Pokud se vám nechce do posilovny, nevadí. Poradíme vám několik dalších způsobů, jak nabrat sílu, která vám pomůže v běžeckém tréninku.
Běžecká příprava
Trénujte a spoznávajte pritom Košice
Štvrtý ročník Košického nočného behu prichádza s ďalšou novinkou. Počas leta sa môžu bežci pridať k skupinke športovcov, ktorí už na Košice night Run začali trénovať, a to originálnym spôsobom – pri spoznávaní Košíc.

TRÉNINK: Selháváte při závodech? Hledejte chyby v tréninku
Léto je časem bilancování a rozhodování o podobě tréninku ve druhé části roku. Rozeberte úspěchy a chyby při jarní přípravě a závodech, projděte si následujících pět modelových situací, abyste se jim vyhnuli a trénink přes léto a na podzim přinesl své ovoce.

SOUTĚŽ: Vyhrajte registraci na Urban training zdarma
Dámy, nebaví vás přeplněné posilovny, máte rády čerstvý vzduch a chcete si dát pořádně do těla a užít si spoustu zábavy? Urban training je to, co hledáte! Tělo si můžete zpevnit, ať jste kdekoli – s použitím prvků kolem sebe, jako jsou kopce, stromy, lavičky a prolézačky. Potřebujete jediné – dostatek čerstvého vzduchu a cvičen …

TRÉNINKOVÝ PLÁN: Naberte kondici na pětku a desítku
Pětka či desítka se dá absolvovat i bez přípravy. Máte-li však vyšší ambice a závod chcete absolvovat naplno, je třeba věnovat pár týdnů pořádné přípravě. Tréninkový plán vytvořil Jan Pešava, držitel českého rekordu na 10 000 m. Je koncipován na desítkový čas pod 40 minut, ale použít jej může každý jen musí ubrat na intenzitách …

Zatrénuj si se sprinterem a maratonci. Dej si pražský ZunoRun
Už nějakou dobu běháš, ale pořád to není ono? Tělo bolí. Sekundy a kila nechtěj dolů. Ta průměrnost zabíjí. Něco je špatně, říkáš si. Třeba je to v botách, nebo v dýchání? Co dělat? Pokud máš kuráž, nezůstávej na půl cesty. Dej si trénink s trenéry a profesionálními běžci. Nakopnou tě dopředu a pomůžou ti zlepšit tvůj běh. Zkus ZunoRun. …

TRÉNINK: 7 tréninkových zásad úspěšného běžce
Výkony elitních běžců nejsou náhodné. Běh je v tomto ohledu velmi spravedlivý sport. Příprava probíhá zpravidla od žákovských let. U dospělých závodníků je časté plánování přípravy v tzv. olympijském cyklu, tj. ve čtyřletém období. Na jednotlivé roky se pak stanoví „pouze“ dílčí cíle, například zlepšení rychlosti nebo síly. Příprava může probíhat postupně a …
Tréninkové deníky umí už pět sportů
Běh, chůze, plavání, kolo a běžky. Všechny tyto sportovní a pohybové aktivity si můžete zapisovat zdarma (po předchozí registraci) v rámci tréninkových deníků na našich webech. V hitparádě výkonů se pak můžete porovnávat s ostatními a pokud závodně běháte, lze si spojit dení …

SERIÁL: Maratonský trénink je tanec na ostří nože
První maraton jsem běžela v listopadu 2011 v New Yorku. Od té doby jsem se toho hodně naučila, a i když toho už o maratonu vím o dost víc, uvědomuji si, že je to vzdálenost a závod, ze kterého je třeba mít respekt. Zkušenosti v maratonu člověk získává dost pomalu, když se chcete opravdu kvalitně připravovat a jít nahoru, můžete běžet dva, maximálně tři za ro …

Tvrdě trénujete, přesto to nejde? Pozor na únavový syndrom!
Přetrénování. Kdo z pravidelných běžců by neznal onen nepříjemný stav, kdy místo růstu výkonnosti se po sérii náročných tréninků dostaví stagnace či dokonce jdeme s časy dolů. V krajním případě je nutné dokonce sport na čas přerušit. Na vině je nadměrné přetížení organismu, jehož regenerace si může vyžádat i měsíce. …

Láká vás maraton? Co vše zvážit, než se pustíte do zimní přípravy
Maraton bývá pro běžce jakýmsi předělem. Snad je to dáno jeho tradicí opředenou mnoha příběhy, snad i tím, že je tato trať vnímána jako něco zvláštního, co člověka posune ve vnímání svých hranic. Každý si na něm najde to své, a když se rozhodne splnit si svůj maratonský sen, má pocit, že nastoupil zcela zvláštní cestu. Zkrátka začíná nový příběh. …

TRÉNINK: Chystáte se na jarní maraton? Není to jen o striktním plánu
Běháte již nějaký čas a chcete se poctivě připravit na solidně odběhnutý maraton? Nejprve je dobré pochopit podstatu tréninku, naučit se vnímat tělo a vyladit mysl i směr přípravy. Kromě plánu na cílový čas kolem 3:30 najdete v tomto materiálu i pokyny k tréninku na jakýkoliv jiný čas, něco o filozofii maratonského běhu a také něco o mém vztahu k této králov …

Jak se připravit na maraton? Naberte vědomosti na víkendu s trenérem
Je možné připravit se dobře bez trenérského vedení třeba na maraton,
bez širších znalostí z oblasti sportovního tréninku? Tréninkové
univerzální plány slibující ten či onen výkon jsou dobrým záchytným
bodem, ale také mají své nedostatky. Ignorují věk, váhu, případné
zdravotní obtíže, únavu z práce a jiných činností, talent, apod.
…

TRÉNINK: Velká kunratická pod 15 minut
Dali jste desítku pod čtyřicet minut? Vytěžte z dřiny ještě více a zaběhněte si populární Velkou kunratickou pod patnáct! Tři náročná stoupání, seběhy a hlavně překonávání potoků. Pravidelní účastníci si vybaví starty za krásného slunečného počasí s téměř vyschlými potoky, deštivé ročníky s broděním v ledové vodě i klouzání se po sněhu. Jak tomu bude letos 9 …

TEST: I levnější sporttestery změří srdeční frekvenci a zpestří běhání
Běžím pomalu, nebo naopak zbytečně rychle? Trenéři radí sledovat srdeční frekvenci. Otestovali jsme dvanáctku "levných sporttesterů, které tuto práci zastanou a ještě přidají něco navíc. Můžete přidat výzvy a zvuky, sledovat pokroky v úbytku váhy, měnit barvy řemínku, nebo si hrát s daty v online deníku.

TRÉNINK: Cíl pro podzim? Desítka pod čtyřicet!
Máte slušnou fyzičku a láká vás posunout se na desítce o nějakou tu minutku na vytoužených 40 minut či ještě lépe? Vězte, že nic není nemožné, v rámci přípravy je však nutné zvládnout určitý trénink. Pokud nejste schopni z jakéhokoliv důvodu tréninkové dávky či tempo plnit, nemůžete s vysněným výsledkem počítat.

TIP NA LÉTO: Zorganizujte si vlastní běžecké soustředění
Chcete strávit letní dovolenou v poklusu? Vyhlížíte už podzimní závody a rádi byste včas zahájili přípravu? Láká vás zkusit si větší tréninkovou dřinu, na kterou přes rok kvůli pracovnímu vytížení nemáte čas? Vyrazte na běžecké soustředění, které si sami zorganizujete – poradíme, jak na to.

Nordic running: Delší na cvičišti, kratší na bojišti
Běh s runningovými holemi začínají kromě reprezentačních běžců (Ondřej Fejfar, Monika Preibischová, Ivana Sekyrová) praktikovat i další, například nejlepší český badmintonista a vlajkonoš olympijské výpravy z Londýna 2012 Petr Koukal. Proč mít jiné hole na trénink a jiné na horské závody? V čem je běh s runningovými holemi odlišný? …

Ultraběh je pro blázny, ne maminčiny mazánky
Kdo chce běhat a závodit v ultra, musí být silná osobnost. Pro slabochy a maminčiny mazánky není v ultra místo. Ultraběžci jsou psychicky silní, většinou lidé, kteří prošli nějakou složitou osobní krizí. V hlavě jim secvakla jiná dimenze a oni k ní hledají cestu.

TRÉNINK: Půlmaraton za 1:30 během tří měsíců
Chcete se posunout výkonnostně kupředu a dát půlmaraton za 1:30? To znamená tempo 4:17 na kilometr, což se nedá zaběhnout jen tak „z voleje“ a vyžaduje to systematický trénink. To platí i pro pravidelně sportující běžce. Příprava k půlmaratonu by měla trvat cíleně minimálně tři měsíce – první věnovat obecné vytrvalosti, druhý tempu a třetí využít na rozzávod …