Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

NÁZOR: Má cenu začít metou maratonu?

NÁZOR: Má cenu začít metou maratonu?
foto: archiv Jana Herdy

Jan Herda | 11.01.2011 | přečteno: 37098×

Dovolil bych si rýpnout a zamyslet se nad módní vlnou poslední doby, kterou je opěvovaná meta maratonu či půlmaratonu. Staří harcovníci naříkají nad výkony nynější běžecké špičky, ale já se čím dál více divím těm, co začnou běhat s jediným cílem – dokončit jednu z jarních akcí PIMu.

Není týdne, abychom na běžeckých webech nezaznamenali nějaký článek směřující k (půl)maratonu. Tréninky pro začátečníky – střídat běh s chůzí, koupit si sporttester, prodlužovat dobu běhu, navštěvovat fitcentrum … Nevím, ale začínám mít pocit jako by se nám do toho běhání vloudil byznis a nějak jsme snížili laťku toho, čemu říkáme výkonnost.

Copak chceme degradovat maraton tím, že poskytneme šesti či sedmihodinový limit? Jaký význam pro dosud takřka nesportujícího jedince má to, že bude půl roku „dřít“, řídit se plány a pak si po čtyřech a půl hodinách pomalého běhu odnese domů medaili a tričko s logem Prague International Marathon? Možná navíc nebude týden moc dobře chodit ze schodů … Je správné začít kariéru 42km během, který bude začátečníkovi trvat jednou tak dlouho, než profíkovi s roky trvajícím tréninkem?

Na co chytí PIM stovky zájemců odhodlaných zaplatit tisícové startovné? Je běh historickým centrem natolik fascinující nebo se jen chci schovat v tom davu „stejně pomalých“ a po boku hvězd společnosti? Dostali jsme se až tam, že se budeme plácat po zádech za diplom s časem čtyř až pěti hodin? Není lepší začít obráceně a teprve s desítkou za 45 minut přejít k delším distancím?

On totiž jogging na 65% maximální tepové frekvence s tím, že sotva odlepím nohu od země, a běhat svižně, jsou dva různé pojmy! Získat rychlost na začátku je pro budoucí růst lepší, než do omrzení klusat šestiminutové tempo a pak chtít zrychlit na čtyřkové.

Během roku jsou desítky závodů pořádaných v dosahu bydliště se zanedbatelným startovným, rodinnou atmosférou, přesto se na nich potkávají vesměs stejní běžečtí matadoři neváhající závodit každý víkend nebo i v sobotu a neděli.

Za pořadateli nestojí velcí sponzoři s milionovými zisky zaměřující se na masovost, přesto na trati potkáte kvalitní běžce, a to české, ne nepoměřitelné Keňany, kteří přijeli vyzvednout price money a jimiž si závod „kupuje věhlas“. Ano, masové akce typu PIM mají obrovskou propagaci, jsou v povědomí společnosti, ale v dnešní době není problém najít za několik desítek vteřin termín běhu v okrese mého bydliště (i když by pořadatelé leckdy mohli lépe využít internetové propagace).

Pokud objevíte „obyčejné" desítky v okolí, zjistíte, že běh není jen rovinatá trasa v centru zasmogovaného města dvakrát v roce. Běžec „objížděč“ závodící celoročně se nevymlouvá na počasí, nezná běhátka v teple fitcenter, objeví kouzlo české krajiny při krosech, pozná, jak se běhá ve sněhu a že do –5° Celsia stačí dvě tenké vrstvy oblečení.

Možná se zprvu zděsíte toho, že se do kopců běhá rychleji, než zvládnete rovinatou trať, ale o tom běh také je. Běhání má spoustu podob a neměli bychom preferovat současnou módní vlnu dlouhých distancí.

Sám jsem dokončil svůj první maraton (PIM 2004) za 4:04, ale že bych se z toho posadil na zadek? Možná ano, moc dobře jsem nechodil … Další maraton (Prahu jsem už víckrát neběžel) byl za 3:32 a myslím, že teprve s tímto výkonem mělo (pro chlapa) cenu startovat na královské běžecké distanci, aby to k něčemu vypadalo a odnesl si víc než tričko s medailí. Za osobák 3:08:10 by mě starší běžci spíše vysmáli …

Psát blog o trénincích v sedmiminutovém tempu, jak jsem se zadýchal po schodech do druhého patra a jak mě přepadl hlad po hodině ve fitku, by mělo vést spíše k zamyšlení nad tím, kam směřuji a jestli jsem si náhodou nevzal na bedra moc… Není vhodnější letos běžet lidový běh a maraton odložit?

Neberu nováčkům nadšení, nechci poučovat, jak se má běhat, poněvadž sám jako amatérský cyklista naběhám jen mezi 1000 a 1500 km za rok a běh mám jako zábavu a doplněk k silniční cyklistice. Nemám rád lidi, co mají „furt nějaký problém“. Nemějme za zlé výkonnostním běžcům, že nevymetou každý závod od Plzně po Brno a neúčastní se závodů do pohárů XY, mistráků, … když pak vyzdvihujeme kondiční běžce v legínách s půlmaratonem za dvě hodiny a rychlé Afričany.

Jsou tu běžci, kteří dají alespoň desítku pod 40, přijedou na jaře do Peček, v létě na vrchy, pak na Běchovice, Kunratickou a v prosinci je vidíme bojovat se sněhem na krosech.

Zamysleme se nad tím, zda jsme se nestali obětí módního kolotoče, kdy nás pohlcuje práce, moderní a komunikační technika. Nechceme dojet z Prahy do Brna za pět hodin ve studeném vlaku, se samozřejmostí zapínáme notebook, nazouváme nepromokavé boty a přitom si nedokážeme najít čas sportovat a spokojíme se s údajem 42195 metrů v limitu. Není to trochu málo? V životě očekáváme hodně a k sobě budeme tak benevolentní?

Podle mě by nemělo býti cílem začátečníka doběhnout maraton za čtyři a půl hodiny, objet Nova Author Cup a Krále Šumavy v limitu a u piva říkat, jak jsem dobrej. Na škole byla patnáctistovka noční můrou. Není těch 42 kilometrů trošku moc velké sousto na první rok? Pokud si v létě vezmete kolo a pojedete do Krkonoš, tak vězte, že je to s prominutím stejná blbost, jako začít běhat teď v zimě na Silva Nortica Run s čelovkou po zasněžené cyklostezce na 60% tepové frekvence. S nedoloženým maratonem pod čtyři hodiny bych na ultra nepouštěl.

Uvědomte si, že kondici člověk buduje postupně a vytrvalost přichází automaticky pokračujícím tréninkem. S rychlostí to ve dvaceti (čtyřiceti) nebude závratné, ale pokud se na ni nezaměříte vůbec a umordujete tělo dlouhými klusy, tak sice dokončíte maraton, ale možná taky proto, že je limit nastaven na chůzi …

Nezoufejte, že běžíte na 80% maxima, tepy trénovaností klesají a zoufalým sledováním tepáku byste nemohli ani chodit do schodů nebo dobíhat autobus. Když to nepůjde při běhu, tak sedněte na jaře na kolo a projeďte se po rovině. V nynějším počasí bych jen podotkl, že zima je nejenom krásná, ale taky krutá a drahá. Není nic horšího než si otrávit sportování už v začátku!

Nejsem typický běžec a přiznávám, že přemýšlím v minutách na kilometr. Chtěl jsem upozornit na to, že existují i jiné cíle než dokončit (půl)maraton, a mohli bychom se nad svými výkony a přístupy zamyslet. Neodsuzuji pražský maraton, sám jej neběhám jen proto, že v květnu závodím na kole a abych jej zaběhl za 3:15 a mohl v pondělí fungovat, mi za to (už) nestojí. To si dám raději patnáctku v Lounech, ze které se oklepu. Třeba někdo přispěje se svou troškou do mlýna z jiného pohledu.

Jan Herda amatérský silniční cyklista (18000 km ročně), běžec s osobákem 1:19 v půlmaratonu, přes 150 absolvovaných běžeckých závodů 2006–2010


Pozn.red.: Text neprošel redakční úpravou a nemusí odrážet názor redakce.

Komentáře (Celkem 201)

Nalezené položky: 202 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Další Poslední
avatar

Brno

Celkem 1366 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:47:55 (2011)
půlmaraton: 1:47:41 (2011)
maraton: 4:26:57 (2011)

lata muž 14.01.2011 20:18:26

>> rudo, 13. 01. 2011 21:56:47

Tak nevim, jestli to melo byt vtipne…? (nebylo :D)

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 14.01.2011 21:23:19

>> honzaherda, 14. 01. 2011 18:06:09

Honzo, byl jsem jedním z prvních, kteří na tvůj článek reagovali. Jediné co mě zásadně vadí (a to obecně v životě a ve všem) je paušalizace. Proto jsem reagoval (a po svém, samozřejmě).

Článek nestahuj, to je blbost, vyvolal polemiku a přinutil většinu z nás k zamyšlení nad názory jiných…

Díky za něj a za lidi, kteří se nebojí vyjádřit svůj názor.

avatar

Čelákovice

Celkem 22125,06 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:50 (2011)
půlmaraton: 1:32:39 (2011)
maraton: 3:23:50 (2011)

Láďa S. muž 14.01.2011 21:55:54

Honzo, v minulém komentáři jsem psal, že jsi vyvolal rekordní polemiku, což od té doby ještě vzrostlo. Je tu ale ještě jeden významný efekt – na tvém článku (na jeho prvoplánovém odsouzení) si spousta lidí „nahonila“ AURU, tu o jednotky tu zase o desítky bodů – a vše jen díky tobě! A všimni si, že řada lidí postupně otočila! Dívej se na ty komentáře s nadhledem, stahování článku asi nepřipadá v úvahu, Radkovi se jeho nasazením podařilo tady roztočit návštěvnost do slušných čísel, tohle se nestahuje ;-) Teď jsi marketingový produkt a pokud ty nebudeš proti, jistě se tu ještě s nějakým tvým článkem potkáme.

Motto: Teprve se zabíhám...
avatar

Démon muž 14.01.2011 23:42:28

je mi 20, běhám orientační běh, ale jen rekreačně, max. 200km měsíčně a častokrát ani to ne. Abych se tak trochu hejbal. Maraton mě láká, ale vím, že na něj nemám. První z dlouhých akcí jsem zkusil asi v 15 letech Malevil cup, kratší variantu, tedy 60km na kole. Byla to šílenost, ale docela v pohodě. Loni mi přistálo v mailu, že mohu startovat na Jizerské 50 zdarma. Asi 2 měsíce před startem. Tak jsem si řekl, proč ne. Trochu jsem naběhal předtím po nohou, týden před závodem jsem měl shodou náhod 4 dny soustředění na běžkách, v den závodu mi je perfektně od SWIXu namazali a zajel jsem na „prvojezdce-hobíka“ slušných 4:50. Byl jsem sám se sebou spokojený. Tak jsem se letos přihlásil znovu. Ale tentokrát jsem byl vytížený časově, celý podzim nastydlý, netrénoval jsem, na lyžích jsem stál před padesátkou jen jednou. (nachlazení přes celé Vánoce, kdy se dalo krásně trénovat) Ale přeci to startovné nenechám propadnout. No tak jsem v neděli naskočil do stopy. Už v prvním kopci mi bylo jasné, že mi lyže prokluzují. Jako typický amatér jsem si nevzal vosk, stejně bylo nad nulou a klister ani nemám (zásadně tuhé). Šíleně jsem se trápil, dokonce jsem se propadal v přelidněném poli. Od půlky jsem to jel jen proto, protože jsem příliš nafoukaný, abych vzdal. Dojel jsem za 5:40, na chvostu výsledkové tabulky. Říkal jsem si, že jsem pěkný idiot. Tak jsem napsal status na Facebook, kde jsem popsal pocity, změnu výsledku oproti loňsku a jak lituji hazardu se zdravím, že jsem to jel. Reakcí bylo, že mě lidé, kteří nikdy nesportovali (nemám jim to za zlé) začali označovat za borce, sportovce a kdovíco ještě, protože jsem to dojel. Dojel JIZERSKOU 50! A v tom vidím podstatu článku – nedávat si za cíl hned maraton, ale max. půlmaraton, okresní ligu běhů 10–15 km. Nehazardovat se zdravím, nedávat si to jako novoroční předsevzetí, případně sázku v hospodě měsíc předem. S tím plně souhlasím.

avatar

Celkem 566 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:33:06

Lhota Petr muž 15.01.2011 08:45:53

Konečně jsem si našel čas a článek přečetl a musím stát z větší části na straně Honzise, prostě běžet maraton po pár týdnech/měsících přípravy není právě ten nejlepší nápad.

Motto: Když nemůžeš tak přidej.
avatar

Praha 5

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:45 (2011)
půlmaraton: 1:39:39 (2013)
maraton: 4:06:22 (2013)

Uneven muž 15.01.2011 08:46:32

>> honzaherda, 14. 01. 2011 18:06:09 Nevidím důvod proč článek stahovat. Jsme zde proto abychom si vyměňovali názory, argumentovali.

Motto: No pain, no gain
avatar

10 km: 0:32:31 (2009)
půlmaraton: 1:17:19 (2008)

Matěj muž 15.01.2011 09:01:52

Ale jednou větou o stažení článku je tu dalších třicet komentářů…má tu propagaci vážně zmáklou :-) (blbá poznámka bez souvislosti s textem, omlouvám se…)

avatar

Praha 5

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:45 (2011)
půlmaraton: 1:39:39 (2013)
maraton: 4:06:22 (2013)

Uneven muž 15.01.2011 10:11:16

>> Lhota Petr, 15. 01. 2011 08:45:53 Ale v tom mu přece většina běžců dává za pravdu. Já jsem dlouho závody odmítal, běžel jsem jen proto abych kompenzoval duševní zátěž. První půlmaraton jsem absolvoval před několika lety, a k prvnímu maratonu jsem se odhodlal až po třech půlmaratonech. S respektem a trochu i s obavami. Ten článek byl trochu nešťastně napsaný, mám hlavně na mysli tu zmínku o méně výkonných běžcích. Myslím že většina z nás se snaží zlepšovat, postupně a v rámci možností.

Motto: No pain, no gain
avatar

Dobřichov

Celkem 7103 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:16:31 (2012)
maraton: 2:50:29 (2016)

honzaherda muž 15.01.2011 17:40:43

Prosím o stažení článku na žádost autora. Nepřeji si, aby byl dále publikován (či některé jeho části) včetně všech komentářů v diskuzi. Zapomeňme na něj, děkuji. Byl naspsán v afektu poté, co jsem se domníval, že na ultramarathon Silva Nortica run mají trénovat začátečníci. Některé části textu mohly urazit pomalejší bežce, jimž se tímto omlouvám. Neodsuzuji PIM jako závod nebo výši startovného, jen se mi nelíbí benevolentní limit. Další debatu odmítám. Jan Herda

avatar

Praha - New York

10 km: 0:36:30
půlmaraton: 1:28:55

Komsomolec muž 15.01.2011 17:47:30

>> honzaherda, 15. 01. 2011 17:40:43

Já ti tedy nevím, Honzo, ale to jsou názorové kotrmelce popředu i pozadu, veletoče jako z cirkusu. Co tě k tomu vedlo? Nějaký nátlak – jak jsi hovořil o „držení huby a kroku“ ve státní instituci, kde pracuješ? Ono to sice dost odpovídá klasické punkerské tezi „nevěř nikomu ani sobě samému“, ale buď si jistý, že jsi otevřel dialog (nejen) v běhu naprosto závažný, bezpodmínečné nutný. Nazdar!

Motto: "Zadarmo jste dostali, zadarmo dejte." Skutečnosti, které máme rádi a milujeme, se nedají měřit časem, natož stopkami.
avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 151164,04 km
Minulý měsíc 776 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 15.01.2011 18:09:19

>> honzaherda, 15. 01. 2011 17:40:43

„Byl naspsán v afektu poté, co jsem se domníval, že na ultramarathon Silva Nortica run mají trénovat začátečníci.“

Škoda, že to z článku nevyplynulo, to bych tě podpořil všemi deseti.

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Čelákovice

Celkem 22125,06 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:50 (2011)
půlmaraton: 1:32:39 (2011)
maraton: 3:23:50 (2011)

Láďa S. muž 15.01.2011 18:24:48

HONZO, ZDÁ SE MI TO, NEBO JSI KVůLI TOMUHLE CIRKUSU ZRUŠIL SVÉ STRÁNKY??? CO BUDU ČÍST O ZÁVODECH, KAM JSEM SE NEDOSTAL?

Motto: Teprve se zabíhám...
avatar

Praha

Celkem 53203 km
Minulý měsíc 100 km
10 km: 0:47:15 (2010)
půlmaraton: 1:46:26 (2010)
maraton: 3:46:35 (2012)

mapo žena 15.01.2011 19:14:24

>> honzaherda, 15. 01. 2011 17:40:43

sice nechápu o jakou „hru“ tu jde, ale jako autor máš právo na to chtít stáhnout článek i diskusi. Tvoje stránky (na základě příspěvku ječmínka) jsem prolétla jen zběžně s tím, že si to pročtu podrobnějí, až bude víc času. Škoda, vypadá to, že budou přístupné jen pro přihlášené, ale to je taky tvoje věc. Lidská psychika je křehká, vím z vlastní zkušenosti. Ať ti to Honzo běhá.

Motto: ------------------ vytrvale jako smrt
avatar

Mladá Boleslav

tonda0 muž 15.01.2011 19:14:57

Zdá se mi to nebo se to tu zvrhlo do nějaké histerie?

Motto: I cesta může být cíl
avatar

Jilemnice

10 km: 0:43:13 (2012)
půlmaraton: 1:43:13 (2012)
maraton: 5:22:26 (2013)

JacoB* muž 15.01.2011 19:34:56

Nevím, jak je to u jiných běžců, ale já jsem si zvolil maraton proto, že je to pro mě momentálně největší výzva v běhání a cesta sebepřekonání, poznání svých možností a hranic.

Neopovrhuji kratšími tratěmi, ale nejsou pro mě až zas tak motivující jako je maraton.

1)jednoduše proto, že vím, že je uběhnu 2)nejsem ten typ běžce, co by se mohl pokoušet u 10km trati o čas pod 40 minut a raději než stahování vteřin na kratších tratích, mě více láká překonávání vzdálenosti

  • nejsem rychlostní typ, ale nejsem ani úplně vyložený šnek, uvízl jsem někde uprostřed a jelikož neplánuji se nějak výrazně rychlostně zlepšovat, raději přivyknu delším běhům, které mám radši a vždy mě lákaly

Maraton jako je PIM v Praze, či jiné velké městské maratony, nejsou pouze o elitních a výkonnostních běžcích s časem pohybujícím se lehce nad dvěmi hodinami až lehce přes tři hodiny.

Velké maratony jsou výrazně ovlivněny právě pomalejšími běžci, kteří se třeba nikdy nedotknou hranice tří hodin a spousta z nich bojuje o to „pouze“ doběhnout. Avšak právě tito lidé jsou velice důležití, vždyť bez nich by nebyl tak ostře sledován třeba onen Newyorský maraton aj., davy lidí by se nechodily dívat na pár stovek běžců, atraktivita by klesla.

Navíc tito méně výkonnostní běžci jsou velice důležití pro pořadatele, kterým přinesou nemalou částku peněz, dále televizní přenosy a hlavně sponzory.

Tito bežci vyhledávají masové maratony, např. u nás PIM, jednak proto, že je tento závod proslavený marketingem, ale také proto, že se tam najde spousta lidí, kteří mají stejné ambice a cíle jako oni. Člověk se pak s těžkým břemenem naloženým od maratonu a bojující s přesvědčením, zda to nemá raději vzdát, je rád, že se nemusí plahočit na konci startovního pole sám, ale jsou tam s ním lidé, kteří ho můžou podržet a sdílejí stejné pocity jako on sám.

Dalším důvodem je právě ona osamělost na konci pole, kde jste na očích všem přihlížejícím, což na sebevědomí nikomu nepřidá, ikdyž je zjevné, že někdo poslední být musí.

Takovíto běžci vyhledávají třeba pouze větší maratony, kde je nejen více lidí, ale také větší akce. S možností nákupů apod. Pro tyto lidi jsou takové běhy jakýmsi svátkem v kalendářním roce, kde se mohou zúčastnit s ostatními a budou přitom vědět, že ikdyž vědí, že nejsou tak dobří, bude tam spousta lidí, kteří běhají pro radost a dokázat si, že to také zvládnou a překonají trať byť v pomalejším tempu.

Proto já osobně nepohlížím na pomalejší běžce, jelikož mezi ně momentálně také patřím :-), nijak zle, vždyť patříme k sobě, jsme jedna komunita a spojuje nás jedna velká síla a sounáležitost, jakou je běh a běhání jako takové. Vždyť by to nebylo ono, mít závody složené pouze z lepších běžců. Variabilita ke sportům patří, všichni nemůžeme být stejně dobří. Všichni sportovci na světě, kteří skončí byť až úplně na konci, si za slouží pochvalu, vždyť mnohdy překonají hlavně sami sebe a i to je velké vítězství a za dostiučinění. Nekoukejme se proto na ně jako na nějakou překážku. Být mezi posledními neznamená ostudu.

Motto: "Anyone can run downhill, not many people can run up."
avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 15.01.2011 19:47:07

>> honzaherda, 15. 01. 2011 17:40:43

Chlape, já ti nerozumím.

Nevadí, pravděpodobně jseš pod nějakým silným tlakem, proto jsou tvoje reakce ve stylu „ode zdi ke zdi“. No, hlavně si to vyřeš a srovnej se. Rád tě někdy uvidím na některých delších závodech.

Ať se ti daří a hlavně zdraví.

avatar

10 km: 0:55:44 (2010)
půlmaraton: 2:04:25 (2010)

Summer žena 15.01.2011 20:11:17

>> honzaherda, 15. 01. 2011 17:40:43

Honzo, prosím Tě, neblbni, dyť o nic nejde. Já jsem ten článek asi taky pochopila jinak, než byl myšlen a upřímně řečeno mě nepotěšil (možná proto, že jsem ho nepochopila a jsem moc vztahovačná :) ), ale to přece nevadí. Možná neposloužil tak, jak sis představoval, ale rozhodně jsme se díky němu zamysleli nad spoustou zajímavých témat. Možná máš pocit, že Tě tu všichni odsuzují, ale tak to určitě není. Já jsem naopak zpětně ráda, že jsi to napsat, protože následná diskuze mi přišla zajímavá. Tak hlavu vzhůru a ať to běhá! :)

avatar

Praha 4

10 km: 0:39:23 (2012)
půlmaraton: 1:28:34 (2012)
maraton: 3:08:00 (2012)

Zdeněk68 muž 15.01.2011 21:55:47

>> honzaherda, 15. 01. 2011 17:40:43

Honzo, nic nestahuj!

Vždycky se najde někdo kdo s tím nebude souhlasit.

Na druhou stranu jsi to napsal dobře a získal hodně lidí, kteří s tebou souhlasí a já patřím mezi ně! Zdeněk68

PS: v té diskuzi už se pak odbočovalo od tématu a lidé reagovali i na to co v článku nebylo…

avatar

Praha

Celkem 52442,8 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:42 (2006)
půlmaraton: 1:36:28 (2006)
maraton: 3:39:37 (2006)

Štefan muž 15.01.2011 22:42:14

Ahoj Honzo,

nevím jaký měli cíl ostatní, kteří se odhodlali běžet 1. maratón po 3 – 4 měsících přípravy. Poznám jich hodně a někteří už teď běhají hodně dobře.

Já jsem začal běhat po asi 20 letech nehýbání se, už mi bylo skoro 54 Asi po měsíci jsem objevil, že 1/2 PIM v roce 2005 je pro „prvoběžce“ zdarma. Tak jsem se přihlásil, abych posílil svoji motivaci. Za pár týdnu jsem objevil, že i PIM je pro prvomaratónce zdarma Tak jsem se přihlásil taky. Když se na to dívám teď, tak to byla téměř šílenost. Ale to nemůžu posuzovat z hladiska dnešných znalostí.

Mne dala příprava na 1. maratón skutočně hodně, byla to snad největší změna v mém životě. Měl jsem poslední roky velké psychické problémy a konečně jsem našel činnost, které jsem se věnoval skutečně poctivě, důsledně. Samotný maratón už pro mne nebyl až tak důležitý, nijaký zvláštní pocit jsem po doběhnutí nepociťoval, natož hrdost – při čase 4:33 nebyl důvod.

Myslím si, že každý má právo na volbu svých cílů. I u maratónců je to tak. Jsou takoví, kteří se soustřeďují na výkon, zaběhnou 2 mataóny do roka a (potajmu) pohrdají tzv. čářkaři, kteří za rok zaběhnou třeba 40 maratónů. Dokonce to mnozí považují za degradaci „královské disciplíny“.

Já se to neodvážím posuzovat. Každý ví nejlépe sám, co mu nějaká činnost přináší a hodnocení, jsetli to za to stojí je na něm.

Motto: Dnešní den s úsměvem. When troubles attack you, just smile them away.
avatar

Slaný

Celkem 3535 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:30:08 (2010)
maraton: 3:37:21 (2010)

EdCable muž 16.01.2011 02:22:46

>> honzaherda, 15. 01. 2011 17:40:43

Ahoj,

muzu se zeptat, proc chces clanek stahnout? Nemyslim to nejak zle, jenom me zajima, jestli te znechutily zdejsi komentare, jestli jsi prehodnotil nejaky/e postoje nebo formulace v nem uvedene, jestli ses snad nedockal nejake „odvety“?

Diky

Motto: "Sometimes, I guess there just aren't enough rocks."
avatar

Praha 5

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:45 (2011)
půlmaraton: 1:39:39 (2013)
maraton: 4:06:22 (2013)

Uneven muž 16.01.2011 14:28:39

>> milan, 15. 01. 2011 19:47:07 Zajímavé je, že jsem od Honzy nedostal odpověď ani na jednu z otázek. Napíše poměrně kontroverzní článek, a pak o něm nechce diskutovat. Nechápu ho.

Motto: No pain, no gain
avatar

Kosice

10 km: 0:52:57 (2011)
půlmaraton: 2:01:53 (2011)

kaifi žena 16.01.2011 17:11:27

zdravim,

neprispievam velmi do fora, ale rada ho citam. po dlhej dobe je toto jedna zo zaujimavych diskusii. urcite ten clanok nestahuj, ved o tom to forum je. o vymene nazorov!

sama patrim prave ku skupine pomalych snekov a beham len pre radost. ziadna rychlost, ziadne pulzy, iba kilometre aby som prevetrala hlavu po narocnom dni v praci.

velke podujatia typu PIM su pre mna moznostou bezat anonymne, stretnut ludi s ktorymi mam spolocnu zalubu. nemam nic ani proti lokalnym behom, ale u nich si vzdy vyhladam vysledky tak 2–3 predoslych rocnikov a pozriem v akych casoch dobiehali ti najslabsi…nechcem totiz aby na mna museli organizatori cakat. ak by nebolo podobnych otvorenych podujati, bol by beh pre mnohych ovela menej dostupny a solo treningy bez moznosti zucastnit sa „spolocenskych“u­dalosti typu PIM by ich postupne ubili.

mam 36 rokov, pooperovanu chrbticu po uraze a ked som dobehla polmaraton (v sestkovom tempe;-) ), bola som stastna. maratonske ambicie zatial nemam, polka mi staci, ale to je dane skor mojim zdravotnym stavom. nesuhlasim s ludmi, ktori sa postavia na start maratonu bez treningu a potom zamestnavaju zdravotnikov. ale ak niekto trenuje, hoci pomalym tempom ale vytrvalo, tak preco nie?

nech sa ti honzo dari!

avatar

Slavkov u B.

Celkem 2724 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:54:21 (2010)
půlmaraton: 2:07:00

Majka1 žena 16.01.2011 18:50:44

No, tak jste mě přinutili přečíst si ten článek znovu a musím uznat, že jsem ho vzala zbytečně osobně. Na PIM půlku v Praze jsem dostala odvahu po víc než roce běhání a musím tu srovnat dvě roviny. 1) masový běh v centru slavného velkoměsta – pro mě do té doby nepoznaný zážitek. Anonymita vzhledem k mým časům byla supr, atmoška zajímavá, ale ta komerce … mno, to nebyl můj šálek kafe. Taky mi vadil ten bordel po trase z kelímků a tvrdý povrch. 2) Místní skvělé závody, které opravdu miluju, ale zase jsem na nich se svými výkony ať dělám co dělám pořád poslední. Setkávám se na nich pořád se stejnými lidmi a mám je ráda, ale patřím do jiné výkonnostní kategorie. Pravda někdy nějakou tu medaili dostanu, ale to zas je proto, že nás v kategorii startovaly tři. Cítím se pak trapně a štve mě, že nedošly ty osůbky co občas potkávám pobíhat v okolí Slavkova, ale na závody nepřijdou, aby se neztrapnily. Myslím, že každý kdo se pustí do běhání s nějakým přemrštěným cílem, spíš dřív než později pochopí, že to nebude jen tak, a že ten cíl je sakra v nedohlednu. Ale jestli se někde při tom snažení stane běžeckým závislákem, tak teprve začne nabývat ten sen skutečných obrysů. A proč vlastně pořád ještě běhám? No, co když přecejen ty holky z AHA jednou doběhnu?

Motto: Bože, dej mi víc trpělivosti, ale prosím tě hned!
avatar

Celkem 3059 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:54:10 (2011)
půlmaraton: 1:55:58 (2011)

Hokki muž 16.01.2011 19:10:39

>> Majka1, 16. 01. 2011 18:50:44

Majko, když se tak dívám na Tvoje a moje časy na desítce a na 1/2M, je škoda, že nejsi někde blíž, dobíhali bychom určitě spolu :-) :-) No, nebylo by divu, když se ještě podívám na celkový počet odběhnutých kilometrů, jako bychom spolu i trénovali… :-) :-)

Ale vážně: ty důvody, co jsi uvedla pro i proti PIM – jako bys mi mluvila z duše. A na žádný místní závod jsem se ze stejných důvodů ještě neodhodlal. :-(

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 16.01.2011 19:27:50

>> Maraton3r, 15. 01. 2011 19:34:56 Proto já osobně nepohlížím na pomalejší běžce, jelikož mezi ně momentálně také patřím , nijak zle, vždyť patříme k sobě, jsme jedna komunita a spojuje nás jedna velká síla a sounáležitost, jakou je běh a běhání jako takové. Vždyť by to nebylo ono, mít závody složené pouze z lepších běžců. Variabilita ke sportům patří, všichni nemůžeme být stejně dobří. Všichni sportovci na světě, kteří skončí byť až úplně na konci, si za slouží pochvalu, vždyť mnohdy překonají hlavně sami sebe a i to je velké vítězství a za dostiučinění. Nekoukejme se proto na ně jako na nějakou překážku. Být mezi posledními neznamená ostudu.

Krásná, libozvučná slova. Roním slzy. A ty skutečně běháš?

avatar

DaliborB muž 17.01.2011 09:36:37

Honzo, článek bych neukončoval, jednou si přišel s kůží na trh, tak je třeba doběhnout až do cíle:). Naopak je dobře, že jsi dokázal vyjádřit svoje pocity i když jich bylo na můj vkus (a možná i ostatních) trochu víc najednou. Máme demokracii, každý může presentovat svůj názor a to je dobře. Je dobře, že všichni běžci takhle dokážou v jednom momentě diskutovat o společném tématu, ten počet komentářů je určitě ten nejcenější výsledek. V první větě jsi se vyjádřil, že si chceš „rýpnout“ a řekl bych, že se ti tak trochu povedlo píchnout do vosího hnízda, ale dobře za to.

avatar

Brno

Celkem 1366 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:47:55 (2011)
půlmaraton: 1:47:41 (2011)
maraton: 4:26:57 (2011)

lata muž 17.01.2011 11:25:15

>> honzaherda, 15. 01. 2011 17:40:43

Ahoj Honzo, vzdyt o nic nejde!!! Tvuj clanek zde naopak rozviril zajimavou diskusi a po jejim precteni jsem vubec nenabyl dojmu, ze by to (v drtive vetsine) zde ctenari brali zasadne negativne :D Libi se mi na bezecke komunite (ke ktere jsem „cichnul teprve v minulem lete“), ze jsou to fajn lidi a kteri drzi pohromade… S tim taky souvisi, ze kvuli jednomu clanku (byt s nim nekteri nesouhlasili) se na tomto fajn pocitu prece nic nemuze menit!!! Nemam pravdu lidi???

avatar

Praha|Dresden

Celkem 8727,8 km
Minulý měsíc 4 km
10 km: 0:46:18 (2009)
půlmaraton: 1:41:37 (2009)
maraton: 3:39:19 (2007)

dees žena 17.01.2011 11:31:48

Diskuzi jsem celou dobu sledovala. Ac ja osobne nenasla v textu nic az tolik kontroverzniho, povazuji ji urcite za prinosnou.

Honzo, nevim, proc by ses mel zpetne stydet za to, co jsi napsal. Patrne jsi necekal, co vse se da najit mezi radky, mozna jsi to myslel trochu jinak, ale v diskuzi jsi to vysvetlil. Pokud nekteri ctenari nedokazali byt „nad veci“ (a vlastne se nejde divit, protoze pro ctenare tohohle fora je jejich behani srdecni zalezitosti), zkus byt nad veci alespon Ty.

A k tomu, ze je lepsi pokouset nejprve kratsi trate a pak az se vrhat na maraton – ted uz bych asi souhlasila (pekne to napsal Stefan), ale bylo to se mnou tehdy stejne. 1/2 PIM (2006) zdarma pro prvobezce byl mou motivaci zacit se pravidelne hybat, hned ten rok jsem bezela i prvni maraton. Kdyby me tehdy nekdo premlouval, at s maratonem pockam, asi bych ho poslala nekam. K maratonske trati jsem ziskala patricny respekt az po jejim zvladnuti. Nektere zkusenosti na vlastni kuzi jsou k nezaplaceni, i kdyz se clovek treba trochu vytresta.

Ted za mesic oslavim 5 let s behanim. PIM akce uz posledni roky taky nebeham, ale tenkrat jsem je brala jako skvelou prilezitost ztratit se v tisicihlavem davu. A kdyby donutili vice lidi (nebo i jenom me) k pravidelnemu behani, tak je fajn, ze tu jsou.

Motto: Příště poběžíme tu hodinovku rychleji, ať to máme dřív za sebou.
avatar

Celkem 3392 km
Minulý měsíc 0 km

jmaselnik muž 17.01.2011 13:31:02

>> milan, 16. 01. 2011 19:27:50

nádhera Milane, ještě teď se řehtám :-)))

avatar

Brno

Celkem 4707 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:52 (2008)
půlmaraton: 1:31:48 (2008)
maraton: 3:33:57 (2008)

Mond muž 17.01.2011 22:56:42

>> milan, 16. 01. 2011 19:27:50

Řehtám se s Ječmínkem! :-)

Jinak, pokud se týká původního článku, tak takový už tady dlouho nebyl. 180 příspěvků za pár dní, to je skvělé! Na jednu stranu soucítím s Honzou – takový mediální zájem a všeobecné pozdvižení by mě taky rozhodilo. Ale na druhou stranu si můžeš říct, že se Ti podařilo trefit přesně to téma, které tady na fóru lidi zajímá.

Takže, až si Honza vydechne, těším se na další jeho články! :-)

Nalezené položky: 202 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.