těžké. Například letos jsem běžel desítku dvakrát a vždy o více jak minutu hůře než loni. No a za pět let? Už jenom během pěti let zaznamenávám šílené zpomalení!

Ve svých 36 letech jsem zjistil, že všichni běžci, kterým je minimálně 35 let, mohou startovat na mistrovství ČR veteránů, neboli Masters. No to byla pro mne ale pecka! Sleduji dění našich atletických reprezentantů, některé znám osobně, a já bych měl možnost se jim připodobnit tím, že bych také jezdil na MČR (i když veteránů)?!? Ani na chvíli jsem tehdy neváhal a jezdím stále. Ani mi to snad nebudete věřit, ale chybí mi jen několik závodů, a dá Bůh, budu mít ve své paměti krásných sto mistrovských závodů, kterých jsem si užil.

Sto závodů z mistrovství České republiky Masters?!? Opravdu! Hned vás musí napadnout, že těch MČR musí být mnoho v jediné sezoně. A je to přesně tak.

No, začal jsem psát o pětiletých kategorií a nyní odbíhám od tématu? Vůbec ne. Ony pětileté kategorie jsou právě vždy vypisovány na všech mistrovských závodech pro veterány jak u nás, tak po celém světě. Proto jsem také absolvoval mnoho zahraničních ME, MS, Evropských her a olympiády, vždy se soupeři maximálně o méně než pět let staršími. Zároveň jsem se podíval díky tomu třeba do Austrálie či Jižní Koreje.

Tak a dostávám se k vysvětlení, proč mohu mít z MČR více než 40 medailí a mohl prožít skoro sto krásných mistrovství jenom zde u nás v ČR.

Sdružení veteránů ČAS, které spolu s organizátorem vybraného závodu pořádá MČR Masters, neboli veteránů, každý rok zve všechny běžce od 35 let, kteří jako já, nemusí být nikde registrovaní, na MČR v maratonu, půlmaratonu, krosu, silničním běhu na 10 km, trailu, běhu do vrchu, chůzi a ve vrhačských soutěžích. Pro registrované je i MČR na dráze a v hale. To je pecka, že? Doufám, že pro většinu z vás tato informace není neznámá.

Proč jsem se rozhodl tento článek napsat? Rád bych, kdyby moje zkušenost inspirovala ty z vás, kteří těžko hledáte motivaci, proč běhat třeba i závody a to v době, kdy se zpomalujete. Avšak vašim motorem je stále „chodit“ na závody a měřit síly s rovnocennými soupeři, nebo alespoň stejně starými.

Na straně druhé je mi líto kamarádů, kteří před závodem shání informace o soupeřích všude možně jen proto, aby zjistili, zda sami mají šanci „na bednu“. Ani si neuvědomují, jak je to kontraproduktivní. Jejich podvědomý stres snižuje výkon! Já se těším na atmosféru závodu spojenou se supr lidičkami, které baví to, co mne. A cestuji po republice a současně poznávám místa, kde jsem nikdy nebyl.

Kevin Nelson vyslovil myšlenku, se kterou souzním: „Každý den je dobrý, pokud si jdete zaběhat.“ Nesvazujme si tedy hlavu tím, že chceme jen vítězit.

Autor je členem představenstva Sdružení veteránů ČAS

Komentáře (Celkem 5)

Nalezené položky: 6 První Předchozí | 1 | Další Poslední

malíček muž 19.09.2023 14:02:17

Na většině závodů jsou pro nás, veterány (chcete-li Masters) vypsané desetileté kategorie od čtyřiceti let výš. Je mi 54 let a nyní začínám pozorovat, jak rychle ztrácím běžeckou výkonnost. Bohužel. Proto mě moc baví jezdit na závody, na kterých pořadatelé pro nás vypisují dokonce pětileté kategorie. Protože každý rok se zpomaluji víc, než bych čekal.
Odkaz na článek

avatar

Motor České Budějovice

Celkem 258 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:04 (2013)
půlmaraton: 1:23:45 (2015)

Jachym muž 22.09.2023 15:27:50

Ahoj, Víťo,

právě včera jsem s někým mluvil o tom, jak je skvělé, že na některých závodech vyhlašují vítěze podle kategorií po pěti letech. Já to např. ocenil v třeboňském Běhu kolem Světa, kde jsem dvakrát vyhrál kategorii:-) U takových menších závodů se mnoho běžců může dostat na bednu, což je pro ně motivující. Ale taky nechápu, že někdo kvůli tomu bedlivě sleduje startovní listiny a stresuje se z toho. Zvláště my veteráni bychom se měli během hlavně bavit a být rádi, že můžeme bez větších bolístek. Když na osobní rekordy už to nevypadá:-)

Ať ti to běhá!

Motto: "Do what you love and love what you do." Ray Bradbury (1920-2012)
avatar

Černé Voděrady

Celkem 21121,12 km
Minulý měsíc 65,11 km
10 km: 0:48:56 (2017)
půlmaraton: 1:49:10 (2017)
maraton: 3:57:39 (2017)

MartiNo žena 26.09.2023 10:52:53

>> Jachym, 22. 09. 2023 15:27:50

Sleduji startovní listiny proto, že chci vědět, která čísla patří do mé kategorie (bývá jich jen pár), a u koho tedy stojí za to se případně drobet zmáčknout a předběhnout nebo udržet pozici :-) Při běžném rozdělení žen pod/nad 40 je mi to samozřejmě úplně jedno, tam jsem bez šance v každém případě.

Motto: Žít a nechat žít.
avatar

Vesec u Turnova

Celkem 36391,8 km
Minulý měsíc 34 km
10 km: 0:45:56 (2011)
půlmaraton: 1:44:53 (2014)
maraton: 3:39:18 (2012)

Strouhal Zdenek muž 26.09.2023 11:02:40

Také mě to několikrát pomohlo postavit se na bednu takže kategorie po pěti letech mě vyhovují!

Motto: Běhám rád!
avatar

Bratislava

Brutto muž 26.09.2023 12:24:42

Ha, to mi hovorte. Na nasich stovkach bola donedavna iba jedna kategoria a teraz su dve – pod 50 a nad 50. Samozrejme, ze so svojimi 46 rokmi este mozem ist akurat tak do prdele :)))) Ale je pravda, ze uz som zazil, najma v zahranici kategorie po 5 rokoch, na mna to vsak posobi tak divne, ale nebranim sa :) Prave na tento vikend som sa chcel prihlasit na jedny pekne preteky tu v okoli Bratislavy a (asi vzhladom na blby termin, kedze sa vsetci hrnu do Kosic) je tam prihlasenych zalostne malo ludi (kategorie ani nie su vyhlasene). A nejako ma to tam nelaka, lebo pretekat sa s dvanastimi ludmi je mi take cudne a aj keby motyka vystrelila a trebars by som bol na bedni, asi by ma to netesilo.

avatar

Praha

10 km: 0:45:47 (1996)
půlmaraton: 1:54:36 (2011)
maraton: 3:45:05 (2014)

elize žena 30.09.2023 23:53:05

Hhm…motivace moc není na závodech na dráze, kde se přepočítavají výkony koeficientem na věk a podle toho je konečné pořadí. Kolikrát jsem vyhrála rozběh a potom jsem byla třeba třetí, protože jsem byla nejmladší. To myslím mladší ročníky odrazuje.

Motto: To běžci dlouhých tratí ví, že platí pořadí v cíli jen...
Nalezené položky: 6 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.