Pavlišta překvapivým mistrem republiky v běhu do vrchu

Ivo Domanský | 13.08.2011 | přečteno: 9328×

Dvě stovky vytrvalců se vydaly v sobotu ve 13 hodin na trať 27. ročníku běhu Janské Lázně – Černá hora. Po šestatřiceti minutách proběhl cílem nejrychlejší z nich – šestadvacetiletý Vít Pavlišta ze Slovanu Liberec.

Kdo je nový mistr Vít Pavlišta? Je sice mén? známý než b?žci AK Krom??íž, ovšem ví se o n?m, že je velmi rychlý na dráze i na silnici a konec konc? má za sebou vrcha?skou minulost, byl ?lenem juniorského týmu ?R na mistrovství sv?ta 2003 na Aljašce.

„Od té doby jsem ale vrchy skoro neb?hal. Dneska jsem se nehnal dop?edu hned od startu, p?ede mnou byli Pechek, Bajza a ze za?átku také Frei, ten ale brzy odpadl. Po p?lce závodu jsme zbyli vp?edu s Pechkem a Blahou, t?m jsem odsko?il asi t?i kilometry p?ed cílem, ješt? v t?ch rovinat?jších úsecích. Netušil jsem totiž, co se mnou ud?lá zdejší tvrdý záv?r…“

Teprve za ním skon?ili dva nejrychlejší muži z kvalifikace p?ed týdnem – Petr Pechek (Maratonstav Úpice) a Tomáš Blaha (AK Krom??íž).

Zatímco mezi muži se letos na stupních neumístil nikdo z lo?ské vít?zné trojice, Ivan? Sekyrové z AK Sokolov se poda?ilo titul obhájit v ?ase o 18 vte?in rychlejším lo?ského (41:23). Skute?ností ovšem je, že favorizovaná Pavla Schorná Matyášová (Maratonstav Úpice) nastoupila necelý týden po nemoci, která jí zabránila startovat na ?eskot?ebovské kvalifikaci.

„Blahop?eju Ivan?. Zab?hla dneska výborn?. Ten tréninkový výpadek jsem cítila, navíc u nás ve Starém M?st? pod Landštejnem po?ádáme v t?chto dnech biatlonové závody a role organizátora a závodníka nejdou ideáln? dohromady,“?ekla po závod? st?íbrná Pavla Schorná Matyášová.

Bronzovou medaili získala zkušená Marta Fenclová z AC Pardubice.

Slabší obsazení m?ly juniorské kategorie, s výjimkou Filipa Záveského neb?žel nikdo z t?ch, kte?í si vybojovali ú?ast na MS v Albánii. S více než minutovým náskokem vyhrál Martin Voják (Míla?i Domažlice) práv? p?ed Záveským, t?etí byl Jan ?ech z AC Mladá Boleslav.

Juniorek nakonec startovalo šest, s velkou p?evahou zvít?zila Carmen Beshirová (SK Zdice), která proti lo?sku zrychlila o další minutu. T?ináctiletá nad?je ?eského b?hu dosáhla ?asu 42:36 a porazila mimo jiné i reprezentantku Metelkovou! Mistryní republiky se vzhledem ke svému v?ku stát nemohla, takže zlatou medaili v této kategorii získala chodkyn? ze stáje trenéra Ivo Pitáka Anežka Drahotová, druhé místo pat?ilo Lind? Vítové a t?etí skon?ila druhá ze dvoj?at Drahotových, Eliška. Všechny t?i juniorky jsou ?lenkami USK Praha.

Ve skv?lé form? p?ijel do Krkonoš 57letý Miloš Smr?ka z BK ?í?any. Že dob?hne celkov? sedmý, to by p?ed startem netipoval nikdo, dokonce ani Miloš sám. A v??ili byste, že v poslední stovce finišoval tak rychle, že p?edb?hl loni druhého muže v cíli Martina Freie?