Z Chebu se běželo do Bavor

Vladislav Podracký | 02.10.2009 | přečteno: 10124×

Skvělé počasí, 462 účastníků a jedna historická premiéra. Tak vypadal letošní už 9. ročník Městského běhu v bavorském příhraničním městečku Waldsassen. Jeho elitní část, závod na 21,1 kilometrů, totiž letos poprvé v historii odstartoval v sousedním Chebu.

„Vlastně přes hranice to úplně tak poprvé nebylo,“ říká Silvia Starck z pořádajícího Turnverein Waldsassen 1886. „Už před časem jsme totiž běželi půlmaraton kolem Starého Hrozňatova. Ale to byl ještě start i cíl ve Waldsassenu.“

S myšlenkou odstartovat za hranicemi tak musel až před půl rokem přijít český ultramaratonec Miloš Škorpil. „A nápad to byl naprosto skvělý,“ potvrzuje Starck. Díky nedávno dokončené „Hartově“ cyklostezce mezi oběma městy totiž vznikla letos mezi Chebem a Waldsassenem špičková trať pro půlmaraton, jako stavěná pro lámání osobních rekordů.

Na ty nejlepší výkony si z celkových 91 běžců na půlmaratonu nakonec v mužské kategorii sáhl Jürgen Steiner z týmu Steiner Weiden, který zaběhl v čase 1:20:47,04. Nej­lepší z českých závodníků pak byl třetí Tomáš Kozina, který doběhl v čase 1:23:34. Sám hlavní pachatel nápadu Miloš Škorpil pak doběhl na 12. příčce celkového pořadí.

Ještě lépe se Čechům dařilo v ženské části závodu. Tam jednoznačně dominovala Miriam Marusiaková, která zaběhla v čase 1:36:42, zatímco druhá v cíli Karin Achatz z klubu SC Mähring doběhla až notný čas za vítězkou s časem 1:40:24.

Jedním z těch, kdo si pak na trati vytvořili osobní rekord, byl i Jiří Hadrava z PSK Union Praha. A rozhodně nešetřil superlativy. „Ta trať je skutečně fantastická. Krásné prostředí, běh přes Loretu si člověk fakt vychutná a trať má dobrý potenciál na kvalitní časy,“ říká Hadrava, který si sám zaběhl osobní rekord 1:26:32.

Nudit se ale rozhodně nemuseli ani ti, kdo do Waldsassenu přijeli dělat doprovod závodníkům. Vedle půlmaratonu se zde totiž bojovalo o ceny na dalších čtyřech tratích, od závodu na 500 metrů pro nejmenší účastníky až po trať 9,2 kilometru. To, společně se skvělým počasím navíc, přispělo k výrazně vyšší návštěvnosti běhu než v loňském roce, i k ochotě organizátorů, aby přeshraniční běh byl součástí i toho příštího, jubilejního desátého Městského běhu Waldsassen.

„Na české straně byla fantastická spolupráce. Ať už s Milošem Škorpilem, nebo se všemi, kdo se podíleli na organizaci, včetně městské nebo státní policie,“ říká Silvie Starck s tím, že změnám se ale organizace asi nevyhne. „Pro těch 92 cyklistů, kteří z Chebu jeli, byla městská trať dost úzká. Takže možná přeložíme start za město. Možná na Loretu. Ale na takové věci je zatím brzy. V každém případě uděláme vše pro to, aby se příští rok půlmaraton z Chebu běžel znovu.“

Jak potvrdili organizátoři na české straně, Waldsassenský Městský běh by se navíc v příštím roce mohl stát součástí kalendáře běžecké Ligy běžců Karlovarského kraje. Letošní ročník totiž nešťastně kolidoval s běžeckým Ašským pohárem i s jedním cyklistickým závodem, což rozhodně skvělému přeshraničnímu půlmaratonu zbytečně ubralo na účastnících. Na německé straně by pak naopak organizátoři mohli pro následující rok urychlit vyhlašování výsledků, které bylo letos až několik hodin po ukončení jednotlivých běhů.