Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

ROZHOVOR: Víte, jaký má trénink dopad na vaše tělo?

ROZHOVOR: Víte, jaký má trénink dopad na vaše tělo?
foto: mySASY

Radek Narovec | 08.08.2020 | přečteno: 6316×

Má smysl dělat sport, i když pro něj nemám úplně talent? Jak správně nastavit trénink podle jeho dopadu na organismus? Jak daleko mají současné aplikace pro sportovce k celkovému monitoringu zdraví? Uspěje česká aplikace MySASY i v zahraničí? O tom všem jsme si povídali s jejím šéfem a spolumajitelem Radimem Šlachtou.

Váš systém mySASY, což je hrudní pás a chytrá mobilní aplikace, měří variabilitu srdeční frekvence (HRV). Lze laikovi blíže vysvětlit, jak to funguje a proč právě HRV?

“Pomocí HRV se hodnotí stav části nervového systému zodpovědné za reakci a adaptaci organismu na stresové podněty z vnějšího prostředí. Takovým podnětem je i každý trénink. Očekávaný tréninkový efekt je právě důsledkem reakce a adaptace organismu na tuto zátěž. Jsme proto schopni ‚změřit‘, zda má trénink očekávaný okamžitý i dlouhodobý efekt. Dnes i nově předpovědět, jak by měl optimální trénink v souladu se stavem organismu vypadat.”

Měříte tedy pouze jednu veličinu? 

“Měříme plných 26 parametrů! Celé kouzlo a zásadní know-how aplikace spočívá v tom, ‚udělat‘ z toho množství parametrů pro uživatele – pokud možno – co nejsrozumitelnější výsledek a neztratit ‚po cestě‘ zásadní informace, které jsou nejsilnější stránkou naší metodiky.”

Co naopak mySASY aktuálně nezměří a je to podstatné pro nastavení tréninku?

“Nezměří předchozí tréninkové zatížení. To ale dělá celá řada jiných zařízení a aplikací. S některými z nich je už možné mySASY synchronizovat, díky čemuž získá uživatel nejkomplexnější dostupnou informaci o tréninku a stavu organismu.”

Za jak dlouho od začátku používání mySASY se doberu k opravdu prokazatelným výsledkům?

“mySASY odkrývá postupně informace o stavu organismu, neřeší tedy ‚jen‘ výkonnost. První smysluplné informace dostanete po osmi měřeních ve formě prvního Tréninkového profilu. Automatické nastavování tréninku začne fungovat až po 15 měřeních, kdy náš ‚robot‘ získá dost informací o vašich tréninkových zvyklostech a reakcích organismu na ně.

Říkáte, že dokážete spolehlivě určit profil sportovce, dokonce jeho talent pro vytrvalostní sporty. Znamená to, že když talent nemám, neměl bych běhat či dělat triatlon? Dokáže mySASY se mnou pracovat i tehdy, kdy talent nemám?

“Když 'nemám talent’, nemohu očekávat podávání špičkových výkonů v daném odvětví. To platí pro sport i ostatní oblasti lidské činnosti. Když ale nemám talent adaptovat se optimálně na podněty z vnějšího prostředí, neznamená to, že bych neměl sportovat. Asi nevyhraji olympiádu, ale naopak optimálním tréninkem mohu tuto adaptační kapacitu v rámci genetických dispozic zvyšovat, což může být ve finále velkým přínosem pro zdraví i kvalitu budoucího života.”

Nyní přicházíte na trh s novinkami, můžete je prosím představit?

“Kromě redesignu, nových mobilních aplikací, zjednodušení registračního procesu a dalších změn, které by měly zpříjemnit uživatelskou zkušenost, přicházíme se zcela revolučním modulem „myTraining“. Jeho hlavní zaměření vychází z celkové ‚value proposition‘ mySASY – a sice, že výsledek tréninku nezávisí pouze na jeho velikosti a provedení, ale i na dlouhodobém a aktuálním stavu organismu. Stav organismu mySASY vždy hodnotilo, díky nové synchronizaci s aplikacemi měřícími velikost tréninku jsme dnes schopni zdokumentovat reálný tréninkový efekt, který se od kombinace stavu organismu a provedení tréninku odvíjí. Navíc jsme schopni díky sledování tréninkových modelů a reakce organismu na ně předepisovat aktuální optimální tréninkové zatížení na základě reálného stavu organismu.”

Budete vaše měření propojovat s tréninkovými plány?

“Nechceme tréninkové plány nahrazovat. Jednáme s provozovateli tréninkových aplikací o možnostech různých forem integrace.”

Občas narážíte na kritiku či rezervovanost u trenérů. Jsou oblasti, kde je kritika oprávněná a chtěli byste něco vylepšit?

“Vždycky bude co vylepšovat. Pracujeme s automatizovaným hodnocením a interpretací výsledků, které nemají ambici nahradit dobrého trenéra, ale naopak mu pomoct novými informacemi, které nemá kde jinde získat. Nový tréninkový modul je především pro ty, kteří trenéra nemají. Určitě je lepší, efektivnější a bezpečnější trénovat podle něj než podle ‚plánu pro všechny‘ z internetu, nebo zcela bez plánu a systému.”

Daří se vám prodávat mySASY spíše klubům, nebo jednotlivcům?

“Kluby a svazy na straně jedné a jednotlivci na straně druhé jsou pro nás nyní dvěma pilíři, na kterých stojí naše činnost. Plus minus je nyní jejich význam stejný. Od modulu myTraining očekáváme větší posílení v segmentu jednotlivců. Spektrum sportů je velmi široké a zdaleka se neomezuje pouze na vámi uvedené disciplíny.”

Tento rok jste chtěli dostat mySASY i do zahraničí, daří se?

“Jak to někdy bývá, trochu více a déle se věnujeme tvorbě nových aplikací a vývoji nových funkcí, o kterých jsem mluvil. Expanzi jsme proto posunuli až na čas po vypublikování všech aktuálně chystaných novinek. Dosavadní zkušenosti ukazují, že to rozhodně nebude lehké.”

Získali jste financování od investora Jiřího Hlavenky. Tvrdíte, že chcete s mySASY jít rázně do trhu, operujete však na hodně kompetitivním a otevřeném trhu. Po jaké době byste si vyhodnotili případné další fungování jako neperspektivní?

“Sledujeme parametry progrese téměř na týdenní bázi a neustále upravujeme strategii na základě získané zpětné vazby – moderně se tomu říká „pivoting“. To i v širším – akcionářském – kruhu je minimálně co 2–3 měsíce. Permanentně tak hledáme cestu vpřed. Neexistuje tak předem definované ‚datum pro hodnocení perspektivnosti‘.

Umíte si představit, že by mySASY koupil některý z výrobců sporttesterů a vy byste se stali jeho součástí?

“Ano – dost dobře. (úsměv)”

Naznačujete, že v delší vizi by se měl váš záběr dostat i mimo sport, do oblasti zdraví. Co máte na mysli?

“Jednou z nejoriginál­nějších funkcí mySASY je monitoring tzv. Funkčního věku, který je postaven na velmi robustním vědeckém základě. I koronakrize ukázala, že Funkční věk je daleko významnějším ukazatelem než věk kalendářní. To je – myslíme – dostatečný argument pro to začít se problematikou zabývat. Druhý významným faktorem je skutečnost, že správná pohybová aktivita, chcete-li trénink, je nejvýznamnější faktorem, který dokáže Funkční věk ovlivnit žádoucím směrem. Kdo by tedy dnes nechtěl pod vedením jednoduché aplikace omládnout? To je asi potenciál, který nelze nechat ležet ladem. (úsměv)”

Komentáře (Celkem 11)

Nalezené položky: 12 První Předchozí | 1 | Další Poslední

Radek Narovec muž 08.08.2020 14:41:40

Má smysl dělat sport, i když pro něj nemám úplně talent? Jak správně nastavit trénink podle jeho dopadu na organismus? Jak daleko mají současné aplikace pro sportovce k celkovému monitoringu zdraví? Uspěje česká aplikace MySASY i v zahraničí? O tom všem jsme si povídali s jejím šéfem a spolumajitelem Radimem Šlachtou.
Odkaz na článek

avatar

Sloviensko

rudo muž 09.08.2020 06:10:40

„velmi robustni vedecky zaklad“

nuz jezuitska veda nam za 5 storoci uz nabulikala tolko podvodov.

je dolezite aby otrok prestal rozmyslat ako clovek a stal sa iba poslusnou biologickou suciastkou, strategia dostat ho do tohto stavu cez sport funguje u hobikov bezcov vyborne

povodne clovek, je uz iba biosuciastkou medzi hrudnym pasom a displejom hodiniek

hura nech zije AI, ludstvo je zbytocne.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

10 km: 0:39:00 (2020)
půlmaraton: 1:30:00 (2019)

check_drummer muž 17.08.2020 21:41:01

>> rudo, 09. 08. 2020 06:10:40

Doufejme, že se nedožijeme věku, kdy výkonnost bude možné nastavit pomocí vhodně vysílaných elektrických impulsů do vhodných míst těla.

Motto: Spojení jako "běž nakoupit" ukazují, že běh je stejně přirozený jako chůze.
avatar

Sloviensko

rudo muž 17.08.2020 22:21:33

>> check_drummer, 17. 08. 2020 21:41:01

ten vek je uz tu

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Prievidza, Slovensko

Celkem 11594,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:46 (2020)
půlmaraton: 1:27:42 (2016)
maraton: 2:57:58 (2017)

ttomino1980 muž 20.08.2020 09:04:08

kto pouzivate MySasy ?

ja som skusil naprv 30dnovu verziu zdarma a kedze to bolo zaujimave a chytilo ma to tak v tom pokracujem . ( Vravim si ze si neplatim ine sportove appky kedze tam nevidim az taku hodnotu, ale toto tato apka mi dava nieco co ine nemaju)

este som neodpiskal ziadny tazsi trening kvoli tomu ze mi apka zahlasila „nizke cislo“, asi preto ze vacsinou striedam lahke a tazke dni takze regenerujem

ale raz som na zaklade „vysokeho cisla“ neplanovane zaradil intenzivnejsi ale kratsi trening, a bol som prekvapeny ako sa nohy rozbehli.

PS> Nehanbite sa priznat, Rudo to s nami mysli dobre len to podava „vsade a natvrdo“ :-)

Motto: "Keď prechádzate peklom, nezastavujte sa." - W. Churchill
avatar

Bratislava

Brutto muž 20.08.2020 09:10:27

>> ttomino1980, 20. 08. 2020 09:04:08

Nepouzivam sice, ale komunikoval som s tvorcami. Chcel som vediet, v com sa ta ich aplikacia lisi od Elevate od STRAVA, co je apka zadarmo do prehliadaca Chrome. Chapem, ze MySasy pouziva trochu inu metodu (sofistikovanejsiu) a to hlavne na zaklade ranneho pokojového merania tepu. Inak prave toto bol najvacsi dovod, preco som si to ani neobjednal – nikto by ma nikdy po zobudeni nedonutil este tak dlho „oddychovat“ :) Dalsi dovod bol ten isty, preco som prestal pouzivat aj Elevate. Jednoducho nemaju „program“ pre ultra. Pri tych objemoch, ktore sa zvyknu uplne normalne tocit v tomto sporte vsetky aplikacie uz po tyzdni ukazuju hlboku pretrenovanost a tazky pokles kondicie, cim to straca uplne akykolvek vyznam.

EDIT: Ale vôbec nespochybnujem prinos aplikacie pre výkonnostných sportovcov, ktori trenuju triatlon, desiatku – maraton, skialp, cestna cyklistika a podobne.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 20.08.2020 09:54:20

>> Brutto, 20. 08. 2020 09:10:27

O Elevate neviem, aku metodu merania a naslednej statistiky robia, ale MySasy som si trochu prestudoval a po zvazeni som odporucil pribuznemu, ktory napriek vaznej chorobe, trenuje cyklistiku. A je v tom dobry. Ma vsak problem so spankom (vedlajsi ucinok liekov, ktore musi brat) a ma v povahe sa velmi stlacit.

MySasy pracuje (aj) s variabilitou srdcovej frekvencie, čo je podľa mňa ďaleko presnejšie, ako samotny pocet uderov srdca. Pri dlhodobom pouzivani sa na zaklade mnohych merani odporucania velmi individualizuju.

Podla mna dobra pomocka pre tych, ktori na to maju cas, trpezlivost a najma potrebuju na nejaku dobu ziskat spatnu vazbu. Ak uplne pri tom neodblokuju svoje vnutorne senzory, moze im to pomoct naucit sa nacuvat vlastnemu telu a neskor ani nemusia absolvovat merania a budu vediet, ako na tom su…

avatar

Bratislava

Brutto muž 20.08.2020 10:14:13

>> Mato, 20. 08. 2020 09:54:20

Ano, ako som spominal, dokonca poznam atletov, ktorym to dopomohlo k lepsim vykonom a aj k bedniam v roznych disciplínach. Takze to neodmietam. Akurát som sa netrafil do správneho odvetvia sportu :) Elevate urcite nepracuje s nicim inym, iba s tepom (nastavenými zonami) a nasledne s prednastavenými vzorcami spravania sa tela, takze to je o niekolko levelov nizsie.

avatar

Prievidza, Slovensko

Celkem 11594,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:46 (2020)
půlmaraton: 1:27:42 (2016)
maraton: 2:57:58 (2017)

ttomino1980 muž 20.08.2020 10:24:41

>> Brutto, 20. 08. 2020 09:10:27 no lezat/stat po zobudeni este 15min v posteli to aj mna stve, ale ja si pri tom este pospim :-D takze da sa to zvladnut.

je tam aj nejaky 4minutove meranie ale to som dal len raz a nevedel som ci tej hodnote mozem verit a aku hodnotu by mi nameralo v ten den plne 15min merani

vies co nemusi ta to hodit do stavu pretrenovanosti.

ja teda nebeham 180km ako ty :-D …ale niekedy ma to cislo prekvapi a da mi celkom dobru hodnotu aj po mojom najdlhsom behu v tyzdni alebo po usekoch, resp. ak som mal 2 aktivity za den atd.

Elevate nepoznam …a ako vravim ked by som mal platit Stravu alebo MySasy tak strava mi neda nic navyse

takze najvacsie minus je to ze to meranie trva 15min a mal by si ho robit rano lebo vtedy sa najlepsie daju nasimulovat rovnake podmienky kazdy den

Motto: "Keď prechádzate peklom, nezastavujte sa." - W. Churchill
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 20.08.2020 10:31:57

>> ttomino1980, 20. 08. 2020 10:24:41

Prave spominany pribuzny – zanieteny cyklista – casto pouzival tie skratene merania a celkom mu to fungovalo. Raz-dvakrat tyzdenne dal 15minutove, inak iba tie kratsie. Kedze sa casto budi uz o 2–3 nadranom, nerozumiem, preco neabsolvuje plne meranie, ale vraj sa mu nechce polihovat a saskovat. Hlavne ked mu to meria a aspon niecim sa riadi… Progres vsak vidno. Az tak, ze dosiel sam z vlastnej skusenosti na znamy citat: Aj tak to nie je lahsie, len jazdim rychlejsie. ;-) (A ja pri nom trpim ako kon)

avatar

Bratislava

Brutto muž 20.08.2020 10:42:58

>> ttomino1980, 20. 08. 2020 10:24:41

Tak ja som si rokmi vybudoval na minutu presne ranne ukony, aby som nestracal cas medzi zobudenim a vybehnutim a teraz by som mal co i len 4 minuty stracat? (srandujem, ale je pravda, ze je to otrava) Stravu si tiez neplatim, nevidim v tom dovod – Elevate je jej nadstavba a je zatial zadarmo, ale ako som uz pisal, je to o niekolko levelov nizsie a hlavne – pri nejakých objemoch Ti krivka vykonu nezastavitelne klesa az do podpalubných hodnot :)))

avatar

Prievidza, Slovensko

Celkem 11594,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:46 (2020)
půlmaraton: 1:27:42 (2016)
maraton: 2:57:58 (2017)

ttomino1980 muž 20.08.2020 11:13:15

>> Mato, 20. 08. 2020 10:31:57 dik za info ze to 4min mu dava zodpovedajuce hodnoty, asi aj napisem na support ze kedy „staci“ merat 4 a kedy 15, teda po akom treningovom dni je lepsie dlhsie meranie.

>> Brutto, 20. 08. 2020 10:42:58 ja som veru z tych rannych vstavani polavil a ranny ritual je dost premenlivy :-D, kde su tie casy ked som vybiehal pred piatou

Motto: "Keď prechádzate peklom, nezastavujte sa." - W. Churchill
Nalezené položky: 12 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.