MS v krosu: Keňa vládla světu, Češi chyběli

Mirko Gräf | 30.03.2010 | přečteno: 7518×

V neděli se v polské Bydgoszczi konalo 38. Mistrovství světa v krosu. Potvrdilo, že Afrika dál utíká světu. Proč na mistrovství, které se konalo v podstatě za humny, chyběli čeští závodníci? Nejen nad tím se zamýšlí dvaaosmdesátiletý Mirko Gräf, bývalý liberecký atlet a trenér, který se může pochlubit skalpem Emila Zátopka, vítězstvím na legendárních Běchovicích a tituly mistra Českos­lovenska na 5 000 a 10 000 metrů.

Úvodem trochu statistiky. V polské Bydgoszczi startovalo 56 zemí (nejmén? od roku 1993), nejvíce bylo 76 zemí v roce 2000. Na start se postavilo 438 závodník?, kte?í se mimo sout?že jednotlivc? (dosp?lých a junior?) utkali i v sout?ži ?ty??lenných družstev. Podle o?ekávání byli nejúsp?šn?jší Ke?ané, ale asi jen málokdo ?ekal, že tato zem? získá všechny zlaté medaile! Celkem 24 medailí si rozd?lilo pouze p?t zemí. Ke?a jich získala t?ináct, Etiopie p?t, Uganda t?i, Eritrea dv?. Jedinou „mimoafrickou" zemí na stupních vít?z? byly USA s jednou bronzovou medailí.

Je možné polemizovat o tom, že p?i ú?asti „krosového krále" minulých let Etiopana Bekeleho, p?ípadn? dalších chyb?jících borc?, by suverenita Ke?an? nebyla tak výrazná. Ale žádné „kdyby" zde neplatí. Ke?ané s p?evahou porazili „ostatní" Afriku a doslova deklasovali zbytek sv?ta. T?žko n?kdo p?edpovídal, že se na šampionátu bude hrát pouze ke?ská hymna.

Závodilo se na dvoukilometrovém travnatém okruhu s minimálním p?evýšením. Byla to hodn? jednotvárná a rovinatá tra? s minimálním p?evýšením, i když v samotném areálu, v t?sné blízkosti trati, by bylo možné okruh „zpest?it" n?kolika výb?hy. To by jist? p?isp?lo k atraktivnosti závodu. Travnatý povrch byl místy dost rozbahn?ný. Jinak trat? byly dostate?n? široké a naprosto bezpe?né. Zkrátka si myslím, že až na ty chyb?jící kope?ky to byl moc hezký p?espolák. Zajímavostí mistrovství bylo to, že na vrcholné sv?tové akci stále startují africké b?žkyn? bosé. A nejen že startují, ony dokonce vyhrávají. Mezi muži jsme bosého závodníka nezaregistrovali.

Bohužel jsme na startu nevid?li ani jednoho ?eského zástupce. Bylo mi trochu líto, že p?i slavnostním nástupu chyb?la mezi nastoupenými zem?mi tabulka s názvem „?eská republika" a ?eská vlajka. Bohužel, vytrvalecké disciplíny pat?í v sou?asnosti mezi nejslabší odv?tví v ?eské atletice. Je však správné, když tuto doslova zahanbující skute?nost ?ešíme tím, že neobsazujeme vrcholné akce, které se navíc konají doslova za dve?mi? Myslím, že je to chyba. Navíc minulý týden se konalo v Temelín? Mistrovství ?eské republiky v krosu. Ideální prov?rka p?ed MS.

Prakticky od dob Vlasty Zwiefelhofera, který v roce 1979 na MS v krosu v Irsku obsadil dnes „neuv??itelné" šesté místo, naši b?žci nedosáhli výrazn?jších úsp?ch?. Uprost?ed startovního pole se ale ?asto umís?ovali. Letos by ur?it? skon?ili v poli poražených P?esto si ale myslím, že by bylo správné, abychom se t?chto šampionát? ú?astnili. Minimáln? mist?i ?eské republiky by zde m?li startovat. Nejen aby se popasovali s nejlepšími sv?tovými b?žci, ale i s nejlepšími Evropany. Uzavírat se p?ed sv?tem je cestou do pekel a návrat alespo? do pozic p?ed 20–30 lety bude svízelný.

„Zakopaný pes" této nedobré situace ve vytrvalostních b?zích je dle mého názoru u nás doma. Není to žádná nová záležitost, je stará minimáln? 10–15 let. Vždy? naším posledním vynikajícím vytrvalcem, který byl schopen soupe?it se sv?tem, byl Honza Pešava.

Ale i kolik jiných velmi dobrých b?žc? jsme v této dob? m?li. Jeden p?íklad za všechny z mého okolí. Na Mistrovství ?SSR v Banské Bystrici n?kdy na konci osmdesátých let minulého století, ješt? za bývalého ?eskoslovenska, liberecký vytrvalec Petr Faistauer v závod? na 10 km obsadil ?asem 29:02 až páté místo. Dnes by tímto ?asem vyhrál minimáln? o jedno kolo. K tomu není co dodat.

Jak na tento „špatný stav" reagovalo naše atletické vedení? Uvedu n?kolik PRO?, které samoz?ejm? ne?eší celý problém, ale rozhodn? rozvoji a oblib? vytrvalostních b?h? neprospívají. Dívám se na to z pohledu bývalého závodníka, dnes trenéra a pracovníka atletického klubu, který se b?h?m v?nuje celý život.

– PRO? byl zrušen mistrovský závod v silni?ním b?hu dorostu?
- PRO? byl zrušen závod klubových družstev muž? a žen na M?R v krosu i silni?ním b?hu? Údajn? z d?vod?, že stejn? vyhrávají stále stejné oddíly.
- PRO? není za?azen závod žákovských družstev na M?R v krosu?

Toto jsou samoz?ejm? jen namátkové p?ípady, zdánliv? nepodstatné. P?esto i ?ešení t?chto PRO? by mohlo vést k budoucí „prosperit?" ?eských vytrvalc?. Jak ale bylo vid?t v Bydgoszczi, problém s „vytrvalci" má celá Evropa. Umíst?ní a ?asová ztráta na vít?ze nejlepších Evropan?:

MUŽI 14. místo – ztráta 0:47 min.
ŽENY 10. místo – ztráta 0:58 min.
JUNIO?I 31. místo – ztráta 1:34 min.
JUNIORKY 16. místo – ztráta 1:04 min.