Své osobáky (ten maratonský by mu letos zaručil druhou příčku doma!) si vytvořil v devadesátých letech, tedy době, kdy vlivem politických a společenských změn čeští vytrvalci vyklidili pozice na mezinárodním poli. 56letý brněnský trenér a stále zapálený běžec Pavel Baběrád může srovnávat dobu tehdy a nyní, kdy slovo trénink patří do slovníku jen malého proce …
Běžecká příprava
TEST: Iontové nápoje - Plní energie i po hodinách dřiny
Dlouhý trénink či závod v letních vedrech bývá na hranici snesitelnosti. Z těla tečou litry potu a s ním klesají i elektrolyty, látky potřebné pro správné fungování svalstva a hlavy. K jejich doplnění pomůžou iontové nápoje. V Česku se jich prodávají desítky, podle čeho vybrat? PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis …
TRÉNINK: V maratonu se držte plánu, závod začíná po 30. km
Příprava na maraton spěje do finiše, hlavní cíl je již za 14 dní. V tomto období ještě zařaďte delší zatížení organismu a vyzkoušejte si občerstvování, důležitý bude obzvlášť pitný režim. V samotném závodě se držte svého plánu a běžte tak, jak jste se naučili.
TRÉNINK: V posledních týdnech před maratonem uberte plyn
Po úspěšném půlmaratonském testu už nejspíš tušíte, co od sebe očekávat při samotném maratonu. Nyní byste měli snížit kilometráž v rychlostním pásmu a důležité je nepodcenit výživu, doplňky stravy a vůbec denní režim, abyste zůstali v co nejlepší kondici.
TRÉNINK: Půlmaratonský test ukáže stav vaší připravenosti
V dalším 14denním cyklu nás již čeká poslední, rozhodující test: start v půlmaratonu. Na rozdíl od kontrolního testu na 10 km si již vyzkoušíme doladění, které potom podobným způsobem zopakujeme před maratonem. Ten by měl následovat čtyři týdny po půlmaratonu. Z výkonu na půlmaratonu také snadno určíme předpokládaný čas na maraton.
…
TRÉNINK: Před maratonem je třeba vyzkoušet dlouhé zatížení
V dalším tréninkovém cyklu začíná již závodní období. Kontrolní start na kratším běhu už ukázal, jak na tom nyní jste a jaký výkon můžete čekat na delších distancích. Směrem k samotnému maratonu teď zařaďte i skutečně dlouhou zátěž, byť třeba v jiném sportu než je běh.
TRÉNINK: Navyšte objemy a zkuste kontrolní závod na 10 km
Blíží se jaro a s ním i závodní test na 10 kilometrů, který ukáže, jak na tom jste vzhledem k maratonským ambicím. Poradíme vám, jak takový start pojmout a co si z něho odnést. Kilometráž v tréninku je nyní nejvyšší, především v nejkvalitnějším tréninkovém pásmu.
TRÉNINK: Mráz či oblevy... Je na čase zrychlit
Tímto cyklem zahajujeme již druhou polovinu dlouhodobé přípravy na některý z jarních maratonů. Oproti předchozím týdnům nyní běžce čeká víc rychlejších kilometrů. V přípravě by je přitom neměly zastavit ani rozmary únorového počasí, které vyššímu tempu běhu moc nepřejí.
TRÉNINK: Jak se připravovat na sněhu, ledu a v mraze
Sníh, mráz a také občas ledový a nebezpečně kluzký povrch. Takové podmínky běžce provázejí v době, kdy zima vrcholí, tedy na přelomu ledna a února. I v takové nepřízni počasí se však dá běhat a kvalitně trénovat s výhledem na jarní maraton.
TRÉNINK: Jak běhat při sněhové kalamitě
Věřím, že i ve druhé polovině ledna se vám bude dařit plnit svá novoroční předsevzetí a budete pilně pokračovat v přípravě na jarní maratonský start. Zima nyní nabírá na síle a nejtěžší překážkou pro běžce obvykle nebývá silný mráz, ale především větší množství sněhu, snad jen s výjimkou Prahy a jiných větších měst v nížině. …
TRÉNINK: Maratonská příprava po svátcích a v novém roce
Jak trénovat v období novoročních oslav? Se začátkem roku přichází nejlepší čas pro nejrůznější novoroční předsevzetí, která by mohla i podpořit váš trénink na jarní maraton. Prověří také vaši psychickou sílu a vůli, které budete potřebovat později v závodě.
TRÉNINK: Příprava na maraton v období vánoc
Nastávají nejkratší dny v roce a předvánoční období je obzvlášť hektické, takže na běhání zbývá velmi málo času. Nevěšte však hlavu, během Vánoc naopak bude díky svátkům a dovolené více prostoru pro trénink a běh skvěle zafunguje jako kompenzace po vánočním přejídání.
AKTUALIZOVÁNO: Jaký cíl pro maraton je pro mne reálný?
Poběžíte svůj první maraton a nevíte, na jaký cílový čas se zaměřit? Maratony už nějaké máte, ale je to také už pár let, kdy jste protnuli cílovou pásku naposledy? Vždy je důležité odhadnout správně cíl, který bude odpovídat vašim reálným možnostem, a zvýší se tak šance na jeho dosažení či dokonce překonání!
PORADNA: Co když v přípravě na maraton onemocním?
Není to nic příjemného. Vrhli jste se do několikaměsíčního tréninku na maraton a po pár dnech či týdnech tělo hlásí STOP, potřebuji si odpočinout. Co s tím? Jak dlouhou pauzu si můžu dovolit a jak pak navázat v přerušené přípravě?
TRÉNINK: Jak běhat v prvním měsíci přípravy, kdy podmínky nejsou ideální
Rozhodli jste se natrénovat na jarní maraton podle našich plánů? Super, šestiměsíční příprava už běží, tak se pojďme podívat, jak má vypadat nejbližší období, kdy rozhodně nepanují ideální podmínky. Dny jsou krátké, počasí se neustále mění a tělo zápasí s nachlazením. Do toho se diář plní prací a společenskými akcemi před vánocemi… …
Zimní spánek? Rozhodně ne, pojďte natrénovat na jarní maraton!
Zima sice pomalu klepe na dveře v podobě prvních sněhových vloček, myšlenky maratonců však již nyní bloudí kdesi v jarních měsících. Někdy v té době, tedy zhruba v dubnu či v květnu, se má odehrát jejich vysněný závodní vrcholy – běh na 42,2 kilometru, chcete-li královská disciplína atletiky. Příprava na tento závod začíná právě teď, takže žádný zimní spánek …
TRÉNINK: Připravte se na jarní maraton se speciálem Běhej.com
Zima klepe na dveře v podobě prvních sněhových vloček, myšlenky maratonců však již nyní bloudí kdesi v jarních měsících. Někdy v té době, tedy zhruba v dubnu či v květnu, se má odehrát jejich vysněný závodní vrcholy – běh na 42,2 kilometru, chcete-li královská disciplína atletiky. Příprava na tento závod začíná právě teď! **PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍT …
Jak číst zkratky v tréninkových plánech a co si pod nimi představit
Nepatříte mezi zkušené běžecké matadory a držíte v ruce svůj první tréninkový plán? Pak vás asi mohly trochu vyděsit prapodivně znějící zkratky jako BS, F, MK či TBS. Co znamenají a co konkrétně si pod příslušným pojmem představit? Zde je malý výkladový slovník!
ZAČÁTEČNÍCI: 40 častých chyb nováčků i matadorů
Jak je možné, že se my běžci stále potýkáme s tolika problémy? Proč jsme někdy nepoučitelní a opakujeme pořád tytéž chyby? Vybrali jsme čtyřicet nejčastějších. Sáhněte si do svědomí – kolika z nich se dopouštíte vy sami? PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis
TRÉNINK: Cooperův test aneb půlstoletí (ne)oblíbené 12minutovky
Cooperův test aneb dvanáctiminutovka. V minulosti i současnosti hodně oblíbený (a také mnohými proklínaný) test kondiční připravenosti letos slaví kulatiny. Právě před padesáti lety navrhl americký lékař Kenneth H. Cooper pro potřeby americké armády test kondice pomocí běhu na dvanáct minut. PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis …