V Radosticích rozhodovaly kopce a boty, radoval se Debnár

Josef Smetana | 19.01.2013 | přečteno: 4631×

Pátý závod oblíbeného Brněnského běžeckého poháru přivítaly v mrazivém počasí Radostice. Předpověď silných mrazů pravděpodobně odradila část běžců, přesto se na startu hlavního závodu na 10 km postavilo 196 běžců. Startovní pole však nezaostávalo ani kvalitou. Výsledkem byl krásný duel repre triatlonisty Martina Debnára a ultra veterána Dana Orálka.

Hned v úvodním kole se od zbytku startovního pole odpoutala dvojice Daniel Orálek a Martin Debnár. Deset vteřin za nimi se pohybovala další dvojice Tomáš Ondráček a Petr Kotyza.

Tři okruhy na zasněžené trati s náročným výběhem „sjezdovky“ patří mezi nejtěžší tratě závodů BBP. Letos díky kombinaci sněhu a mrazu byly podmínky opravdu náročné. Dokazuje to i čas vítězného Debnára, který byl o tři a půl minuty pomalejší než loňský vítězný čas Romana Rudoleckého.

Co v sobotu rozhodlo o vítězství? „Boty a výběhy kopců. V druhém kole jsem začal zrychlovat a Dan na silničních botách ztrácel hlavně v terénu,“ hodnotil závod vítězný triatlonový reprezentant Martin Debnár z EKOL Teamu. „Nevěděl jsem, co od konkurence očekávat a jediný, koho znám, byl Dan, tak jsem se ho první kolo držel a postupně jsem zrychloval,“ přiblížil taktiku závodu Debnár.

Že byl výběr správného obutí důležitý, potvrzoval i vítěz kategorie nad 50 let Radek Sedlák, který obul na závod stejnou značku jako vítěz. "Vypadalo to, že na cestách v obci boty klouzaly všem.“ Druhý v cíli Daniel Orálek byl po dlouhé době při závodech k vidění v dlouhých elastických kalhotách, namísto tradičních trenýrek. „Pod nulou již v trenkách neběhám,“ potvrdil zlomovou teplotu brněnský běžec.

O třetí místo se strhla bitva mezi veterány Alešem Palkem (5. místo, 40:06), Petrem Kotyzou (4. místo, 40:00) a Tomášem Ondráčkem. Ten s časem 39:56 nakonec zaostal za druhým Orálkem o pouhých deset vteřin. Alarmující pro mladé běžce je umístění čtveřice veteránů v první šestce absolutního pořadí!

Na kratší trati 4 550m kraloval startovnímu poli 118 závodníků Jakub Smetana (Salomon – Eurofoam team). Po prvním okruhu v obci se v čele pohybovala pětičlenná skupina běžců. Od náběhu do prudkého stoupání však o vítězi nebylo pochyb. V cíli druhý Jan Kovář (VSK Uni Brno) na něj ztrácel bez šesti vteřin minutu. Oba, ještě dorostenci, tak porazili na třetím místě nejlepšího juniora Petra Konečného (Uni Brno). Vítězný Smetana tak prodloužil sérii vítězství na závodech BBP, která trvá od března 2012.

Dramatickou koncovku měl závod žen, když vítězná Patricia Gánovská (Šport team Hritz) protnula cílovou metu o pouhé čtyři vteřiny před Lucií Kolkovou z Brna. Třetí Lucie Matulová (SK Rádio Bílovice n. Svitavou) pak ztrácela dalších devět vteřin.

Další závod BBP Ráječkovská desítka se koná 2. února 2013.