Na Pomezní boudy vyběhl z Maršova nejrychleji Čivrný

Jan Herda | 27.04.2013 | přečteno: 6726×

Třetím dílem Českého poháru v bězích do vrchu byla tradiční Velká cena Krkonoš na trati z Horního Maršova na Pomezní boudy. 13,6 km délky a 540 metrů převýšení hovoří jasnou řečí a kategorie A tomuto závodu právem patří. Absolutní vítěz Jiří Čivrný dosáhl času 54:26 a jak říkal, dobře potrénoval před zítřejším závodem v Žitavě. Dlužno dodat, že fenomenální Jan Havlíček tu má traťový rekord pod 50 minut. V kategorii žen proběhla cílem v mlze jako první Iva Milesová za 1:05:51.

Na startu se sešlo šest desítek účastníků, počasí bylo běžecky příjemné a nahrávalo rychlým časům, které nezbrzdil ani sníh, který tu v některých ročnících leží. Letos bylo jen pár sněho-ledových „fleků“, jinak byla asfaltová trať suchá. Po startu se dopředu nikomu nechtělo. Rozvážné tempo začal zvedat Jiří Čivrný, který dle svých slov přijel s tátou na závod a ještě ráno nevěděl, že tu bude startovat. To mu však nebránilo v tom, aby za sebou vlekl čerstvého čtyřicátníka Jindru Krále a s ním bojoval o absolutní vítězství.

Trochu zpět zůstal Bořek Jančík (taktéž 40–49 let) a teprve pak další muži do 39 let. Přibližně 5 km bylo celkem svižných, teprve za starou celnicí se trať zvedla a následoval asi nejtěžší úsek v podobě 2 km výšvihu nad Lysečinskou boudu. Na čele se nic neměnilo, dvojici favoritů pronásledoval Bořek Jančík a za ním byla takřka minutová díra, kde o zbytek „bedny“ v nejmladší kategorii bojovali Flégl, Herda, Davídek a Ježek. Od Cestníku v 1003 metrů n.m. následoval seběh do Malé Úpy a 2,5 km před cílem čekal na závodníky poslední prudký úsek kolem Nových Domků. Zde se rozhodlo o celkově čtvrtém místě pro Herdu a pátém pro Davídka.

Druhý Jindřich Král z Iscarexu zaostal o 10 sekund, rovných 56 minut potřeboval k výběhu na Pomezní boudy Bořek Jančík.

Druhou ženou v cíli byla Renata Hájková v čase 1:06:56 a třetí Marie Havlová za 1:08:58. Za ní finišovala tradiční účastnice vrchařských závodů Blanka Paulů.

Pro cestu dolů využili běžci dvou mikrobusů, jen Jindra Král si to dal i dolů po svých a dole musel mít v nohách přes 25 km, protože trasu závodu zkrátit příliš nejde.

Na hřišti v Horním Maršově pak pořadatel Jirka Javůrek předal ceny vítězům jednotlivých kategorií a vše uzavřela tradiční tombola. Rodině Pechků se podařila kompletní bedna – Jana ve své kategorii první, Šárka druhá a Franta třetí. To Čivrní byli ještě úspěšnější – Jiří mladší celkově vyhrál a Jiří starší ovládl šedesátníky. Jen škoda poněkud slabší účasti a z panoramat letos díky mlze na posledním kilometru bohužel moc nebylo. I přesto byl tento vrchařský závod východních Krkonoš opět krásný.