Koukáte do výsledků právě absolvovaného závodu a nerozumíte jednotlivým sloupcům s dosaženými časy? Jak se čas měří a jaký je rozdíl mezi časem oficiálním a čipovým? Co to je gun time? Můžu vyhrát, i když jsem nedoběhl do cíle první? A kdy a jak můžu s úspěchem svůj čas a umístění reklamovat?
Začátečníci

PORADNA: Kdy ukáže sporttester jiné hodnoty než časomíra
V záplavě fotografií z Pražského maratonu na sociálních sítích jste si mnozí všimli, že GPS hodinky ukazují každému úplně jinou vzdálenost, přestože všichni běželi stejnou trasu 42 195 metrů. Není ojedinělé, že za námi po závodě přijdete a reklamujete vzdálenost nebo čas.

ZAČÁTEČNÍCI: 40 častých chyb nováčků i matadorů
Jak je možné, že se my běžci stále potýkáme s tolika problémy? Proč jsme někdy nepoučitelní a opakujeme pořád tytéž chyby? Vybrali jsme čtyřicet nejčastějších. Sáhněte si do svědomí – kolika z nich se dopouštíte vy sami? PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis

TEST: Jaké boty na delší trénink v terénu?
Pohodlí pro chodidlo i v těch nejdrsnějších podmínkách a při divokém běžeckém stylu. Přes vysoce odolný svršek relativně nízká hmotnost. Schopnost podrážky zbavovat se bláta. To jsou jen některé z požadavků krosového běžce na boty, ve kterých bude přes podzim i část zimy nabírat tréninkové dávky. PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/cas …

TEST: Posviťte si na cestu. Přehled čelovek na běh
Pryč jsou brzká rána a dlouhé večery, kdy jsme si užívali slunečních paprsků! Na podzim a v zimě bude zapotřebí vyběhnout i do tmy a mít sebou čelovku, tedy světlo umístěné zpravidla na hlavě, někdy i přes hruď, případně ji můžete držet i v ruce. Jak nakupovat světlo na běhání levné nebo drahé? PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casop …

TRÉNINK: Zvládněte rychlý pohyb v podzimním terénu
Po trávě, spadaném listí, v blátě i skrz vodu. Zásadně naplno, s rizikem pádu či podvrtnutí kotníku. Takové jsou krosy, závody mimo zpevněné cesty, nahoru dolů, jež se oproti moderním trailům liší zejména délkou – bývají výrazně kratší, o to však výživnější. Tato převážně podzimní a zimní běžecká disciplína si rozhodně nezaslouží, abyste ji opomíjeli. **PLAC …

Mám křečové žíly. Můžu sportovní kompresky? A jak je obléct?
Víte, že sportovní kompresní produkty patří primárně na „zdravou“ nohu? Jejich nošení při žilních onemocněních dolních končetin jsou vždy na diskusi s ošetřujícím lékařem. Na trhu je bohužel v nabídce spousta „kompresek“, které mohou při již existujících zdravotních potížích dokonce stav zhoršit.

TRÉNINK: Osmitýdenní plán na desítku pod 50 minut
Uběhnete již v pohodě deset kilometrů a chcete se zlepšit, abyste se mohli postavit na start některého ze závodů této délky a nebyli tam jen do počtu? Připravte se podle následujícího osmitýdenního plánu s cílem pokořit hranici 50 minut. PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis

PORADNA: Vybíráme kočárek na běh
Čekáte přírustek do rodiny a vybíráte vozítko, které vám umožní běhat i s dítětem? Běhat se dá sice v podstatě s jakýmkoliv kočárkem, ale s těmi běžnými se dost nadřete. Běžecké kočárky navíc lépe ochrání miminko před otřesy – a o bezpečnost by mělo jít především. PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis

PORADNA: Od joggingu k běhu. Kupujeme první běžecké boty
Máte za sebou první joggingové výklusy a rozpadají se vám staré kecky? Vybrat správnou obuv na běh není snadné, leckdy tápou i zkušení běžci – boty silniční, krosové, závodní, tempové, či snad minimalistické? Začátečníkům se z toho musí točit hlava. Jak při nákupu prvních opravdových běžeckých bot neudělat chybu? PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopi …

PORADNA: Co obout na tající břečku? Jaké zvolit ponožky?
Nejsou moc vidět, ale běžecký zážitek ovlivní leckdy více než boty. Ano, „obyčejné“ ponožky nás mohou přenést přes nástrahy maratonu, ale i pěkně potrápit při krátkém klusu. Mohou oddálit prochladnutí, nebo také „nasekat“ pořádné puchýře. Při běhání v marastu se nároky na ně ještě zvyšují, což samozřejmě platí i pro výběr bot, zejména pokud na vás čeká terén …

KNIŽNÍ TIP: Víte, jak běhat rychleji? Možná to vyčtete z této knihy
Kolik již vyšlo manuálů běhu a kolik z nich skončilo bez povšimnutí široké masy fandů tohoto krásného sportu… Když se koncem roku na knižních regálech objevil překlad knihy Umění rychlejšího běhu britského vytrvalce Juliana Goatera a novináře Do …

Příprava na výkon se vyplatí! Základem je dynamický strečink
Alfou a omegou přípravy na jakýkoliv vytrvalostní sport je dynamický strečink. Zvyšuje aktivitu svalů i jejich ohebnost, intenzivně prokrví tkáně a celkově zlepšuje pohyblivost. Navíc dokáže zlepšit termoregulaci a zlepšit výkon při menší námaze. Klouby je třeba zahřát, například hřejivou emulzí, a rozhýbat. Tím dojde k vy …

Běh na zmrzlém terénu? Jde to! Zkuste botu s hřeby
Teploty blízké nule, do toho déšť nebo umrzající břečka. Nastává možná nejnáročnější období roku pro běžce! Při běhu na zmrzlém terénu se radikálně mění běžecký styl – chodidlo prokluzuje, mění se síla a úhel odrazu, často nečekaně. Největší práci má člověk s udržením stability. To vede k přetěžování vnitřních a vnějších stabilizačních svalů, kolen, kotníků, …

PORADNA: Mějte nohy v suchu a teple i při zimních výbězích
Počátkem března vydáme výsledky právě probíhajícího testu ponožek pro běh v zimě a vlhku. Zatím se nám sešlo devět modelů výhradně českých značek a pokračujeme v testování i sběru dalších výrobků. Ponožky považujeme za stejně důležité pro pohodu běhu jako samotné boty. Chceme je mít nejen pohodlné, odvádějící vlhkost, nebo třeba reflexní. Většina běžců ocení …

PORADNA: Běhat na páse? A jaký je nejvhodnější?
Běh na páse má své výhody i specifika. Pás, nebo-li běhátko, už dávno není pouhou nouzovou náhražkou pro situace, kdy není možné běhat venku. Mnozí už dnes běhají téměř výhradně na pásu! Výhody, které jim chráněné a stabilní prostředí běžeckého trenažéru přináší, u nich převážily nad zážitkem, který může poskytnout pouze běh ve volné přírodě. …

TRÉNINK: Recept na delší formu? Pracujte přes zimu na obecné vytrvalosti
Pokud v zimě vybudujete dostatečně kvalitní základ, můžete se pak těšit z dlouhodobé a kvalitní sportovní formy. Nedostatečná aerobně vytrvalostní příprava má naproti tomu za následek nestabilitu sportovní formy a výsledky pak při běžeckých závodech procházejí velkými výkyvy. PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis

TRÉNINK: Výhody a rizika skupinového tréninku
Trénovat sám, ve dvojici s kamarádem, nebo rovnou se skupinou běžců? Častá otázka nejen začínajících běžců nemá jednoznačnou odpověď. Výhod takového tréninku je celá řada. Stejně tak rizik, která mohou vést nejen ke snížení výkonnosti, ale také ke zranění. PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis

TRÉNINK: Vyhněte se přetrénování
Kdo by neznal onen stav, kdy to prostě nejde, nebaví vás to a ještě jste doma i v práci jak nášlapná bomba. Přetrénování. Jak jej rozpoznat? Jak mu předejít? Jak se z něj dostat? Prvotní ukazatele přetrénování jsou snadno přehlédnutelné. Obzvláště pokud je běžec zabraný do plnění tréninkového plánu a polykání kilometrů.

TRÉNINK: Jak uběhnout půlmaraton bez chodeckých vložek
Půlmaraton je další metou každého běžeckého začátečníka, který si uběhl pětku nebo desítku. Zároveň další krůček k metě každého vytrvalce – k maratonu. Kdy se k němu má běžec odhodlat? Co udělat pro to, aby to byl další dílek vytrvalecké skládánky a ne zážitek protkaný řadou chodeckých vložek? PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis …