Běh a vegetariánství: Jde to i bez masa?
Vegetariánství a sport – jdou tyto dva pojmy dohromady? Celé generace našich prarodičů a rodičů považovaly přece jen maso za hlavní složku jídelníčku a kritériem prosperující společnosti byla spotřeba masa na hlavu. A co běžci? Mají k vegetariánství blíž nebo dál? Ohrožuje vegetariánství jejich výkon, či naopak prospívá jejich tělu?
Mnohé asi překvapí, že vegetariánství se pěstovalo a propagovalo mezi sportovci už před více než 100 lety. Vegetariáni museli tehdy překonávat daleko větší překážky a předsudky než dnes a navíc neměli žádné speciální obchody zdravé výživy.
Mezi vegetariány patřil například Miroslav Tyrš, zakladatel Sokola, ale i plejáda dalších světoznámých sportovců. Najdeme mezi nimi i slavné běžce. Vegetariánem byl slavný finský běžec Paavo Nurmi, který exceloval na středních a dlouhých tratích ve dvacátých letech minulého století. Patřili či patří k nim i etiopský vytrvalecký fenomén Abebe Bikila, americký sprinter Carl Lewis či překážkář Edwin Moses. Příklady z dávné či nedaleké historie najdeme i u nás, například v osobě ultramaratonce a mistra světa v běhu na 48 hodin v hale, Jaroslava Kocourka.
Z aktivních českých vytrvalců se k vegetariánství hlásí například výborný jihlavský maratonec Pavel Novák. Na vegetariánskou stravu přešel před osmi lety. Nejí žádné maso, minimálně pak sýry a vejce.
„Úplně na začátku bylo uvědomění si, že proto, abych žil, nemusí trpět a násilně umírat cítící bytosti. Posléze pro mě vegetariánství nabylo dalších rozměrů a tento vztah se nadále čile vyvíjí," odpovídá Pavel na otázku, co ho k vegetariánství přivedlo.
Jak se dobrovolné zřeknutí se masa odráží v běžeckém tréninku? Nechybí přece jen vegetariánům některé živiny a vitamíny v masu obsažené? Někteří lékaři uvádějí v souvislosti s vegetariánstvím možný deficit následujících prvků: nenasycené mastné kyseliny, jód, vitamíny B2, B12 a D, železo, vápník, zinek a taurin.
„Nemám pocit, že by mi maso chybělo. Psychicky a i fyzicky se cítím velmi dobře. Zajímavé je, že když jsem ještě maso jedl, měl jsem problémy s nedostatkem železa a chudokrevností. Nyní je vše naprosto v pořádku, přitom prý chudokrevnost je nemocí vegetariánů," říká Pavel Novák. „Tréninkově musím postupem času ubírat, což určitě souvisí s věkem, zda a jaký vliv na to má vegetariánství, si netroufám říct.," dodává.
Co má vlastně vegetarián na talíři? Víme, že existují různé formy vegetariánství. Ovo-lacto-vegetariáni, kteří si pochutnávají také na sýrech a vajíčkách a rovněž vegani, asketičtější vegetariáni, kteří akceptují produkty výlučně rostlinného původu. Vegani tvrdí, že mléčné výrobky nejsou zdravé pro dospělé a zbytečně zahleňují organismus. Navíc prý jsou mléčné bílkoviny nebezpečnými karcinogeny. Na veganských stránkách se dozvíte, jak veganství prospívá dětem a že vegani mají zdravější sperma.
„Na jedné straně mají vegetariáni ve srovnání s lidmi, kteří konzumují živočišné potraviny, většinou nižší index tělesné hmoty (body mass index, BMI) a riziko vzniku ischemické choroby srdeční, ale i krevní tlak a riziko vzniku cukrovky II. typu, nádorů prostaty a střev. Na straně druhé mohou mít nižší příjem vitamínu B2-riboflavinu, vitamínu B12, vitamínu D a omega 3-nenasycených mastných kyselin," říká k problematice vegetariánství ve sportu specialistka na výživu, Lucie Komrsková.
U vegetariánů je také vyšší riziko nedostatku vápníku, zinku a někdy i železa a jódu. Sportovec vegetarián by si měl uvědomit, že množství energie, kterou vydává tréninkem, případně na závodech, je mnohem větší než u neaktivních lidí, takže možnost nedostatku některých vitamínů nebo minerálů je větší. Určitě tak pro něj bude platit dvojnásob, že pestrost stravy je klíčem k úspěchu."
„Není důvod se domnívat, že by sportovci vegetariáni měli být například unavenější, s horší výkonností než „masožrouti“, to ale za předpokladu, že věnují svému jídlu patřičnou pozornost a dodají tělu dostatečné množství energie a dostatečné množství kvalitní bílkoviny," uzavírá Lucie Komrsková svou úvahu o vegetariánství v běhu.
A jak jste na tom vy? Maso ano či ne? A proč?
Na přípravě článku spolupracovali Olga Bednářová, Veronika Brychcínová, Lucie Komrsková, Petr Kostovič.
TÉMATU VEGETARIÁNSTVÍ A BĚH SE BUDE PODROBNĚJI VĚNOVAT NEJBLIŽŠÍ ČÍSLO ČASOPISU BĚHEJ, KTERÉ VYCHÁZÍ 26.ÚNORA. PŘINESEME V NĚM MIMO JINÉ ROZHOVORY SE DVĚMA PŘEDNÍMI VYTRVALCI – VEGETARIÁNY A RADY VÝŽIVOVÉ SPECIALISTKY, TAKTÉŽ SPORTOVKYNĚ.
Komentáře (Celkem 86)
Brno
milan 29.08.2011 10:56:40
>> Komsomolec, 29. 08. 2011 10:44:23
„Na umělohmotné a vykonstruované otázky, jako je ta, o které píšeš, neexistuje racionální odpověď. Taková otázka má jediný cíl: být klínem v dialogu po dialogu toužících lidí.“
A které otázky máš na mysli? Všechny? Nebo jen některé? Nerad bych vypadal jako klín v dialogu.
Komsomolec 29.08.2011 10:59:48
>> milan, 29. 08. 2011 10:56:40
Promiň, nejde o tvou otázku, ale o smyšlenku, kterou nadhazuje Luboš Brabec: „vegetariánství navzdory“. Ostatně si myslím, že právě u něho existuje přímá úměra mezi tloušťkou hotového masa na talíři a tloušťkou podrážky pérové běžecké boty s kozačkovým podpatkem (pokus o vtip)
Komsomolec 29.08.2011 11:03:43
>> MartiNo, 29. 08. 2011 10:51:35
Ahoj. Já si myslím, nakolik jen znám např. vegany, že u nich ani ve sportu nejde o lovení rekordů a dokazování prospěšnosti či o prokazatelný vliv bezmasé stravy na sportovní výkon. Zdá se mi, že pozitivisticky laděnou klasifikaci přímé úměry snězeného a sportovního výsledku preferují spíš masaři. Není bez zajímavosti, že se beztak stravování profi i amatérských sportovců začíná v posledních letech omezovat na umělohmotnou výživu v gelech, tyčinkách, roztocích atp. Jídlo plné barev, chutí a jejich souladů aby jeden pohledal. P.S.(ano, v mém prvním příspěvku mělo být „týdně“; již jsem to opravil, díky za upozornění)
Černé Voděrady
MartiNo 29.08.2011 11:06:35
>> milan, 29. 08. 2011 10:56:40
Myslím, že Komsomolec měl na mysli tuto:
"Zajímá mě názor na Lubošovu otázku:
„A ještě jedna zásadní otázka: byli šampiony díky vegetariánství, nebo jemu navzdory?“ "
Můj názor je ten, že NĚKOMU sedí lépe vegestrava, a ten pak i díky jí dosáhne lepšího výkonu, a naopak jsou lidi, kteří bez masa prostě „nemaj sílu“. A je jedno, jestli je to skutečně v organizmu, nebo (i/především) v hlavě.
Fakt je, že něco takového by se dalo ověřit snad jen tak, že by atlet trénoval nejdřív pár let jako vege (maso) a pak pár let opačně a porovnal vlatní výsledky, snad s přpočtem ohledně věku. Problém je, že ani tak nelze zohlednit např. zranění apod…
I když otázka – respektive její řešení – má mnoho metedologických potíží, je dle mého zcela legitimní.
Luboš Brabec 29.08.2011 11:13:36
>> Komsomolec, 29. 08. 2011 10:59:48
Jaká smyšlenka? Ptát se, jestli byli zmínění šampioni dobří právě díky vegetariánství, je celkem legitimní. Nebo ne?
Nemohu to pochopitelně nijak prokázat, ale myslím, že bychom např. Carla Lewise znali, i kdyby jedl maso…
Brno
milan 29.08.2011 11:24:06
>> MartiNo, 29. 08. 2011 11:06:35
Souhlasím s Tvým názorem, že:„Můj názor je ten, že NĚKOMU sedí lépe vegestrava, a ten pak i díky jí dosáhne lepšího výkonu, a naopak jsou lidi, kteří bez masa prostě „nemaj sílu“.“
>> Komsomolec, 29. 08. 2011 11:03:43
„Zdá se mi, že pozitivisticky laděnou klasifikaci přímé úměry snězeného a sportovního výsledku preferují spíš masaři.“
Z úvodních příspěvků mám přesně opačný pocit.
>> rudo, 29. 08. 2011 11:03:43
"vela atletov dosiahlo vitazstva a rekoprdy navzdory tomu ze jedli maso.
Inak mohli byt este lepsi a vydrzat viac rokov"
"Někteří z nás masařů pochybují a ptají se, někteří odpovídají a mají zcela jasno.8-O
káča 21.10.2011 20:30:54
Tak přátelé, přečetla jsem si všechny názory na stravu bez masa. Já sama vepřové, hovězí a už vůbec ne kuřecí či telecí maso (a nic z něj) nejím cca rok, ani před tím jsem se jím nijak zvlášť necpala – tak 1 – 2× měsíčně. Nechybí mi, nemám na něj chuť, nepřemluví mne ani vůně grilování. Nicméně!! – vím, že při sportu nemám příliš energie. Jezdím na kole, běhám, cvičím, ale zdá se mi, že se neposunuji dále. Naposled včera, kdy jsem se stokilovými nohami nedokázala běžet víc jak 3,5 km. Ráda si nechám poradit, jak doplnit energii, protože karnitin na to nestačí. Avšak zkuste mi poradit solidně, jaké máte skutečně zkušenosti – pokud jste býložravec, vegetarián či vegan. Proti masu nic nemám, sama ho vařím synovi.:-|
Brno
mulisak 21.10.2011 20:40:20
Jak dlouho a jak intenzívně sportuješ a kolik je ti let? V určitém věku je úspěchem pouhé udržování výkonnosti.
káča 21.10.2011 20:48:11
No podle rodného listu mám už na začátku svého věku už bohužel tu židličku, nicméně klamu tělem, a to i o dost mladší lidi. Podle digitální váhy mám prý fyzičku na 26 let (ale dá se tomu věřit?). A někdy loni jsem si připadala dokonce na 16 – ale to už je bohužel za mnou. A sportuji vlastně tak nějak pořád, ale pravidelně asi 2 roky. Nejvíc kolo, ale i cvičení, hodně chodím, v létě plavu… Teď, co skončilo léto mám nějaký sportovní pohyb 3× za týden, ale když jezdím kolo, tak 3–4× týdně pravidelně.
Postrizin
SlavoK 21.10.2011 21:16:44
>> káča, 21. 10. 2011 20:48:11
Prvmi vec co mi v kombinaci vek, pohlavi, chybejici energie a delsi obdobi bez masa napadlo je malo zeleza.
rudo 21.10.2011 22:22:00
>> káča, 21. 10. 2011 20:30:54
nalepka vegetarian znamena len to, ze to ide o moralku etiku a ochranu zvierat. vobec nic to nehovori o zdravi
vegetarianstvo moze byt najzdravsi sposob stravovania a najlpesi pre sport
vegetarianstvo moze byt najhorsi sposob stravovania pre zdravie a pre sport
ide o to co naozaj jes a co nejes
to ze nejes maso nic neznamena
poznam mnoho superchorcyh vegetrianov, ktory pouzivaju vegetariabstvo ako samoklamaciu nalpeku aby zdovodnili svoj zivot na zakuskoch kolacoch a dortach
z angliny ja chapem vyznbam slova vegetarian od slova vegetable
teda clovek jediaci zeleninu a v podstate len zeleninu
káča 22.10.2011 13:08:18
>> rudo, 21. 10. 2011 22:22:00
Milý zlatý, já se nikde za vegetariánku neoznačila!!:-x Nicméně: vůbec nemám potřebu si něco omlouvat – sladkosti nejsou můj problém, necpu se jimi, navíc jsem přesvědčena, že se stravuji víc než rozumně. Při svém věku a výšce 170 cm si můžu dovolit i svou momentální váhu 58 kg, s tím, že podle digiváhy moje tuky tvoří 26%. Chtěla jsem radu a ne moralizaci. Takže Tobě určitě za reakci neděkuji.
>> SlavoK, 21. 10. 2011 21:16:44 Naopak zde díky za nápad, zkusím se nad tím železem zamyslet.
Černé Voděrady
MartiNo 22.10.2011 14:01:34
>> káča, 22. 10. 2011 13:08:18
Ahoj Káčo, rudu si neber osobně, žije na jiné straně světa doslova i obrazně
Ale jak píšeš teď tu kombinaci váhy a množství tuku (jestli ta váha o tuku nekecá), tak mi připadá že máš málo svalstva. Protože jsi velmi štíhlá (na spodní hranici normálu) a přitom procento tuku je v průměru. (např. tahle tabulka: Sportovci Ženy 14–20%, Non-atleti klasifikovány jako fit Ženy 21–24%, Přijatelný Ženy 25–31%, Nadváha Ženy 32–41%, …) Zdá se tedy, že relativně menší množství svalů tahá větší množství tuku. Je to divný, protože pohyb 3× týdně by snad měl na udržení kondice a dobrého poměru svaly/tuky stačit (o růstu viz mulisak). Navíc jak jsi štíhlá tak vlastně je těch svalů relativně málo i na ostatní váhu (voda, kosti…). Nevím, nejsem odborník, ale takhle zdálky laicky nahlíženo se to tak jeví.
Nedostatek železa může být součástí problému a souviset i s absencí masa v jídelníčku. Dočetla jsem se, že vstřebávání železa z rostlinných zdrojů je obtížnější než z masa. To neznamená, že by se z rostlinných zdrojů nedalo získat dost zásob Fe, ale chce to pečivější přístup.
Osobní zkušeností však sloužit nemohu, protože maso jím. (vedlejší vlákno mluví o syrové stravě, okamžitě mě napadl tatarák, až pak jsem se dočetla, že ten není syrový, ale mrtvý). Nicméně také občas trpím únavou a špatnou výkonností. (připisuji věku a klasickému vlnění – „jednou jsi dole jednou nahoře“…)
káča 22.10.2011 14:47:42
>> MartiNo, 22. 10. 2011 14:01:34
No, svalů skutečně nemám příliš. Ta váha snad nekecá, vážím se zhruba 1× za 14 dní a vždy mám úbytek sádla (naposledy za 14 dní 15 dkg) a miniaturní nárůst svalstva. Taky jsem asi dost zavodněná (50%vody).. A jak jsem původně napsala, pátrám po příčinách, proč se výkonnostně nelepším. Na kole řeším obdobný problém, jezdím jaro/léto tak 2× týdně, ale na konci sezony, po ujetí celkových 1300 km (což je na mne dost), nemám dojem, že bych jezdila snadněji, bez větší námahy. Teď to řeším u běhání.. Nemám naběháno skoro nic, ale přece jen je to 2× týdně a já to přesto tahám stejně jako poprvé. Ale pak doběhnu domů a žádnou velkou únavu necítím, jen momentální, při tom sportovním výdeji…
Černé Voděrady
MartiNo 22.10.2011 16:39:04
>> káča, 22. 10. 2011 14:47:42
2× týdně je na zlepšování málo. K tomu je možné, že běháš moc rychle a krátkou dobu: při samotném běhu „už nemůžeš“, ale celkově to velký výdej energie ani efektivní trénink není. Co si zkusit najít nějaký tréninkový plán (na webu je jich dost)? Uvidíš, že v žádném nejsou jen 2 běhy týdně. No a třetí (jiný) pohyb v týdnu to nezachrání, celkově to stačí tak na udržení kondice, případně malé zlepšování, ale běžecky natrénováno nemáš. Pokaždé je to jako bys běžela poprvé. Tělo si minulý běh „nepamatuje“, nestaví na něm… nebo 2. na 1. ano, ale 3. již na 2. ne.
Černé Voděrady
MartiNo 22.10.2011 17:42:56
>> káča, 22. 10. 2011 17:22:10
Tak běžec těžko, ale běžkyně snadno Stačí když zpomalíš, čímž se zlepší pocity při samotném běhu. Následně si vytvoříš závislost a překvapivě najdeš čas i na třetí výběh v týdnu, a už to poběží… (takto se to stalo mě, zprvu jsem běhala jen o víkendu, ale nějak se to pak zvrhlo… http://www.behej.com/…ejme-casteji dnes se hrdě nazývám běžkyně, a rozhodně se třeba při desítce cítím výrazně lépe, jak před pár lety).
Nezapomeň na to železo, respektive vůbec by možná stálo za to nechat si udělat krevní obraz, jestli ti něco nechybí (třeba v důsledku nemasovosti).
Komsomolec 22.10.2011 18:04:10
>> MartiNo, 22. 10. 2011 17:42:56
Když tak mě oprav, ale vzpomínám si, že ty nebo někdo z tvých blízkých, má k vegetariánství či veganství blízko. Jsem celoživotní vegan s vegetariánskou vložkou raného dětství. Proto bych chtěl nejen z vlastních zkušeností, ze zkušeností přátel z Evropy i nového světa, říci, že daleko větší pravděpodobnost se zhoršením krevního obrazu (a nejen toho) bude mít typický český masař, než i velmi špatně se stravující vegetarián, např. student. Už jsem tu mnohokrát apeloval i jen na menší statistiku toho, co jí „průměrný Čech“. Kdysi jsme se snažili obyčejným pozorování zjistit, co nakupuje tzv. člověk z lidu ráno před cestou do práce a naše obyčejné prosté pozorování přineslo konstatování, že průměrný český člověk se stravuje cca. na 10% kvalitě potravy doporučené pro jakéhokoliv člověka WHO i pro země Třetího světa. Proto bych rád mírnil obavy o zhoršeném krevním obrazu. Pokud člověk konzumuje alespoň 50–60% tzv. živé zeleninové či ovocné stravy (tj. kolem 500–700g zeleniny či ovoce denně, tj. třebas 4 jablka, 2 mrkve, miska zeleninového salátu a 2dcl čerstvého ovocného džusu), neměl by se jakkoliv a čehokoliv bát. V zemi s největší mírou rakoviny tlustého střeva na světě, konzumace alkoholu, alkoholismu a spotřeby tabáku, jsou i špatně zásobení sportující vegetariáni mistry ve stravování a životním stylu. Pokud to ale někomu pomůže, ať si samozřejmě (nejen) krevní obraz udělat dá. Vhodnost veganství pro sport na nejvyšší i amatérské úrovni mohu vřele doporučit
Černé Voděrady
MartiNo 22.10.2011 18:26:22
>> Komsomolec, 22. 10. 2011 18:04:10
Ahoj, pamatuješ si správně, moje dcera je vegetariánka cca od puberty. I proto jsem ráda, že pravidelnou kontrolu krve máme, a to díky sledování kvůli diabetu I.typu, který má dcerka od 5ti let. Obecně: neříkám vůbec, že veg(etari)an musí mít nutně nedostatky ve výživě. Ale může se stát, že pokud typický český masař přestane jíst maso, pestrost a vhodnost jeho stravy se ještě sníží. To, zda je či není člověk vegetarián (vegan) není pro výsledek podstatné. Rozhoduje, zda o výživě přemýšlí, případně ji má intuitivně dostatečně pestrou.
Ovšem nyní diskutujeme nad úvodním dotazem >> káča, 21. 10. 2011 20:30:54, kde káča říká, že při sportu cítí nedostatek energie a ptá se, čím ji doplnit, v čemž vnímám jakýsi její předpoklad, že díky nejedení masa by měla přidat něco jiného. Možná jí chybí to železo, možná je problém jinde… Poraď jí. Protože konstatování: „Vhodnost veganství pro sport na nejvyšší i amatérské úrovni mohu vřele doporučit“ jí moc nepomůže.
EDIT: jo teď vidím, že vhodné množství zeleniny a ovoce v příspěvku uvádíš, takže nějaké doporučení obsahuje. Omlouvám se.
Komsomolec 22.10.2011 18:32:22
>> MartiNo, 22. 10. 2011 18:26:22
Tak pro udržení dobrého příjmu vitaminů, minerálů a stopových prvků, o kterých se typickému českému strávníkovi může jenom zdát, bych doporučil toto:
- mák např. v podobě mako-medové pomazánky k snídani
- kokos, sypat jím vegetariánské sladkosti
- ořechy a oříšky všeho druhu: od slunečnice, přes dýni k para-ořechům, ořechům lískovým, mandlím atd.
- v podzimní době polévky a pyré z dýní a cuket
- fíky a datle
- jáhly a pohanku v kaších, sladkých jídlech
- soju v sojových polotovarech, extrudovanou soju i sojové mléko
- ovoce a zeleninu všeho druhu
- pivovarské kvasnice, různodruhové japonské řasy v malém množství
- různé variety rýže, kuskusu, tmavé žitné nebo pšeničné mouky a výrobků, např. těstovin z tzv. tvrdé, římské mouky
káča 23.10.2011 11:15:17
>> Komsomolec, 22. 10. 2011 18:32:22
Díky za radu, skoro všechno z toho, co doporučuješ jím, anžto obědvám každý den ve vegetariánské jídelně. Pokud ne – tedy o víkendu, vařím si taková jídla doma. Jím vážně dost zdravě. Budu se tedy snažit zvýšit dávku syrové zeleniny, protože tu – pravda – mám spíše ve formě tepelné. A budu doufat ve zlepšení. >> MartiNo, 22. 10. 2011 17:42:56 Taky díky.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.