Udeřily horké dny. Nenechte se vysmahnout jak treska

Přišla vlna veder. Tahle zpráva jistě každého z nás po těch chladných dnech potěší. Zároveň však může mnohým z nás způsobit vrásky. Hlavně těm, kdo rádi vyráží za zážitky z běhu. Jaké nebezpečí na nás číhá a jak se mu vyhnout?
Nebezpečí hrozí hlavně v prvních dnech
Největší nebezpečí nám hrozí zejména v prvních výrazně teplejších dnech, protože našemu termoregulačnímu systému trvá zhruba čtyři dny, než si uvědomí, že je horko, a následně přepne na chlazení.
Co by měl tedy běžec udělat, když chce vyběhnout hned a ne čekat, až se jeho tělo přizpůsobí podmínkám? Máme štěstí, že vlna přichází s víkendem, takže se naskýtá možnost jít si zaběhat ráno, kdy vzduch ještě nebude tak prohřátý. Navíc běhání po ránu, právě ve dnech, kdy pak slunce pálí, je nadpozemský požitek.
Vezměte si tekutiny i na kratší výběhy
Pokud se vám ale nechce o víkendu vstávat, už proto, že jste se celý týden těšili, jak si přispíte, tak se, než vyběhnete, dostatečně zavodněte. To znamená vypít alespoň půllitru vody. Avšak ne najednou, objem popíjejte v průběhu půl hodiny až 20 minut před během a to postupně po 1–1,5 deci.
Pokud se nechystáte na delší výběh, to znamená, že poběžíte do deseti kilometrů či kratší dobu než jednu hodinu a běžně si na takovou vzdálenost či dobu pití neberete, tak změňte zvyky a vodu si s sebou tentokrát vezměte. Nejlépe uděláte, když ji trošku „osolíte“. Tím osolením myslím nasypat do ní malé množství ionťáku, avšak ne v doporučeném ředění, ale opravdu jen malé množství, tak třetinové oproti tomu, co radí výrobce. Takový nápoj tělo vstřebá lépe než čistou vodu.
Chystáte-li se na delší výběh, vybavte se větším objemem tekutin než v minulých měsících. Budete se více potit, takže bude třeba i více tekutin doplnit. Nápoj si také namíchejte s asi třetinovým množstvím prášku.
Chraňte si hlavu a zátylek
Kromě doplňování tekutin se chraňte i před sluníčkem. Vybavte se pokrývkou hlavy (ochráníte se před úžehem) a zakryjte si též zátylek, což je u běžce nejkrizovější místo náchylné k přehřátí. Pokud by se vám nebo někomu ve vašem okolí už něco podobného přihodilo, což v prvních dnech veder není nic neobvyklého, tak čtěte, jak se zachovat v tomto článku První pomoc při zkolabování běžce, cyklisty, turisty …
Další rady, co a jak dělat, aby vás horko nesložilo, najdete v těchto článcích na webu Běžecké školy:
Horko a dusno z nás vysávají život – jak je přelstít
Jak, kdy, kde běhat (chodit), a co dělat, když padají teplotní rekordy
Neběhejte nahoře bez
Tím nyní nemířím na ženy, nemyslím si, že jsou natolik nerozumné, že vyběhnou nahoře bez. Chci říci, že není dobré běhat v teplých dnech s holým tělem. Tričko totiž nechrání jen před chladem, ale také před slunečními paprsky a před rychlejším odvodem tekutin z těla pocením.
Navíc pokud je vaše pleť na sluneční paprsky a ÚV záření citlivější, je třeba se namazat vhodným krémem. Jak a čím a další podrobnější rady najdete v tomto článku Běžecké léto, hlavně to nepřepálit a taky se nespálit
Pokud jde o nohy, doporučuji v teplých dnech krátké elasťáky. Vyhneme se tak odřeninám nohou, které si ponejvíce způsobíme tím, že ve švech běžeckých trenýrek se usadí vypocená sůl a ta pak začne působit jako „šmirgl“, tedy brusný papír.
Přeji vám krásné zážitky z běhání a abyste vždy doběhli do cíle s úsměvem na tváři a pohodou v duši.
Anketa
Jaký změníte pitný režim při výbězích v následujících horkých dnech?
Komentáře (Celkem 67)
mskorpil 26.04.2012 17:17:12
V následujících dnech se na nás chystá vlna veder. Tahle zpráva jistě
každého z nás po těch chladných víkendech potěší. Zároveň však
může mnohým z nás způsobit vrásky. Hlavně těm, kdo rádi vyráží za
zážitky z běhu.
Odkaz
na článek
Brno
mulisak
26.04.2012 21:54:36
Taky bych varoval před otravou vodou z nadměrného pití, na kterou už pár běžců zemřelo.
Já při tréninku běhávám 1 – 2 hodiny a zásadně nepiju, napiju se před během a pak jednak necítím potřebu a ani se mi s tím nechce tahat. Když jsme byli děti, přišli jsme ze školy a šli hrát fotbal, pěkně na sluníčko a často pily až večer po návratu domů. Dnes má každý pořád po ruce PET láhev s vodou, jako kdyby byl na poušti. V této souvislosti mě napadá jedna z nejtrefnějších definicí běžce – hobíka, kterou jsem slyšel: je to člověk, který běží závod na 10 km s camel bagem.
Haile při jednom ze svých nejlepších maratónů ztratil téměř 10 % váhy:
Brno
Petr Kaňovský
26.04.2012 22:25:45
>> mulisak, 26. 04. 2012 21:54:36
Také běhám i 2h běhy bez pití (a samozřejmě bez jídla), avšak při rychlých testech a závodech jsem zjistil, že se mi běhá lépe, když vodu používám, i když většinu z ní využiji pro vnější ochlazování (hlavně obličeje a krku). Pokud se jedná o pití v průběhu závodů, tak pokud jsem dehydrovaný před závodem, tak už to v jeho průběhu nedoženu, i kdybych vypil 2 litry, avšak malé osvěžení každopádně mírně pomůže, přinejmenším pocitově.
rudo
26.04.2012 22:44:03
kremom rozhodne nemazat kremy blokujuce slnecne ziarenie sami v sebe obsahuje agresivne karcinogeny a sposobuju rakovinu koze co sa propaganda snazi obratit naopak
navyse po namazani kremom sa stane koze nepriepustna neda sa dost dobre potit telo sa neochaldzuje a aj nedycha a slnka tie namzane chemikalie dobre rozpali a prehrieva ovela viac. navyse rozpalena toxicka karcinogenne chemikalia sa vstreba do tela ovela lahsie ako studena.
kto chce mat bielu kozu (stavovsky znak zavtreteho kancelarskeho uradnika), nech nosi dlhe rukavavy a polieva si tricko a klobuk vodou
Ostřetín
Lobino
27.04.2012 00:17:10
>> kanovsky, 26. 04. 2012 22:25:45
Ochlazování obličeje a krku funguje dobře, ale používám ještě jednu
vychytávku – viděl jsem nějaký dokument jak si klokani olizují hustě
prokrvený předloktí, zkusil jsem to taky (ne olizováním, ale houbičkou
nebo z kelímku na občerstvovačce). Sice to za chvíli uschne, ale je to
docela velká plocha a chladí to docela slušně. Maratónská bionika
Mato
27.04.2012 08:18:14
>> mulisak, 26. 04. 2012 21:54:36
Tiez si obycajne na beh nenosim ziadnu vodu, ale prirovnanie s detskymi casmi je zavadzajuce. Ked som hraval futbal ako decko aj cele poobedie v teple, tak sme mali prestavky, ktore stacili na to, aby sa telo ochladilo (co pri behu dost dobre nejde) a casto sme si zabehli domov sa napit. Skratka smad bol (blizko sme mavali aj studnicku).
Mulisak, bol si niekedy behat 30 a viac kilometrovy beh v teplotach nad 25 stupnov a vlhkosti vzduchu nad 75%? Ja ano a casto. Bez vody je to cire utrpenie a garantujem Ti, ze aj ked sa to da prezit, tak Ta to odrovna na niekolko dni a nebudes schopny nic kvalitnejsie odtrenovat. Klby pri tom paradoxne trpia najviac – kukni si aj vedecke clanky o dehydratacii a ucinku na pohybovy aparat, pripadne o dosledkoch na regeneraciu. Tu nejde len o hobikov. Ak je teplo a vlhko, rozumny bezec si zabezpeci pitny rezim pri behoch nad 1 hodinu. Mimochodom robia to aj Kenania (prave nedavno som videl na videu, ako im pri dlhych, ale aj intenzivnych behoch podavaju z iduceho auta flase s vodou).
Osobne pitie pri nizkej vlhkosti vzduchu (20–35%) moc neriesim, to som schopny prezit aj dlhy beh v teplom pocasi, ak je vsak vlhko, aj 22 stupnov je neprijemna teplota.
Brno
mulisak
27.04.2012 08:59:45
>> Mato, 27. 04. 2012 08:18:14
V článku se mluví o bězích do 10km či 60 minut, já to rozšířil až k dvěma hodinám a ty argumentuješ 30 kilometry při vysoké vlhkosti, což by v mém tréninkovém tempu byly 2.5 – 3 hodiny.
Brno
Petr Kaňovský
27.04.2012 09:18:25
>> mulisak, 27. 04. 2012 08:59:45
Pro některé hobíky může být hodinový výkon tempem 6:00 náročnější než pro nás dvouhodinový výkon tempem 4:15. Rozhodně bych se nebál toho, že když na 10 km běh vezmou 0,3 dcl vody, že by si snad měli způsobit otravu vodou, spíše bych jim to doporučoval, protože dobře víme, jak dopadli třeba loni běžci u Žlutých lázní.
Praha 4
Dav
27.04.2012 09:28:29
>> Lobino, 27. 04. 2012 00:17:10
Houbička dobře funguje i zastrčená zezadu za kšiltovku, ochlazuje zátylek, příjemně stéká za krk…
rudo
27.04.2012 10:21:32
samozrejme ze "otrava " vodou nevznikne tak lahko, to chec vela hodin nalievania sa. Mne zase vadi sucgy vzduch, ale zrejme to je tunmajsia specialita ked pride vietor z puste a je nulova vlhkost. tu som videl bezcov na ultra na slnku davat si pod capicu kusky ladu zabaleneho v latke, tiez sa pozuivaju tzv ladove vesty, ktore sa strcia do ladnicky alebo mrazaku, je v nich akasi chladiaca hmota ktora zmrzne a dlho drzi chlad, aj Kouros bezal v takejto veste v najhorucejsi den pocas svetaku na 6D. Davat si sol do vody alebo caju je bezna vec, ja pouzivam koncentrat oceanskej vody, pri pouziti soli striktne odporucam pravu morsku sol, nie kamennu sol
Brno
mulisak
27.04.2012 10:23:16
>> kanovsky, 27. 04. 2012 09:18:25
Nepochybně existují lidé, pro které je 10km@6:00 těžký běh, ale v článku je výslovně zmiňován kratší běh do 10 km nebo 1 hodiny, tj. pro tyto lidi to bude buď 10 km za více než hodinu nebo hodinový běh kratší než 10 km.
Ani po delších bězích se nevracím domů s pocitem, že se musím okamžitě napít. Většinou piji až cca půl hodiny po běhu po protažení a osprchování se, když pocítím žízeň. Ale je pravda, že během následujících několika hodin piju víc. Nemyslím si, že jsem výjimka, když potkám běžce, zřídka kdy si některý nese vodu.
Mato
27.04.2012 10:36:57
>> mulisak, 27. 04. 2012 08:59:45
Ja som reagoval na to, ze pises ze ani pri 1–2 hodinovych vybehoch nepotrebujes vodu, plus na ironicky ton Tvojho prveho prispevku.
Osobne za 1 – 2 hodiny odbehnem medzi 15 a 30 a viac kilometrov, v zavislosti od toho, ako blizko k hlavnemu zavodu mam. Pri tych dvojhodinovych trpim v lete aj rano, lebo vtedy byva vyrazne vyssia vlhkost vzduchu, ako pocas dna bez dazda. Osobne vtedy volim trasu okolo troch studniciek a podla potreby sa aj napijem. Nemyslim si, ze by som bol hobik s Camelbackom (a aj keby som bol, tak co), ale riesenie pitneho rezimu pocas bezecky nepriazniveho pocasia, nie je podla mna znakom slabosti, ci niecoho, co by si zasluhovalo ironiu. Mal som tu cest pravidelnejsie behavat aj s vyrazne rychlejsimi bezcami, ako ja a rozhodne nikto z nich neohrnoval nos nad flasou vody. Ak bolo treba, nektori si aj privstali a rozmiestnili flase na trat, ktoru sa chystali v treningu prebehnut. Ak niekto, kto vie bezat pod 2:12 maraton je natolko ustarosteny o svoju hydrataciu, ze vstava a soferuje 2 hodiny pred skorym rannym vybehom, aby mal dostatok vody, tak ja sa s kludom anglicana napijem tiez pocas behu a nebudem sa hrat na tvrdaka. V najhorsom budem potrebovat trochu viac mocit…
Černé Voděrady
MartiNo
27.04.2012 10:44:21
>> mulisak, 27. 04. 2012 10:23:16
„Nepochybně existují lidé, pro které je 10km@6:00 těžký běh, ale v článku je výslovně zmiňován kratší běh do 10 km nebo 1 hodiny, tj. pro tyto lidi to bude buď 10 km za více než hodinu nebo hodinový běh kratší než 10 km.“
Není ta věta nelogická? Přeci pomalý hobík (možná spíš hobka) nemusí běhat jen „lehké“ výklusy, ale občas si střihne i těžký běh. Taky jde o terén. Jsem patrně modelový příklad – běhám často ve zvlněném až kopcovitém terénu, a za hodinu se (v teplém počasí i dřív) dokážu fakt docela vyžíznit při 6 rychlosti i když jsem zavodněná předem. Na hodinu tedy pití neberu, ale na víc jo a pokud se neplánovaně zaběhnu dál tak to už cítím.
Myslím, že to doporučení pro první teplé dny pití raději přidat je celkem na místě. Až se adaptujem (hobíkům to bude trvat déle než zkušeným běžcům s velkými objemy), tak stačí míň. (Taky vzpomínám na loňskou masovou desítku…)>> kanovsky, 27. 04. 2012 09:18:25
Ostřetín
Lobino
27.04.2012 11:11:42
Ještě jedna věc hraje roli a myslím že dost důležitou. Maraton
v Praze při 26°C je úplně o něčem jiném než v Rychnově taky při
26°C. Rozpálené ulice vs. pole, lesy, aleje… A ještě „rada
k nezaplacení“ když je velké vedro, běžte do Chocně – na náměstí
je fontánka
Tábor
otilrak
27.04.2012 13:08:03
Podle mě je to hodně individuální. V chladnějším počasí si s sebou vodu neberu, ale při teplotách nad 20°C a výběhu nad hodinu tu půllitrovou lahev s vodou v ruce radši mám. Vím sice, že do těch dvou hodin běhu to pro mě není problém, ale mám lepší pocit. Párkrát jsem si ji na dlouhý běh (nad 20 km) nevzal a vždy po doběhu jsem byl prakticky polomrtvý, bylo mi špatně a trvalo dlouho než jsem byl schopný další činnosti. Za mě ano pro lahev a nestydím se za ní.
Mariánské Lázně
Preiby
27.04.2012 13:15:43
>> mulisak, 26. 04. 2012 21:54:36
Takže když půjdu na nějakých 17–20 km (cca 1:30), většinou do lesa, tak bych to měl zvládnout i bez pití, zvlášť když nebudu na přímém sluníčku?
Nikdy jsem s vodou neběhal, ale vloni jsem touhle dobou začínal na dvou Ladronkách, tedy nějakých 8 km, delší trasy (>12km) až přes zimu..
Pavla T.
27.04.2012 13:20:52
>> mulisak, 27. 04. 2012 10:23:16 Nepochybně existují lidé, pro které je 10km@6:00 těžký běh, …, tj. pro tyto lidi to bude buď 10 km za více než hodinu nebo hodinový běh kratší než 10 km.
Ani buď, ani nebo. Když poběžíš 10km@6:00, tak 10 km dáš za hodinu a
hodinový běh bude mít 10 km
Černošice
Mary
27.04.2012 13:52:44
>> rudo, 26. 04. 2012 22:44:03
Krémem rozhodně mazat, pokud člověk nechce běžet oblečený jako muslimka z ortodoxní rodiny. Vzhledem k tomu, že jeden z nejbližších příbuzných doslova slezl hrobníkovi z lopaty poté, co se celý život snažil vyhovět modnímu diktátu opálené kůže a způsobil si tím maligní melanom, jeden z nejzhoubnějších a nejrychleji rostoucích nádorů, co existují, připadají mi rudovy názory přimo životu nebezpečné. Podotýkám, že si dotyčný rakovinu způsobil ještě za hluboké totality, kdy u nás ještě žádné opalovací prostředky s vyšším faktorem vůbec nebyly. To aby se nezaměňovala příčina a následek
Pokud se někdo tak děsí „chemie“, může si zakoupit krém s minerálními filtry, ten obsahuje pouze velmi jemně rozptýlené částice oxidů titanu a zinku, které fungují jako malá zrcadélka a odrážejí paprsky zpět.
klarusjaa
27.04.2012 14:52:35
>> Mary, 27. 04. 2012 13:52:44
Tka mám občas pocit, že se Rudo rozhodl vyhubit běžeckou (chodeckou)
konkurenci skrze jeho nepochopitelné rady na běžeckém fóru .
Jinak já sama sebou vodu neberu ani v nejteplejším létě, pokud tedy plánuju souvislý běh(pravda přes léto málokdy běžím déle než 60–70 minut). Pokud naopak plánuju nějaký ineténzivní trénink, jako jsou úseky nebo intervaly, pití si s sebou beru už tak od 20–25 stupňů.
Černošice
Mary
27.04.2012 16:44:59
>> klarusjaa, 27. 04. 2012 14:52:35
Já fakt nejsem žádná grafomanka, ale v případě ruda je asi nutné vyvíjet osvětovou činnost ve smyslu Saturninova uvádění románových příběhů na pravou míru. Bohužel, pro řadu diskutujících je rudo neochvějnou autoritou.
Praha
mapo
27.04.2012 17:16:35
Musím se ruda zastat Když běžíš déle nebo máš nějaký delší závod, tak ti
namazání stejně nevydrží celou dobu, takže dlouhé rukávy + kšiltovka
jsou dost efektivní. A tubu krému s sebou určitě tahat nebudeš.
Praha
EvženGe
27.04.2012 17:36:17
>> Mary, 27. 04. 2012 16:44:59
Magdo, rudo je někde jinde. A to není vůbec míněno urážlivě, řady jeho názorů si moc
cením. Ale on má zkušenosti z úplně jiných poměrů a závodů a to
může způsobovat i problémy při převodu pro „normální“ lidi. Já
bych takhle mohl zabít řadu cyklistů, když bych šířil, jak jsou TIRáci
slušní (ale to jsou opravdu!!!) a jak se dá jezdit rychle na jejich vzdušný
pytel (to by byli ti mrtví). Nebo jak se dá v Asii nebo na Balkáně
profrčet město třicítkou a všichni vás ještě pozdravěj (to chce HODNĚ
silné nervy).
P.S. Já se proti slunci většinou nemažu, ale za to může táta – mám
po něm prostě kůži z jižní Číny. . A navíc Sára máváním
křídel odhání sluneční paprsky.
Lysá nad Labem
Mikis4318
27.04.2012 18:15:50
Problematika krémů jako paradoxní příčiny vyššího rizika rakoviny je složitá, Rudo si to nevymyslel. Hlavní názorový proud říká, že příčina je v nedostatečné filtraci (kůže se nespálí, ale člověk dostane ve skutečnosti vyšší dávku v nižších vlnových délkách), ne v karcinogenních látkách ze samotného krému. Všechno má pro a proti, radím 1.krýt se, 2.mazat.
Nad bezpečností kosmetiky bdí Státní zdravotní ústav. http://www.szu.cz/…-biomediciny
Pití: osvědčila se mi ředěná minerálka (bez bublinek, např. vyvětraná vincentka 1:3). Třeba z Mattonky, kterou podávají na PIMu, téměř není možné se „otrávit vodou“, sodíku má dost. Sportovní drinky nepiju, mám z nich hnačku.
Praha 4
Zdeněk68
27.04.2012 18:33:19
Někdy také nesouhlasím s Rudou, jde až do extrémů.
Musíme si však uvědomit, že v Austrálii je výrazně větší teplo, je tam větší ozónová díra (velký výskyt rakoviny) a lidé se snaží dost chránit.
Když se budu potit do trička, tak ten pot mě může chladit, než když poběžím dopůltěla a vše se vypaří do vzduch. Krémy se potem smyjí dost rychle.
Z nějaké chytré knížky jsem si poznamenal: neviditelný pot – ztráta 0,5l/h ; pokud je pot zřetelný 1,0l/h ; sportovec je mokrý 1,5l/h
Pitný režim: „Je důležité pravidelné pití v malých dávkách max 700ml/h*“
Z toho pro mě vyplývá, že pít se má, ale ve větším vedru nejsme stejně schopni doplnit zásoby tekutiny (v případě, že bychom se o to rychle pokusili nastávají případy, které uvádí Rudo).
Praha
mapo
27.04.2012 20:27:43
ve vedru je kromě pití důležité chlazení hlavy a horní poloviny těla.
A tady je podle mne výhodnější být oblečený spíš v tričku než
tílku a mít kšiltovku. Voda se z látky odpařuje déle, dá se např.
přežít maraton (nebo něco delšího) od jedné osvěž.stanice ke druhé.
Mně se párkrát osvědčilo nouzové řešení při ztrátě minerálů, když
jsem s sebou neměla solné tablety…olizovala jsem si kůži kolem zápěstí
na rukou
Kostěj
27.04.2012 20:56:49
Možná by tu mě zaznít názor i z druhé strany. Trénovat co nejvíc nahatej, tělo si zvykne, opálí se. Máme jedinečný termoregulační mechanismy a mrvíme je oblíkáním, a ještě prodejcům strkáme prachy za ty různý slovíčka: funkční, dry, cool atd.
kotec
27.04.2012 21:58:56
Nevím, včera mezi šestou a půl devátou jsem běžel 28 km po Praze a ačkoliv jsem běžel celkem pomalu (o trochu pomaleji než 5:00/km), po 14 km jsem pil poprvé a po 21,5 km podruhé. A v cíli znovu. 20 km (= cca 1:40 tímto tempem) bez vody bych i dal, víc fakt ne.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.