Čeští veteráni vezou z Itálie 11 zlatých

behej.com | 10.04.2016 | přečteno: 6701×

Do italské Ancony, jednoho z největších přístavů v Jaderském moři, vyrazila veteránská reprezentace České republiky v atletice. Konalo se tam totiž 11. Evropské mistrovství Masters v halové atletice. Běžci vybojovali šest medailí, z toho jednu zlatou.

Ancona je Italské město se 101 tisíci obyvateli, leží asi 80km jihovýchodně od Rimini a asi 210 severovýchodně od Říma. Město založili řečtí kolonisté asi 367 let př. n. l. Římané je poprvé obsadili roku 178 př. n. l., když bylo dobyto Caesarem, ale potom si město zachovalo značnou autonomii (vlastní mince a řečtina). Ve městě se zachovalo mnoho památek, ostatně jako v celé Itálii. Mezi nejznámější patří: Románská katedrála sv. Cyriaka, Trajanův oblouk, Lazaretto, Kostel Panny Marie a kostel San Francesco alle Scale a řada gotických i renesančních domů a paláců.

Celkově na halovém Mistrovství Evropy startovalo 3124 atletů nad 35 let, 2169 mužů a 955 žen ze 47 států Evropy. Nejvíce startujících měla samozřejmě domácí Itálie – 1090, následována velmocemi Německem – 380 a Velkou Británií – 287 . Z České republiky se přihlásilo 72 atletů, 57 mužů a 15 žen.

Italští hostitelé byli velmi vstřícní a snažili se připravit opravdu hodnotné mistrovství. Krásný byl zahajovací ceremoniál, kde nastoupili pořadatelé v renesančních kostýmech a s bubeníky, poté vlajkonoši představili vlajky všech 47 zúčastněných zemí. Velký posun jsme zaznamenali v kondici atletů veteránů, kde je vidět zdravotní přínos pravidelného sportování. Velmi se posunují počty startujících v kategoriích i nad 80 let. Skvěle fungoval i výsledkový servis, v podstatě ihned po doběhu jste mohli na výsledkových obrazovkách najít aktuální pořadí a výkon. Z podivuhodných výkonů bych vyzdvihl světový rekord sedmdesátiletého Francouze DEMARQUE na 1500 m – 5:00,43 (taky mohl trochu zafinišovat, aby to bylo pod pět, co ☺?).

V některých oblastech se, ale našly rezervy. Asi největší problém bylo zařazení programu koulařů do venkovních stanů, které byly vysoké zhruba tři metry. Když jsme hned na první poradě protestovali, že závodníci budou vrhem trefovat strop, zareagovali pořadatelé až druhý den, po několika pokusech vržených koulí do konstrukce. A například náš budoucí Mistr Evropy Béda Řechka si musel svůj titul skutečně vyležet – start jeho disciplíny byl odložen o zhruba 5 hodin. Zkrátka ne každý pořadatel veteránských závodů očekává, že např. ve vrhu koulí M40 umí vítězný Němec přes 18 metrů. Další zádrhel přišel s počty závodníků nasazených do rozběhů, kde na 200metrovém oválu nechali např. – v běhu na 3000m startovat 35 běžců najednou. Ještě horší situace hrozila při plánované chodecké trojce na dráze, kde měli pořadatelé prvně úmysl pustit 58 chodců v jednom startu. Ale po zásahu tým lídrů na technické poradě došlo k rozdělení na dva starty. Pro příští mistrovství bylo stanoveno omezení na maximálně 30 startujících do jednoho rozběhu/běhu.

Celkem jsme do ČR přivezli 30 medailí. 11 zlatých, 11 stříbrných a 8 bronzových – tím jsme v pořadí národů obsadili 11. příčku. Nejúspěšnější z výpravy byli chodci, kteří získali 5 zlatých, 1 stříbrnou a 3 bronzové medaile. Následovali je vrhači – 4 zlaté, 2 stříbrné a 3 bronzové. Skokani vybojovali 1 zlatou a 5 stříbrných a běžci 1 zlatou, 3 stříbrné a 2 bronzové.

Přehled medailistů ČR:

Zlato: 3× Miroslav Fliegl M60 – chůze na 3000m, chůze 5km a tým ČR chůze 5km M60 (společně s Josefem Kalátem a Petrem Adamem); 2× Vladimír Kánský M75 – chůze na 3000m, chůze 5km; Pavel Peňáz M45 – břemeno; Jarmila Klimešová Ž65 – hod oštěpem; Eva Šafaříková Ž40 – 60m překážek; Karel Fiedler M65 – tyčka; Bedřich Řechka M65 – koule; Libor Bařtipán M35 – oštěp.

Stříbro: 2 x Ivo Strnad M60 – 60m překážek a tyčka; Miloslava Ročňáková Ž70 – kros; Jaroslava Vaněčková Ž35 – trojskok; Petr Čech M70, Miroslav Pavlík M65, Jaroslav lorenc M60 – všichni výška; Bedřich Řechka M65 – disk; Pavel Peňáz M45 – disk; Tým ČR Ž40 (L. Borovičková, K. Jeníková, A, Patková) – chůze 5km a tým ČR Ž40 (L. Borovičková, L. Konečná, M. Stewartová) – kros 5km.

Bronz: Miloslava Ročňáková Ž70 – 3000m; Lenka Borovičková Ž40 – 5km chůze; Karel Matzner M85 – 800m; František Dráb M65 – oštěp; Josef Kalát M60 – 5km chůze; Josef Smola M50 – chůze 3000m; Petr Suchomel M45 – břemeno; Pavel Kuděj M35 – koule.

Z výsledků jasně vyčnívají výkony několikanásobných medailistů: Chodci M. Fliegel 3× zlato a V. Kánský 2× zlato; vrhačů B. Řechka 1× zlato, 1× stříbro a P. Peňáze 1× zlato, 1× stříbro; I. Strnad 2× stříbro; M. Ročňáková 1× stříbro, 1 x bronz; Lenka Borovičková 1× bronz a 2× stříbro s týmem ČR (kros a chůze 5km).

Některé další zajímavosti z české výpravy:

Ivo Strnad bral medaile, i když byl v kategorii nejstarší. V době šampionátu měl 65. narozeniny a tudíž se stalo to, že na překážkách a v tyči startoval v kategorii M60, ale reálně mu již bylo 65 let. Další zajímavost je zisk třech stříbrných ve skoku do výšky v kategoriích M60 Lorenc – 162cm, M65 Pavlík – 157cm a M70 Čech – 141cm (Ti kluci se snad domluvili, aby si nezáviděli. Každopádně já bych si ve čtyřiceti troufl maximálně na výkon Pepy Vonáška – 115cm, kterým obsadil 5. místo ve své kategorii – jenže jemu je 75 let. Jste kabrňáci, chlapi!). Za zmínku stojí i příběh našeho tyčkaře Karla Fiedlera M65, který na šampionát přijel zraněný. Počkal, až v soutěži zůstanou jen tři soupeři, skočil základ, počkal, až zůstane jeden, skočil podruhé – 3,30m, čímž vyhrál, sbalil tyčky, sebral medaili a spokojeně odjel domů. V trojskoku opět zabodovala Jaroslava Vaněčková Ž35 jak výkonem 11,58, tak vzhledem. Oštěpaři potvrdili, že jsme v této disciplíně velmoc – dvě zlaté: Jarka Klimešová Ž65 a Libor Bařtipán M35 a překvapivý bronz Franty Drába M65, který hodil tři pokusy a pro zranění nemohl dál házet a jen čekal, zda udrží medaili – naštěstí se to podařilo. V kladivu nás velmi zamrzel poslední pokus v kategorii M45, který odsunuli Petra Suchomela z bronzové na bramborovou příčku.

Z běžců zaujali sprinteři František Tluka M60, který se vrátil k atletice teprve před rokem. Na 60m byl 9. a na 200m 8. (26,82 v šedesáti – tleskáme). Ivana Jíchová na 200m se dostala do semifinále. Celkově 16. místo – 30,05 (k atletice se vrátila před dvěma roky). Eva Šafaříková Ž40, která ovládla 60m překážek za 8,81 a jen svalové zranění jí zabránilo nastoupit do finále na hladkou šedesátku, kam se dostala druhým nejlepším časem v semifinále. Ivo Strnad bral v kategorii M60 na 60m překážek také stříbro.

Nestor českých veteránů Karel Matzner M85 získal po finiši na 800m bronz v čase 4:57,52, Robert Čepek v M45 na 800m byl 6. za 2:05,65, Milan Serafín M50 na 1500m 6. 4:28,22 na 3000m Miloslava Ročňáková Ž70 – 3. místo za 16:42.

V krosu na pět kilometrů (přesně 5300m), který se běžel na travnatém prostranství mezi halou a stadionem a měl čtyři kola, čekaly na běžce dva kopečky a následné seběhy. Velký příběh tam napsala Miriam Stewartová, jejíž výsledek se započítával do týmu žen ČR a přes velmi bolestivé zranění celou trať pro tým zvládla a pomohla parťačkám Lence Borovičkové Ž40 (celkově 10. místo – 22:42) a Lubě Konečné Ž50 (celkově 10. místo – 23:00) k druhému místu v hodnocení týmů. Na medaili dosáhla i Miloslava Ročňáková Ž70 – stříbro 30:31. Medailové ambice si dělal i tým mužů M40, ale nakonec ve složení Jiří Brychta M40 (celkově 6. – 17:21), Vít Malík M45 (celkově 19. – 20:04) a Petr Motálek M55 (celkově 15. – 20:59) zůstal na čtvrtém místě. Pěkný výkon předvedl i Jiří Miřejovský M35 (9.místo – 17:41) a bývalý reprezentant v maratonu Stanislav Tománek M60 (12. místo – 21:45).