Memoriál Karla Raise: Kamínková před Sekyrovou

Petr Kostovič | 30.04.2011 | přečteno: 5822×

Pokračováním soubojů Kamínková – Sekyrová byl sobotní Memoriál Karla Raise, závod na 15 kilometrů, další z podniků letošního Mizuno Running Cupu. Lépe se tentokrát dařilo Petře Kamínové. V závodě mužů si při absenci absolutní české špičky vítězství odvezl polský běžec Artur Kern, který v sólo závodě zvítězil v čase 47:48.

„Petra mi utekla hned po startu, tempo, které nasadila po startu, dnes nebylo možné akceptovat, soustředila jsem se tedy jen na svůj výkon,“ uvedla po závodě druhá v cíli Ivana Sekyrová.

„Je to prostě závod, já jsem soutěživý typ a chci vítězit nad všemi soupeřkami,“ odmítla po doběhu vítězka Petra Kamínková myšlenku, že by se soustředila jen na souboj s Ivanou Sekyrovou. Běžkyně AK Olomouc zvítězila ve velmi dobrém čase 52:31, druhá Sekyrová (AK Sokolov) dosáhla času 54:00. Za zmínku stojí fakt, že těmito výkony se obě ženy vešly do desítky celkového pořadí závodu.

Na třetím místě závodu žen doběhla v čase 59:40 Lenka Šibravová (Hvězda Pardubice). „Bylo to "bájo“," byla jedna z jejích prvních slov vyjadřujících spokojenost po proběhnutí cílem. „Vyzkoušela jsem si během závodu maratonské tempo pro mistrovský maraton a hlavně jsem spokojena s tím, že jsem tohoto výkonu dosáhla bez výrazného úbytku sil,“ zářila v cíli Šibravová spokojeností.

V závodě mužů si svůj závod běžel třicetiletý vytrvalec z polského Hrubieszówa Artur Kern. O jeho kvalitách hovoří údaje dostupné v mezinárodních tabulkách, pětku umí těsně nad hranicí 14 minut. Jediný se dostal v protivětru, který trápil po většinu trati všechny běžce, výrazněji pod 50 minut. Zvítězil v čase 47:48. Za ním se odehrával souboj o další pořadí.

„Až do jedenáctého kilometru jsem běžel sám, pak mě doběhla skupinka dalších běžců. V ten moment jsem však dokázal zrychlit a znovu jim poodskočit a dál jsme běželi s ukrajinským běžcem Danilovem. Ten mě v závěru předběhl, když po celou dobu našeho společného běhu odmítal spolupracovat na tempu,“ líčil v cíli nejlepší český běžec závodu, kadaňský Richard Pleticha, jak se rodilo pořadí na druhém a třetím místě.

Danilov finišoval v čase 50:24, Pleticha (SK MP Kadaň) o osm sekund za ním. „Čas je ale slabý, přesto mám samozřejmě z vítězství mezi českými běžci radost. Před závodem jsem si myslel, že by můj výkon mohl stačit na umístění tak do patnáctého místa“ krotil Pleticha euforii ze svého výkonu. Za ním doběhl na čtvrtém místě Jiří Wallenfels z TJ Sokol Královské Vinohrady (51:06) a pátý skončil Petr Minařík z AK Zlín (51:40).

Ocenit je třeba i výkony veteránů Eddieho Stewarta (Spartak Praha 4 – 52:30) a Miloše Smrčky (BK Říčany – 52:55), kteří hned za trojicí nejlepších Čechů bojovali o vítězství v kategorii padesátiletých.

Úctu zaslouží i výkony handicapovaných vozíčkářů a handbikerů, jejichž závod se prolíná se závodem běžců a pro lounskou akci je typický, stejně tak si potlesk vysloužili i nejstarší běžci, letos sedmasedmdesátiletý Jiří Pejpal a dvaasedmdesátiletá Marie Polívková.

Ke spokojenosti tradičně nechybělo ani luxusní občerstvení. „Chceme, aby účastníci závodu neodjížděli hned po doběhu, ale mohli posedět a popovídat si mezi sebou a kvalitní občerstvení do této atmosféry patří,“ uvedl hlavní pořadatel Radovan Šabata.

Hlavního běžeckého závodu se zúčastnilo 139 běžců a běžkyň, další stovky jich běžely v doprovodném Lidovém běhu. Pořadatelé uvádějí, že aktivně se do některé ze sobotních akcí zapojilo 1541 účastníků. Výsledky z Memoriálu Karla Raise se započítávají do žebříčku behej.com.