Věděli jste, že běžecké závody nejsou jen pro výkonnostní běžce? V Česku se ročně koná přes tisíc akcí, kam můžete zavítat i vy a kromě poměření sil strávit prima půlden a poklábosit s kamarády, které jste dosud znali jen přes internet. Jak na to?
Začátečníci

TRÉNINK: 7 tréninkových zásad úspěšného běžce
Výkony elitních běžců nejsou náhodné. Běh je v tomto ohledu velmi spravedlivý sport. Příprava probíhá zpravidla od žákovských let. U dospělých závodníků je časté plánování přípravy v tzv. olympijském cyklu, tj. ve čtyřletém období. Na jednotlivé roky se pak stanoví „pouze“ dílčí cíle, například zlepšení rychlosti nebo síly. Příprava může probíhat postupně a …

Jaký máte zadek? Možná se smějete, ale hraje to roli i při běhu
Kdo by nechtěl mít krásný zadeček, že? Dámy se tím netají, muži to cudně tají. Přitom tvar a funkce pozadí může zásadně ovlivnit pocit z běhu i výsledek důležitého závodu! Podle tvaru můžeme usoudit, jakým způsobem kyčle při běhu (a nejen při něm) pracují. Stav hýžďových svalů společně se stavem zpevnění trupu a napřímení páteře je prostě klíčový pro chůzi i …

ZAČÁTEČNÍCI: Jak překonat období opakovaných začátečnických nezdarů
Rád bych v tomto článku přiblížil své běžecké začátky, protože
si myslím, že podobný problém řeší asi hodně lidí, kteří chtějí
začít pravidelně běhat a vydržet tak dlouho, aby je běh začal bavit a
přinášel jim pozitivní pocity. Jsem celkem sportovně založený člověk,
ale překonat běžecké začátky mi dalo dost práce.
…

ROZHOVOR: Miloš Škorpil: Chcete si běh užít? Zpomalte
Rozhovor k oslavě 60. narozenin „otce běžeckých hobíků“

ZAČÁTEČNÍCI: Zvolte si vhodný cíl pro sport a pohyb
„Zítra ráno vstanu, obléknu se a půl hodiny se proběhnu.“ Řeknu si večer před spaním. A víte, co se druhý den stane? Neptejte se, udělejte to a sami uvidíte. Ty zážitky jsou totiž nesdělitelné, nepřenosné. Naplní vás po okraj a nepřestanete o nich mluvit. Jak si zvolit vhodný cíl nejen pro běhání, aby se tyto pocity dostavily?

Pojďme spolu zaběhnout prvních pět kilometrů, vyzývá Miss World
Značka adidas se rozhodla dodat odvahu všem váhajícím dívkám a ženám, které ještě nenašly odvahu pustit se do běhání. K tomuto účelu se spojila se známou milovnicí sportu, populární modelkou, držitelkou titulu Miss World a především inspirativní ženou Taťáňou Kuchařovou, jenž se stala tváří podzimní běžecké kolekce a nového projektu Mých 5km …

Miloš Škorpil: Chcete si běh užít? Zpomalte
Ve druhé půli září vydáme speciál pro běžecké začátečníky. Jeho
součástí bude velký rozhovor s Milošem Škorpilem, který svůj život
zasvětil předávání svých přebohatých zkušeností právě nováčkům.
Pokud tedy v sobě nosíte trauma z hodin tělocviku a běh máte spojen
s utrpením, dejte na Milošovu radu a zpomalte. Což ostatně neplatí jen
o běhání, že?
…

ZAČÁTEČNÍCI: Jaké boty zvolit na trailové běhání?
Kros, vrchy, trail, ultratrail, skyrunning, skymaraton… Pokud stojíte na začátku běhání, musí vám tyto pojmy znít vzdáleně, možná tajemně, každopádně si však asi nedovedete představit, jak se na ten který běh vybavit. Nezoufejte, trefit „správnou“ botu na trénink či závod mimo cesty je kumšt hodný mistra, a podobné problémy tudíž řeší i velmi zkušení borci …

ZAČÁTEČNÍCI: Kam na první závod?
Počasí je letos jiné a vyhnalo ven nové běžce o notných pár týdnů dříve, než bývalo obvyklé. Pokud patříte mezi začátečníky či snad běháte déle, ale nyní vám trochu vyprahla motivace, možná tento minimanuál poslouží k výběru premiérového běžeckého závodu. Ty totiž mívají krásný nádech společného setkání stejně „postižených“ a odnesete si z nich nový zážitek …

ZAČÁTEČNÍCI: Jak na předstartovní nervozitu při prvním závodu
Velký běžecký svátek jara se blíží. V sobotu se koná Sportisimo 1/2Maraton Praha, při němž se vydá do ulic hlavního města skoro deset tisíc běžců. Pokud vás čeká závodní premiéra a už vás svírá nejistota, přichystali jsme pro vás kolekci rad a tipů.

Na sněhu a náledí upravte techniku běhu a volte vhodnou obuv
Milovníci zimních sportů se radují, že do České republiky konečně přišla zima. Běžcům však až donedávna teplá zima bez sněhu příliš nevadila. Teď je to jinak. Sníh ztěžuje pohyb na oblíbených trasách. Přesto existují způsoby, jak si kvalitně zaběhat i v těchto podmínkách. Poradíme vám, jak na to.

Trenéři radí řídit se kalendářem, ne teploměrem
Už několik týdnů ukazuje rtuť teploměru čísla o desítky stupňů vyšší, než bychom v lednu čekali. Většina plánů radí běhat v zimě delší, pomalejší tratě. Sluníčko a jarní počasí však svádějí k rychlosti. Co je správně a jak se vyvarovat tréninkových chyb v této netradičně teplé zimě?

A co když se člověku běhat opravdu nechce?
Znáte to. Běhat se vám dnes opravdu nechce. Jsou tady však mnohé výzvy, plány, rady, očekávání, cíle a jiné motivační mantry. Potřeba vyvěsit naběhané kilometry na facebook, vložit záznam ze sporttestru na blog, mít co sdílet s dalšími mně podobnými. Ta zdravá soutěživost, to správné sebepřekonávání… Jenže mě se dneska prostě nechce! …

Zajděte na závod. Pomůžete dobré věci
Závod. To je stále pro většinu rekreačních běžců synonymum pro sílu, výkon a výsledek. Zkusit byste jej však měli a víte proč? Někdy za start zaplatíte pár desítek korun, jindy i tisícovku. Dostanete za to odpovídající servis a nevědomky i pomůžete potřebným. A o to nyní právě jde. Většina pořadatelů totiž informace o svých vysoce humánních gestech ze skromn …

Ranní dilema - přivstat si a jít běhat, nebo se vyspat do růžova?
Pokud nemáte to štěstí a nejste profesionální sportovec nebo rentiér, musíte svůj čas dennodenně dělit mezi práci, rodinu a sport. Teď na podzim časový management navíc ještě ztěžují krátké dny. Spoustě běžců se během pracovního týdne rozhodování zúží na otázku, jestli jít běhat, nebo si raději hodinu přispat. Přinášíme vám několik tipů, podle čeho se rozhod …

ZAČÁTEČNÍCI: Delší pauza se odrazí na stavu svalů a kloubů
Bláto, chlad a déšť. Podzim rozkvetl do plné své krásy. Pak přijde zima a to bude u nepravidelných běžců s motivací vyběhnout ještě slabší. Pokud můžeme radit, zkuste se delší pauze vyhnout. Několikatýdenní nicnedělání totiž zamává s fyzickou kondicí a se stavem kloubů i svalů. Není však nutné jen běhat, formu a dobrý pocit si udržíte i jinak. …

ZAČÁTEČNÍCI: Jak si udržet lásku k běhání přes podzim a zimu
Přišel podzim a běžecké lokality jsou čím dál opuštěnější. Spousty lidí, kteří v létě běhali rádi a zvládli i nějaký ten závod, s prvními mrazíky odkládají běžecké boty do skříně. Ztráta zdroje endorfinů, na který si sezónní běžci navykli přes léto, tak ještě umocní melancholii způsobenou sychravým počasím. Proč a jak vydržet běhat i na podzim a v zimě? Zde …

PORADNA: Připravte se na začínající sezonu krosů
Barevná podzimní příroda je působivou kulisou pro výběhy, ať už závodní nebo čistě rekreační. Při přesunu běžeckých aktivit z asfaltové džungle do terénu je však dobré pamatovat na určité zásady, trochu doplnit výbavu o některé nezbytnosti a pokud se připravujete na nějaký cíl, upravit i samotný trénink. Navíc závody v lese bývají docela jiné než třeba městs …

ZAČÁTEČNÍCI: Prvním závodem nic nekončí, spíše začíná
Máte za sebou některý ze „vstupních“ závodů a nyní tápete, jak s běháním dál? Nejste první ani poslední, kdo se celé léto (či zimu) připravoval na den D a euforii v cíli pak po pár dnech tiše vystřídal pocit nejistoty. Určitě nechcete s běháním seknout, dosud vás naplňovalo chutí do života, čistilo duši a i pohled do zrcadla byl den za dnem příjemnější. …