Chcete si najmout osobního trenéra, který vám pomůže dosáhnout vytouženého cíle? Podle čeho vybírat a co si rozmyslet předtím, než někoho oslovíte? Co od tréninku pod vedením kouče očekávat? Zeptali jsme se uznávaných trenérských kapacit a závodníků, jak se vyhnout častým chybám.
Běžecká příprava

PORADNA: Co je to regenerační běh aneb odpočiňte si při běhu
Může dnešní uspěchaná doba přinést něco dobrého, když naopak opravdu zvolníme? Ano! Třeba odpočinek a znovunabrání sil. Což jsou možná největší poklady dneška. Co je k tomu zapotřebí? Jít si obyčejně zaklusat a na vlastní kůži vyzkoušet tzv. regenerační běh.

PORADNA: Šest nejpoužívanějších fitness strojů, když nelze běhat venku
Babí léto je minulostí a nastává období, kdy běhat venku už nejde tak jednoduše jako na jaře či přes prázdniny. Zima, brzká tma, bláto, plískanice, ledovka… Důvodů, proč nevyběhnout, přibývá. A nejsou to jen výmluvy a slabší mentální odolnost, leckdy potřebují od běžeckého tréninku vysadit i ti nejostřílenější. Nabízí se možnost vyzkoušení fitness přístroj …

SERIÁL: Jak se vyhnout zranění a zrychlit? Rozhoduje správná technika běhu
Máme za sebou letošní závodní sezonu, proto se nyní trochu zastavme a zamysleme se nad tím, jak běháme. Myslím tím techniku běhu. Přemýšlím nad ní ze dvou důvodů: zatímco dobrá technika je tou nejúčinnější prevencí zranění, správná technika umí sama o sobě váš běh zrychlit.

ROZHOVOR: Většina sportovců trénuje pod své optimum, nejde jen o objemy
Je hobby sportovec zbytečně opatrný a nevyužívá naplno svůj fyzický potenciál? Máme trénovat na pocit, nebo dát spíše na tvrdá data? A proč není dobré při sestavování tréninku ignorovat zátěž z běžného života? O tom všem v rozhovoru s Radimem Šlachtou, majitelem mySASY, aplikace pro analýzu organismu a řízení tréninku. …

Vysoké VO2max. Předpoklad úspěchu, ale ne jediný!
Přišlo to s nástupem chytrých hodinek a sporttesterů. Tajemná zkratka VO2max. Ukazatel, který se snažíme tréninkem posunout co nejvýše. Lačně přitom hledíme na jeho gigantické hodnoty u elitních běžkařů a přemýšlíme, jak by asi oni zaběhli maraton s VO2max přes 90. A netušíme, že adept na první závodní maraton pod dvě hodiny možná právě nyní maří svůj geneti …

SERIÁL: Jak vyladit formu před maratonským závodem
Zbývají nám necelé dva týdny do startu RBP Ostrava City Marathonu. To už je doba, za kterou v tréninku nenatrénujeme, naopak se snažíme “vyladit” na závod. V tomto týdnu doporučuji zařazovat spíše jen klusy, které proložíte fartleky. V posledním týdnu před nedělním závodem vypadá můj ladící trénink následovně. …

SERIÁL: Typy tréninku, jak je kombinovat a k čemu pomohou
Posledně jsme lehce zabrousili do techniky běžeckého kroku, abyste se vyhnuli zraněním a zrychlili. Nyní se podívejme na možnosti kombinací typů tréninku, jež nás dovedou k úspěšnému zvládnutí maratonu na RBP Ostrava City Marathonu …

PORADNA: Klidová tepová frekvence? Stále užitečný pomocník v tréninku!
Sice už nepatří mezi ty nejsledovanější veličiny, které sporttestery umí změřit, ale stále má význam ji sledovat a rozumět jí. Řeč je o klidové tepové frekvenci. O čem vypovídá a co všechno ji může ovlivnit? Kupříkladu jen stav psychiky – rozrušení nebo naopak zklidnění – zahýbe s tepovkou až o desítky tepů za minutu!

SERIÁL: Maraton bez přípravy? Raději ne, chce to tak rok běhání
Připravte se na podzimní maraton pod vedením zkušené Petry Pastorové! Maratonkyně, trenérka a současně ředitelka RBP Ostrava City Marathon se v následujících dílech pokusí maratonské aspiranty připravit na bezpečné zdolání magické 42,2km vzdálenosti. A jelikož do září zase tak moc času nezbývá, start tréninku rozhodně neodkl …

Jak zůstat fit na dovolené? Tipy na aktivity, které nahradí trénink
Jste zvyklí se několikrát týdně aktivně hýbat? Pak určitě znáte ten pocit, kdy bez cvičení nebo joggingu nervózně klepete nohou. Je to logické – pohyb je pro vás rutina, na kterou je mozek naučený. Jak se o cvičení neochudit, když jedete na dovolenou?

UKÁZKA Z KNIHY: Posilování stresem - fenomén VO2max
„Kdo má nejvyšší VO2max?“ „No, přece ten… no… ten známý Nor, běžec na lyžích. Jak se vlastně jmenuje? Už vím. Dæhlie!“ „Nene, omyl, ten to není.“ „Tak to tedy nevím.“ „Oskar Svendsen – také Nor, ale cyklista.“ „Hmmm, tak toho neznám.“ UKÁZKA Z KNIHY …

SBĚRAČEM DAT NA VLASTNÍ KŮŽI: GPS a měření rychlosti? Blýská se na lepší časy
Není to tak dávno, kdy o účasti či neúčasti na olympiádě rozhodla kromě formy i přespřílišná sázka na přesnost měření sporttesterů s GPS. Kdy a jak moc se spolehnout při závodě na hodinky na rukách? Jak pracovat s krokovou kadencí? A jaké další postřehy jsme nasbírali během posledních měsíců běhání s technologiemi? Je tu další díl seriálu Sběračem dat na vla …

TRÉNINK: Běžecké pásy. Nahradí plnohodnotně trénink venku?
Běžecké pásy. Dříve býval běh na nich exotikou, dnes zaznamenávají nebývalý rozmach i díky novým simulátorům. Bývaly výsadou fitness center, jenže cenová dostupnost napomáhá tomu, že stále častěji okupují i naše obýváky a pokoje. Má šanci pás nahradit trénink venku? A pokud ano, opravdu plnohodnotně? PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.b …

NÁVOD: Začněte běhat se psem. Základní pravidla a doporučení
Máte doma psa a chcete zkusit něco běžecky nového? A co běh se psem, nebo-li canicross? Třeba to bude láska na první vyběhnutí a rozšíříte řady běžců, kteří běh bez psa opustili a naplno se věnuj í běhu se svým čtyřnohým parťákem. Co běh se psem obnáší a jak na něj připravit sebe i psa samotného? PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/c …

ROZHOVOR: Víte, jaký má trénink dopad na vaše tělo?
Má smysl dělat sport, i když pro něj nemám úplně talent? Jak správně nastavit trénink podle jeho dopadu na organismus? Jak daleko mají současné aplikace pro sportovce k celkovému monitoringu zdraví? Uspěje česká aplikace MySASY i v zahraničí? O tom všem jsme si povídali s jejím šéfem a spolumajitelem Radimem Šlachtou.

TRÉNINK: Změnou kadence můžete zlepšit efektivitu běhu
Zadáte-li do Googlu spojení „optimální běžecká kadence“, pravděpodobně na vás vyskočí číslo 90, respektive 180 kroků za minutu. Dále se asi dočtete, že většina hobby běžců se vyznačuje nižším počtem kroků za minutu (okolo 160) a co vše je dobré dělat, abyste dosáhli tabulkového optima. OTVÍRÁME PLACENÝ ČLÁNEK

Optimální intenzita tréninku - chiméra, nebo zlatý grál?
V jaké intenzitě mám trénovat, aby to mělo největší smysl? Takhle se ptají stovky hobíků i výkonnostních atletů svých trenérů a v internetových diskusích dnes a denně. Pátrání po “zlaté” intenzitě zasvětila svůj život nejedna trenérská legenda, ovšem univerzální odpovědi jsme se zatím nedočkali. PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/caso …

TRÉNINK: Jak využít variability srdeční frekvence k lepší přípravě
Uběhli jste první půlmaraton nebo desítku a jste namotivovaní
k dalšímu zlepšování? Určitě trénujete, co vám stačí síly a dovolí
náročný program, do kterého musíte začlenit i práci a rodinu. Postupně
přidáváte a v tom nejlepším přijde zranění nebo nachlazení.
Případně vynucená pauza v podobě všeobecné karantény, jako nyní. Co
s tím, jak na to reagovat?
…

TRÉNINK: Co možná nevíte o hubnutí
Každý ví, že běhat je pohodlnější a rychlejší, když vás netrápí přebytečná kila. Nadváha není jen problémem nesportující populace, řeší ji i výkonnostní sportovci, protože vědí, že vyladění hmotnosti je základem následného úspěchu. Jaké jsou nejčastější mýty spojené s hubnutím? PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis …