„Harakiri“ Češek v Rakousku, Milesová před Schornou!

Ivo Domanský | 06.08.2012 | přečteno: 3897×

Nedobré vzpomínky na letošní Harakiri Berglauf v tyrolském Mayrhofenu asi bude mít bronzová běžkyně z červencového ME v běhu do vrchu Pavla Schorná Matyášová. Ve třetím závodě světové serie Grand Prix se jí totiž vůbec nedařilo a nevešla se do první desítky. Zvítězili Rakušanka Reinerová a Eritrejec Weldemariam.

Od vítězné Rakušanky Sabiny Reinerové dělilo naší nejlepší vrchařku současnosti více než sedm minut (Reinerová běžela trať dlouhou 10400m se stoupáním 1170m za 1:01:20,6, Pavla za 1:08:37,7) a o dvě místa před ní skončila Iva Milesová (1:06:27). Reinerová si poradila se silnou keňskou konkurencí, když za ní o 16 vteřin zaostala favorizovaná Joyce Kiplimová, třetí doběhla zkušená Italka Renata Runggerová (1:03:05,2) před další Keňankou Lucy Wambui Murigiovou.

Blíží se termín mistrovství světa, takže prestižního závodu v Mayrhofenu využila řada vrchařů a vrchařek světové třídy. Šesté místo Julie Lettlové pasovalo tuto teprve sedmnáctiletou Němku do role jedné z favoritek kategorie juniorek na MS. Až za Lettlovou skončily známé běžkyně Antonella Confortolová z Itálie a Britka Emma Claytonová, která vrátila Ivě Milesové porážku z minulého týdne na Grintovci.

Závěrečnou část přípravy na MS absolvují v Evropě reprezentanti Eritreje, historicky nejúspěšnější africké země v bězích do vrchu. Azaria Teklay Weldemariam a Abraham Kidane suverénně ovládli čelo mužského závodu, v cíli jim rozhodčí naměřili časy 52:02 a 52:05. Teprve třetí doběhl Keňan Isaac Toroitich Kosgei (52:40), následován Italem Gabriele Abatem (53:22), novozélandským matadorem Jonathanem Wyattem (53:26) a dalším členem reprezentačního italského týmu Alexem Baldaccinim (53:51). Sedmý skončil Thomas Lokomwa z Keni, osmý Švéd Anders Kleist a až deváté a desáté místo obsadili domácí běžci Markus Hohewartner a Simon Lechleitner. Čeští muži tentokrát chyběli z důvodů časové kolize s domácí kvalifikací.