Osmnácté běhání do kopců v Praze a okolí přivedl do cíle Davies

Pavel Frček | 04.12.2011 | přečteno: 5198×

Sedmikilometrovým během kolem Hostivařské přehrady skončil již 18. ročník populárního seriálu Běhy do kopce v Praze a okolí. Mezi muži byl nejrychlejší Gareth Davies z TJ Liga 100 Praha, který zdolal trať za 23:22 min., kategorii žen vyhrála Petra Lepičová, startující za Slavoj Pacov, a to v čase 27:06 min.

Za příjemného, slunečného a na začátek prosince i poměrně teplého počasí se na start postavilo celkem 112 běžců, druhý nejvyšší počet v historii.

Celý běh je svým způsobem tak trochu – v dobrém slova smyslu – záminkou k tomu přilákat pravidelné účastníky celkem 20 závodů k závěrečnému vyhodnocení celé soutěže o nejlepší „vrchaře“. To se již tradičně koná po skončení hostivařského běhu, který se již do celkového hodnocení nezapočítává – vždyť vlastně ani do žádného pořádného kopce nevede. Ty uvozovky jsou namístě proto, že v okolí Prahy samozřejmě nelze najít takové převýšení, jaké je v opravdových bězích do vrchu běžné. Dosvědčuje to i průměr nastoupaných metrů na jeden závod, které činí necelých 200 metrů.

Přesto je celý seriál mezi běžci velmi oblíbený. Dokládá to i skutečnost, že v letošním ročníku se v uvedených 20 bězích postavilo na start celkem 1 633 běžců, což představuje velmi slušný průměr 82 závodníků v jednom běhu. Nejvíce se jich sešlo v závodě s největším převýšením (370 m) Lochovice – Plešivec (151 běžců), na Petřínskou rozhlednu (125) a Komořany-Čihadlo (121). Srovnání s prvním ročníkem v r. 1994, kdy se v 7 vypsaných závodech objevilo celkem 111 běžců, jistě nepotřebuje komentář.

Systém hodnocení je velice jednoduchý – body získává prvních 15 závodníků v každé věkové kategorii, sestupně od 15 do 1 bodu. Do celkového hodnocení se započítává 10 nejúspěšnějších umístění, maximálně lze tedy dosáhnout 150 bodů. Tohoto součtu a současně celkového vítězství se letos podařilo dosáhnout hned třem závodníkům, Jaroslavu Gregorovi (60–69 let), Jaroslavu Čechovi (70 let a více) a Karle Mališové (50 let a více).

• Ženy 35–49 let – Lenka Borovičková (VSK Chemie Praha) 149 b

Pozoruhodná je ještě jedna věc. Organizace celého běžeckého seriálu leží převážně na dvou mimořádně obětavých ženách – Marii Pštrossové a Jarmile Zeidlerové, přestože jim samozřejmě pomáhají i další. Více se o celém seriálu lze dozvědět i na jeho webových stránkách.