Ve druhé půli září vydáme speciál pro běžecké začátečníky. Jeho
součástí bude velký rozhovor s Milošem Škorpilem, který svůj život
zasvětil předávání svých přebohatých zkušeností právě nováčkům.
Pokud tedy v sobě nosíte trauma z hodin tělocviku a běh máte spojen
s utrpením, dejte na Milošovu radu a zpomalte. Což ostatně neplatí jen
o běhání, že?
…
Běžecká příprava

Miloš Škorpil: Chcete si běh užít? Zpomalte

Co vezme více sil? Půlmaraton nebo olympijský triatlon?
Co ubere více sil? Uběhnout půlmaraton nebo absolvovat olympijský triatlon s distancemi 1,5 km plavání, 40 km cyklistiky a 10 kilometrů běhu? Na dvojčeti běžeckého a triatlonového webu se porovnání běžeckých a triatlonových výkonů přímo nabízí. O názor jsme požádali trenéra triatlonu Josefa Smetanu a reprezentanta v dlouhém triatlonu Petra Vabrouška. …

Jak překonat výkonnostní stagnaci? Možná pomůže trenér
Řada amatérských běžců začne od jisté výkonnostní úrovně čelit stagnaci a nedostatku motivace pro další růst. Inspirací jim může být příběh Lucie Kadlecové z Brna. Ta si díky trenérovi během necelého roku a půl vylepšila svůj osobní rekord v půlmaratonu o osm minut na současných 1:32:59 a na desítce o více než dvě minuty na 41:29. …

TRÉNINK: Ovládněte horský terén správnou technikou běhu
Chystáte se na sezonu vrchů nebo vás lákají extrémní horské výzvy? Nácvik specifické techniky běhu je tajemstvím úspěchu nejlepších vrchařů a třeba mistrně zvládnutými seběhy ukážete soupeřům záda. Trénink i závod samotný můžete okořenit použitím runningových holí. Poskytnou oporu v horách a dáte si s nimi pořádně do těla. …

TRÉNINK: Naberte kondici, ať netaháte nohy z bláta
Chcete si prověřit kondici a dokázat, že nejste z cukru? Pokud máte rádi výzvy a nebojíte se pořádně zpotit, najdete v Česku řadu závodů, kterým nechybí adrenalin a umožní vám se pořádně „vyblbnout“. Terénní běh, umělé překážky a hlavně bláto, ve kterém běžíte či lezete. Přidat můžete i kolo, loď a jiné sporty.

Maraton pod čtyři dáte a láká vás ultra? Zkuste "hobby" stovku
Máte za sebou několik maratonů a láká vás vyzkoušet si něco ještě delšího? Ultramaratony získávají čím dál větší popularitu a množství závodů se tomu přizpůsobuje. Jeden z nich, červnový Silva Nortica Run, naskýtá dobrou příležitost, jak proniknout do světa stokilometrových závodů.

TRÉNINK: Naberte vyšší rychlost (nejen) pro jarní závody
S blížícím se jarem je nejvyšší čas ukončit období nabírání objemů a jít do „kvality“. Pro zvýšení rychlosti – nejen ve finiši – je rozhodující svalová síla a pohybová koordinace, a tomu je třeba upravit trénink. Zařaďte úseky, posilování a tolik „oblíbené“ kopečky!

SPECIÁL: Vyzkoušejte ultra, poznáte limity těla i duše
Maraton vás již nemotivuje? Zkuste ultra, tedy běhy (hodně) nad 42 kilometrů. Jejich fandové se shodují v tom, že člověku ukážou všechny stránky jeho osobnosti. Zajímavé přitom je, že k ultra se dá přejít jak z maratonů, tak je i přeskočit, pochopitelně s opatrností a respektem. Jak se tedy z běžce stane ultramaratonec?

ČTENÁŘSKÝ TEXT: Moje cesta k maratonu
Začít běhat v padesáti, po pětadvaceti letech nicnedělání, po pětadvaceti přibraných kilech a dát si cíl zvládnout maraton, to není odvaha, to je drzost. Loni v únoru, po přečtení knihy Christophera McDougalla „Zrozeni k běhu“, kterou mi dal pod stromeček můj milovaný bratr, jsem přesně tohle udělal!

TRÉNINK: Zdolejte jarní maraton pod čtyři hodiny
Hodláte na jaře zaběhnout maraton v čase pod čtyři hodiny? Pokud pravidelně běháte nebo děláte jiné vytrvalostní sporty, není tento cíl nedosažitelný. V každém případě je však nutné se přípravě přes zimu věnovat cíleně. Připravili jsme podrobný plán, abyste se při samotném závodě vyhnuli pověstné maratonské zdi.

Na sněhu a náledí upravte techniku běhu a volte vhodnou obuv
Milovníci zimních sportů se radují, že do České republiky konečně přišla zima. Běžcům však až donedávna teplá zima bez sněhu příliš nevadila. Teď je to jinak. Sníh ztěžuje pohyb na oblíbených trasách. Přesto existují způsoby, jak si kvalitně zaběhat i v těchto podmínkách. Poradíme vám, jak na to.

Trenéři radí řídit se kalendářem, ne teploměrem
Už několik týdnů ukazuje rtuť teploměru čísla o desítky stupňů vyšší, než bychom v lednu čekali. Většina plánů radí běhat v zimě delší, pomalejší tratě. Sluníčko a jarní počasí však svádějí k rychlosti. Co je správně a jak se vyvarovat tréninkových chyb v této netradičně teplé zimě?

Nestraťte rovnováhu ani na ľade
Prichádza zima a prvým ľadom doslova nastaví zrkadlo našej forme. Prirodzený beh nie je ani tak otázkou objemov, ale techniky. Pri dlhých behoch je schopnosť udržať formu základom efektivity. Preto pokiaľ behávame prevažne krátke vzdialenosti, väčšina z nás nedostane dostatočnú spätnú väzbu od tela o tom, aký je náš optimálny pohybový vzorec. …

Zpestřete si zimní přípravu běžkami, preferujte klasiku
Na mnoha místech republiky už leží sněhová pokrývka, a tak opět začíná část sezony, kdy běžci absolvují část svých tréninků v bílé stopě. Pokud patříte mezi ně, volte raději klasiku, protože bruslení je vhodnější spíše pro cyklisty. To tvrdí Jiří Novotný, jehož radami se řídí i česká reprezentantka v běhu na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová. …

Na podzim a v zimě nepřepalte tempo tréninků
Co dělat na podzim a v zimě, abyste si v plné formě užili běžeckého jara? Zařaďte přechodné tréninkové období. Kondici pak nabírejte běhy v pomalejším tempu. Netlačte v tempech příliš na pilu, jinak budete v květnu a červnu bez energie.

Krátký výpadek nevadí, pozor na návrat po léčbě antibiotiky
Trénujete na maximum, plán plníte na sto (ne-li víc) procent, cítíte, že vám to běhá čím dál líp…Když tu přijde nemoc, zranění nebo jiná překážka, která vám nedovolí pokračovat dál. Kdy se pauza na výkonnosti ještě neprojeví a kdy už ji výpadek zaručeně ohrozí? Dá se po nemoci hned začít trénovat? A jak se dostat zase zpátky do formy? …

ZAČÁTEČNÍCI: Delší pauza se odrazí na stavu svalů a kloubů
Bláto, chlad a déšť. Podzim rozkvetl do plné své krásy. Pak přijde zima a to bude u nepravidelných běžců s motivací vyběhnout ještě slabší. Pokud můžeme radit, zkuste se delší pauze vyhnout. Několikatýdenní nicnedělání totiž zamává s fyzickou kondicí a se stavem kloubů i svalů. Není však nutné jen běhat, formu a dobrý pocit si udržíte i jinak. …

PORADNA: Připravte se na začínající sezonu krosů
Barevná podzimní příroda je působivou kulisou pro výběhy, ať už závodní nebo čistě rekreační. Při přesunu běžeckých aktivit z asfaltové džungle do terénu je však dobré pamatovat na určité zásady, trochu doplnit výbavu o některé nezbytnosti a pokud se připravujete na nějaký cíl, upravit i samotný trénink. Navíc závody v lese bývají docela jiné než třeba městs …

Udržujte se v kondici nejen běháním
Kilometry při běhu ubíhají snadno a běžec tak může v nadšení zanedbat jiné složky kondice: sílu, obratnost a pohyblivost. Stačí si vybrat. Anebo zkusit vše najednou, zlepšit si zdraví, postavu, výkonnost a přitom se ještě odreagovat a pobavit.

Neztraťte výkonnost při každotýdenním závodění
„Chytlo mě závodění, pořádně se teď do toho obuju,“ napsal redakci jeden z čtenářů. A podzimní termínovka mu servíruje bohatou závodní nabídku. K prasknutí je nabitá závody lákajícími ke startu víkend co víkend. Pozor však na rozčarování pramenící z možného poklesu kondice. Jak trénovat v období, kdy závodíte každý víkend? …