Šance na zvládnutí maratonu ve vámi stanoveném čase vzrůstají s kvalitou přípravy především v základní aerobní zóně. Pro výsledek v maratonu je zkrátka důležitější celkový objem naběhaných kilometrů než počet tempových a rychlostních tréninků.
Běžecká příprava

SPECIÁL: Vytrvalcem už na základce?
Když vybíráme sport pro děti, často je nutíme do rolí, ve kterých se necítí dobře. Vycházíme při výběru z jejich fyzických předpokladů, do volby ale promítáme vlastní nesplněné sny a váhu má atraktivita a finanční zázemí daného sportu. V čem se běh liší od jiných sportů a pro koho je vhodný? PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis …

TRÉNINK: 4 rady při návratu z rodičovské dovolené
Strávily jste nějaký čas doma s dětmi, čeká vás návrat do práce a bojíte se, že běh bude muset jít zcela stranou? Strach je zbytečný! Skloubit péči o rodinu a domácnost s pracovními povinnostmi a oblíbeným sportem jde. Je však nutné připravit nejen sebe, ale i své okolí.

TRÉNINK: Zvládněte rychlý pohyb v podzimním terénu
Po trávě, spadaném listí, v blátě i skrz vodu. Zásadně naplno, s rizikem pádu či podvrtnutí kotníku. Takové jsou krosy, závody mimo zpevněné cesty, nahoru dolů, jež se oproti moderním trailům liší zejména délkou – bývají výrazně kratší, o to však výživnější. Tato převážně podzimní a zimní běžecká disciplína si rozhodně nezaslouží, abyste ji opomíjeli. **PLAC …

TRÉNINK: Osmitýdenní plán na desítku pod 50 minut
Uběhnete již v pohodě deset kilometrů a chcete se zlepšit, abyste se mohli postavit na start některého ze závodů této délky a nebyli tam jen do počtu? Připravte se podle následujícího osmitýdenního plánu s cílem pokořit hranici 50 minut. PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis

TRÉNINK: Recept na delší formu? Pracujte přes zimu na obecné vytrvalosti
Pokud v zimě vybudujete dostatečně kvalitní základ, můžete se pak těšit z dlouhodobé a kvalitní sportovní formy. Nedostatečná aerobně vytrvalostní příprava má naproti tomu za následek nestabilitu sportovní formy a výsledky pak při běžeckých závodech procházejí velkými výkyvy. PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis

TRÉNINK: Výhody a rizika skupinového tréninku
Trénovat sám, ve dvojici s kamarádem, nebo rovnou se skupinou běžců? Častá otázka nejen začínajících běžců nemá jednoznačnou odpověď. Výhod takového tréninku je celá řada. Stejně tak rizik, která mohou vést nejen ke snížení výkonnosti, ale také ke zranění. PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis

TRÉNINK: Běh bez námahy? Zapřáhněte psa
Canicross je nové sportovní odvětví, které spojilo dva odlišné, někdy i nepřátelské světy. Běh se psem, když se umí, přitom nabídne jak zábavu, tak komunitu nových známých a ještě podpoří fyzičku i duševní kondici.

VELKÝ BĚŽECKÝ KVÍZ: Otestujte si své znalosti o běhání
Děti školou povinné za chvíli usednou do lavic. Vžijte se do jejich kůže a vyzkoušejte si, jak byste v malém opáčku běžeckých vědomostí dopadli vy. Zde je 5×5 otázek z oblasti tréninku, vybavení, stravy, rekordů a běžeckých zajímavostí.

TRÉNINK: Vyhněte se přetrénování
Kdo by neznal onen stav, kdy to prostě nejde, nebaví vás to a ještě jste doma i v práci jak nášlapná bomba. Přetrénování. Jak jej rozpoznat? Jak mu předejít? Jak se z něj dostat? Prvotní ukazatele přetrénování jsou snadno přehlédnutelné. Obzvláště pokud je běžec zabraný do plnění tréninkového plánu a polykání kilometrů.

SPECIÁL: Ultraběhy. Jaké je to za hranicí maratonu?
Sníte o tom, že se vypravíte za hranici maratonu? Jak přemýšlí špičky českého ultra, jaké to je běhat na malém okruhu 24 hodin, nebo jak se běhá 3100mílový závod? Ve speciálu, který vévodí červencovému vydání Běhej, také najdete materiál o tréninku na ultra, rady výživového specialisty a tipy na krásné ultratraily doma i v zahraničí. …

UKÁZKA: Kvůli trenérům děti často ztratí radost ze sportování
Průkopnice v oblasti sportovní psychologie Zdeňka Sládečková pomáhá naplno využít svůj potenciál nejen českým olympionikům. Pozná, kdo má na to stát se špičkou a kdo by se měl na intenzivnímu sportování raději vyhnout. Je také velkou kritičkou tradičního přístupu k výchově nových sportovců, doslova říká, že někteří trenéři a rodiče berou mladým chuť do sport …

SPECIÁL: Dá se udržet výkonnost i ve veteránském věku?
Na co se připravit, když se běžci život přehoupne do druhé poloviny? Má počítat automaticky, že jeho fyzička začne klesat a to úměrně s věkem? Co jeho zážitky z běhání, musí se vždy a za všech okolností zhoršovat, nebo se jen začnou měnit?

ROZHOVOR: Miloš Škorpil, nejznámější trenér hobíků
Mezi běžci se patrně nenajde nikdo, kdo by Miloše Škorpila neznal. Popularizátor běhání a zdravého životního stylu, autor řady knih a patrně nejznámější běžecký trenér je u řady běžců prvním motivátorem a trenérem, kterého poznali.

Nalaďte si správné tempo
Běh se sluchátky má kromě bezpečnostních rizik i své kladné stránky. Dobře zvolená hudba dokáže zrychlit vaše běžecké tempo (odborně kadenci či frekvenci kroků) a pomoci vám zkvalitnit trénink. Pokud se vám tedy nechce do tvrdšího tréninku, nechte se vyhecovat příslušnou skladbou! A opačně – což oceníte zejména přes léto – s klidnou melodií se naučíte běhat …

ROZHOVOR: S ultraběžci mne to baví stále víc, říká úspěšný trenér Pavel Novák
Bývalý skvělý běžec se stal snad nejznámějším a nejúspěšnějším trenérem současnosti. Mezi jeho svěřence patří ultraběžci Dan Orálek, Ondřej Velička, Kateřina Kašparová a řada dalších skvělých běžců na kratších distancích, v triatlonu a cyklistice. Povídali jsme si s ním o trénování, o tom jaký pohled má na ultra, na běžecké hobíky a o spoustě dalších věcí. …

ROZHOVOR: S ultraběžci mne to baví stále více
Na konci své kariéry se marně pokoušel probojovat na olympijský maraton, ovšem nabyté zkušenosti nezahodil a nyní je předává svým „ovečkám“, kterých má na pět desítek, včetně tří skvělých ultramaratonců. „Ultra je svým způsobem značka,“ říká aktuálně nejúspěšnější trenér vytrvalostního běhu Pavel Novák. **UKÁZKA Z CHYSTANÉHO ČÍSLA TIŠTĚNÉHO BĚHEJ, KTERÉ VYJD …

TRÉNINK: Jak uběhnout půlmaraton bez chodeckých vložek
Půlmaraton je další metou každého běžeckého začátečníka, který si uběhl pětku nebo desítku. Zároveň další krůček k metě každého vytrvalce – k maratonu. Kdy se k němu má běžec odhodlat? Co udělat pro to, aby to byl další dílek vytrvalecké skládánky a ne zážitek protkaný řadou chodeckých vložek? PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis …

SERIÁL: Karlovy Vary neúspěchem, ale ne ostudou. Přijde poučení?
Není to zrovna čerstvý report ze závodu, ale slíbila jsem vám již na začátku, že se dočtete vše do konce o mém pokusu zdolat půlmaraton v Karlových Varech pod 1:35 i v případě neúspěchu. Neúspěch pro mě není ostuda, prostě je to jen odraz mé práce a mého rozpoložení. A jestli se z něj poučím, to je další otázka.

TRÉNINK: 9 způsobů jak nabrat sílu
Pokud jste ve svém okolí zaregistrovali běžce, který se začal silové přípravě věnovat systematicky a dlouhodobě, asi již víte, jaké divy dokáže síla s běžcem udělat. A to nejen při OCR závodech. Sílu uplatníte i v kopcích a při rychlých krosech. PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis