Zátopkův zlatý týden: Zlatá desítka pro Kreisingera a Sekyrovou

Jan Kervitcer | 23.07.2009 | přečteno: 11934×

Ve stejném datu a čase jako před 57 lety Emil Zátopek v Helsinkách, 20. července v 17:45, vystartovali běžci v Domažlicích k úvodnímu závodu seriálu Zátopkův zlatý týden, běhu na 10000 metrů. Průtrž mračen, která se Domažlicemi přehnala asi jednu hodinu před startem, pročistila vzduch, přestal foukat vítr, svítilo slunce, podmínky tedy byly pro 45 startujících optimální. PŘIDÁNY FOTOGRAFIE. V PÁTEK 24.7. SE BĚŽÍ ZLATÁ PĚTKA VE STŘÍBŘE

Na staru se objevili běžci a běžkyně různé výkonnosti a jelikož nebyly k dispozici čipy ani elektrické měření, bylo to pro rozhodčí hodně náročné. Asi ne všichni závodníci nakonec absolvovali správný počet kol.

Velmi těžké to měl i vítěz závodu Jan Kreisinger, který musel většinu závodu absolvovat ve druhé dráze kvůli nutnému obíhání pomalejších závodníků. Proto jeho výkon 30:50 zaslouží obdiv, i když v předstartovních plánech asi mířil k lepšímu času. Mezičasy 2:57 na prvním kilometru i 15:12 po pěti kilometrech ještě vypadaly poměrně nadějně, potom ale zpomalil a zrychlil opět až v závěru, kdy absolvoval poslední km za 2:56. Druhého Dušana Podroužka porazil téměř o dvě minuty. Výborně běžel dorostenec Vlastimil Šroubek mladší.

V kategorii žen běžela skvěle Ivana Sekyrová, která po mezičase 18:02 na 5 km nakonec zaběhla výborných 36:28. Na druhém místě skončila Lucka Pelantová, která desetikilometrovou trať zvládla v čase 39:28 (po mezičase na 5 km 19:46). Na závod si přitom jen odskočila z běžeckého kempu na Babyloně, kde dopoledne již absolvovala čtrnáctikilometrový fartlek.

Obdobně si z tohoto kempu „odskočili“ i Dušan Podroužek a Tomáš Reis a také trenéři Franta Pechek a Zdeněk Brůžek.

Celkově se dá konstatovat, že na účast v závodě neměl přiliš velký vliv ani pondělní termín. Nezbývá, než se těšit na další pokračování seriálu v pátek ve Stříbře a v pondělí v Plzni.

Pozn. redakce: Emil Zátopek zvítězil před 57 lety na OH v Helsinkách v závodě na 10000 metrů časem 29:17.0 a zároveň vytvořil nový olympijský rekord na této trati.