Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Jarní únava je varovný signál!

Jarní únava je varovný signál!
foto: Martin Symon

Martina Vystrčilová | 17.03.2010 | přečteno: 18497×

Přichází každý rok. Můžeme se na ni připravovat, můžeme proti ní bojovat, ale stejně většinu z nás na jaře opět dohoní. Je normální trpět jarní únavou? Děláme něco špatně? Jsou nějaké chyby ve stravování, v obecném tréninkovém plánu, a nebo je chybou vůbec to, že žijeme v této zeměpisné šířce?

Dalo by se říci, že v jistém smyslu je jarní únava zcela přirozenou záležitostí. Zima byla obdobím chladu, svítilo méně slunce, a tak teplo a světlo bylo pouze umělé. V zimě neroste žádné čerstvé ovoce ani zelenina, odmyslíme-li si skleníkové produkty pěstované pod umělým osvětlením. Přijímáme proto potraviny dovezené z velké dálky, které rostly v jiném prostředí a podnebí, než ve kterém žijeme. A nebo se jedná o potraviny dlouhodobě uskladňované v různých směsích plynů zabraňujících zkažení. Takovéto potraviny neobsahují potřebnou energii, aktivní vitamíny a enzymy v dostatečné míře. Můžeme alespoň přijímat kvalitní maso, ale ani to neobsahuje vše potřebné. Nehledě na běžné stravovací návyky, které nám neprospívají ani v létě. Už jen tohle je faktorem, který vede k únavě.

Ať chceme nebo nechceme, naše biorytmy se harmonizují s přírodou. Intenzivnější produkce spánkového melatoninu způsobuje nejen zvýšenou potřebu spaní, ale je také výborným prostředníkem uvádějícím tělo do stavu vhodného k regeneraci celého těla i duše. A pokud jsme v zimě potlačovali regenerační procesy, honili se stále za prací a urputně dodržovali tvrdý tréninkový plán, můžeme jarní únavu očekávat „v plné parádě“. Pokud totiž v zimě nevěnujeme dostatek času na obnovu zdrojů, pak čerpáme z rezerv.

Pak mohou u sportovců nastat únavové zlomeniny a nebo se projeví nemoci chronického charakteru, kterých se pak nelze velmi dlouho zbavit. Tak dlouho, než zase dočerpáme vypotřebované rezervy.

Podívejme se na přírodu. Na podzim se zbavuje všeho nepotřebného, například listí. A přes zimu vše zetleje, shnije a díky tomuto procesu je na jaře dostatek živin pro nový život. To bychom měli udělat i my. Na podzim zrekapitulovat, odložit vše nepotřebné, dalo by se říci – nechat všechno umřít.

Pokud jsme nebyli minulou sezónu úspěšní, pak to přijměme jako fakt, podívejme se proč a nechme to v sobě přes zimu uzrát. Můžeme mít základní ideu, že to chceme letos jinak, a víme, že to lze, protože už máme zkušenosti. Těch si vážíme a na nich budeme stavět. Ale až na jaře! Začátky přenechejme jarnímu období. Příliš mnoho plánování v zimě a pouštění se do nových projektů předčasně je v podstatě jen takovým zbytečným plýtváním energie a projekt potom nemívá dlouhého trvání. Většinou končí právě příchodem jarní únavy.

Jestliže si do nové sezóny ponesu na svých bedrech břemeno neúspěchu a nespokojenosti, ať z oblasti sportu, práce nebo mezilidských vztahů, může to být sice motivací, ale je to především motivace negativní. To vypadá tak, že po každém tréninku či závodech se běžec podívá smutně na své stopky a zklamaně řekne: „Tak zas stejné jako loni, ale já to překonám, budu ještě tvrdší, zaberu, zvládnu to.“

A právě ta nezdravá jarní únava, na kterou slyšíme časté stížnosti, se projevuje zrovna v momentu, kdy začínáme něco nového, ale pak náhle dojdou síly. V období koncem února je poslední chvíle, kdy se dá ještě pomoci. Vhodné je se zaměřit na zimní procesy. Dokud je ještě dost tmy a chladu, věnujme se dostatečnému spánku. A nejvýživnější spánek je hlavně před půlnocí. Podpořme jídelníček potravinami, které jsou v našich podmínkách „ty zimní“, které podporují základní výživu – tak, jak tomu bývalo v minulosti – brambory, zelí, kvalitní obiloviny, hodně tepelně upravované potraviny, poctivá plná vařená jídla.

V zimě není pro většinu lidí vhodné jíst takzvané zchlazující potraviny, jako jsou čerstvé saláty, exotické ovoce a mléčné výrobky. Samozřejmě tolerance každého z nás vůči přijímaným látkám je jiná. Jeden si vezme v zimě jogurt s banánem a zahlení jej to tak, že má ihned rýmu. Jinému neuškodí. Poté na přelomu zimy a jara by bylo vhodné vše vyloučit a zkusit nějakou formu jak fyzické, tak psychické očisty.

Dají se použít čistící čaje, potravinové doplňky, krátkodobé půsty či speciální diety. Pokud nemáte zkušenosti, raději to zpočátku s očistou těla nepřehánějte. Nemáte-li mnoho v rezervách, mohlo by vám intenzivní čištění i uškodit a naopak vás do velké únavy přivést. Vhodné je to vše doplnit masážemi a mírným pohybem tak, aby očista mohla proběhnout na všech úrovních těla. A nezapomeňme ani na pohled do svého nitra – na naše touhy, motivace, cíle a programy, které nás v naší cestě brzdí či podporují.


ČLÁNEK VYŠEL V NEZKRÁCENÉM ZNĚNÍ V ÚNOROVÉM ČÍSLE ČASOPISU BĚHEJ


Martina VystrčilováMARTINA VYSTRČILOVÁ

– vyučuje a současně dokončuje doktorandské studium na FTVS UK
- specializuje se na prevenci zranění u běžců a sprinterů
- lektorka anatomie, zátěžové fyziologie, cvičení a tréninku dětí
- působila jako fyzioterapeutka softbalové reprezentace žen
- zajímá se o klasické a alternativní masážní techniky, reflexní a rezonanční terapii, čínskou medicínu a holistický pohled na člověka a tělo

 

Komentáře (Celkem 14)

Nalezené položky: 15 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Sokolov

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:18 (2009)
půlmaraton: 1:38:49 (2009)

Amater muž 17.03.2010 15:09:05

Pěkný......v zimě nedělat nic, na jaře čekat až přejde únava…léta se u nás skoro nedočkáte a je zase zima. A mě teda chutná (bohužel) všechno v zimě jako v létě:-)

avatar

Celkem 4443 km
Minulý měsíc 0 km

Eviku žena 17.03.2010 20:11:20

>> Amater, 17. 3. 2010 15:09:05

Veď práve a ešte k tomu ak bude také horúce leto ako to predchádzajúce,bola som úplne mrtva,na rukách navreté žily(a to som zimomrivá)tak potom radšej využívam zimné mesiace,hoci je mráz a vietor (a ten je u nás statočný-v Tatrách)lebo sa cítim čerstvejšie,ako behať v horku)momentálne sa už neviem dožiť oteplenia,lebo tiež mám toho fakt dosť,keď fúka taký protivietor,že dolu kopcom mám pulz 160!!!Tak kde se?Že?veru niekedy(často)sa cítim ako požutý rezanec,a vravím si,mala si hybernovať ako svište…na niečo to je asi dobré.Ale jesť treba furt,však?

avatar

10 km: 0:37:29 (2011)
půlmaraton: 1:30:22 (2011)
maraton: 2:59:04 (2010)

smiley muž 17.03.2010 21:49:07

Únava? Na takové věci nemám čas! Sportuju, studuju, relaxuju! :-)

Motto: You can quit and they don't care... But you will always know!
avatar

Praha 4

Celkem 28230,23 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:14 (2013)
půlmaraton: 1:49:29 (2009)
maraton: 3:57:28 (2014)

Dav muž 18.03.2010 09:57:53

Asi dělám něco špatně, v zimě jsem dřel objemy a teď, místo aby na mě přišla jarní únava, jsem nabitý energií jak nikdy :-)

Motto: ...kam až?
avatar

Pardubice

Celkem 3369 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:10 (2008)
půlmaraton: 1:22:13 (2007)

Verbir muž 18.03.2010 12:41:37

>> Dav, 18. 3. 2010 09:57:53

Též jsem to míval. A pak týden před vrcholem sezony (na který bylo namakáno opravdu poctivě a forma byla výborná) mi odešla achillovka a plánovaný vrchol sezony jsem obrečel doma u TV jak malý kluk.
Ale snad máš pevnější kořínek a nic takového se Ti nestane :-)

Já letos prosinec a únor na antibiotkách (chlamidie), celý leden jsem byl bez běhu kvůli zánětu šlach (z běžek). Teď zkouším makat – a jsem unavený jak štrůdl – jedná se i v tomto případě o jarní únavu? Asi ano – dochází k ní na jaře po zimě, která byla téměř bez trenalu…
Mám opravdu už dopředu sezonu odepsat nebo je šance ji ještě zachránit??

Motto: Když to jde, tak to jde. A když to nejde, tak se musí jet - a všechno časem přejde.
avatar

Celkem 305 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:22 (2009)
půlmaraton: 1:46:28 (2008)
maraton: 4:02:31 (2008)

runner2 muž 18.03.2010 13:43:47

Ač to s článkem moc nesouvisí, LIDI máme tu JARO !!!! aspoň co se počasí týká dnes 10km a žádnej studenej vzduch.

Motto: Ty nohy nejsou zlomené, jenom ukrutně bolí
avatar

Vracovice

koloběžkář muž 18.03.2010 18:49:01

>> Verbir, 18. 3. 2010 12:41:37

… pošlete mi svůj mail, doporučím Vám nějaké věci na imunitu, i na mazání šlach. Je to od jedné bylinářky a připadám si nezničitelný, kromě běhu jsem chodil na běžky i 15 h týdně už to leze dolů škoda, budu vstávat ve 4 ráno jestli nebude mrznout, abych šel na 3 hodiny na bruslení na běžkách. :-) Prozatím si dejte čaje na vyčištění krve = asi řebříček. až porostou kopřivy tak kopřivy. Kupte si javorový sirup. Připravte si čaj na minimální týdenní popíjení ve složení rakytník, kustovnice čínská, ibišek, šípek, a čerstvý kořen ze zázvoru = kousek se nakrájí na kousky a dá se do čaje. Připravíte to do min. 1,5 varné skleněné konvice, zalijete vařící vodou, až vypijete půlku přes den tak dolijete znova a vařící a můžete opakovat ještě jednou. popíjet přes celý den....... jaký jste typ, máte horké nebo studené ruce, česneková kůra by nepomohla? Mějte se.

avatar

Pardubice

10 km: 0:49:48 (2008)
půlmaraton: 1:58:16 (2009)
maraton: 4:25:03 (2009)

chupascz muž 18.03.2010 20:15:59

teda, já osobně vnímám „jarní únavu“ jen a pouze jako páku prodejců a biznismenů, aby mohli prodávat zázračné přípravky proti této strašlivé a zároveň neměřitelné chorobě. geniální jako vždy. za celý život na mě jarní únava nepřišla. ani v dobách bez sportování, ani v dobách sportovních. Nejvíc jsem „únavu“ cítil, když jsem se na jara nachladil z vlastní blbosti…krátké tričko v deseti stupních.
srovnávám tedy jarní únavu s fenomény jako celulitida a podobné frikulínské reklamštiny. :-)

avatar

Vracovice

koloběžkář muž 18.03.2010 22:39:28

>> chupascz, 18. 3. 2010 20:15:59

… někdo může mít opravdu po zimě potíže, kdybych Vám teď začal psát, kolik lidí kolem teď v zimě po vesnicích umřelo, a nespočet onemocnělo. Některá těla už to zvládají hůře a na jaře mohou se zbavovat toxinů, což se může projevit únavou a změnou nálady.......... pokud máte zájem, při nejbližší příležitosti Vás také hodíme do jednoho pytle s nějakýma podvodníkama ve věci, kde budete mít dobrou vůli, souhlasíte? …

avatar

Pardubice

10 km: 0:49:48 (2008)
půlmaraton: 1:58:16 (2009)
maraton: 4:25:03 (2009)

chupascz muž 18.03.2010 22:53:49

>> koloběžkář, 18. 3. 2010 22:39:28

někdo může mít potíže, ale já psal o sobě a o mém vztahu k jarní únavě.
a když slyším tělo plné toxinů, běhá mi mráz po zádech. už vidím ten parádní transparent, na kterém mě, zdůrazňuji mě, lákají na detoxikační kůru do salonu XY, specielní vitaminy pro oživení těla, bla bla bla. pak z toho vzniká předávkování organismu, protože skutečnou disbalancí trpí mizivé množství jedinců…vidím tenhle svět jako pustý komerční hnus. presentuji jen svůj názor. tak mě prosím neházejte do žádných pytlů. já se tam hodím sám, až usoudím, že jsem společnosti na obtíž.

avatar

Vracovice

koloběžkář muž 19.03.2010 09:15:47

>> chupascz, 18. 3. 2010 22:53:49

… ano, na obtíž jste :-), protože jste si udělal pevné schéma ve svém myšlení, není v něm pohyb: proč se Vám spojuje detoxikační kůra s nějakým drahým salonem a speciálníma vitamínama, když za chvíli porostou kopřivy apod. hiihihihih

avatar

Pardubice

10 km: 0:49:48 (2008)
půlmaraton: 1:58:16 (2009)
maraton: 4:25:03 (2009)

chupascz muž 19.03.2010 22:08:42

>> koloběžkář, 19. 3. 2010 09:15:47

já si to tak spojuji, protože to tak vidím kolem sebe. co jsem tak pochytil z diskuze, jste vyjímka, která žije s přírodou. mě se to líbí. to je správný. vyjímka potvrzující pravidlo. na jednoho s kopřivou v čaji připadá tisícovka McDonald jedlíků a ti svojí únavu neumí léčit přírodou…

avatar

Vracovice

koloběžkář muž 21.03.2010 20:32:04

>> chupascz, 19. 3. 2010 22:08:42

… nevím, jestli žiju s přírodou :-) ale je to mňohem, mňohem levnější á navíc bez vedlejších účinků … chachááááááá

avatar

matech muž 25.03.2010 09:34:57

>> koloběžkář, 21. 3. 2010 20:32:04

dobrý den, jsem již běžec ,,mladší senior,, přečet jsem si vaši diskusi a pokud bych mohl být tak smělý a požádat Vás o nějaké doporučení na podporu imunity. Je to jednak pro mě a hlavně pro mého synovce, který je taky sportovec, ale letos v zimě měl chudák minnimálně dvakrát antibiotika a skolí ho kdejaká nákaza. Teď už i u nás leze sníh dolů, tak jsme se rozhodly že postavíme saunu a budem se smažit podpořit naše organismy ještě takhle. Díky za jakoukoliv odpověď. Hezký den – mates

Motto: Štěstí přeje připraveným.

administrator 03.04.2010 13:33:13

Přichází každý rok. Můžeme se na ni připravovat, můžeme proti ní bojovat, ale stejně většinu z nás na jaře opět dohoní. Je normální trpět jarní únavou? Děláme něco špatně? Jsou nějaké chyby ve stravování, v obecném tréninkovém plánu, a nebo je chybou vůbec to, že žijeme v této zeměpisné šířce?


Odkaz na článek
Nalezené položky: 15 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.