Ať už jste ostřílení běžci nebo naprostí nováčci, měli byste věnovat maximální péči svým chodidlům. Jsou tím nejdůležitějším nástrojem pro dobrý výkon a pocit z běhu. Jejich kondice se navíc promítá do celého těla.
Zdraví

Zbavte se bolesti a únavy
Únava, bolest, laktát, křeče. Pokud jste okusili pořádnou porci kilometrů, rychlé tempové úseky, výběhy kopců, nebo se dokonce postavili na start běžeckého závodu, tyto pojmy vám nebudou cizí. Jak se s nepříjemnými následky fyzické zátěže správně a účinně vypořádat?

Nejslabší místo našeho zdraví
Každý člověk má své vlastní slabé místo. Jeden článek celého systému, který je nejméně odolný a který obvykle při zvýšené zátěži jako první začne hlásit, že se necítí v pohodě. Projevuje se například v pohybové soustavě tak, že dotyčný má při větší zátěži problémy s achilovkou, někdo jiný zase třeba s koleny. …

Najde běh naboso příznivce i u nás?
Relaxácia znamená neprítomnosť zbytočnej námahy. Tajomstvo úspechu elitných atlétov spočíva v schopnosti dosahovať a udržať tento stav počas maximálneho výkonu. Vyžaduje to plné sústredenie.

Pružný hrudník zvýší kapacitu plic
Kapacita plic zásadně ovlivňuje výkonnost běžce. Kolik nadechneme, je závislé na tělesných proporcích, které ovlivnit nemůžeme, ale i na pružnosti hrudníku a způsobu nádechu. A to už ovlivnit lze. Čím vyšší je kapacita plic, tím větší je výměna krevních plynů (kyslík dovnitř, oxid uhličitý ven) a tím menší je nutnost zvyšovat rychlost dýchání. …

Předejděte potížím s holeněmi
Blížící se jaro je obdobím, kdy běžci obvykle výrazně navýší počet naběhaných kilometrů. Pokud přitom překročí rozumnou míru, čelí riziku typického běžeckého zranění – zánětu okostic holenní kosti. Bolest z přetížení je plíživá, posléze nesnesitelná a většinou se jí člověk těžko zbavuje. Dostaňme proto tento nenápadný sval do formy včas. …

Využijte plíce na maximum
Kapacita plic zásadně ovlivňuje výkonnost běžce. Je to objem vzduchu, který jsme schopni nadechnout. Kolik nadechneme, je závislé jednak na tělesných proporcích, které ovlivnit nemůžeme, ale také na pružnosti hrudníku a způsobu nádechu. A to už ovlivnit lze. Čím vyšší je kapacita plic, tím větší je výměna krevních plynů (kyslík dovnitř, kysličník uhličitý ve …

Předejděte potížím s holeněmi
Jaro je obdobím, kdy běžci obvykle výrazně navýší počet naběhaných kilometrů. Pokud přitom překročí rozumnou míru, čelí riziku typického běžeckého zranění – zánětu okostic holenní kosti. Bolest z přetížení je plíživá, posléze nesnesitelná a většinou se jí člověk těžko zbavuje. Dostaňme proto tento nenápadný sval do formy včas. …

MŮJ PŘÍBĚH: Roztroušená skleróza mi nezabrání běhat
Velké i malé překážky na cestě životem musí překonávat každý z nás. Někdy se zdají být k nezdolání, ale nakonec je zvládneme. Ale co když před námi najednou vyroste Everest? Možná nás nejprve zastaví, ale hlavní přece je nevzdat se a pokusit se pokračovat. Můj osobní Everest mi vyrostl na cestě právě letos.

Chraňte kolena před chladem
V mrazivých dnech často řešíme kolik a jakých vrstev prádla si vzít na nohy, abychom při a zejména po běhu netrpěli nepříjemnými bolestmi prochladlých kolen. Přestože běžci nejsou z cukru, je dobré znát zdravotní rizika a vědět, jak jim čelit. Obzvláště to platí, pokud se v rámci novoročního nadšení pustíme do běhání bez předchozího tréninku. …

V zimě za tréninkem na hory nebo do tepla?
Venku mínus pět stupňů, tma a sněhová břečka. Kdo by se nechtěl alespoň na pár dní přenést k moři do příjemných dvaceti stupňů nad nulou a tam vyběhnout jen v trenkách a tričku. Špičkoví vytrvalci jezdí na zimní soustředění pravidelně. Stoupá i počet sportovních nadšenců, kteří si během zimy krátkodobý pobyt u moře naplněný tréninkem dopřejí. Je jim to ale k …

CVIČENÍ: Předcházejte bolestem zad
Bolest zad patří mezi běžci k rozšířeným a často diskutovaným problémům. Problémy se zády často považují za nutné zlo a jsou přesvědčeni, že proti nim neexistuje účinná obrana. V naprosté většině případů jsou přitom důsledkem mnoha let zanedbané prevence a nevhodných pohybů.

Vyvarujte se ochlazujících jídel
Podzim a zima bývají obdobím, kdy je tělo náchylnější k nemocem. Je to dáno jednak vnějšími vlivy, aktivní sportovci však mají navíc imunitu oslabenu dlouhodobým fyzickým zatížením. Abychom zmírnili dopady zimy na organismus, můžeme mu pomoci zahřívacími potravinami, zejména tepelně upravenými.

Posilujeme správně břišní svaly?
Chce-li běžec výkonnostně růst, dříve nebo později narazí na hranici, za kterou se neobejde bez posilování. Jednou z nejvíce zanedbávaných partií je přitom svalstvo břicha. Jak jej správně cvičit, abychom stejnou péči dali jak svalstvu povrchovému, tak hlubokému?

Udržujme chodidla v kondici
Tuhá běžecká obuv neposkytuje potřebnou volnost pohybu ve všech kloubech, které na noze jsou. „Technicky dokonalá“ obuv dokonce upraví tvar nohy do takových poloh a pozic, které jsou sice pro nohu dobré, ale je tak učiněno pasivně, aniž by musely svaly nohy pracovat. A svaly, které se nepoužívají, ochabnou a oslabí se.

Co se děje uvnitř těla při dopadu
Při běhu opakovaně dopadáme a odrážíme se. Někdo běží přes paty, jiný přes přední část chodidla. Své sehrávají pochopitelně i bežecké boty, jejich konstrukce, tuhost a tvar. Pomysleli jste ale někdy na to, co se při tom děje v našem tele a jaké efekty mají různé způsoby došlapu a odrazu na jiné části těla včetně vnitřních orgánů? …

CVIČENÍ: Hamstringy - prodlužte délku svého kroku
Bolesti na zadní straně kolen, úponové bolesti sedacího hrbolu, negativní ovlivnění běžecké techniky… Za tím vším se mohou skrývat hamstringy, skupina tří svalů na zadní straně stehen. Slouží k udržení vzpřímeného postoje a chůzi a jejich natažení nebo dokonce natržení patří mezi nejčastější běžecká zranění.

ZAČÁTEČNÍCI: Běžím pro zdraví nebo o zdraví?
S odchodem letních teplot nastává období, kdy na nás začnou útočit nemoci horních cest dýchacích. Balíme se do svetrů, točíme regulátorem ústředního topení a vyběhnout ven se nám moc nechce. Oblíbenou výmluvou bývá, že zdraví přece máme jen jedno. Jak je to ale doopravdy? Je běh v chladném počasí o zdraví?

Ach ta psychika aneb jak zvládat předstartovní stavy
Téma, které je všem profesionálním, ale i hobby sportovcům až moc dobře známé. Hlava i mysl totiž chodí všude s námi a mimo jiné způsobují ty nepříjemné neurotické stavy, kdy sportovec před utkáním, závody, startem ani neví, co dělá, a okolí jen žasne.

ROZHOVOR: Potřeboval jsem impuls, tak běhám bos
Při nedávném závodu na pražské Letné zaujal bosý běžec, který rozbíhal vítěznou štafetu. Běhá bez bot i v tréninku a uchvátilo jej to natolik, že se nebojí s oponenty pustit do křížku i na nerovné půdě poloanonymních internetových diskusí. "Neříkám, že běž …